Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Bedoes & Lanek „Opowieści z Doliny Smoków” – recenzja

Raper nie potrafi udźwignąć jeszcze ciężaru długogrającej płyty.

Opublikowany

 

Bedoes & Lanek - Opowieści z Doliny Smoków

Bedoes. Kiedy to ja po raz pierwszy przytoczyłem jego ksywkę? To było jeszcze zapewne za czasów mojej działalności dla innego portalu muzycznego, w którym odbywałem dość krótki staż. Niedługo powinno stuknąć okrągłe pięć lat. Od tego czasu zmieniło się w rapie praktycznie wszystko. Fundamentalni dla sceny artyści oraz labele odeszły w zapomnienie, a newcomerzy zaczęli wbijać na singlach większe wyświetlenia, niż ich idole przez całą karierę. Sam rap natomiast stał się nowym popem, jak to celnie sformułował na swoim debiucie Bejbi Beteo. No może jedno pozostało niezmienne, jak zawsze za ksywką Borysa ciągnie się ocean kontrowersji. Przed nami trzeci studyjny album glamrapowego ulubieńca, twarzy 2115 Gangu oraz dumy SBM Label. 

Mam jedno marzenie, tak jak rozpędzony plemnik
Nie wiem co się dzieje, dlatego kupuję Fendi

“Opowieści Z Doliny Smoków” to wyjątkowo dziwny twór. Jestem zupełnym przeciwnikiem używania tego przymiotnika, jednak żaden synonim nie odda lepiej tego, jak niestandardowy jest to projekt. Chociaż pierwsze trzy utwory, czyli kolejno “1998”, “Sauvage” oraz “OzDS” zapowiadały co najwyżej kontynuację ubiegłorocznego “Kwiatu Polskiej Młodzieży”, to wszystko się zmienia już przy “Brzydkich Rzeczach”. Niezwykle odważny, a zarazem eksperymentalny track, który poniekąd udowadnia, jak wszechstronnym twórcą jest SB Maffijny filar wytwórni oraz pokazuje, w jak intrygującym kierunku autorzy mają zamiar dalej poprowadzić materiał. Naprawdę szkoda, że to jedna z niewielu udanych „odskoczni” muzycznych na tym albumie. Zupełnie nie zrozumiała przeze mnie i to pod każdym względem “Anarchia 2019”, była jedynie wprowadzeniem do czyhającego na mnie za rogiem kompletnego syfu i porażki – “Polaco”. Numer, który wykonany został w języku hiszpańskim, bez akcentu, jakiejkolwiek składni zdania, nie mówiąc już o zawartej treści. Ciężko mi uwierzyć, że zupełnie nikt z otoczenia muzyka nie zatrzymał go w procesie twórczym tego “czegoś”, a następnie label w trakcie prac wydawniczych.

Natomiast ‘Łzy”, “Hardcore Pleasure” oraz “Fendi” wyglądają mi na efekt zupełnego niechlujstwa muzycznego. Z trudem się tego słucha, a jeszcze gorzej analizuje. Kolejnym bolącym mnie aspektem są gościnne wokale. Przy tak dużych projektach, branie na featuring początkujących wykonawców, nie kończy się zbyt często sukcesem. A takich person tutaj mamy, aż dwóch. Jednak zaznaczę również swój mankament do ich bardziej doświadczonych scenicznie kolegów. Pomimo mojej sporej sympatii do postaci/twórczości Białasa i Łajta, wolałbym ich już nie usłyszeć na tym albumie niż w zaprezentowanej formie. Czy ich ksywki po prostu musiały się pojawić na trackliście, czy to było zawarte w jakimś beznadziejnym kontrakcie? Bo tak to brzmi. Wróćmy do przyjemniejszej części recenzji, czyli do pozycji dzielących los wspomnianych już przeze mnie “Brzydkich rzeczy”. Są to “FPS”, “JŁNNZ”, “Vogue” oraz “Smoki”. Na pierwszy rzut oka rzuca się zupełnie odmieniony sposób składania zwrotek. Są one zupełnie nieszablonowe, co nadaje im indywidualnego charakteru. Ponadto nie ciężko zauważyć powrotu do hedonistycznej odsłony Bedoesa, już w stricte pierwszoosobowej narracji. 

Jestem z bloków, miałem umrzeć na chodniku
Sto tysięcy leży luzem na stoliku
Rzadko kiedy ktoś tutaj ma dwóch rodziców

Album na bitach Lanka, to już niemalże powrót do korzeni dla Borysa. Minęło przecież już przeszło pięć lat od „2114” EP, będącego dla bydgoskiego rapera niemałym krokiem milowym w karierze. Czas sobie w takim razie zadać jedno, lecz zasadnicze pytanie. Czy przerwa od współpracy z Kubim, wyszła temu duetowi na lepsze? Z pewnością. Salepa wydał świetny album producencki, w którym zupełnie nie ograniczała go wizja współpracy z danym artystą. Przy odsłuchu “+18” nie odniosłem odczucia żyjącego w tych bitach Bedoesa, czego niezmiernie się obawiałem przed premierą. Przybylski również poszedł w ślady młodszego kolegi i odbił muzycznie w całkowicie innym kierunku. Chociaż prawdopodobnie celniejszym sformułowaniem będzie, iż raper po prostu wyszedł z samemu sobie nałożonych ram, w pewnym stopniu swojej artystycznej strefy komfortu. Stanowcza większość “Opowieści Z Doliny Smoków” brzmi jak miks najbardziej absurdalnych wokalnych pomysłów muzyka. Częste, a przede wszystkim niestandardowe zmiany w tonacji budują niepowtarzalny nastrój płyty, jednocześnie nadając jej wyjątkowo skomplikowany wydźwięk. Nawet jeśli nieraz zabieg ten wprowadzi mały chaos przy odsłuchu, to przeważnie wychodzi to tym utworom inplus. Przejdźmy jeszczę na chwilę do kwestii technicznych. Gościnnie na albumie udzielili się natomiast: Białas, Blacha2115, FLEXXY2115, White2115 Kuqe 2115, Malik Montana, Mr. Polska, Pressa, Smxkey Nunno, Taco Hemingway oraz Kosa. Utwory szczególnie warte przesłuchania to „Vogue”, „Jesteś ładniejsza niż na zdjęciach (na zawsze)”, a także „Brzydkie Rzeczy”.

Znowu jadę sam, nie ma nikogo ze mną
Znów nie mogę spać, ale wszystko mi jedno
To miasto kocha noc

Przyznam, że to już moje trzecie podejście do tej recenzji. Pierwsze dwie próby, ukazały mi, jak skrajne uczucia kreuje we mnie ten album. Gdyby tylko wyselekcjonować dane utwory, zostawiając nie więcej niż połowę finalnego materiału, otrzymalibyśmy prawdopodobnie EP’kę dekady. Niestety, przepaść pomiędzy większością utwór jest zbyt drastyczna i sprawia wrażenie niekiedy zupełnego niechlujstwa, poprzedzonego solidnie zbudowanym utworem muzycznym. Zaledwie pół roku temu w trakcie podcastu poprzedzającego galę Popkillerów, wraz z szanownym gremium uzgodniliśmy, iż Bedoes jest świetnym artystą jednak niepotrafiącym na ten moment udźwignąć jeszcze ciężaru długogrającego albumu. W tej kwestii nadal podtrzymuję swoje zdanie. To były “Opowieści Z Doliny Smoków”, streścił Bartłomiej Ciepłota.

Ale nie ma rzeczy z którą nie dałbym tu rady
Przysięgam na grób mego taty

Ocena płyty Bedoes & Lanek „Opowieści Z Doliny Smoków”: 7.7/10

7.7 Ocena redakcji
6.9 Ocena słuchaczy (17 głosy)
Teksty7
Bity8.5
Flow7.5
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}

Tracklista

 1. 1998 (mam to we krwi)
 2. SAUVAGE ft. Białas, Taco Hemingway
 3. Opowieści z Doliny Smoków
 4. Brzydkie Rzeczy ft. DJ Johny
 5. Wschód (lubię zapierdalać) ft. Kosa, White 2115
 6. Anarchia 2019 (zawsze chciałem to zrobić)
 7. Polaco (to też) ft. Mr. Polska
 8. Smoki
 9. VOGUE
 10. Lesbijki
 11. Fresh Prince (trill 4ever) ft. Malik Montana
 12. Łzy (pierwszy kawałek na tej płycie) ft. Kuqe 2115
 13. Jesteś ładniejsza niż na zdjęciach (na zawsze)
 14. Fendi (poznaliśmy się w studio) ft. Smxkey Nunno
 15. Playboy (dla Lanka) ft. Blacha 2115
 16. Gdzie jest Eis? (to dla Was)

Bonusowe utwory (preorder)

 1. FPS
 2. Hardcore Pleasure ft. Flexxy 2115, Kuqe 2115
 3. Michelangelo ft. Pressa
 4. Nadchodzi lato
 
36 komentarzy

36
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
WnukTedego

Ale gość ma pracę słuchać płyt tych pedałów już bym wolał w kamieniołomie robić. Ulubieniec glamrapu? Przecież każdy tu z nim ciśnie ulubieniec 14 latek podobno z wzajemnością . Nie słuchałem a sam mogę skreślić recenzje jednym słowem : Chujowe. Zresztą jak cała SB mafia ani jednego albumu nie wydali banda fejków pseudo gangsterów wyjaśnionych przez Resta którego wyjaśnił tancerz

TABALUGA KUTAS 33CM

DOBRE DLA PRZEDSZKOLAKÓW.
NIE DLA DOROSŁYCH LUDZI.
TA OTO PŁYTA.

GodziWu

Fazi zmienia zdanie i ciśnie Cypisa i Palucha
ZNOWU! NIE POJECHAŁ NA ODWYK!
https://www.youtube.com/watch?v=DGODJoV78sE

HomoSapiens

Proponuję zgłaszać tego pedała ziołoog na Youtube jako spam, szerzenie nienawiści i dodatkowo jako zajebanie treści (kto jest właścicielem treści jest w opisie na yt), zniszczcie tego pedała bo nie dość, że gówno potrafi to jeszcze spamuje

MOSIEK KACZYŃSKI

RÓWNIE DOBRZE MOGLIBYŚCIE RECENZOWAĆ STOLEC MOJEGO PSA

Odb

Bedoes & Lanek „Opowieści z Bagażnika Samochodu” – recenzja

Code

Ocena słuchaczy: 0 (gowno dla lamusow)

(☠)

To jak z Tede

ważne, że napleta potrafi udźwignąć

Opowieści z doliny odbytów. Wysryw dla masochistów lubujących się w kale. paluch już zagłębił się w tę czarną dziurę i poleca, zachwala, smakuje każdego dnia.

(☠)

Tede też spróbował zmienia ksywę na Oreo

Boa Gasiciel

Widzę nazwisko Ciepłota i klikam w ciemno – wyważony, błyskotliwy a przede wszystkim rozeznany w sprawach polskiej sceny hip hop.

Sedzia stuleya

Farmazony z doliny cwokow. Nie wiem w jakim celu ten wyrob muzyko-nasladowczy jest recenzowany, chyba tylko po to by wkurwic sluchacza.

(☠)

To tak jak zawsze było z Tede

SbGównoProduktFarmazonBagażnik

Bedopies największy farmazon w dziejach Tego biznesu bo rapem tego co robi nie nazwę to raczej stękanie do bitów i tandetne debilne wersy

Fanbase Gówno mafia SB to zwykłe debile

Wystarczy wejść sobie pod każdym kawałkiem opowieści z doliny Cfeli i zobaczyć komentarze przecież to same dzieciarnia i parówki w rurkach i idiotki co sobie robią Uszy Psa na zdjęciu czy inne gówna przez edytora jakiegoś

Przecież ta płyta to jest zwykłe Gówno nic więcej

Tego nie można nazwać raperm Curwa

Ale Gówno Mafia Sb potrafi wypromować Gówno i zrobić z gówna produkt

Solarek i białasek biznesmeni 21 wieku Curwa Mać

Dziękuje Curwa za Uwagę i tyle w temacie

Napisane Chaotycznie ale z serca …

Curwa Mać ąż muszę się napić 🙂

Wstyd za wszystkich co kupili opowieści z doliny cfeli wstyd

jepac pranże srab

widocznie okazja czyni złodzieja czyli znowu ktoś musi oberwać żeby taki obsraluch mógł wejść wyżej wkrótce revenge is the best medicine

(☠)

To jak z Tede

kacperstanczuk

nie znasz sie chłopie i jeszcze to curwa xdddddddddd

SbGównoProduktFarmazonBagażnik

Jeszce Scena go propsuje że on kurwa teksty umie pisać ja pierdole

Przecież ta scena to jest jakiś jebany żart

Kalif

Dokładnie, w końcu ktoś to zauważył. Jak dla mnie Sokół i Pezet (bo to chyba oni tak mówili) skompromitowali się tą wypowiedzią. Koleś który umie świetnie pisać, napisał że wyjarali m.in. 4g ganji na łeb. Podobnych bzdur na tej płycie, jak i na poprzedniej jest multum. Więc wielcy Panowie raperzy, a także co niektórzy dziennikarze przestańcie bezczelnie wciskać kity słuchaczom, bo ci nieraz mają więcej oleju w głowie niż Wy. Przecież ta płyta to najgorsze co spotkało rok 2019.

Jeszcze jedno. Nie wiem z czego się tu cieszyć, że rap stał się popem. Na tym właśnie polega dramat. Poza tym sam z siebie się nie zmienił w pop.

Mateusz Borek

Bedoes? Pierwsza płyta zanim wyszła wielkie bum rozjebie scenę itp itd. płyta wyszła marna. Na drugiej płycie widać efekt wypalania. P.S. Matczak go wygryzł

(☠)

W rapie rządzi teraz Konstytucja,a Tede jest chujowy

SbGównoProduktFarmazonBagażnik

Za tą przewózkę w tekstach to Wszyscy uliczni raperzy powinni kurwa nagrać na niego dissy taka prawda

ale wszyscy dupa cicho nikt się nie wychyli śmiech kurwa na Sali

ale ta scena jest śmieszna w huj

(☠)

Tede się nie wychyli,bo on się tylko schyla

jepac pranże srab

powinien sie rozwijać w srace i gównie żeby. Ciekawe czy byłby dziś lepszy

(☠)

Tede tak robił i po chuju jest

Chuj

Ten typ sam nie wiem już o czym pisać teksty a nagrywa drugą albo trzecią płyte
Żałosne.

jepac pranże srab

a cała obsrana branża dalej na tym biedaku korzysta który nie ma szmalu na nagrywki bo nic nie są w stanie zrobić oprócz powielania . Nie chciałbym być w jego skórze i na jego miejscu, od 12 lat mu siedzą na głowie i okradają, niszczą życie

(☠)

No przejebane ma ten Tedeef

WIESŁAWA MAGNUSZEWSKA

BEDOES>KAŁ MENELA > WYSTĘP RESTA DICKSON 69 NA GALI FFF2

Oliwia Szmidt To Coorva 69

„Łajta” nauczcie się pisać coorvy z glamrapu

TEDE

z polskiej sceny ro tylko Gedz, Kazek a reszta go gazu

Dartanian

A macie komórki na dowód żeby żaden Polak tego nie mógł robić , internet , tak samo , musiałby działać w grupie z kimś od neta albo komórek , albo u znajomych być , najlepsze że w innych miastach , że niby najciemniej pod latarnia , choć wątpię , już was wykluczyli z życia , nie wiem czy w jakimś innych kraju też trzeba mieć komórki tak na dowód , jeśli tak kraj jest do likwidacji .

OLEWATOR

BIEDOCWEL OPOWIEŚCI ZDAUNIONYCH ĆWOKÓW

Słony Karmel

Jakiś idiota pisze te recenzje. Nie chodzi zupełnie o płyte, tego się po prostu nie da czytać. Tekst jest napisany zupełnie bez ładu i składu.

Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 23 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona – http://loveto.one/lena97

Dartanian

Śledzcie wszystkie Bety ponieważ ona daje jednej osobie wygrywać stąd wyniki są , ktoś wygrywa i nikt o tym nie wie , może być to pracownik betów na ulicach , to też możecie sprawdzić , hakerzy musi mieć dostęp do kamer miast , robią was na szaro , pewnie koleś nie pracuje tylko zarabia betami , prawdopodobnie haker
Sprawdźcie Bety wszystkie bo może używać różnych imion znajomych IP . Może być w różnych miejscach , więc patrzcie na dziwne wyniki , albo brak wtop . Leży to w waszym interesie bo wam nie będą siadały kupony . Ona kazała go wydać żebyście znaleźli nie znany kraj miasto cały świat do shakowania , ale nie macie tak źle patrzcie kto nie pracuje a ma mieszjac gdzie , jeśli odliczycie ich , dajcie jakiegoś hakera , bo debila odrazy złapią , hakerzy mają ślady na necie sptawdzac każdego hakera na świecie wtedy .

Popularne