Sprawdź nas też tutaj

News

GR ROZKMINIA: Kariera Dużego Pe

Opublikowany

 

”Piłka jest jedna, a bramki są dwie (…)” Wszyscy wiemy, jak historia się dalej potoczyła, a że poniosła za sobą wyjątkowo krwawe żniwa, wie już mniejszość.
 
Duże Pe, Pan Duże Pe, Grande Pe – utytułowany fristajlowiec, niegdyś jedna z czołowych postaci polskiego hh, DJ, redaktor muzyczny i wiele, wiele więcej. Padł ofiarą UMC, przez co już na zawsze przylgnęła do niego łatka 'zdrajcy’. Ponadto, zdecydowana większość słuchaczy oponuje za stwierdzeniem, iż Pe to marny hiphopolowiec i sprzedajna kurwa – ’NO ALE JAK TO TAK  Z MEZEM NAGRYWAĆ’? Prawda jest zgoła odmienna, bo Pe to znakomity przykład tego, jak kilka niefortunnych ruchów i opinia słuchaczy, potrafi okropnie spieprzyć karierę.
 
Zadebiutował legalnie w 2004 roku, na 'Sinusie’. Po drodze zaliczył wiele udanych występów w etnicznych, dancehallowych i ocierających się o reggae zespołów. Dużą popularność przyniosła mu Wielka Bitwa Warszawska (Wolnostylowa) w roku 2004, kiedy to fristajl w Polsce, był u szczytu popularności, a Pe wyprawiał na wolnym mikrofonie rzeczy, które się nie śniły nawet w obecnych czasach. Razem z TeTrisem, pokazali Polsce, co to znaczy dobry fristajl, pełen panczlajnów i stylu. Warto dodać, że Pe jest na tyle utalentowanym raperem, że bezproblemowo radzi sobie z układaniem skomplikowanych, podwójnych rymów 'na poczekaniu’, co tylko utwierdza w przekonaniu, że przyznanie tytułu mistrza w roku 2004, nie było pomyłką.

 
Na kolejne, pełnoprawne LP (po drodze był jeszcze mixtape z DJ Spoxem i IGS’em), przyszło nam czekać ponad pół dekady. Zapiski z Życia Na Terytorium Wroga, bo o nim mowa, to album dość wyjątkowy. Autor wyszedł z założenia, że udostępni płytę w sieci w wersji ocenzurowanej, co skłoni ludzi do zapoznania się z materiałem 'brudnym’ na fizycznej wersji albumu (TAK, TAK – KUPIĄ PŁYTĘ, HAJS SIĘ BĘDZIE ZGADZAŁ). Według danych z szóstej ręki, album sprzedał się w nakładzie przekraczającym 1000 sztuk, co nie jest wynikiem szczególnie zadowalającym. 

Co do samej płyty – całość została wyprodukowana przez zdolnego, lubującego się w klimatycznych samplach Kixnare’a, znanego chociażby ze współpracy z Bogiem Truskulu – Smarkiem, a szerzej ze składem macierzystym w/w – Brudne Serca. ZZŻNTW zaczyna się spokojnym, acz klimatycznym intro, by potem przenieść słuchacza w relaksujące, nieco melancholijne klimaty; a to za sprawą storytellingów i charakterystycznych już dla Kixa, nietuzinkowych bitów.

 


 
Wydawać by się mogło, że wszystko jest pięknie, Pe ze swoją charakterystyczną barwą głosu i znakomitymi, refleksyjnymi tekstami, podbija serca słuchaczy, wydaje fortunę na markery, podpisując się szalonym 15 z dekoltem do ziemi, na cyckach i żyje, jak Tony Montana.
Niestety, mentalność przeciętnego słuchacza rapu w Polsce jest zbyt ograniczona, a wiodącymi prym artystami wśród odbiorców są Pih, Chada i Peja. Środowisko, jak i fani, nie mogli przełknąć tej zniewagi, jaką było skrzyżowanie dróg z Mezem i Pe już na zawsze trafił do 'slumsów’ polskiego rapu.

„Christmas Rappin to dla Piha było szokiem/Straszył chujem na twarzy – skończył z pizdą pod okiem„.
Gdyby wymienić beefy, które miały miejsce w polskim rapie, a dwie strony naprawdę miały powód by coś sobie udowodnić nawzajem, to z pewnością był to beef Pe z Pihem.
 
 
Wszystko zaczęło się na owej imprezie, gdzie Pih z Pyskatym (wtedy Pyskaty Skurwiel) postanowili urządzić trzodę i przeszkodzić Duże Pe w uczestniczeniu w tym wydarzeniu. (Zainteresowanych odsyłam do tego artykułu  -przyp. Rolewsky)

Beef pomiędzy prawilnym i szanowanym w środowisku Pihem, a będącym na wygnaniu Pe, wzbudził duże zainteresowanie rapowych ortodoksów.  W 2005 roku, PeIHa, wysmażył utwór o nazwie „Prosto w twarz”, gdzie wycelował w twarz (uszy?) przeciwnika, sensowne i krwawe argumenty. Wkrótce potem oponent odpowiedział trakiem „Koniec”, dając jasno do zrozumienia, że po tym dissie Pih schowa się razem z mikrofonem do szafy, wydzielając z siebie ekskrementy (follow up do Jimsona, zawsze w cenie).

Nie wszystko poszło po myśli Pe i jakiś czas później, Pih nagrał numer „Co?!” i „Nie wiesz co Cię spotka Jutro”. Pe odpowiada w błyskawicznym tempie podwójnym trackiem, czym kończy beef. Nie będziemy rozważać, kto wygrał beef, bo wiadomo że to kwestia indywidualna, więc nie ma sensu, żebym narzucał komukolwiek własne zdanie.
 
 
Jak wspomniałem na początku tekstu, Pe jako wszechstronnie uzdolniony artysta, nie bał się eksperymentować z dźwiękami i w 2011 roku, wypuścił dwa albumy o nazwach „Nowoczesny Hip-Hop część 1 i część 2”. Były to w większości remixy znanych już utwórów ze składów, w których Duże Pe się udzielał, ale też kilka nowych, zupełnie konceptualnych numerów. Osobiście, polecam albumy wszystkim, którzy słuchając elektronicznych brzmień, w połączeniu z rapem, doskonale wiedzą jak rap będzie wyglądał, brzmiał za lat „trochę”.
 
 
W ramach podsumowania. Pe, to legenda polskiej sceny fristajlowej, jeden z wielu raperów, który padł ofiarą Remika i Urbana i jeden z tych, których błędnie utożsamia się z nurtem hiphopolo. Jakiś czas temu poznałem Dużego Pe na warsztatach fristajlowych w Podkowie Leśnej i sprawiał wrażenie niesamowicie ogarniętego gościa, który zna się na tym co robi i umie się odnaleźć w każdej sytuacji.

Serdecznie polecam obie, rapowe, długogrające produkcje „Sinus” i „Zapiski z Życia Na Terytorium Wroga”.

 


40 komentarzy
40 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
mamuZz
10 lat temu

PJERSZY LAMUSY

Cweldo
10 lat temu

pierwszy

Malinowski
10 lat temu

[img]https://img1.demotywatoryfb.pl/uploads/201205/1337507816_by_jedrzej_500.jpg[/img]

VNM.
10 lat temu

PREMIERA 2 CZERWCA, ZARAZ PO TAKE CARE!

[img]https://img215.imageshack.us/img215/5958/vnmjcole.jpg[/img]

cas
10 lat temu

kto to przeczyta , wypierdalalj laku

fanBRO
10 lat temu

[img]https://i49.tinypic.com/2e1f8k2.jpg[/img]

i tak my wolimy pic z Rysiem 🙂 moze znowu cos rozjebiemy

Płocent
10 lat temu

[img]https://s6.ifotos.pl/img/gandagraf_rwxpaxw.jpg[/img]

Płocent
10 lat temu

[img]https://glamrap.pl/images/stories/f3/diox-wbw-2003-1.jpg[/img]

hipster
10 lat temu

Duże Pe od zawsze i na zawsze na PROPSIE!

[img]https://gfx.mmka.pl/newsph/349548/588057.3.jpg[/img]

Malinowski
10 lat temu

[img]https://img1.demotywatoryfb.pl/uploads/201205/1337509574_by_jedrzej_500.jpg[/img]

BUCZER PETEPE YO
10 lat temu

[IMG]https://muzyka.gery.pl/content/repository/images/artykuly/foto2.JPG[/IMG]

[IMG]https://i1.sndcdn.com/artworks-000009963914-cfl064-original.jpg?639a060[/IMG]

kupa11
10 lat temu

[img]https://imageshack.us/photo/my-images/825/img0501u.jpg/[/img]

haloco
10 lat temu

padł ofiarą Krzysztofa Kozaka? eee

kupa11
10 lat temu

[img]https://img684.imageshack.us/img684/2875/img0501xo.jpg[/img]

faeno
10 lat temu

PJENTAK DORZYWOTNI PROBZ.

Yanek
10 lat temu

[img]https://img1.demotywatoryfb.pl/uploads/201205/1337420492_by_jedrzej_500.jpg[/img]

MISTRZike2
10 lat temu

[img]https://zapodaj.net/images/89c43e3757607.jpg[/img]

Taczka
10 lat temu

[img]https://img1.demotywatoryfb.pl/uploads/201205/1337510910_by_taczkaa_500.jpg[/img]

hurtownia azbestu
10 lat temu

ISTNIEJE PEWNE PRZYPUSZCZENIE, ŻE SOKÓŁ PALI JANA TO ROONEY Z KLANU

PROSZĘ O POTWIERDZENIE INFO ONEGO

King
10 lat temu

Znawca z koziej dupy z Ciebie. W tym beefie był jeszcze 1 track PiHa – dość słaby i 2 Duże Pe. Nara dziwko.

bezbeki
10 lat temu

[quote name=”hurtownia azbestu”]ISTNIEJE PEWNE PRZYPUSZCZENIE, ŻE SOKÓŁ PALI JANA TO ROONEY Z KLANU

PROSZĘ O POTWIERDZENIE INFO ONEGO[/quote]

też to rozkminiałem ziomal

BUCZER PETEPE YO
10 lat temu

[img]https://fakeposters.com.s3.amazonaws.com/results/2012/05/19/94lceby64g.jpg[/img]

BUCZER PETEPE YO
10 lat temu

[img]https://media.fakeposters.com/results/2012/05/19/uo38r5hwtg.jpg[/img]

Imię...
10 lat temu

[quote name=”King”]Znawca z koziej dupy z Ciebie. W tym beefie był jeszcze 1 track PiHa – dość słaby i 2 Duże Pe. Nara dziwko.[/quote]

pokaż te tracki bo w zyciu o nich nie slyszalem

wieprzuuu
10 lat temu

https://www.youtube.com/watch?v=8CoEATV1IEk
RAPOWAĆ PO ANGIELSKU TO NIE JEST PERWERSJA!

BIGI
10 lat temu

PICHUJ – ZWYKŁY CHŁOPAK Z PODLASIA

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=1py2MleGXho[/youtube]

Kurvva
10 lat temu

[quote name=”wieprzuuu”]https://www.youtube.com/watch?v=8CoEATV1IEk
RAPOWAĆ PO ANGIELSKU TO NIE JEST PERWERSJA![/quote]

Płacą wam coś za te reklamy (to samo do autora artykuł)? Wy sprzedajne dziwki. Pe dał Ci dupy, czy co kurwa, że tak go stawiasz w dobrym świetle? Niech spierdala, jest tylko pizdą, która potrafi napisać sobie tekst na bitwę freestyle’ową, nic więcej, żaden z niego dobry raper a lamus, zresztą, po mordzie widać.

kk
10 lat temu

[img]https://img1.demotywatoryfb.pl/uploads/201205/1337461362_by_jedrzej_500.jpg[/img]

Sokół Pali Jana
10 lat temu

[quote name=”hurtownia azbestu”]ISTNIEJE PEWNE PRZYPUSZCZENIE, ŻE SOKÓŁ PALI JANA TO ROONEY Z KLANU

PROSZĘ O POTWIERDZENIE INFO ONEGO[/quote]

KIM BYŁ TEN KOLO ? LICZYŁ SIĘ W RAP GRZE? CIĄGLE MNIE DO NIEGO PORÓWNUJECIE WIĘC MUSIAŁ TO BYŁ KTOŚ Z RAPGRY.

[img]https://img.1gif.pl/sokol/sokol-3.gif[/img]

hurtownia azbestu
10 lat temu

[quote name=”Sokół Pali Jana”]KIM BYŁ TEN KOLO ? LICZYŁ SIĘ W RAP GRZE? CIĄGLE MNIE DO NIEGO PORÓWNUJECIE WIĘC MUSIAŁ TO BYŁ KTOŚ Z RAPGRY.

[img]https://img.1gif.pl/sokol/sokol-3.gif[/img][/quote]

NIE, TO BYŁ TAKI SAM PRZYDUPAS PENERA JAK TY

I RÓWNIEŻ TUTAJ OKRZYKNIĘTO GO SKOŃCZONĄ NIEMOTĄ, W DODATKU WYRZUCONĄ NAWED PRZES FORUMEG PORTALU SKRESKOM

KOWBASA
10 lat temu

ja pierdole kto ten artykuł pisał, jaki follow-up do Jimsona skoro kurwa beef Pe z Pihem był w 2005, a Jimsona z VNM-em w 2007? Jak można zrobić follow-up do niestniejącego wówczas tracka panie autorze artykułu?

Rolewsky
10 lat temu
Reply to  KOWBASA

[quote name=”KOWBASA”]ja pierdole kto ten artykuł pisał, jaki follow-up do Jimsona skoro kurwa beef Pe z Pihem był w 2005, a Jimsona z VNM-em w 2007? Jak można zrobić follow-up do niestniejącego wówczas tracka panie autorze artykułu?[/quote]
Siemanko. Nie folołapowałem traków Jimsona, tylko sytuację, w której VNM mu zarzucił 'nasranie do szafy’, w którymś z dissów. Pjona.

KKKKcc
10 lat temu

jak to nie narzucasz zdania w kwestii bifu?

pe praktycznie przestal po nim istniec. wydal jakies gowno 4 lata pozniej dopiero.

pih nagrywa z czolowka tej sceny [3w, fokus, eros] i sprzedaje Kwiaty na zlotko, nastepne plyty to tez olbrzmie sukcesy

ktos tu sobie jaja robi. bif przejebala Duza Pipka i tye

hwdp
10 lat temu

duza pipka przegrał beef i ogólnie jest marny. Na wbw teksty z kartki,raper z niego chujowy. Po chuj lamusowi poswiecac artykul

Pyton
10 lat temu

[img]https://i45.tinypic.com/2076r15.jpg[/img]

rolnik
10 lat temu

I CO? POZNALISCIE SIE I DOTYKALISCIE SIE PAROWKAMI? LEWACKIE SCIERWO. JEDNA POLSKA NARODOWA. PIH KONKRET ZAWSZE NAD WAMI PIERDOLONYMI KOMUNOZYDAMI

imie obowiazkowe
10 lat temu

„jedna polska narodowa” lol

Tata_uzytkownika_SPJ
10 lat temu

Nie sensu pisać artykułów o Duzym Pe, no chyba, że jest się jego kochankiem, tak jak autor tego ścierwa:)

debile
10 lat temu

nomnomnomnom jarajcie sie tylko tym scierwem pihem i wszycajcie na duzego pe… 😀 dostal w pizde smietnik – koniec, post scritpum i beka z pihuja. marcin spoko chlopak.

Ej wez sie
10 lat temu

to juz bylo na DissyBeefy https://www.dissybeefy.pl/beefy/69/ i weeez sie ej

Popularne