Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

A$AP Ferg „Floor Seats” EP – recenzja

Pocztówka z Harlemu.

Opublikowany

 

Pochodzący z Harlemu Darold Ferguson Jr (znany szerszej publiczności pod pseudonimem A$AP Ferg) ostatni raz wypuścił pełnoprawny krążek w 2017 roku. Album „Still Striving”, bo tak nazywa się finalna pozycja w studyjnej dyskografii rapera, odniósł duży sukces, jednak reprezentant kolektywu A$AP Mob postanowił zrobić sobie dłuższą przerwę od nagrywania. Ku zadowoleniu słuchaczy artysta postanowił chwilowo przerwać swój twórczy urlop i wydał silnie banglającą EP-kę zatytułowaną „Floor Seats”.

Najnowsze dzieło Darolda składa się z dziewięciu bardzo energetycznych tracków, które trwają łącznie 27 minut. Na większości utworów natrafić można na gościnne zwrotki, m.in. A$AP Rocky’ego, Ty Dolla $igna czy Rico Nasty. Treść minialbumu w gruncie rzeczy skupia się na życiu w Harlemie – afroamerykańskiej dzielnicy Nowego Jorku, w której Ferguson wychowywał się od najmłodszych lat. Już sama okładka płyty wyraźnie nawiązuje do korzeni artysty i przedstawia go jako typowego członka lokalnej społeczności. Ferg, jak przystało na działacza ruchu The Mob, reprezentuje z dumą swój dom rodzinny. Na zdjęciu siedzi on przy schodach typowych dla domów z nowojorskiej zabudowy ubrany w biały strój zaprojektowany przez Dappera Dana, amerykańskiego projektanta mody pochodzącego z Harlemu.

EP-ka rozpoczyna się wyjątkowym kawałkiem tytułowym, który opiera się na dość szczególnym loopie w połączeniu z głęboką linią basową. Warstwa tekstowa tego kawałka od razu niesie za sobą kontekst całego projektu. „Floor seats”, w wolnym tłumaczeniu „podłogowe fotele” są metaforą utrzymującą koncepcję self-made mana. Dzięki zawziętości i pewności siebie Ferg wydostał się z niziny społeczno-ekonomicznej, jaką jest Harlem, by w końcu wejść na sam szczyt i żyć w bogactwie. Raper jest więc doskonałym przykładem tego, że można żyć w dostatku, a jednocześnie pochodzić z biednego środowiska: „We all grinded for the floor seats. Now all the pretty girls, they know me. I’m on jumbotron, you can’t ignore me. Just look at my seats, I’m sittin’ cozy.”

„Floor Seats” zawiera dużo ciekawych utworów, które są godne polecenia szerszemu gronu fanów amerykańskiej muzyki hip-hopwej. Jednym z takich kawałków jest „Hummer Limo”. A$AP Ferg przeplatając klasyczny rap ze śpiewanym refrenem chlubi się swoim bogactwem, ubraniami i biżuterią oraz popularnością wśród pań. Można więc uznać ten track za typowy VIP Anthem, jednak zdecydowanie różniący się spośród innych numerów tego typu. Dobre flow, przyjemny sampel oraz melodyjny refren będący miłym smaczkiem z całą pewnością dodają wartości temu tune’owi. Zdecydowana większość numerów na EP-ce jest bardzo przystępna w słuchaniu, jednak na „Floor Seats” znaleźć można także nieco gorsze utwory. Jednym z najsłabszych tracków jest „Pups”, którego nieprzyjazny instrumental (tak wyraźnie zaburzający ogólne flow) zachęca do skipowania tej propozycji. Dość cienkim kawałkiem jest też „Butt Naked”: pomimo ciekawej zwrotki Rico Nasty, refren w formie powtarzającego się „BUTT NAKEEED!” niszczy cały vibe numeru i dodatkowo potrafi solidnie zirytować.

Najnowsze dzieło Ferga jest interesującym materiałem, który przepełniony jest wieloma ciekawymi w słuchaniu utworami. Niski wokal rapera w połączeniu z głębokim bassem doskonale łączy się z opowieściami prosto z Harlemu, gdzie oprócz biedy odnaleźć można także flex, bogactwo i splendor. Jak na razie nie zapowiada się na to, że w najbliższym czasie nowy pełnoprawny album Fergusona ujrzy światło dzienne. Mimo wszystko można być pewnym, że jeśli raper utrzyma muzyczny poziom z „Floor Seats”, to w przyszłości może wyjść całkiem solidnie prezentujący się projekt.

Ocena płyty A$AP Ferg „Floor Seats”: 7.7/10

7.7 Ocena redakcji
8.1 Ocena słuchaczy (7 głosy)
Teksty7
Bity7.5
Flow8.5
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}

Tracklista

  1. Floor Seats
  2. Jet Lag
  3. Wam f. MadeinTYO
  4. Wigs f. Asian Doll
  5. Butt Naked f. Rico Nasty
  6. Pups f. A$AP Rocky
  7. Hummer Limo
  8. Ride f. Ty Dolla $ign
  9. Dreams, Fairytales, Fantasies f. Brent Faiyaz
 
9 komentarzy

9
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
Słowik Janzyka Palskiego

Asapy prostu, pokazują, że potrafią prawdziwy rap

Odb

A$AP Cwelg „Floor Shits” EP – recenzja

odbtochuj

odb to chuj

Odb

odbtochuj to chuj

odbtochuj

m

Dikembe Mutombo

Najlepszy jego projekt od Trap Lorda.

PiTEr343
Słowik Janzyka Palskiego

Kurwa prawie rok lecialem z cpianiem cały czas, teraz z konieczności musiałem zrobić dłuższą przerwę tzn. 2 tygodnie i sam nie wiem co lepsze, życie w trzeźwości czy ciąg. Ale chyba lepiej było z narkotykami, jebana Andżelika, w chuj typa ją wali, a ja donie niej tęsknię.

JanuszElTracze

Afroamerykanin w białym garniturze najlepsze połączenie.

Popularne