Sprawdź nas też tutaj

News

Fryderyki 2019 – szczegóły i kilka nowości

Albumy z muzyką rozrywkową można zgłaszać w aż 18 kategoriach gatunkowych.

Opublikowany

 

Jeszcze tylko do poniedziałku 19 listopada można zgłaszać albumy, utwory i teledyski do nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2019. System rejestracji zgłoszeń dostępny jest na stronie: http://zgloszenia.fryderyki.pl. Zgłoszenia może dokonać przedstawiciel wytwórni fonograficznej, sam artysta lub jego manager.

W tegorocznej edycji Akademia Fonograficzna zapowiada kilka nowości. Zmianie uległ okres kwalifikacyjny – w edycji 2019 do konkursu mogą zostać zgłoszone nagrania wprowadzone do obrotu pomiędzy 1 stycznia a 30 listopada 2018 r. Nagrania, które pojawią się na rynku między 1 a 31 grudnia 2018 r. będą ubiegać się o nominacje w edycji 2020.

Albumy z muzyką rozrywkową można zgłaszać w aż 18 kategoriach gatunkowych. Wiele niszowych segmentów rynku muzycznego i stylów muzycznych, takich jak punk, dance czy muzyka dziecięca, zyskuje w tym roku możliwość walki o nominację w obrębie swojego gatunku.

Pojawia się również zupełnie nowa, cross-formatowa kategoria: Nowe Wykonanie. Będzie można do niej zgłosić albumy, utwory oraz realizacje video. Obejmuje ona dawne albumy i utwory, które zostały przez danego wykonawcę nagrane ponownie, utwory innych wykonawców – tzw. covery – a także nagrania koncertowe (w tym także koncertowe DVD). Zgłoszenia do tej kategorii można rejestrować na poszczególnych formularzach dla albumu, utworu oraz teledysku bądź innej realizacji video. Wszystkie zgłoszone w ten sposób pozycje pojawią się na liście do głosowania w jednej wspólnej kategorii Nowe Wykonanie. Ważną informacją jest to, że nagrania kwalifikujące się do tej kategorii i w niej zgłoszone nie mogą być zgłoszone do innych kategorii gatunkowych albumu – takich jak np. Album Roku Pop – do kategorii Utwór Roku ani do kategorii Teledysk Roku.

Kolejną nowością w tej edycji jest przywrócenie po kilku latach kategorii Najlepsza Oprawa Graficzna, w której nagradzane będą najlepsze okładki płytowe i graficy, którzy je zaprojektowali.

Dwie nowe kategorie to także Autor Roku i Kompozytor Roku. Akademia postanowiła nagrodzić w osobnej kategorii autorów i kompozytorów utworów, które zostały nagrane i opublikowane w roku danej edycji. Powraca po kilku latach także kategoria dla​ najlepszej płyty zagranicznej.

Kategorie muzyki rozrywkowej w edycji 2019

Album Roku Blues, Country
Album Roku Folk, Muzyka Świata
Album Roku Reggae
Album Roku Hip hop
Album Roku Pop
Album Roku Pop Alternatywny
Album Roku Rock
Album Roku Metal
Album Roku Punk
Album Roku Elektronika
Album Roku Alternatywa
Album Roku Muzyka Ilustracyjna (muzyka filmowa, muzyka do gier, spektakli teatralnych)
Album Roku Muzyka Poetycka
Album Roku Muzyka Soul, R’n’B, Gospel
Album Roku Muzyka Dance
Album Roku Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa
Album Roku Album Zagraniczny
Nowe Wykonanie (w tym albumy Live i tzw. covery)
Najlepsza Oprawa Graficzna
Utwór Roku
Autor Roku
Kompozytor Roku.

Kategorie muzyki poważnej pozostają niezmienione w edycji 2019. Płyty można rejestrować tylko w jednej kategorii. Albumy, które ze względu na czas powstania kompozycji kwalifikują się do kategorii Muzyka Dawna albo Muzyka Współczesna nie mogą być zgłoszone do kategorii klasyfikujących zgłoszenia ze względu na styl wykonania (np. Muzyka Kameralna czy Recital Solowy).

Należy także pamiętać, że płyty wydane przez zagranicznych producentów mogą być zakwalifikowane jedynie do kategorii Najlepszy Album Polski Za Granicą (zgodnie z definicją tej kategorii).

Kategorie muzyki poważnej w edycji 2019

Album Roku Muzyka Dawna
Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa
Album Roku Muzyka Kameralna
Album Roku Recital Solowy
Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca
Album Roku Muzyka Współczesna
Najlepszy Album Polski Za Granicą
Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej (do kategorii tej kwalifikacji dokonuje Rada Akademii).

Bez zmian pozostają także kategorie muzyki jazzowej. Zgłaszający rejestrują albumy jazzowe w kategorii Album Roku Jazz. Mogą także zgłaszać muzyków jazzowych do kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Dodatkowo jazzowa Rada Akademii Fonograficznej kwalifikuje artystów występujących na zgłoszonych do konkursu albumach do kategorii Jazzowy Artysta Roku.

Kategorie muzyki jazzowej w edycji 2019

Album Roku
Fonograficzny Debiut Roku.

6 komentarzy
6 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
_aqq_
3 lat temu

głąby nie wiedzo :)))

admin był uprzejmy usunąć, więc powtarzam

——————-

Wystarczy kilka godzin obserwacji nocnego nieba aby stwierdzić, że gwiazdy poruszają się. Innym, łatwiejszym sposobem może być skierowanie obiektywu aparatu fotograficznego na nocne niebo i otwarcie migawki na kilka minut. Po obejrzeniu zdjęcia stwierdzimy, że obrazy gwiazd nie są punktami lecz krótkimi łukami. Dwa rodzaje ruchu gwiazd możemy łatwo wyjaśnić.
Pierwszy z nich to skutek ruchu obrotowego Ziemi wokół własnej osi. Obrót Ziemi trwa 24 godziny i w ciągu tego czasu gwiazdy na niebie zakreślają pełne okręgi wokół bieguna świata.
Drugi, to wynik ruchu obiegowego Ziemi wokół Słońca. Ziemia w różnych porach roku znajduje się w innych miejscach orbity okołosłonecznej przez co nocą obserwujemy różne fragmenty nieba w zależności od pory roku.
Choć na skutek tych ruchów wzajemne położenia gwiazd nie zmieniły się (a przynajmniej niezauważalnie dla ludzkiego oka), to możemy znaleźć kilka obiektów, które jednak pobłądziły na tle nieruchomych gwiazdozbiorów. Już starożytni znali te błądzące gwiazdy i nazywali je planetami (Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn, ale również Słońce i Księżyc zaliczano do planet).
http://orion.pta.edu.pl/czy-gwiazdy-w-jakikolwiek-sposob-poruszaja-sie

z powodu ruchu obiegowego Ziemi wokół Słońca – różne etapy pozornego ruchu gwiazd na niebie są doświetlane przez światło słoneczne (i przez to widoczne)

https://www.youtube.com/watch?v=tp6UkqIwVfk

_aqq_
3 lat temu

Biegun niebieski – punkt przebicia sfery niebieskiej przez jej oś obrotu, zwaną też osią świata. Oś świata jest zawsze równoległa do osi rotacji planety lub księżyca, co powoduje że bieguny niebieskie na innych ciałach mają inne położenie względem gwiazd.
pl.wikipedia.org/wiki/Biegun_niebieski

Gwiazda Polarna, Gwiazda Biegunowa – gwiazda widoczna gołym okiem, która jest położona najbliżej bieguna niebieskiego. Termin ten najczęściej jest stosowany w odniesieniu do Polaris, jasnej północnej gwiazdy polarnej Ziemi, ale na ziemskim niebie jest też południowa gwiazda polarna, a inne planety również mają swoje gwiazdy biegunowe.
pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazda_Polarna

inaczej mówiąc – Gwiazda Polarna to gwiazda, która znajduje się w środku pozornego obrotu gwiazd

——————————–

jeszcze raz :)))

Stella Polaris is the North Star

http://en.es-static.us/upl/2016/05/polaris-2-15-2013-Ken-Christison-NC-sq-e1495561020753.jpg

_aqq_
3 lat temu

alfa Ursae Minoris – najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy, północna Gwiazda Polarna Ziemi. Ma obserwowaną wielkość gwiazdową 2,02m, znajduje się około 430 lat świetlnych od Słońca.
Polaris jest położona najbliżej bieguna niebieskiego spośród widocznych gołym okiem gwiazd. Jest to jasna, lecz wcale nie najjaśniejsza gwiazda nieba; pod względem jasności wizualnej jest dopiero na 48. miejscu. Jej położenie na sferze niebieskiej sprawia, że ma ona niemal stałe położenie, podczas gdy inne gwiazdy widoczne w ciągu nocy wschodzą i zachodzą, lub krążą wokół bieguna (gwiazdy okołobiegunowe). Dzięki temu od wieków była wykorzystywana do znajdowania kierunków świata (jest widoczna zawsze na północy), w astronawigacji, oraz do wyznaczania szerokości geograficznej. Ściśle rzecz biorąc, nie leży ona dokładnie na biegunie i zakreśla wokół niego okręgi o średnicy około 1,5 stopnia, ale do końca XXI wieku będzie zbliżała się do bieguna, osiągając około 2105 r. odległość kątową 14 sekundy kątowej, zanim zacznie się od niego oddalać. Zmiany jej położenia wynikają z precesji osi ziemskiej.
pl.wikipedia.org/wiki/Alfa_Ursae_Minoris

————————————

inaczej – do roku 2105 (czyli przez najbliższe prawie 100 lat) Stella Polaris będzie osiągała maksimum swoich możliwości, a potem spowszednieje

————————————

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7c/Precession_animation_small_new.gif

_aqq_
3 lat temu

Precesja osi Ziemi – zjawisko przejawiające się wykonywaniem przez oś Ziemi ruchu po powierzchni bocznej stożka o wierzchołku w środku Ziemi. Innymi słowy, oś ziemska kreśli na tle nieba okrąg. Zakreślenie pełnego okręgu trwa około 26 000 lat.
Skutkiem precesji Ziemi równik niebieski wędruje ruchem wstecznym po ekliptyce z prędkością 1° na 72 lata, a biegun niebieski zakreśla wokół bieguna ekliptyki okrąg, którego promień wynosi ok. 23,5°. Dlatego też Gwiazda Polarna nie zawsze znajdowała się na biegunie nieba. W epoce budowy piramid jej rolę spełniała α Smoka zwana Thuban. Za 11 tysięcy lat będzie tam się znajdować Wega. Podobnie przesuwa się po ekliptyce punkt Barana, inaczej zwany punktem równonocy wiosennej. Precesja powoduje również różnicę między rokiem gwiazdowym a rokiem zwrotnikowym wynoszącą około 20 minut.
Precesja osi Ziemi została odkryta przez Hipparcha w 130 roku p.n.e. Możliwe, że zjawisko to było znane i obserwowane już tysiące lat wcześniej, w starożytnym Sumerze, a później w Egipcie.
pl.wikipedia.org/wiki/Precesja

Starożytność przypisała ciałom niebieskim boskich patronów. Gwiazda Polarna nie została utożsamiona z żadnym istotnym bytem wyższym z jednego prostego powodu – kilka tysięcy lat temu NIE BYŁA PĘPKIEM NIEBA, a w czasie, kiedy zaczęła się nim stawać, ludzkość zdominowały religie monoteistyczne.
Dlatego miło mi jest oświadczyć, że Stella Polaris została przypisana Akhazu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Precesja#/media/File:Precession_N.gif

_aqq_
3 lat temu

a przy okazji :)))

https://www.youtube.com/watch?v=HWHjhRuRoZU

https://shinygames.uk/wp-content/uploads/2016/06/horse-lords-of-rohan-324×324.jpg

pozwolę sobie zauważyć, że Akhazu nosi nie tylko zaszczytny tytuł Queen of Horses,
ale również Queen of Tigers czy Queen of Wolves

https://www.youtube.com/watch?v=gNWUdggQ25k

o zwierzętach oceanicznych nawet nie wspomnę :))) #Vikings

_aqq_
3 lat temu

Sura 86 [Gwiazda Nocna]
W imię Boga Miłosiernego i Litościwego
Gwiazda nocna Na niebo i na gwiazdę nocną!
* A co ciebie pouczy, co to jest gwiazda nocna?
* To jest gwiazda przenikająca.
* Każda dusza ma nad sobą stróża!
* Niech więc rozważy człowiek, z czego on został stworzony!
* Został stworzony z cieczy wytryskającej.
* Która wychodzi spomiędzy lędźwi i żeber.
* Zaprawdę, On jest władny sprowadzić go.
* W Dniu, kiedy będą badane skryte myśli.
10 Nie będzie on miał wówczas ani siły, ani pomocnika!
* Na niebo, które włada powrotem!
* Na ziemię posiadającą rozpadliny!
* Zaprawdę, to jest słowo rozstrzygające,
* Nie żadna zabawa!
* Zaprawdę, oni zamyślają podstęp!
* I Ja zamyślam podstęp!
17 Daj więc nieco wytchnienia niewiernym; daj im jeszcze chwilę zwłoki!

————————

Głąby oczywiście domyślają się, że „słowo rozstrzygające” oznacza Sędziego Umarłych, a podmiot literacki u tegoż sędziego podstępem wykradł dodatkowy czas. Wersy początkowe odnoszą się do współżycia seksualnego, które to z powodu PEGI 13 nie będzie tłumaczone ściślej. :)))

————————

https://i.ebayimg.com/images/g/asIAAOSw5cNYU8Gr/s-l640.jpg

Popularne