Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Future – „Save me” EP

Raper z Atlanty ukazuje swoje bardzo emocjonalne oblicze.

Opublikowany

 

Future Hendrix, The Wizard, Caeser Lee, Meathead… Nayvadius Wilburn pseudonimów ma wiele, jednak przez większość słuchaczy łączony jest głównie z prostą ksywką Future. Członek drugiej generacji kolektywu Dungeon Family jest bez wątpienia jedną z najważniejszych postaci obecnej sceny amerykańskiego rapu. W 2015 roku Pusha T w programie Pitchfork powiedział o nim w następujący sposób: „On jest niedoceniany. On jest G.O.A.T. (Greatest Of All Times). Future przejdzie do historii jako najlepszy raper wszechczasów”.

Z opinią członka GOOD Music można się zgodzić lub nie, jednak z całą pewnością nie można odmówić Future’owi jego niezwykłych osiągnięć – mowa tu oczywiście o ilości sprzedanych płyt i odtworzeń na platformach streamingowych. Wystarczy spojrzeć na cyfry, jakie generuje pochodzący z Atlanty raper – średnio 21 milionów użytkowników platformy Spotify miesięcznie słucha jego utworów, a jego największy hit „Mask Off” został odsłuchany przez 762 milionów osób (dane te również pochodzą ze Spotify). Krążek „Save Me”, który został wydany 7 czerwca tego roku, jest jego już 8 solowym albumem studyjnym. Future cały czas płynie na fali popularności i na tę chwilę nie zapowiada się na to, żeby w najbliższym czasie zabrakło mu sił na dalsze kontynuowanie swojej kariery na topowym poziomie.EP-ka „Save Me” jest swego rodzaju kontynuacją ciepło przyjętego przez fanów rapera pełnoprawnego krążka zatytułowanego „Future Hndrxx Presents: The WIZRD”. Płyta zawiera 7 utworów, które przepełnione są emocjonalnymi tekstami i sentymentalno-trapowymi podkładami instrumentalnymi. Z założenia album ten miał ukazywać wrażliwszą i bardziej „wszechstronną” muzycznie stronę Future’a. 23 maja br. rozpoczął on promocję swojego nowego mini wydawnictwa — postanowił „wyczyścić” swój profil na Instagramie z wszelkich treści, po czym wrzucił do sieci klip do kawałka „Love Thy Enemies”. Fani artysty od razu zorientowali się, że ich idol rozpoczął pracę nad nowym projektem.

Na szczególną uwagę zasługuje okładka albumu, ponieważ skrywa w sobie niezwykle istotny element kompozycyjny w postaci fotografii młodej kobiety. Osobą uwiecznioną na zdjęciu jest Babette „Babsi” Döge, najmłodsza udokumentowana ofiara zażywania narkotyków na terytorium Niemiec. Zmarła w wieku 14 lat (w 1977 roku) z powodu przedawkowania heroiny. O jej śmierci zrobiło się głośno przede wszystkim dzięki książce Christiane Felscherinow pt. „My, dzieci z dworca ZOO”. Wykorzystanie zdjęcia Babsi do stworzenia okładki krążka noszącego tytuł „Ocal mnie” tworzy bardzo wymowny niewerbalny przekaz, który pozwala lepiej zrozumieć ogólny zarys koncepcyjny płyty.

„Save Me” jest bardzo spójnym albumem, ponieważ praktycznie cały krążek poświęcony jest destrukcyjnym emocjom artysty, jego relacjach z kobietami i ekskluzywnym stylu życia, a tematy te ukazywane są w refleksyjnym, często też krytycznym ujęciu. Za warstwę instrumentalną EP-ki odpowiada łącznie 11 producentów muzycznych, spośród których można wyróżnić m.in. FXXXXY’ego, Willa Yaneza czy Setha Firkinsa. Ze wszystkich utworów składających się na „Save Me” najlepiej wypadają „Government Official” oraz „Love Thy Enemies”. Charakteryzują się one niską tonacją melodii, głębokim bassem, niezwykle klimatycznym nastrojem oraz intensywnym przekazem lirycznym.Najnowszą EP-kę Future’a można traktować jako pozycję obowiązkową dla fanów amerykańskiego trapu. Specyficzne flow oraz miejscami „mroczny” klimat wprowadzają unikalną atmosferę, która bardzo dobrze łączy się z emocjonalnymi historiami opowiadanymi przez artystę. Album nie należy jednak do najwybitniejszych wydawnictw z dyskografii rapera, ponieważ niektóre patenty pojawiają się także w poprzednich jego albumach, co dla wiernych miłośników twórczości Future’a może być lekkim rozczarowaniem. Mimo tego warto poświęcić 20 minut wolnego czasu na zanurzenie się w świat silnych wewnętrznych odczuć jednego z najbardziej cenionych artystów hip-hopowych w USA.

7.2 Ocena redakcji
8.6 Ocena słuchaczy (2 głosy)
Teksty7
Bity8
Flow6.5
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}

6 komentarzy
6 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Q-Tazz
3 lat temu

Teksty 7 na 10. Oceniają teksty które są w języku angielskim, a są analfabetami nawet w kwestii polskiego języka.

EJ TY KOLO
3 lat temu
Reply to  Q-Tazz

TY JEBANY DEBILU FUTURE NAWIJA PO AMERYKAŃSKU SKURWIELU A NIE ANGIELSKU ANGIELSKI RÓŻNI BARDZO MOCNO.NASTĘPNY ZNAFCA Z POLSKI ZE SŁOWNIKIEM JĘZYKA POLSKIEGO WYPIERDALAJ ŁACHU JEBANY BO NAWET SZKODA TO KOMENTOWAĆ.

major
3 lat temu

O chuj, macie zapłon z tymi newsami

Hadzire
3 lat temu

Future jest kiepskiiiiiiiii….
CHILLWAGON NA ZAMKNIETEJ IMPREZIE
https://www.youtube.com/watch?v=oWYmmSZBk3g

,d,dd
2 lat temu

?̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊?̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊?̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊?̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊?̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊?̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̈̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊̊?̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̷̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̧̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀̀́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́́̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̂̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̃̈̈̈̈̈̈

Odb
3 lat temu

Chałture -„Ssij Mi” EP

Popularne