Sprawdź nas też tutaj

News

Chodź na kolejny spacer z Eldo

Od barwnego półświatka do bohaterów wojny – poznaj barwne życiorysy mieszkańców warszawskiej Pragi.

Opublikowany

 

eldo spacer

Większość turystów przyjeżdża do Warszawy, by zwiedzić starówkę i zobaczyć Zamek Królewski. Jednak prawdziwą „starówkę” można znaleźć na Pradze Północ. To tu znajdują się kamienice czy dawne fabryki, które pamiętają czasy przedwojenne. Mury tych budynków kryją też tajemnice ich mieszkańców – od grubych ryb warszawskiego półświatka, przez pospolitych łobuzów z romantyczną duszą, rzutkich biznesmenów z tamtych lat aż po bohaterów II wojny światowej. W sobotę 25 września i w niedzielę 26 września, podczas spaceru organizowanego przez Galerię Wileńską, o niezwykle barwnych życiorysach ludzi Pragi opowie Leszek Kaźmierczak, czyli warszawski raper Eldo. Start obu spacerów – 14:45.


Tajemnice, ciekawostki i łobuzerki sznyt warszawskiej Pragi cieszą się coraz większym zainteresowaniem, czego dowodzi frekwencja otwartych spacerów po tej dzielnicy, organizowanych przez Galerię Wileńską. Ostatni spacer prowadzony przez Leszka Kaźmierczaka, popularnego Eldo, zgromadził aż 120 zainteresowanych. Wychodząc naprzeciw tak dużemu zainteresowaniu historią prawobrzeżnej Warszawy, na koniec września Galeria Wileńska zdecydowała się zorganizować dwa spacery o tej samej tematyce – w sobotę i w niedzielę.

– Myślałem, że przyjdzie kilka osób. Zebrała się tak potężna grupa, że od mini playback show na kolonii letniej nie miałem takiej tremy… Poprzeczka jest zawieszona wysoko i oczekiwania uczestników też będą duże więc na wrześniowy spacer muszę przygotować jeszcze ciekawsze tematy i wyciągnąć na światło dziennie jeszcze głębiej ukryte tajemnice praskiego świata (i półświatka) z początku XX wieku – powiedział Eldo.fot. materiały prasowe

Podczas lipcowego zwiedzania spacerowicze podróżowali śladami praskiego przemysłu i handlu tropiąc ślady, które zostały po burzliwym dwudziestym wieku. Od fragmentów dworca Terespolskiego, niedaleko obecnego dworca Wschodniego, do budynku byłej żydowskiej mykwy na ulicy Kłopotowskiego. Co będzie tematem wrześniowych spotkań?

– Tym razem chcę wszystkich zaprosić na krótką podróż śladami zawiłych życiorysów ludzi, którzy na Pradze mieszkali. Od Szmula Zbytkowera, w którego „kieszeni” siedział sam król, przez władcę praskiego handlu Manasa Rybę do małżeństwa Jana i Antoniny Żabińskich, którzy nie bacząc na niebezpieczeństwo ratowali ludzi w trakcie II wojny światowej. Te historie to często gotowy scenariusz na hollywoodzką produkcję a ciągle niewiele osób je zna – tłumaczy Leszek Kaźmierczak.

– Spacery po Pradze zaczęliśmy organizować w ubiegłym roku, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i zapewnić im rozrywkę podczas lockdownu. Dzięki temu mogli oni „wyrwać się z domu” i dowiedzieć czegoś ciekawego o swojej dzielnicy. Ze spaceru na spacer zainteresowanie jest coraz większe dlatego na zakończenie całego projektu zdecydowaliśmy się zorganizować dwa spotkania – w sobotę i w niedzielę. – mówi Marta Chojnacka, dyrektor Galerii Wileńskiej. – Nasze centrum handlowe od lat angażuje się w działania dzielnicy. Zależy nam na tym, by wszyscy mieszkańcy stolicy poznali piękno Pragi.  Dlatego też już zaczynamy myśleć o projekcie spacerów po tej dzielnicy warszawy w przyszłym roku – dodaje.   

Od barwnego półświatka do bohaterów wojny – poznaj barwne życiorysy mieszkańców warszawskiej Pragi.

W ubiegłym roku Galeria Wileńska opracowała Spacerownik Praski – czyli plan dzielnicy, na którym zaznaczono punkty warte odwiedzenia. Takich miejsc na mapie Pragi jest wiele. Miejsca wyszczególnione w Spacerowniku Praskim podzielono na sześć kategorii: Murale Praskie, Judaika Praskie, Stara Praga, Targowiska Praskie i Warszawa Wileńska. Ci, którzy nie będą mogli wziąć udziału w ostatnich spacerach organizowanych przez Galerię Wileńską, mogą w każdej chwili zwiedzać dzielnicę na własną rękę, korzystając z opracowanych tras. Te dostępne są na stronie: www.galeriawilenska.pl/spacerownik-praski. Z pomocą Spacerownika można zaplanować trasę po starych zakamarkach, gdzie mieszają się style i spotykają różne kultury. Mapa podpowiada gdzie odnaleźć praskie świątynie, stare targowiska i pokazuje, jak wiele jeszcze można odkryć na warszawskiej Pradze. W wersji drukowanej jest ona dostępna w Urzędzie Dzielnicy Praga Północ, Teatrze Baj oraz w Galerii Wileńskiej. Projekt objęty jest honorowym patronatem Burmistrz Dzielnicy Pragi-Północ, Ilony Soja-Kozłowskiej.

Szczegółowych informacji na temat spacerów należy szukać na profilu facebookowym Galerii Wileńskiej w zakładce „Wydarzenia”.

 
21 komentarzy
21 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wnuk Tedego
1 rok temu

Chyba jeden z niewielu polskich dukaczy który ma coś do powiedzenia. Ogólnie to normalny człowiek na twitterze z nim pisałem pytając o Parias. Już widzę jak te Paluchy czy inne Young Tede by zwykłemu człowiekowi odpowiedziały

WKS
1 rok temu

Zobacz, Eldoka na wolno, Masz tutaj przed sobą moją myśl uwolnioną, Gotów do walki jak Lobo i tak jak CopRobo oczyszczam miasto ze… (flrt) z pustą głową. A więc zobacz, jak na wolno Eldo jedzie, cały świat pada tutaj na kolana? Zobacz, Eldo cały czas się stara, no bo Obrońcy Tytułu zniszczą każdego, kto fika z pustą głową. Zniszczę wszystkich, zobaczysz, Eldo miasto wyczyści z tych, którzy są nie nicest, ale worst, Leżą na podłodze, zobacz, Eldoka zniszczy, przejdzie po nich jak tak jak walec, Zniszczę, zostawię cię sępom, Eldo Prezidento! Zobacz, tak jak na Kubie Fidel Castro nigdy nie skończę, bo cały czas mikrofon włączę, Nikt mi go nie odetnie. Zobacz, Eldoka, więc zobacz, teraz sprawdź tu, w programie skład Erdo i Red, Zobacz więc, na wolnych majkach nigdy to nie kończy się, a Eldo pozdrawia wszystkich, peace yo. (Łooo)

erdo w rowerze błażeja
1 rok temu

Bo cały czas mikrofon włączę
Nikt mi go nie odetnie
Zobacz Eldoka, więc zobacz teraz sprawdź tu
W programie skład Erdo i Red
Zobacz więc na wolnych majkach
Nigdy to nie kończy się

Major
1 rok temu

Co to za Muzulmanin bez brody? To jak kebab bez sosu

Keke pizdeke
1 rok temu

Od rapera filozofa do kurwa zula z megafonem – poznaj barwna transformacje czysciciela miasta erdo cop robo

Andżej
1 rok temu

Słoiki i hipstery bawią się w „poznawanie” Pragi, bo modna, bo inna, bo „niebezpieczna”.Beka.

Eldo
1 rok temu

Tajemnice Pragi są jak moje uszy – nie da się ich ukryć!

Socjopata
1 rok temu

I to jest prawdziwy przekaz lamusy.

Przytulcie mnie w dupe!
1 rok temu

Spacer z dziadem prawie jak z chadem.

Mam zakola jak TPS
1 rok temu

Co kogo obchodzi jakaś warszafka?

YO..
1 rok temu

20:42 29

Opublikowany 2 tygodnie temu 21 września 2021Przez Redakcja

Artur Uległy z Mojesza
1 rok temu

Śmieć. Dla profitów wyliże dupe.

PejaTVN
1 rok temu

O kurwa musiałbym nie mieć wstydu żeby się pokazać publicznie z tym freestylowcem.

Popularne