Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Biały Tunel „Biały Tunel”: polski hip-hop potrafi zaskoczyć – recenzja

Miałem spore obawy, co do tego projektu.

Opublikowany

 

Biały Tunel to trio. Od strony wokalnej zasilany przez Tego Typa Mesa, a producencko natomiast przez Szoguna oraz uznanego Jazzmana – Bartosza Tkacza. Tak jak współpraca Szmidta oraz Pietrzaka nie jest niczym, co uznaliby byśmy za kontrowersyjne, tak udział multiinstrumentalisty, o którego związku z hip-hopem na próżno szukać wieści, już wzbudza większe zainteresowanie. Na dokładkę Mes sięga po autotuna, a sam zabieg komentuje jako “okiełznanie wroga”. W tym miejscu wypada postawić fundamentalne pytanie, czy „Biały Tunel” ma w takiej formie jakąkolwiek rację bytu. Albo inaczej, czy ktoś tutaj nie przekombinował?

Twoje życie stało się dużo prostsze, czy nie?
Odkąd umarłem

Pozwolę sobie odpuścić zalewanie TTM superlatywami na temat jego liryki. Jeśli sięgacie po twórczość tego artysty, już od lat z góry zakładacie niekonwencjonalne rozwiązania techniczne okraszające jego wybitne storytellingi. Skupmy się na tym, co nowe, albo raczej tym, co wyróżnia „Biały Tunel” na tle dyskografii Piotra. Zaczniemy więc od aspektu szczególnie antagonizującego cały projekt. Kolokwialnie rzecz ujmując, czy Mes lata ma tym autotunie czy nie lata i jak to wszystko ma się do jego sceptycznego podejścia do tej formy twórczej. Zdaje mi się, że raper rozbił temat na parę podejść. Od lekkiego użycia, aż po przesadzone, na różnych tonacjach. Pół żartem brałem całe to „ujarzmianie wroga”, ale faktycznie Ten Typ Mes po części do tego dążył. Odpowiedział też na zarzuty dotyczące hipokryzji, bo przecież sam niejednokrotnie i to niepochlebnie wypowiadał się o tej popularnej wtyczce, która tym razem grała pierwsze skrzypce na jego krążku. Skoro połowę zrobił za niego komputer, on połowę zysków zobowiązał się oddać na cele charytatywne. Brzmi sensownie.

Ten album to alter ego, syf który muszę wywieźć by spać
Bazuję na tym co czułem jak miałem 23 i 32

Parę słów o Szogunie i Tkaczu. Panowie zapewnili nam sporych rozmiarów eklektyzm w brzmieniu. Troszkę instrumentów dętych, troszkę elektroniki, a to wszystko utrzymane w niekonwencjonalnym, ale jednak nadal hiphopowym brzmieniu. Wszystko w tym aspekcie jest spójne, nadając albumowi konkretnie określonej formy. Jestem zupełnym zwolennikiem takich zabiegów, a także stałym krytykiem jego braków. Widać, iż nad tym albumem czuwali muzycy, w pełnym tego dostojnego słowa znaczeniu. Przejdźmy do zaproszonych gości. Już w pierwszym numerze usłyszymy ukraińskie odkrycie ostatnich miesięcy, a zarazem nabytek polskiego oddziału Def Jem – Alyona Alyona. Chwilę później pojawiają się Pezet z Frostim Rege na tym samym bicie. Na szczególne wyróżnienia zasługuje natomiast Paulina Przybysz, która uraczyła nas jakże agresywną zwrotką. Fenomenalnie słucha się tej artystki w tym klimacie, nie będę nawet ukrywał, że kupiła mnie tutaj kompletnie. Numery warte polecenia? „mooD#”, „Ostatni Raz”, „180st” no i może jeszcze „Niebywale”.

Parę zdań przez noc ci napiszę
Rano wstyd mi jest, więc się wal na ryj
Masz cierpieć, cierpieć fest

Biały Tunel zdał egzamin. Mes zaskakująco dobrze poradził sobie z autotunem, a Bartosz Tkacz wprowadził nową jakość do bitów Szoguna. Miałem spore obawy, co do tego projektu, bo jednak do zmian doszło na praktycznie wszystkich płaszczyznach twórczych. Tak jak ciężko odmówić chemii artystycznej pomiędzy tą niemal nierozłączną dwójką, tak udział, tak świetnego Jazzmana wyszedł całemu crew na plus. Ostatecznie otrzymaliśmy przecież jeden z lepszych albumów od lat spod ręki założyciela Alkopoligamii. Polski hip-hop jeszcze czasami potrafi zaskoczyć i to tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy, taki jest właśnie „Biały Tunel”. Zauważyłem właśnie, że ostatnio tylko chwalę wychodzące albumy i stawiam noty od 7 w górę. Przyznam, całkiem nieźle zaczęliśmy 2020, a najważniejsze wydawnictwa przecież jeszcze przed nami.

Elo mężu, elo wiosko
Nie discopolo, ona chce Nosowską

Ocena płyty Biały Tunel: 8.7/10

8.7 Ocena redakcji
7.8 Ocena słuchaczy (5 głosy)
Teksty8.5
Bity9.5
Flow8
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}

Tracklista

 1. Ostatni raz feat. alyona alyona
 2. Cierp feat. Pezet, Frosti Rege
 3. Niedociągi warszawskie
 4. Giura
 5. Odkąd umarłem
 6. dooM#
 7. Niebywałe feat. Paulina Przybysz
 8. 180 stopni (remix of Sonar’s „Waitin’”)
 9. Pewnego dnia
 10. Ustąp
 11. Bezrękawnik
 12. Intymne
 
26 komentarzy
26 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
1 rok temu

Po przeczytaniu tego tekstu nasuwa się pytanie. Czy na trasie koncertowej promującej album , mes zeszcza sie w spodnie ?

Turbodymoman
1 rok temu
Reply to  Marian

Biały tunel dostał od redakcji ocenę 8,7/10. Turbodymoman zawstydził Biały tunel, dostał ocenę 13,05/10

Odb
1 rok temu
Reply to  Marian

Czarny Tunel „Czarny Tunel”: polscy hip-hopolowcy potrafią się kąpać– relacja

ProofesorNauk aka cydży
1 rok temu
Reply to  Marian

Dzięki takim imbecylom jak odb czy ejnohono lub wnuktedego polski hiphop bedzie sie juz zawsze mi kojarzyl z wanną. Ale w sumie ja tam lubię ruchanie w wannie i nie jednemu raperowi bym uzyczyła swojej dziurki analnej.

Odb
1 rok temu
Reply to  Marian

„bialy odbyt „bialy kał”
W polskim hiphopie nic juz mnie nie zaskoczy.

„Mialem spore wytryski do tej wanny” RECENZJA

żENADA
1 rok temu

*ARTYKUŁ SPONSOROWANY

EnoHoNo
1 rok temu

Biała Krecha „Biała Krecha”: polski hip-hop potrafi dać po nosie – degustacja
Miałem spore obawy, co do tego towaru.

ZTJleniwydynks
1 rok temu
Reply to  EnoHoNo

Widziałem światełko w „Białym Tunelu”

ŻeCo?
1 rok temu

Z Ciepłoty taki recenzent jak z Żabsona raper.
Temu klaunowi wszystko się podoba, nawet tak askłuchalne gówno jak Biały Tunel.

Pastedocze
1 rok temu

Kto ty jesteś?
Mówią na mnie Pierdus PRD, jeszcze jeden bąk, jeszcze jeden pierd. Nikt przecież nie jest święty, WWA analne podszepty.
Skąd pochodzisz?
Z dupy, z kacowej kupy, zapodaje amoniakiem.
Co u Ciebie?
Śmierdzi, pod kołdra się unoszę jakbym był w analnym siodle.

Mezo
1 rok temu

Myślałem że jak cię rozjebałem w beefie to przestałeś nagrywać…

Tunel pełen spermy
1 rok temu

Kakaowy Tunel „Kakaowy Tunel”: polski hip-hop potrafi zruchać – ANALiza
Miałem spore wytryski, co do tego analu.

acodin master
1 rok temu

– A dlaczego to się świeci światełko? – Bo się nagrywa – Aa.. – No – Kondziu jak tam? – Dyszysz jak moja stara – Czeeee – Cześć Kamil – Jak tam chłopaki? – YY wiesz co powiem ci że.. – DOBZIE, DOBZIE, BARDZO DOBZIE, PANIE KOMISARZU – Proszę podać mi dowody zbrodni, ale nie wiemy czy to jest bardzo ewentualne – A ty Kamilek jak tam? – Czy ja coś mówiłem? Ty ja byłem gdzieś w CSI:Miami… Miami:CSI – Ym, powiem wam tak: Acodin, bierzemy kurwa w domu – Ej byłem w CSI:Miami, kryminalne zagadki Miami:CSI – Być, chcieć, kurwa, w chuju mam. Powiem wam tak, bierzcie sobie kurwa acodin.. – Ścisz się – A to jest kurwa na żywo? – Nie – O kurwa… To się wytnie – To się wytnie – To Acodin bierzemy w domu, bo ja byłem teraz sobie w domu posiedzieć to uuuuhuhu – I poszedłbym sobie gdzieś poleżeć ale tamta kanapa jest oszczana … – Co jest kurwa z tą świnią?! – Oglądałeś „Chłopaki nie płaczą”? – Yy… co ty chcieć Bartek?! Gdzie ty te nogi zakładasz?! Gdzie ty te piwo pijesz?! – Yy… piwo ci z mózgu siano robi! Yy.. yy.. yy.. mm… kurwa garnek! … – Oglądałeś „Chłopaki nie płaczą”? Kondziu? Oglądałeś „Chłopaki nie płaczą”? – Co jest kurwa z tą świnią?! – Jaką kurwa świnią?! – To tam było coś takiego, że taki typ sobie siedzi w kuchni i taki.. – KURWA MAĆ! – Nie drzyjcie się bo was słychać… Czytaj więcej »

Code
1 rok temu
Reply to  acodin master

Jebany zabójczy aborter zaprosił jebaną zabójczą abprterke do swojego kakaowego kanału. Jebac kurwe cwela icka meso żydowskiego skurwysyna

Skory syn
1 rok temu

Niebywałe feat. Paulina Przybysz
no a mialem ta plyte sprawdzic
czyli kolejne inteligentne pierdolenie dla prenumeratorow GW?

SokółRealista
1 rok temu

Bartłomiej Ciepłota polski hip hop może zaskoczyć?! Przecież ty się szczylu nie znasz na rapie LOL

patryk
1 rok temu

Jakieś osoby interesuja się nową żywnością ? Dokładnie chodzi mi o nowe drożdże – Yarrowia Lapolityca

Dżony
1 rok temu

Taki wspaniały projekt? To dlaczego nie sprzedał się cały nakład? To było tylko 5000 szt. Jeszcze 1000 został.

Huj
1 rok temu

Każdy kto mówi że białas przegrał beef ze śliwą to jebany cwel. Mam to w chuju co sądzicie o rolniku, ale ze śliwą kurwa?!?! Z tym poziomkiem z piździchowa? Mela na ryj za jakikolwiek props dla tej xerokopiarki rycha peji bez grama jakiejkolwiek wyrazistości w sobie. A te chujowe dissy pisane 3 lata i tak mi nie siadają mimo że są nienajgorsze jak na niego. Jebać was orzygane, oplute, bezmózgie kurwy!!!

Huj
1 rok temu
Reply to  Huj

Jak nawinął białas jego jedyne złoto dostał od rycha za feat. A najpopularniejszy kawałek w jakim brał udział to „Młoda krew” z zdębem i jakąś piszczącą dziwką. Podwójna mela na ryj. Elo

Huj
1 rok temu
Reply to  Huj

Nakurwiajcie tymi minusami pizdy i tak was znajde, napierdole i spale wasze stare

żENADA
1 rok temu
Reply to  Huj

ŚLIWA TECHNICZNIE ZNISZCZYŁ BIAŁASA, DLATEGO TEN DRUGI ZAKOŃCZYŁ BIF BO ZACZĄŁ PŁAKAĆ I MIEC DEPRESJE

Huj
1 rok temu
Reply to  żENADA

W chuju to mam kurwa. W rapie liczy sie tez historia. Przypominam ze gosciu skonczyl „kariere” na 3 lata i stracil kolegow po wjebaniu i wysraniu przez sb w 2015. Poprzednie diss tej kupy gówna wygladaly tak: https://www.youtube.com/watch?v=5-L79Z3O-NY

Huj
1 rok temu
Reply to  Huj

Albo to https://www.youtube.com/watch?v=2rYl124tblY co to kurwa jest? Hahahahaha i jakies jebane dzieciaki pisza teraz „wjebal”, „ale kot” itp typ powinien sie zapasc pod ziemie juz do konca swojego marnego zycia a dostaje propsy hahaha huj z takim rapem

Huj
1 rok temu
Reply to  żENADA

A czy zniszczyl technicznie to nw podwojne rymy i nawijanie jak peja po tylu latach rapowania to niszczenie? No to rzeczywiscie, rozjebal, kocur w chuj

Huj
1 rok temu
Reply to  Huj

I na huj pizdo jebana rozdajesz te minusy do kazdego mojego koma? Dostaje minusa za to że jesteś debilem? Widzę cię cwelu. Wiesz że cie znajde pedale jebany. Już namierzam twoje IP, już mam województwo psia srako!

Popularne