Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Jan-Rapowanie & Nocny – „Nocna Zmjana”

Materiał wyjątkowy pod wieloma względami.

Opublikowany

 

Jan-rapowanie oprócz najoryginalniejszego pseudonimu w polskim podziemiu wyróżnił się także niepowtarzalnym klimatem i sposobem pisania wersów. Po paru dobrze przyjętych premierach na kanale youtube Karawana było dla mnie pewne, że debiut młodego Janka jest kwestią zaledwie paru miesięcy. No i się stało. Poczynając od głośnego wejścia do akcji promocyjnej SB Starter, poprzez nawiązanie współpracy z producentem Nocnym, aż po inwestycję Solara i Białasa w jego długogrający debiut. W taki sposób narodziła się “Nocna Zmjana”.

Nie gadamy o mądrościach, bo one nas chuj obchodzą
Nie jesteśmy głupi, ale nie czaimy po co, ta
I nie gadaj nic o skillach
Te numery mają klimat taki, że się nie wymigasz, yo

Wspomniałem już o ciekawej liryce w numerach Janka, rozwińmy temat. Wyraźne odchodzi ona od standardowej bądź jak kto woli, ogólnie przyjętej konwencji. Na papierze nie wygląda to wcale jak tekst piosenki. Porównałbym to bardziej do luźno prowadzonej konwersacji na messengerze, i to takiej z dobrym kumplem. Szczególnie to widać na początku “Niech to usłyszą”. Ten ciekawy zabieg spowodował też, że Ilość wersów rzadko trafia w 16, a zawrotki w tym samym utworze potrafią być wyraźnie znacząco różnej długości. Na jakiej podstawie ma to rację bytu? Buduje to znakomity klimat. Bije od tego szczerość i zgubiona przez młodych raperów w ostatnich latach podwórkowość. Cierpi na tym niestety całość materiału, przez zupełny brak spójność. Czy vibe numeru może nadrobić ogólny nieład? Przejdźmy dalej. Zdecydowanie na plus natomiast idzie mnoga ilość followupów. Poczynając od nawiązań do twórczości Karawana, przez Solara, aż po samego siebie. Rzadko już się spotyka tak ciekawie zawarte smaczki, niebędące zarazem przesądzone czy wciskane na siłę (zresztą napisałem już o tym felieton jakiś czas temu). Jankowi niewątpliwie wychodzi to nadzwyczaj naturalnie. Zwróciłbym też uwagę na sposób rapowania, który podpięty może być zarówno pod nową i starą szkołę rapu. Chociaż Nocny zaserwował nam paczkę bardzo newschoolowych produkcji, podtrzymując tym nowoczesny charakter albumu, to Janek postawił na dość mieszaną konwencję. Goście na płycie również stricte powiązani ze świeżymi brzmieniami, wcale nie mieli zamiaru z nich tutaj zrezygnować.

Kocham morze one mi kojarzy z wolnością
Nie używam słowa starość dla mnie to będzie dorosłość

Pierwsze single z “Nocnej Zmjany” trafiły do nas ponad rok przed wydaniem albumu, co wprowadziło sporo kluczowych treści. Poziom, jaki reprezentuje sobą raper jest okropnie tangensonoidalny. Gołym okiem widać, że numery nie zostały ułożone w kolejności chronologicznej. Jest to przypadłość charakteryzująca bardzo szybko rozwijających się muzyków, więc w czym problem? Tacy artyści zaliczają bardzo szybki progress oraz nie przestają szukają nowych ścieżek i rozwiązań. Oczywiste jest, że nie dostaniemy już takich tracków jak tytułowa “Nocna Zmjana”. Są one jedynie eksperymentem, a w tym przypadku nieudolnym. Rodzi się więc ponowny brak spójności i zdecydowania. Janek nie jest jeszcze na tyle doświadczonym muzykiem, aby na przestrzeni paru miesięcy utrzymać jedną myśl, a jest to kluczowy fundament do stworzenia dobrego albumu. Spójrzmy na zagraniczną scenę. XXXTentacion, aż do premiery “17” każdy swój krążek otagował jako mixtape. Przez ten prosty zabieg, inaczej słuchacze podchodzili do jego twórczości. Inaczej również spojrzeli na nią przy premierze “?” wydanej jako legalny sklepowy album.

Słowo, dałbym wiele, żeby nie być sobą
Żeby stać się inną osobą
Wybrać losowo, a jest wiele osób które chciałyby być mną

Nie oszukujmy się, “Nocna Zmjana” to wyjątkowy materiał pod wieloma względami. Ma wiele niedociągnięć, jednak nadrabiany jest on poniekąd wielkim talentem i pomysłowością młodego Janka. Nocny odwalił kawał dobrej roboty, umożliwiając raperowi rozwój na wielu nowych płaszczyznach oraz dobrze znanych rejonach. Panowie z pewnością potrafią razem zrobić kawał dobrej roboty i całe szczęście nie wygląda na to, żeby mieli zamiar przestać to dalej robić. Czekam więc z niecierpliwością na kontynuację “Nocnej Zmjany” i dalszy rozwój zawodnika SBM. Co dalej? Z dużym procentem prawdopodobności obstawić możemy sklepowy debiut młodego Janka, zapewne dalej w duecie z Nocnym. Chociaż Jan-Szpakowanie również nie jest wykluczony.

7.5 Ocena redakcji
8.6 Ocena słuchaczy (6 głosy)
Teksty7.5
Bity8
Flow7
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}

 
5 komentarzy

5
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
Kanał Sueski

jan sranie
jan obciąganie
jan tego łaka niesłuchanie
jan tylko Peji propsowanie bo TDF to dureń

Prawilny Obywatel

jan to ten zniewieściały typ którego wyruchał frosti rege?

Wojtczak

asdsad

łakkiller

Young dukanie

Radek

Jan-rapowanie & NOCNY ft. Holak – Układanka – to jest świetne – Jan Kochanowski

Popularne