Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Ghostemane & Parv0 „Human Error” – recenzja

Trzeci element muzycznego eksperymentu.

Opublikowany

 

human error okładka
Okładka płyty Ghostemane & Parv0 "Human Error"

Eric „Ghostemane” Whitney to amerykański undergroundowy artysta, którego styl opiera się przede wszystkim na hardcore punku oraz doom metalu. Muzyk zainteresował się tematem rapu dzięki swojemu koledze z zespołu Nemesis. Momentem przełomowym w karierze Erica było spotkanie JGRXXN’a – członka znanego kolektywu Schemaposse. Whitney stał się potem częścią tej grupy, co pozwoliło mu na współpracę z takimi raperami jak Lil Peep czy Craig Xen. Najnowsza EP-ka pochodzącego z West Palm Beach rapera jest jego 10 minialbumem w karierze. Po raz pierwszy jednak zdecydował się na ścisłą studyjną kooperację z Parv0, teksańskim producentem muzycznym, który supportował Ghostemane’a w trakcie jego tras koncertowych.

10 kwietnia artysta na swoim Instagramie ogłosił, że co miesiąc do sieci będą trafiać tzw. specjalne projekty. Każda z EP będzie się charakteryzować dobitnym hardcorem, ambientem oraz dużą dawką wszelakich muzycznych eksperymentów. Do tej pory ukazały się trzy minialbumy noszące tytuły „Fear Network”, „Opium” oraz „HUMAN ERR0R”. Każdy z nich cechuje całkowicie odmienna stylistyka. „Sieć Strachu” to przede wszystkim agresywne partie gitarowe, wysoki skrzeczący black metalowy wokal oraz niesamowicie szybkie tempo utworów. „Opium” to zbiór wolnych melancholijnych utworów z gatunku acustic rock. „HUMAN ERR0R” jest natomiast pierwszą EP-ką z tej serii osadzoną w gatunku hip-hopowym. Na niej również odnaleźć można brutalne metalowe brzmienia, które są nieodzowną cechą muzycznych dzieł Whitneya.

Najnowszy extended-play Ghostemane’a składa się z 3 utworów, które trwają łącznie około 7 minut. Wszystkie kawałki ściśle się ze sobą łączą, zarówno pod względem przekazu tekstowego, jak i warstwy brzmieniowej. „HUMAN ERR0R” jest materiałem niezwykle agresywnym, w którym chodzi przede wszystkim o gniew, nienawiść i wściekłość, które Ghostemane czuje przez całe swoje życie po wielokrotnych załamaniach nerwowych. Okładka albumu symbolizuje natomiast współpracę Erica z Parv0 w trakcie pracy w studiu – na artworku znajduje się postać dziecka po autopsji, która ma włosy Ghostemane’a i charakterystyczną maskę „bezimiennego” producenta.

„Omnis”, czyli utwór otwierający EP-kę, porusza temat miłości Ghostemane’a do śmierci. Muzyk stwierdza, że cały czas obcuje z umieraniem i że otaczają go niekończące się kłamstwa wraz z dobijającą samotnością. W drugim kawałku zatytułowanym „To Whom It May Concern” widać wyznanie artysty, w którym opisuje on swoje życie jako chaotyczne i „zagłębione w otchłani”. Wspomina tu także m.in. o złamaniu prawa podczas pobytu w Madrycie oraz o swoich problemach emocjonalnych. W trakcie numeru usłyszeć można wyraźny follow-up do utworu „Hey Ya!” grupy OutKast. Trzeci utwór pt. „I duckinf hatw you” jest najbardziej agresywnym utworem z całej EP-ki. Tytuł został celowo zapisany błędnie (poprawny zapis powinien wyglądać „I fucking hate you”). Jest tak prawdopodobnie dlatego, że autor utworu podczas ustalania nazwy kawałka ogarnięty był furią, co mocno wpłynęło na jego zdolność pisania na klawiaturze. Ghostemane odwołuje się tutaj do słów ludzi, którzy twierdzą, że jest niczym Bóg: „You say I’m a God; But I know I’m not; Why do I feel like?”. W bridge’u przeraźliwym krzykiem dodaje: „Help! I’m not a fucking God! I’m not fucking happy, I’m never happy! No!”.

Najnowsze dzieło Whitneya jest małą kompilacją niezwykle emocjonalnych kawałków, których przekaz potrafi zaszokować odbiorców. Wewnętrzny mrok, destrukcyjne myśli i autoanaliza, która przynosi przykre rezultaty – wszystko to sprawia, że „HUMAN ERR0R” jest albumem niezwykle przekonującym, angażującym emocjonalnie słuchaczy oraz do bólu autentycznym (biorąc pod uwagę samą postać Ghostemane’a oraz całą jego dotychczasową twórczość). Dla słuchaczy mainstreamowego rapu album ten może okazać się zbyt ciężki, jednak fani metal rapu powinni być mocno usatysfakcjonowani.

Więcej o płycie przeczytacie pod hasztagami #Ghostemane #Parv0 #Human Error

6.8 Ocena redakcji
8.5 Ocena słuchaczy (3 głosy)
Teksty6
Bity7
Flow7.5
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}

Tracklista

01 – Omnis
02 – To Whom It May Concern
03 – I duckinf hatw you

 
3 komentarze

3
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
Odb

Gayeman & Parówa -„Hujman error”- rimming

Michał

To wiele mówi o twojej dojrzałości i inteligencji …

GHOST

POLSKI TRAPMETAL SPRAWDŹ CZY MA PODJAZD DO AMERYKAŃSKIEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ROZPIERDOL VS ROZPIERDOL
https://youtu.be/RI8UQ8tTIes
https://youtu.be/3ddmlB-yb-4

Popularne