Sprawdź nas też tutaj

Wywiad

BOSSKI ROMAN: „LEPSZEJ SOLÓWKI NIE ZROBIŁEM JESZCZE NIGDY”

Opublikowany

 

W sobotę, 12 kwietnia 2014 odbędzie się premiera solowego materiału Bosskiego Romana. „TheRapYa Szokowa Dozwolona Od Lat 18” to materiał, w którego skład wchodzi szesnaście utworów oraz dwa bonus tracki. Co wyróżnia ten album, w jakim klimacie został stworzony i na co słuchacz powinien zwrócić szczególną uwagę? Wszystkiego dowiecie się z poniższej rozmowy.

 

Patrycja: Na początku wytłumacz co na tym albumie jest na tyle wartościowego, by zrozumieć to mógł tylko pełnoletni słuchacz? Bo dla takich osób teoretycznie przeznaczony jest ten album?

Roman Bosski: Jest to raczej sugestia – przecież nie jest tak, że ludzie automatycznie po ukończeniu 18 lat staja się dorośli – jedni już od dawna są, inni dopiero się staną a inni na własne życzenie zostaną infantylni na zawsze. Chodzi o to aby ten symbol dojrzałości jakim jest 18 dawał do zrozumienia, że nie jest to płyta dla ludzi ograniczonych i nie jest to popierdywanie za uchem kiedy się jest w pracy, tylko materiał prowokujący do refleksji, inspirujący i motywujący jeśli właśnie głębiej się go przerobi, ale też jest drugie dno bardziej ironiczne – jak mi ktoś będzie suszył głowę, że mam za mocne teksty dla dzieciaków to nie będzie nieporozumień – jest pegi18 pozwoliłeś słuchać teraz nie do mnie wąty . Ludzie dziwni czepiają się artystów za wiele rzeczy (jest nawet dla nich kawałek pt POWER UP)  nie rozumieją, że wcale nie musza tego słuchać – zmień stacje i leć na wakacje a artystę albo przyjmujesz jakim jest albo po prostu to zostaw bo nie dla ciebie te loty widocznie.

To nie jest płyta nagrana swagiem Jana Miodka tylko klasyczny polski uliczny i filozoficzny rap z elementami tego co kocham najbardziej czyli nowych prądów. Jednak klasyczne brzmienie i egzystencjalne przesłanie będą dominowały. Nie klękam przed nikim, jako świadomy artysta tworzę pewnie i konsekwentnie swoją rap estetykę – kiedyś byłem bardziej lustrem rzeczywistości dziś jestem kreatorem i inspiratorem…. nie tylko odbiciem.

Zawsze  inspirowały mnie nietuzinkowe prądy jak wszyscy słuchali hh to my praktycznie sam dancehall i raggae i potem był widoczny tego efekt w naszych albumach. Zawsze ciekawiły mnie nowe podziemne nurty powiązane bardziej lub mniej z moją rapową bazą – fascynacje Grime-m, D`n`B, Dubstepem i ich pochodnymi dały swój urok na serii KRAK. Jak patrzę wstecz zawsze byłem parę kroków naprzód zanim cos weszło ja już to znałem a jak już weszło byłem gdzieś znów dalej. Zatem jeśli chodzi o brzmienie inspirują mnie pozycje które słucham w danym okresie Dziś najbardziej jaram się albumami Juicy J, Schoolboy Q czy Rittza i chylę czoła przed mentorem Tech N9nem, zatem znowu mocny uliczny hiphopowy styl brzmienia wraz z jego  nowoczesnymi mutacjami i smakami z przed lat jest mi bliski i chyba na taki album czekają ci którym kiedyś już wpadłem w ucho.

Materiał jest także dedykowany żeńskiej części publiczności, zatem pomimo ulicznych bangerów Dobre Dziewczyny dla siebie także znajdą dużo smaków…. Nie aspiruje do roli rapowego Dawida Kwiatkowskiego ale przesłanie dla dziewczyn i miłość mają mocny akcent na tym albumie

 

Jeśli lubisz Firmowe brzmienie – nie będziesz zawiedziony

Jeśli lubisz DM czy projekty Krak – znajdziesz cos dla siebie

Jesteś normalnym lubiącym rap człowiekiem – będziesz w niebie

 

A jeśli lubisz Bosskiego Romana Rap niezależnie od konwencji to zapewniam, że lepszej solówki nie zrobiłem jeszcze nigdy (zamierzam w przyszłości) W zasadzie to pierwszy solowy hip-hopowy album w mojej karierze. Zawsze starałem się bardziej skupiać na projektach grupowych a solówki traktowałem jako niszowy smaczek w wolnej chwili

Teraz natomiast wydaje album regularny, sztandarowy którym reprezentuje siebie godnie i na poziomie,  konkretnie zaplanowany i dopracowany, który można promować wszędzie i może się spodobać dużej grupie osób (jak nie cały to może chociaż kilka trackówJ ale wielu tez zajdzie za skórę…)

 

Patrycja: Co według Ciebie oznacza pojęcie świadomy słuchacz?

Roman Bosski: Człowiek, który bardziej niż stereotypom i plotkom ufa swojej inteligencji i jest na tyle rozwinięty, że potrafi weryfikować dane bez pomocy osób trzecich. Nie odbiera faktycznie czy historycznie kwestii symbolicznych i rozumie alegorie czy metafory . Świadomy słuchacz rapu dostrzega także formalne smaczki jak techniczne multisylabiki czy zabawy z tempem lub mieszanie stylów etc można by tak godzinami….

 

Patrycja: Zapewne masz świadomość, że po materiał sięgną też osoby nieletnie, mające w życiu problemy, są zagubione i które dopiero co zagłębiają się w rap. Z jakiej perspektywy takie osoby powinny spojrzeć na ten album?

Roman Bosski: Zakazany Owoc J , cóż nie będzie bardziej szkodliwy niż szlugi, alkohol i inne dziadostwa po jakie sięgają nieletni z rozkoszą. Natomiast uważam także, że doświadczeni życiem małolaci maja więcej wiedzy życiowej niż rozpieszczone bachory bez ogłady i paradoksalnie maja szansę  zrozumieć ten album. Nie namawiam w mojej muzyce do zdegenerowania bardziej inspiruje do działania natomiast jeśli chodzi o kwestie kosmetyczne typu cięty język i wulgaryzmy to to nie będzie Arka Noego i jak w rapie jeśli czujesz, że musisz polecieć ostro to lecisz. Czasem nagrywam kawałki bez przekleństw i dzieje się to spontanicznie – jeśli nie ma potrzeby to nie jak jest to tak. Tu są tracki i takie i takie.

 

Patrycja: TheRapYa Szokowa ma dla Ciebie większą wartość niż pozostałe produkcje, które masz na koncie?

Roman Bosski: Każda ma wartość,  każda jest szczebelkiem w drodze ewolucji bez poprzedniej nie było by kolejnej – jednak jeśli chodzi o poziom na jakim nawijam dziś to czuje satysfakcje widząc progres i spontanicznie wędruje po nieskończonym polu kreacji twórczej znajdując co chwile kolejne inspiracje i pomysły.

Nie zamierzam stawać w miejscu i co jakiś czas wydawać to samo – to było by  jak filmy ze stevenem segalem czy chuckiem morrisem. Sama produkcja płyty to wartość sama w sobie – doświadczenie jakie daje proces nagrywania jest bezcenne i z każdym nowym albumem stajesz się lepszy jeśli świadomie nad tym pracujesz.

 

Patrycja:  W skład albumu wchodzi 16 utworów plus dwa bonus tracki. Czy jest w nich coś, na co słuchacz powinien zwrócić szczególną uwagę?

Roman Bosski: Na mój bosski rap J na zajebiste featy, na wspaniałe wokale Soni Lachowolskiej i Kasi Godzisz oraz na najlepsze bity jakie dostałem od jednych z najlepszych producentów w Polsce. Polecam także przeanalizować  co chce przekazać każdym kawałkiem – nie powinno być z tym większego problemu .. po 18 … J Znajdziecie dużo kawałków w firmowym stylu, ale także  bardziej nastrojowe kawałki  z wokalami żeńskimi. Kilka tracków poświęconych relacjom damsko męskim, Trapowe bangery, Wyprawę nocną 6 i nawet jakis old school

Mam także kilka eksperymentów jak np. kawałek „PEWNY SIEBIE”. Jest on nagrany do elektro-housowego bitu brzmi całkiem komercyjnie jednak jego przesłanie wykracza po za plastikowe gnioty na rynku i może polubi go jakies radio czy tv ale przede wszystkim chcę byś polubił go TY. Natomiast zrobiony został dlatego, że mój przyjaciel i autor wielu hitów Firmy i DM P.A.F.F jest znany na świecie jako producent przede wszystkim Husowy, ostatnio także trapowy i w zasadzie on robi wszystko żaden styl nie jest dla niego problemem.

Napisałem utwór pt. Pewny Siebie i uznałem, że jako raper nagrywający pod Husowy track nie robie patrząc globalnie nic nowego to jednak w Polsce trzeba być Pewnym Siebie i do tego Was tym trackiem namawiam. Zaproponowałem aby po tylu latach współpracy i różnych eksperymentów wkroczyć na wody P.A.F.Fa. Do tego zwerbowaliśmy wspaniałą wokalistkę a także nauczycielkę wokalną Kasię Godzisz i wyszedł  dobry track o Pewności Siebie Podchodząc stereotypem i domysłami będzie hejt, ale jak posłuchasz  naprawdę będzie respekt. Nagrałem też kawałek  Mgła wraz z Sonia Lachowolską (klip na dniach lub nawet już), który w odniesieniu do mojej dotychczasowej twórczości stanowi całkiem inny level

Bardzo cieszy mnie także współpraca z młodym wirtuozem Trapowych brzmień SOKOSEM, ale tak naprawdę cały skład producencki rozjebał grubo

 

Patrycja: Czy na tej płycie również znajdą się motywy nawiązujące do filozofii, poszukiwania sensu świata itp.?

Roman Bosski: Jasne, ale bardziej niż ontologicznie czy epistemologicznie poleciałem egzystencjalnie i skupiłem się na motywowaniu i dodawaniu mocy ludziom w odniesieniu do bieżącej rzeczywistości.

 

Patrycja: Prawie na każdym numerze znajdziemy gościa. Goście to dla Ciebie ważny element utworu?

Roman Bosski: Dobieram ich spontanicznie czasem jest ich mniej czasem więcej. Lubię gdy udaje mi się nawiązać  współpracę z kimś  z kim dotąd nic nie nagrałem. Efektem takich działań jest np. wycinek z Live Jam Session ja miałem zaszczyt odbyć w towarzystwie zespołu PUDELSI  na gitarze i pianinie oraz Websterem z Zion Studio na bit maszynie. Cieszy mnie, że często mam zaszczyt współpracować z ludźmi wybitnymi w swojej branży.

A gość u mnie tak czy owak jest zawsze bo zawsze musze mieć kogoś kto da mi bit więc nie robie kawałków sam natomiast jest sporo kawałków tylko z moim wokalem  chyba z połowa materiału

 

Patrycja: W jakim kierunku pójdzie dalsza promocja materiału i czego możemy się w związku z tym spodziewać?

Roman Bosski: Jak GlamRap to wyświetli to już mi nic więcej nie trzeba – będzie złoto J

Na serio to na bank postaram się wrzucić kilka  singli w media z jakim skutkiem zobaczymy, ale najbardziej zależy mi aby moi fani  zechcieli przyjść na koncerty promujące album .

 

Patrycja: Jak myślisz, czy „TheRapYa Szokowa Dozwolona Od Lat 18” będzie Złotą Płytą?

Roman Bosski: Dla mnie jest już z czarnych diamentów – Sram na gorączkę złota. Przyjmę pokornie, ale ważniejsze by ktoś dostał z niej coś dobrego i zmotywował się pozytywnie. W Polsce złoto jest raczej tak jak fajny obrazek na ścianę (kilka mam holu J) Kolejny by na bank pasował, ale uwierz, że ci którzy sprzedają najwięcej płyt i grają najwięcej sztuk maja szczerze wyjebane na jakieś złota zaiksy spavy i inne zabawy 

Patrycja: Jesteś związany z rapem od dłuższego już czasu. Patrząc na to co dziś dzieje się w muzyce, co najbardziej cię denerwuje? I czego Twoim zdaniem brakuje w dzisiejszym hip-hopie?

Roman Bosski: Hip-hop jest populistyczny zatem jest to dobre, ponieważ można nie mieć wykształcenia by produkować ta nutę jednak z biegiem czasu albo zaczynasz ewoluować i rozwijać się jako artysta albo robisz to bo po prostu lubisz fame , dziwki i kase i w zasadzie cos tam podrymujesz i już masz i wkurwiajace jest to, że ludzie myśla,  że każdy może być znanym wokalista /gwiazdą etc a to nie jest tak – poziom staje się przez to żałośnie niski a perełki często giną bo w Polsce poziom disco polo to ok. 50% społeczeństwa. Moja twórczość, czy się to podoba czy nie, ma ważniejsze cele i wyższą wartość. Widzę czasami postacie które wiem, że dużo lepiej poradziły by sobie jako ochroniarz albo magazynier albo jakiś radny J,  które myślą, że także będą rapować i już maja legitymizacje społeczną… ja nie udaje kogoś innego rap to moja pasja , moje życie i praca. Moje rzemiosło, w którym się spełniam – sam dla ciebie i dla innych. I  widzę instynktownie kto jest raperem a kto kimś innym udającym go tylko. I kurwa stosunek jest taki jak plastiku do planktonu w ziemskich oceanach czyli z 60:1 na bide czyli super – żartuje chujowy

Showbizness to skurwiała branża gdzie bez skrupułów zostaniesz zdeptany. I wbrew pozorom musisz pracować dwa razy więcej niż inni żeby naprawdę cos się udało a może być lipa całkowita i tyle –zero świadczeń – śmierć. Po co się wkurwiać lepiej mieć wyjebane

 

Patrycja: Jak z Twojej perspektywy ma się Krakowska scena hip-hopowa? W wielu miastach jest ona podzielona, w Krakowie również?

Roman Bosski: Kraków to stolica podziałów J, ale scena rap chyba naturalnie egzystuje kto z kim ma się znać ten się zna a mnie zna każdy a każdy kto mnie naprawdę zna wie, że dobrym ludziom serce na dłoni bosski da. Kraków ma zajebistych artystów ale za mało dobrych promotorów…

 

Patrycja: Skąd pomysł na cytaty dnia bosskiego, które publikujesz na swoim fanpage’u?

Roman Bosski: Inspirowanie ludzi to moja pasja. Dlatego zrobiłem Drużynę Mistrzów i filozoficzne tracki na Krakach i Firmie. Inspirujący cytat może uratować dzień – wiem bo sam sięgam do mistrzów

 

Patrycja: Pewnie wybierasz się z materiałem w trasę. Czy wiadomo już, gdzie w najbliższym czasie będzie można Cię spotkać i sprawdzić materiał w wersji live?

Roman Bosski: Cały czas jestem w trasie z Tadkiem i jego Niewygodną Prawdą – zagraliśmy w zeszłym roku ponad 110 sztuk w tym roku już ok. 30 koncertów a do wakacji szykuje się sporo kolejnych. Oprócz koncertów symfonicznych granych z kilkudziesto osobową sekcją dętą oraz kilkudziesto-osobowymi chórami  w filharmoniach gramy także dla szkół i domów kultury lub w klubach – prezentujemy głownie materiał Tadka, ale także nieco z Firmy i Drużyny Mistrzów ewentualne koncerty solowe będę chciał organizować w logistycznej zgodzie z aktualna trasą ale myślę, że nowy materiał usłyszeć może się uda także podczas trasy Burza 2014. Na kanałach facebook -firmakrk oraz burza2014 zawsze aktualna trasa w wydarzeniach

 

11.04 gram w galerii Świdickiej premierowy koncert . Zapraszam także na spotkanie z fanami i podpisywanie płyt. Imprezę organizuje mój wydawca PROPER RECORDS

26.04 oficjalna premiera w krakowskiej Fabryce a na to wydarzenie zapraszam tym bardziej  gdyż nowy materiał zaprezentuje także Legendarny skład Grimowy z Manchesteru Virus SyNdicate – to bezprecedensowe wydarzenie w Krakowie

10.05 na juwenaliach w Rzeszowie usłyszycie w wersji symfonicznej moje tracki, Niewygodna prawdę, Piha, Peje , Ostrego, Lukasyno i wielu innych

 

A oprócz tego w zasadzie w każdy weekend gdzieś gramy i nie raz także w tygodniu na dodatek także zapraszam na nasze kanały trasa jest w dużej mierze rozpisana do listopada Wpisując na fejsie po / burza2014;  firmakrk ; bosski.roman macie dostep zawsze do pełnego info o trasie.

0 0 vote
Article Rating
 
41 komentarzy
41 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
kpfsdnfklsd
6 lat temu

pierwszy

marshall1
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ubEublECnMU&feature=kp[/youtube]

marshall1
6 lat temu

[youtube]https://youtu.be/ubEublECnMU[/youtube]

LAVOHOLIK
6 lat temu

[img]https://glamrap.pl/images/stories/f7/tet-12346.jpg[/img]

Co Ty wiesz o solówkach?

tak powiem
6 lat temu

ty nigdy nie zrobiłeś dobrej solówki więc w sumie moge uwierzyć

EL Psychol
6 lat temu

KAEN WYPUSZCZA DO SPRZEDAŻY LIMITOWANĄ EDYCJĘ KSEROKOPIAREK!!! MASKA GRATIS!!!
[img]https://i62.tinypic.com/2jcvl0z.jpg[/img]

Trap-A-Holic
6 lat temu

JEBAC CEBULACZKOWY RAP
[img]https://chief-keef.org/wp-content/uploads/2013/06/GBE-300.jpg[/img]

OG Kush
6 lat temu

Beka w chuj
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=VNM7Z7hir_I[/youtube]

ZetPeTe
6 lat temu

Ale się najadłem dzisiaj (jutro też powtórzę)

Lukasz20
6 lat temu

[img]https://i.imgur.com/j91mdoA.png[/img]

Wazza
6 lat temu

Eminem props za „Mów mi D.ave”

[IMG]https://i58.tinypic.com/20tflsz.jpg[/IMG]

zielmiks123
6 lat temu

[img]https://media.bekazrapsow.com/641e8ea238f1618971781487c90b97c8ea2eb5e528b847a299ecb514.jpg[/img]

KasztelanJasnyDać
6 lat temu

BO TY BOSKI NIGDY NIE ZROBIŁES DOBREJ SOLÓWKI ZAWSZE HUJOWE
[img]https://25.media.tumblr.com/706ee3c98de90e3d45a521c5bdcc17e1/tumblr_mdlpk1QK4V1rzwjbmo1_r1_500.gif[/img]

zielmiks123
6 lat temu

[img]https://media.bekazrapsow.com/803182c2e2abc3f9814afadc08b941d4164cbffd54d27f63ac3830c1.jpg[/img]

marshall1
6 lat temu

MISJA RATUJ GLAMRAP OD PEDAŁÓW.
[img]https://24.media.tumblr.com/e53df77098391e062b43b3a20d3d9fc6/tumblr_mnucpqQZVt1r5i9nno1_500.jpg[/img]

3lo
6 lat temu

kurwa co tu sie dzieje same pedalstwo JEBAC WAS [img]https://img.loveit.pl/obrazki/20130127/fotobig/507199-740497837aac19ff04e0.jpeg[/img]

bnn
6 lat temu

[img]https://i.imgbox.com/Jyx2bM5D.gif[/img]
Ja pierdole kto tego bedzie sluchal …

HHHHHHHH
6 lat temu

[img]https://i.wp.pl/a/f/jpeg/33039/busquets_pepe_depcze_650.jpeg[/img]

maderfakir
6 lat temu

[img]https://static.pokazywarka.pl/bigImages/2840514/11050429.jpg?1396797934[/img]

FIFTI JUZ POPIERDALA!

Popek vel Dziecko Wojny
6 lat temu

ZAL MI WAS KURWA PROSZE NIE WKLEJAJCIE TYCH PEDALÓW JA PIERDOLE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A ROMAN PROPS DOZYWOTNI ZA

[img]https://img2.firmajp.pl/KRAK-4,fbac,gaa,gaa.jpg[/img]

GIMBY NIE ZROZUMIEJO

BAXX
6 lat temu

[img]https://25.media.tumblr.com/tumblr_me21r8HV2l1qgqfzao1_500.jpg[/img]

kghh
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ThqhiLDG9Y8#t=49[/youtube]

TYLKO ZAGRANICZNY RAP
6 lat temu

ten portal upada przez tych pedalow

jasna--góra
6 lat temu

jebać tego pedała nade mną

[img]https://i46.tinypic.com/n4wi7n.jpg[/img]

zespuldauna
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=WR-KdL94q80[/youtube]

Co to jest?
6 lat temu

W sumie to za wysoko sobie poprzeczki nie ustawił, więc mogę uwierzyć że jego najlepsza solówka, ale to nie zmienia faktu, że jest łakiem a jego album chujowy.
Zapraszam i polecam
Fiotr Pronczewski

najgorzej*
6 lat temu

NAJLEPSZE DUPECZKI I KOZACKIE FURY TYLKO NA:
http://www.facebook.com/najgorzejcrew
[img]https://s7.postimg.org/5l4spw0uz/10155109_578129432294304_1756321454_n.jpg[/img]

aadasdas
6 lat temu

„LEPSZEJ SOLÓWKI NIE ZROBIŁEM JESZCZE NIGDY” – powiedzial KAZDY raper, ZAWSZE przy promocji najnowszej plyty

poeta
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ca8YKLVWLLo[/youtube]

RAP
6 lat temu

NIELGALE POLSKIEGO RAPU! NOWY FANPAGE O TEJ TEMATYCE! LAJKUJ!
http://www.facebook.com/rapnielegalepl

RAP
6 lat temu

[IMG]https://s30.postimg.org/4s1yok7dt/Alexis_Texas_Ariel_Summer.jpg[/IMG]
Więcej Zdjęć ten pani w linkach [+18]
https://adf.ly/ivGvv
https://adf.ly/idaIl
https://adf.ly/ivE0u

kamil199531232
6 lat temu

Szkoda czasu wiadomo ze będzie chujowa

pan jezus
6 lat temu

Nigdy nie zrobiłeś lepszej? Sądząc po tym szajsie, który nagrywałeś w Firmie to chyba twój solowy debiut w takim razie? Jebać łaka.

ŚnieżnyPyton
6 lat temu

BOSSKI CO TY WIESZ O SOLÓWKACH?! TEN PAN ZJADŁBY CIĘ JEDNYM WERSEM:

[img]https://img.interia.pl/rozrywka/nimg/x/4/Krzysztof_Krawczyk_podola_5835244.jpg[/img]

chuj123214
6 lat temu

Boski cwel lol

pitko
6 lat temu

za dlugie pierdole nie czytam

billon
6 lat temu

[quote name=”ŚnieżnyPyton”]BOSSKI CO TY WIESZ O SOLÓWKACH?! TEN PAN ZJADŁBY CIĘ JEDNYM WERSEM:

https://img.interia.pl/rozrywka/nimg/x/4/Krzysztof_Krawczyk_podola_5835244.jpg%5B/quote%5D

Odstaw koleżko te prochy, bo pierdolisz.

Bulbulex
6 lat temu

Powinno być „JESZCZE NIGDY NIE ZROBIŁEM DOBREJ SOLÓWKI” buahaahaahahaah

SKI
6 lat temu

korwin-mikke?

ISK
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Nevsfqw5Je0[/youtube]

Popularne