Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Bedoes & Lanek „Rewolucja Romantyczna”: skomplikowany projekt – recenzja

Bedoes podzielił ludzi, płytą o łączeniu społeczeństwa.

Opublikowany

 

Minął rok od „Opowieści z Dolny Smoków”. Chociaż ciężko powiedzieć, że za Bedoesem w czasie pandemii zdążyliśmy zatęsknić. Bez liku gościnnych zwrotek, a także monumentalny udział w „Hotelu Maffija”. Już nawet nie wspominając o paru aferkach z rodem spod popularnego brukowca. Na Borysa jednak zawsze się czeka. Nie ważne już nawet, czy ze względu na samą muzykę, czy prawdziwą burzę w środowisku, jaką to nieubłagalnie przynosi nam data premiery. To nigdy nie jest dzień w świecie muzyki, obok której można przejść obojętnie. Nadeszła połowa stycznia, a wraz z nią „Rewolucja Romantyczna”. Otwieramy 2021 rok dla polskiego rapu.

To dla wszystkich moich zagubionych, teraz nie mówi Bedoes, mówi Borys z Bydgoszczy
Mam wyjebane w posłów, mój kolega z gimnazjum ma podsłuch, trochę trawy, trochę molly, trochę koksu
Nie wiem nic o polityce, siedziałem naćpany na fizyce, co dzień w szkole walczyłem o życie

Bedoes po zdobyciu szczytu piramidy Maslowa postanowił zdystansować się od świata. W tym celu na parę miesięcy zamknął się wraz z Lankiem w niewieścińskim pałacu, aby z dala od wielkomiejskich aglomeracji oddać się pracy twórczej. Skoro panowie dopełnili SB Mafijny slogan „gonimy sny z ulicy”, czym teraz się zajęli? Sprawami egzystencjonalnymi. Numery zostały oznaczone przy utworach znakami „:*” lub „/”. Pierwsza grupa skupia się sprawach sercowych, konfrontując się z ukośnikiem symbolizującym bliznę. Tak w lakonicznym skrócie. Jak to faktycznie wyszło? Raper głośno wyraża swoje zdanie na tematy społeczne, których przeważnie unikają koledzy z branży. Nie ma żadnych oporów. Nie jest dla niego ważny feedback ze strony odbiorcy. Czy popada w populizmy? Nie raz, nie dwa. Nie jest jednak katastrofalnie, to całe szczęście żadna powtórka z „Jarmarku”. Nie zdzierżyłbym już tego, same truizmy padają, lecz gdzieś w granicach mojej tolerancji. „Rewolucja Romantyczna” nastawiona jest na treść. Wiele fragmentów przez to okazuję się wręcz mówiona. Zbyt często. Kolokwialnie rzecz ujmując, za dużo gadania, za mało rapowania. Mam też wąty co do konstrukcji utworów. Dla przykładu w „Niewieścin Bydgoszcz” refren pojawia się dopiero w 3 minucie utworu, kiedy to pierwsza zwrotka została wyraźnie podzielona na trzy party. Do przyśpiewu wracamy ponownie po niecałej minucie. Ciężko się tego słucha, a przy okazji jest przeze mnie zupełnie niezrozumiałe. Odważnie przypisany „Bukiet Białych Róż” jako 13 ze „Squadshitów”, nie wydaje się mieć za wiele związanego z tym legendarnym mixtapem. Przytoczony pięć zdań temu kawałek, już bardziej pasowałby na tym miejscu. Nie wymagam tego, aby Santez znów klepał mixy na kradzionych bitach, ale ten nieśmiały i zbyt enigmatyczny powrót w wersach do roku 2015/2016 nie spotka się raczej z moją aprobatą. Jeśli chodzi o sam podział utworów na dwie grupy, mocny atrybut. Po introdukcji wprowadzającej nas w klimat pojawia się tytułowy track, który poniekąd rozdziela nam twórczość Bediego na dwa zespoły. Zdaje to egzamin.

Tatuaże na mej skórze
Czuję ulgę tylko, kiedy tańczysz na tej rurze
Czuję ulgę tylko, kiedy płaczę na welurze
Czuję ulgę tylko, kiedy patrzę na te spluwę, mówię

Z pełną odpowiedzialnością za moje słowa – to pomimo wszystko jeden z najlepiej napisanych albumów ostatnich miesięcy. Bedoes w każdym z 19 numerów follow’upuje własną twórczość. Bywa to bardziej oczywiste jak w refrenie „Niewieścin Bydgoszcz” lub nieco subtelniejsze Chcesz to cię przedstawię, w końcu wciąż jesteśmy młodzi („Mbappé”) – I wszyscy wokół mówią mi, że mam 21 lat I że mam czas kogoś poznać („Na zawsze”) bądź Od dziecka mam ochotę napaść na bank I chyba zrobię to dzisiaj („City Boy”) – Chcę z tobą napaść na bank Chcę kupić Pradę, Gucci, niech zabawa trwa („Napad”). Przykłady można wymieniać jeszcze długo. Sęk w tym, że Borys kontynuuje na tym albumie myśli oraz kwestie, które przewijał w swoich tekstach w przeciągu całej kariery. Konfrontuje je z obecnym stanem rzeczy, zmienia zdanie bądź przyznaje im rację. Stwarza to magiczną aurę wokół albumu, nadając mu spójności na zupełnie nowej płaszczyźnie. Nie jest to aspekt oczywisty, a przecież sumiennie buduje drugie dno materiału. Słucham ponad 100 płyt rocznie, niewiele z nich ma na siebie jakikolwiek pomysł, a co dopiero tak głęboki koncept. Dalej. Łącznie, rewolucja przyniosła nam 20 utworów, wliczając bonus preorderowy. To ponad godzina muzyki. Pojawia się monotematyka? Owszem. Przynajmniej pięć numerów można by było spokojnie wyrzucić i nikt by specjalnie ich braku nie zauważył. Jest jednak stanowczo lepiej, niż przy opowieściach, z czym problem zaznaczałem w recenzji tegoż albumu. Co do featuringów, prawie bez zaskoczeń: Białas, Flexxy 2115, Kuqe 2115, Szpaku, piosenkarka Blu oraz… Eis! Tak samo, jak w przypadku „Opowieści Z Doliny Smoków”, „2114 EP” oraz „2119 EP” wyprodukowaniem bitów zajął się w zupełności Lanek. Praca z jednym producentem zawsze służy i służyć będzie naszym polskim raperom. Do najlepszych numerów z longplaya wymienię „Bydgoszcz Niewieścin”, „City Boy” oraz „Nawiedzony Dom”.

Twój ulubiony raper jeździ zajebistym autem
Tylko że wypożyczonym oraz chyba mu nie staje
Tak, chodzi o kutasa – Forsa ponad szmaty

Jedno jest pewne, ta płyta to nie jest jakiś stricte komercyjny produkt. „Rewolucja romantyczna” nie przekona do siebie osób sceptycznie nastawionych do twórczości rapera, a zdaje się, że nawet pewną część dotychczasowych słuchaczy do siebie zrazi. Nie ma też tutaj żadnej hitowej pozycji, która by miała iść po krotną platynę lub diament. Zdaje się, że najbardziej tej płyty to potrzebował po prostu sam Bedoes. Jaki to ma wpływ na album? Filar SBM stawia swoją misję ponad wszystko. Dzięki czemu przygotował on nam materiał lirycznie w pewnych kwestiach przełomowy, lecz nudny brzmieniowo. Borys zdolny wokalnie do potrójnego salta, ledwo co fikołka nam pokazał. Przyznam, mam jak rzadko mieszane uczucia wobec twórczości chłopaka z dzielnicy Bartodzieje. Marna szansa, abym jakoś specjalnie do tej płytki wracał lub z uczuciem ją wspominał, ale jak najbardziej doceniam za całokształt projektu. Abstrahując, czyżby słuchacze znów będą podzieleni płytą o scalaniu społeczeństwa? Cóż za paradoks.

Nie pierdolę fanek, dostałem DM od czyjejś mamy
Pisze mi, że jestem dojrzały i że chciałaby się napić ze mną kawy
Robię inne rzeczy, na prawej ręce tatuaż z pieniędzmi
Jestem pojebany, jestem pierdolnięty

Ocena płyty Bedoes & Lanek „Rewolucja Romantyczna”: 8.2/10

8.2 Ocena redakcji
6.7 Ocena słuchaczy (14 głosy)
Teksty8
Bity9.5
Flow7
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}

Tracklista

 1. Intro
 2. Rewolucja Romantyczna Feat. Blu
 3. TOA$T
 4. Chrome Hearts
 5. Tatuaże i Striptiz
 6. Nawiedzony Dom Feat. Szpaku
 7. Gretzkii Feat. Flexxy 2115
 8. Wędrowiec Nad Morzem Mgły Feat. Białas
 9. NBP
 10. Tajemnice Atlantydy
 11. Bukiet Białych Róż (SQUADSHIT #13) Feat. Blu
 12. Moi Ludzie Feat. Kuqe 2115. Eis
 13. Mbappé
 14. NIEWIEŚCIN BYDGOSZCZ
 15. Marseille :*
 16. City Boy :*
 17. Vivienne Westwood :*
 18. Frenezja Romantyczna :*
 19. Doda :*
 20. DM

61 komentarzy
61 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
BEDOKOT
1 rok temu

Kurwa, nie wiem od ilu to już lat ciśniemy bekę z borysa, ale to jest przerażające jak wyobrażę sobie przyszłość z rzeczywistością w której jego muzyka zostaje odkryta na nowo albo w ogóle trwa, któreś tam stracone pokolenie i ludzie będą mieć go za męczennika, którego w tej szkole napierdalali krzesłami, a przez ośkę musiał wracać po ciemku, bo snajperzy w każdym oknie jak na majdanie.

Kurwa uspokój się debilu, ile można płakać, ty nie umiesz napisać kawałka bez chociaż jednego wersu przypominającego jak to miałeś ciężko spaślaku

Magister Rapu
1 rok temu

Beodes to pierwszy populista polskiej trap sceny, gość nagrywa kawałki pod publikę, pierdoli farmazony i co roku stwierdza że się zmienił
jego pierwsze poprzednie płyty ,,Aby Śmierć Miała Znaczenie”-(biały i młody, kasa,alko,narko laski gansta krzyki, spluwy maski)
, ,,Kwiat Polskiej Młodzieży”,(o jak się zmieniłem jak Janosik jest super git cacy będę od dzisiaj dobrym człowiekiem dla bliźnich a pustych koleżanek nie szanuję)
,, Opowieści z Dolny Smoków” (jaki ja kurwa gangsta jestem 4 gramy na łeb i obrabujemy sklep)
,,Rewolucja Romantyczna” (tak szanuję kobiety, wierzcie mi zmieniłem się, kobiety są najważniejsze i przy okazji obalmy rząd a i jebać politków rządzących)

Bedoes to bez wątpienia człowiek chory który potrzebuje wsparcia i pomocy, nie radzi sobie z najmniejszą dawką krytki a każdego hejtera by zwyzywał od najgorszych. Jego fanbase to głównie dzieci i młodzież w wieku 15-20 lat i to pod ich dyktando, trendy i zapotrzebowania nagrywa kolejne tracki.

Ogur
1 rok temu
Reply to  Magister Rapu

Taaak! Wreszcie ktoś to napisał , zgadzam się w 100%
Mogę ci obciągnąć?

Magister Rapu
1 rok temu
Reply to  Ogur

Dziękuję nie skorzystam 😉

ŁadaFak
1 rok temu
Reply to  Magister Rapu

Co kurwa w latach 90 zaden 15 latek by juz tego nie sluchal.. zbyt dziecinne. Tak sie to pozmienialo.. ło to powodzenia dla obecnych 20 latkow ktorzy czegos takiego sluchaja. Bedziecie kurwa walczyc o zycie! Zeby miec na rachunki na chleb bo łatwo takim gamoniom nie bedzie w zyciu bo tu pierdolenia nie ma i na farmazonie to se mozena popierdolic na portalu spolecznosciowym. Wyplaty nikt za do nie da poza nielicznymi ktorzy na tym zarabiaja jak bedeos ect.

Benghazzzi
1 rok temu

Nie jestem fanem ale zawsze sprawdzam jego płyty. Śmieszne że „recenzenci” typu Hype (który ma chyba z 19 lat) mówią o tej płycie że jest „dojrzała”. Przecież on sie cofa w rozwoju psychicznym i pierdoli jak potłuczony na tej płycie. Poprzednia spoko, ale ta jest tak bardzo na siłe i tak bardzo o dupie Maryni że nie da sie słuchać. Ani nie wpada w ucho brzmieniem ani tym bardziej treścią.

HypeLiżeDupę
1 rok temu
Reply to  Benghazzzi

Hype Liże dupę konkretnie ostatnio napisał że Quebo Wyprzedził Scenę o 10 lat haha Ciekawe kurwa czym haha

Że mu jeden album wyszedł z podróżami i wszyscy zaczeli to sprawdzać z ciekawości

ix de
1 rok temu
Reply to  Benghazzzi

Hype to taki recenzent jak Bedopies raper

Bedopieshaha
1 rok temu

Słuchając tej płyty Bedoes mam wrażenie ze on sam siebie wyjasnia co drugi kawałek..raz nawija że trzeba być tolerancyjnym itp…a za chwile wyjeżdża że trzeba wszystkich jeać…raz że szanuje kobiety, a raz że kobiety to suki do jebnia.. raz ze nie ma co się wozić z kasą, a zaraz się chwali ze co to nie on..Ale najbardziej śmieszą mnie te przewózki gangsterskie, ze on z tym swoim gangiem wjechałby komuś z klamkami, wrzucał do lwów xD Nie powiem, produkcyjnie dzięki Laneki jeśli chodzi o melodyjność to jest naprawdę dobry album, kawałki się wkręcają na banie, ale trzeba wyłączyć myślenie. A wisienką na torcie jes to ze Bedi uważa ze robi wartościowy rap, z historiami i które ubogacają mentalnie ludzi xD

Dr psychiatra Mariusz Bertram
1 rok temu
Reply to  Bedopieshaha

Niezlym musisz byc zjebem skoro naprawde tego przesluchales.

Bedopieshaha
1 rok temu

komentarz skopiowany z neta Pozdro

Dr psychiatra Mariusz Bertram
1 rok temu
Reply to  Bedopieshaha

Ty kurwa sam jestes skopiowany z neta cwiercmozgu.

ANAL.FABETA
1 rok temu

Kutasy jebane, a może obsrana dupke wam dam do wylizania razem z ej ty kolem.

MoimZdaniem
1 rok temu

Moim zdaniem Bedoes powinień stracić Polskie Obywatelstwo i zostań wygnany z kraju za bycie Farmazonem numer 1

Dr psychiatra Mariusz Bertram
1 rok temu
Reply to  MoimZdaniem

Wygnanie to kara niewspolmierna do negatywnego wplywu jaki powoduja te wysrywy w mozgach nastoletnich przyszlych podatnikow. Utylizacja. Dziekuje, pozdrawiam.

............
1 rok temu

Bedoes Największy Farmazon w Historii Tej Sceny

zarabia miliony na fałszywym wykreowanym wizerunku Niebezpiecznego Kozaka a w rzeczywistości jest Ciotą

Benghazzzi
1 rok temu

Pokolenie bezstresowego wychowania nie radzi sobie teraz ze stresem. Kiedyś zawsze było przysłowiowe „gruby na bramke” ale potem jak gruby pokazał że sie stara (mimo że mu to zazwyczaj kiepsko wychodziło) to miał szacun. A teraz takie głupie osłonki sie robi żeby dzieciak sie czasem nie pociął. Bedi jako ich idol powinien sam pokazać że śmieje sie z tego i dać im przykład że można mieć dystans do siebie a nie dawać im jakby przyzwolenie na wpadanie w depresje „bo mój idol był gruby i przez to miał depresje to ja też”. Fajnie że nowe pokolenie raperów jest mniej pozerskie od starego i pokazuje że też są zwykłymi chłopakami którzy mają wady, ale nawet dla własnego świętego spokoju niech nie pokazują że sie wkurwiają na to, bo tylko nakręca sie ten temat. Karmi tym samym pasożyta. Np ja nie wiedziałbym że jakiś youtuber śmiał sie że Bedi jest gruby, a ten sie żali o tym na story na insta. Podejrzewam że takich osób jak ja jest wiele więcej. Najlepiej przemilczeć albo nawet obrócić to w żart i przerobić na swoją korzyść. Bedi ewidentnie zaczyna chajzerować

Źrebak
1 rok temu
Reply to  Benghazzzi

Tede pierdolił hejterów aż w końcu minęła moda na hejtowanie za wszystko tedzika, a nawet nastała moda na propsowanie go za wszystko

WTemacie
1 rok temu

Ta płyta to jest zwykłe Gówno pełna farmazonów fikcji i Populizmów

I tyle w temacie

PaluchCCCPBedopies
1 rok temu

W sumie Ostatnio Słuchałem albumu Paluch Nadciśnienie i teraz bedopies Rewolucja Farmazona

i mogę powiedzieć

tylko jedno

ONI MOGĄ NAGRAĆ WSPÓLNY KAWAŁEK ALBO NAWET WSPÓLNY ALBUM

2 FARMAZONY JEBANE

TAKAPRAWDA
1 rok temu

TO WSZYSTKO WINA CAŁEJ SCENY POZWOLILI MU NAWIJAĆ TE FARMAZONY I NA TĄ JEGO PRZEWÓZKĘ

PO TEJ AKCJI W STODOLE WSZYSCY POWINNI NAGRAĆ NA BEDOPIES DISSY I BY SIĘ ZESRAŁ WSZYSCY BY NAGRALI ANTYBEDOES I WY KAŻDYM MIEŚCIE BY NA NIEGO PLULI I GO GONILI

DOSŁOWNIE WSZYSCY POWINNI NAGRAĆ ULICZNI RAPERZY NORMALNIE WSZYSCY

A TAK BEDOPIES ZARABIA MILIONY NA FARMAZONACH A PRAWDZWI ZARABIAJĄ GROSZĘ

gardzewami
1 rok temu
Reply to  TAKAPRAWDA

I co boli dupka PRAWDZIWY biedaczku?

Mam zakola jak TPS
1 rok temu

Hói to kogo obchodzi

Niedziela
1 rok temu

Wstaje Niedziela Rano Sniadanko Zjedzone wchodzę na Glamy a tu recenzja bedopies

Podsumowując NIEDZIELA ZJEBANA

GRUBY BABU
1 rok temu

Codzień w szkole walczyylem o życie.. Co Ty kurwa wiesz o ciężkim życiu w szkole? U mnie chłopaki w podstawówce w latach 90tych latali z Glockami i beretta i na przerwach. Raz jak wrogi gang balasow z klasy 2b wjechał w nasz ekipę z maczetami, pogoniliśmy ich raz dwa jak zobaczyli 2 RPG u nas i pas c4 na brzuchu ziomka. To jest gęg kurwa szacun do grobu

Obelga
1 rok temu

Że Taki Farmazon wogóle zarabia hajs to jest Obelga dla Prawdziwy Raperów którzy kładą na bity autentyczne historie a nie bajki bedopies

Juja bajdaszana
1 rok temu
Reply to  Obelga

Takie te historie prawdziwe że Sven dupa pęka i panie władzo to tylko fikcja

WEQWE
1 rok temu

Czysty populizm. Mega zbiór truizmów.

MĘŻCZYZNA > kobieta
1 rok temu

Przecież ta płyta nie ma nic kurwa wspólnego z rapem i hip hopem kurwa XD na miejscu pseudo recenzenta nawet tej 8 bym nie dał

BANGER
1 rok temu

Kubik MGM Mieszane Gatunki Muzyczne wjechał z BANGEREM w 2021 Lepszy od Bedoes ale nie znany podziemny raper

https://www.youtube.com/watch?v=ksTGDW73vD8

Tylko Kubik MGM !!!!!!!!

GHETTO FREE
1 rok temu
Reply to  BANGER

ZAJEBISTE ZIOMUŚ. BIERZEMY CIĘ DO NASZEJ EKIPY. JESTEŚ TERAZ W GHETTO FREE MOŻESZ SIĘ PODPISYWAĆ. MEGA KOZAK TEKST.
NIEGRZECZNE DUPY NIE CHCĄ ZE MNĄ CHODZIĆ ONE SIĘ CHCĄ PIERDOLIC
NIE DZWON DO MNIE JESLI NIE WIESZ O CO CHODZI CHCE MI SIĘ PIERDOLIC

Pozdro700
1 rok temu
Reply to  GHETTO FREE

Nagrajcie wspólny BANGER !!!!

Kubik MGM & GHETTO FREE ale to byłby ROZPIERDOL !!!!!!!! I JESZCZE KLIP DO TEGO

POZDRO

Uzytkownick
1 rok temu
Reply to  Pozdro700

Klip koniecznie zrobiony w power directorze i wezcie jeszcze tego zjeba H K na feata

beka
1 rok temu

daje cytat z mega hujowymi rymami-skórze->rurze->welurze= to pomimo wszystko jeden z najlepiej napisanych albumów ostatnich miesięcy XD

buhuhue
1 rok temu

Widzę Autora Recenzji i Wpadam w Śmiech haha

Jak zawsze Recenzent numer 1 haha

123qwert
1 rok temu

czerstwe te przytoczone teksty

ze co?
1 rok temu

Chyba ROZWOLNIENIE ROMANTYCZNE co ten bedoes ma za przeslanie do ludzi spiewajac zwrotki: SUKA CHCE SIE JEBAC…..to jest ten romantyzm?

TylkoGZUZ
1 rok temu

Własnie Słucham GZUZ „DONUTS”
TYlko GZUZ Codziennie !!!
Wiadomo że w Polsce słucha się farmazonów typu Bedopies Białas Quebo Srebo taco Sraco i Szpaku Sraku haha haha i inne pozerki Oraz Uliczni raperzy którzy robią groźne miny a ważą po 20 kg haha
GZUZ ma Street Credit na Całym Świecie nieważne gdzie się Pojawi
Klipy GZUZA są na kanałe WORLDSTARHIPHOP Który ma 24 Miliony Subskrypcji Zasięgi są ogromne każdy na świecie wie kto to GZUZ nie ważne czy Słuchają w Meksyku czy w Serbii czy w Japonii czy Tajlandii czy Mauritius czy Dominikana czy Hiszpania czy w Nowej Zelandii

Andrzejek
1 rok temu
Reply to  TylkoGZUZ

To wez mu opierdol jego szwabskiego kery wursta i zamknij juz ta zajechana pizde

Hahah
1 rok temu

Co to za ocena kurwa!!! Kolejna płyta na której powtarza jak mu źle albo coś pierdoli o gengu

ADOLF HlTLER
1 rok temu

Kurwa ta zwrotka Eisa to pochodzi z Kapitalizmu? Jak takie coś przechodzi to zaczynam nagrywać płytę ze Smarkim, Zkibowyem i Wankejem

ŚLIWEK
1 rok temu

ŚLIWA HAHA

Śliwa haha

Śliwa wydaje płytę „SURPRISETRACK Vol. 2”

i już 20 dni ludzie czekają na płytę podobno wysłane jeszcze w 2020 Roku pod koniec roku były płyty

Sliwa nie odpsiuje na emaile i komentarze na instagram oraz na youtube nigdzie

Ja pierdole …haha

Lipton
1 rok temu

to ma być recenzent? Recenzentem to jest Flint na cgm, a nie ten pomyleniec tutaj..

Karolina
1 rok temu

Hej. Jestem Karolina, mam 23 lata. Szukam przygody, nie sponsora. Jestem uroczą blondyneczką z dużym biustem. Napisz do mnie na http://erandki.site

Proboszcz Cenobite Bastard eMule 666
1 rok temu

CCCP UND USSR AND ZSRR! APARTHEID & PIERESTROJKA! BARBURKA – GÓRNIKIEM KURWA DO CHUJA BYŁEM JA! JEBAĆ UKRAIŃCÓW & SRAĆ NA LITWIŃCÓW!

Popularne