Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Bonson – „Postanawia umrzeć”

Wcale nie trzeba umierać, żeby narodzić się na nowo.

Opublikowany

 

Recenzja miała pojawić sie w lutym, ale z jej publikacją musieliśmy trochę poczekać, ponieważ lifting portalu się trochę przedłużył. Lato coraz bliżej, więc i tematyka zbliżających się premier będzie cieplejsza #nohomo i przyjemniejsza, niemniej jednak nie ma przeciwwskazań, żeby nie wrócić do albumu, o którym i tak będzie mówiło się w czasie grudniowych podsumowań. Nie przedłużając. Przed wami materiał, który nie odda pozycji na podium przez kilka następnych miesięcy.

Dobrze, że nie mam nosa jak Christopher Chong, bo zamiast delektować się wonią od Amouage, coś czuję, że zostanę skąpany w wiadrze pomyj, skoro zaczynam pisać o gościu ze Szczecina, a już na początku palmę pierwszeństwa przejmuje Poznań i Warszawa. Najpierw mała retrospekcja, cofnijmy się dwa lata wstecz. Paluch atakuje 2 wydawnictwami, Kaz Bałagane dorzuca triple double, a do tego znalazłoby się jeszcze kilku tytanów pracy. Powyższe przykłady pokazują, że intensywność się opłaca, aczkolwiek często zdarza się, że taka częstotliwość nie przekłada się na jakość i formę #Lewandowski vs #NoToBajkaEP. Oczywiście, bohater całego zamieszania należy do tej pierwszej grupy. W tamtym roku mocne 'AF’ i 'Lepiej nie wnikać’ dały mu wysokie miejsca w rankingach, wyróżnienia itp. Wrogowie już szczerzyli kły, że kolejny album nie może być tak dobry i w końcu podwinie mu się noga. Niestety rzeczywistość pokazała, że zamiast rozczarowania pojawiły się zgliszcza, a na domiar złego przygotowywane jest już BonSoul 4.

Właśnie – zgliszcza – odzwierciedlenie okresu z życia, będącego kompletną ruiną. Kiedyś ktoś nawijał, że nie ma rapu bez emocji i miał stu procentową rację. W tym przypadku emocje napisały ten album. Słuchacze dostali materiał mocny, brutalny, szczery do bólu, pesymistyczny wręcz depresyjny, wnioskując już po samym tytule 'Postanawia umrzeć’. Patrząc z perspektywy czasu i biorąc pod uwagę wyłącznie dwa poprzednie wydawnictwa uważane za mocno wyróżniające się, można stwierdzić, że były jedynie cienką taflą szkła, która rozpadła się zaraz po 26 stycznia. Swoją drogą, ten materiał przypomina 'Muzykę Rozrywkową’. Jest tak samo dosadny, bezkompromisowy, treściowo zbieżny, a w dodatku, obie płyty są liderami w kategorii „najlepszy album opowiadający o tym jak „’posypało’ ci się życie”.

Nic dziwnego, że 'Postanawia umrzeć’ zbiera tyle pochlebnych recenzji. Nie od dziś wiadomo, że ludzie uwielbiają treści wanitatywne. Przecież tak dobrze słuchać o tym, że komuś się nie układa i ma tak samo nic niewarte życie. Problem w tym, że Bonson nie użala się nad sobą. Wersy cierpkie jak cytryna nie są wypłakiwane, tylko twardo nawijane jak zwykle na wysokim poziomie technicznym. To wszystko przy akompaniamencie bitów KPSN’a potęgujących klimat, mimo że muzyka nie wychodzi przed szereg. Ktoś powie, że beatmaker nie dał z siebie pełni potencjału. Ja wolę określenie – jego muzyka integralnie współgra z treściami, które mają być motywem napędowym tego krążka i nie mają odciągać uwagi odbiorcy. Klamrą spinającą całe misterium są goście, którzy równorzędnie wzbogacili ten „niedoszły pogrzeb Bonsona”.

Album pokazał, że wcale nie trzeba umierać, żeby narodzić się na nowo. Bonson swój gorszy etap życia, jak sam mówi, ma już za sobą. Zobaczymy co przyniesie czas i czym będzie chciał zaskoczyć słuchaczy w przyszłości. Jedno jest pewne, z każdą kolejną płytą marka Bonson umacnia się i rośnie na silę. W tym momencie to jedna z najjaśniejszych postaci na naszym rapowym poletku, mimo że do komercyjnego sukcesu tuzów sceny jeszcze trochę mu brakuje.

9.2 Ocena redakcji
8.5 Ocena słuchaczy (5 głosy)
Teksty9.5
Bity8.5
Flow9.5
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}
 
5 komentarzy
5 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Werwolf
3 lat temu

W końcu mamy rap na najwyższym światowym poziomie. Każda płyta, którą oceniacie dostaje minimum 9/10. Takiego poziomu nie było nawet 20 lat temu w Nowym Jorku.

Ananas
3 lat temu

Glamrap zatrudniacie tu kogoś do korekty może? Ja mogę nawet, kurwa, za darmo to robić, bo oczy bolą jak się silicie na ten dziennikarski styl, a macie tył€ w podstawach. Wy w ogóle czytacie to co napisaliście? Jak chcecie się bawić w największy serwis internetowy poświęcony tematyce rapu to pamiętajcie o pewnych podstawach. Ja z ta ofertą korekty to na serio, bo aż kurwa oczy łzawią.

MysliszZeToNazwaUzytkownikaAtoPejaZCórkąNaSpacerze
3 lat temu

Ekspertyza (nazywana także opinią) – proces zbadania rzeczy bądź sprawy przez biegłego w danej dziedzinie specjalistę (eksperta).

Zakłada się, że wynik ekspertyzy powinien być jednoznaczny, tj. wykonane przez niezależnych biegłych ekspertyzy w danym temacie powinny doprowadzić do tego samego orzeczenia. Teza ta jest przedmiotem sporu wynikającym z założenia, że ekspertowi powinna przysługiwać autonomia badawcza, a co za tym idzie wybór metody badania, która z kolei w zależności od swojej specyfiki może być obarczona różnym prawdopodobieństwem wystąpienia błędu, różną dokładnością itp.

Dosyć często się zdarza, że z pewnych powodów instytucja zleca wykonanie ekspertyz jedna po drugiej, aż zostanie osiągnięty założony rezultat, często niezgodny z faktami. Taki stan rzeczy został ujęty w powiedzeniu Stanisława Lema mianem ekspertolizy. Klasycznym przykładem są ekspertyzy z przeszłości, wykazujące nieszkodliwość benzyn wzbogaconych o czteroetylek ołowiu.

mat
3 lat temu

Płyta oczywiście świetna, kilka b dobrych kawałków, ale tej recenzji nie da sie czytać. Odpadłem po pierwszym akapicie: nie wiem jaki jest sens 'redakcji profesjonalnych dziennikarzy’, może nawet krytyków, kiedy nie są w stanie napisać kilku ładnych zdań.

mat
3 lat temu
Reply to  mat

Tak, wkradł się błąd interpunkcyjny, pisałem z telefonu.

Popularne