Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Kaz Bałagane – „Radio gruz” |RECENZJA

Opublikowany

 

2016 był przełomowy dla Kaza.

Czytając tę recenzję pewnie zastanawiacie się czemu pojawia się dopiero teraz skoro premiera Radio Gruz odbyła się w połowie września, a dziś mamy początek grudnia. Wiadomo, każdy ma coś na głowie i nie zawsze może zdążyć z terminami. Przynajmniej Bałagana to nie dotyczy ale o tym dowiecie się w dalszej części materiału. Niemniej jednak, czasu od premiery płyty trochę minęło więc postanowiłem trochę przekształcić tę recenzję na „coś w stylu” rozkminy postaci Kaza oraz jego ostatniego materiału.  Zapraszam do lektury.

 

Jacek Bałagan nie zwalnia. Szerszej publiczności dał się poznać albumem Lot 022, potem debiut ze Źródłem w StepRec, a teraz powrót do korzeni czyli wydane własnymi siłami Radio Gruz. Czy mu się to opłaciło? Przecież moloch jakim jest Step Records mógł zapewnić niesamowitą promocję. Tym ruchem Bałagane udowodnił swoją wartość muzyczną. Udało mu się podpisać kontrakt, z potentatem. W jednym z wywiadów mówił również, że miał inne propozycje. Ilu raperów przez lata marzy aby dostać się w szeregii wielkiej wytwórni, a on zrobił to, tak poprostu i odszedł, by działać samodzielnie. Bo przecież do zarządzania własnymi zasobami finansowymi nie potrzeba pośredników. Jednak działając niezależnie trudno się przebić i utrzymać. Ale płyta, o której mowa uświadomiła, że Kaz Bałagane na tyle zbudował swoją markę, iż może bez problemu działać sam, w dodatku zdobywać coraz większe grono zwolenników.

 

Śmieszną sprawą przy wydaniu Radio Gruz była jego sprzedaż. Nakład miał być mocno limitowany więc jego sprzedaż śledziłem dość wnikliwie. Bałagane płytę sprzedawał za pośrednictwem allegro, samemu udało mi się dopiero załapać na trzeci rzut dzięki "oddanym" fanom. Wielu liczyło, że "zarobi" na reselling'u tej płyty kupując w dużych ilościach. Kazek jednak szybko poradził sobie z nimi. Każda osoba, która chciała nabyć Radio Gruz zrobiła to mimo początkowych problemów.

 

Teraz odnośnie samego Radio Gruz. Tu już nie chodzi o jakiś podział na szkoły. Każdy tam jakąś ukończył, a Bałagane ciągle swoją tworzy. Jego rap jest niepowatarzalny, ponieważ często zadziwia. Rzuca nam prawdziwe, ciężkie wersy, opisuje życie jakie go otacza.  Jednak nie tylko street klimat jest serwowany na Gruzie. Kaz często potrafi zaskoczyć nas groteskowymi wersami:

 

" Nie lubie jogging, łysy grzyb to Mobby"

czy "Mleczko kokosowe i kolendra to nie kokaina w nosie z odrobiną ścierwa" .

 

 Dla zwykłego słuchacza często są one nieakceptowalne przez treść jak i formę podania. Niestety, wielu myśli, że rap Kaza Bałagana jest prosty i infantylny. Czasami na prawdę taki jest i to dosłownie, z premedytacją ale właśnie dlatego kochamy ten styl, którym inni gardzą. On stworzył coś swojego od pierwszej nagranej płyty rozwija to i tworzy coś czego inni jeszcze nie skopiowali, dzięki czemu jest niepowtarzalny. Niczym Zamenhof, jak sam nawija: "wymyśliłem język, którym gadasz z kolegami". Jako jedyny, w swój unikalny sposób potrafi przekazywać  mocne linijki, niejednokrotnie opisujące uliczne życie, które       w połączeniu ze specyficznym słownictwem oddaje klimat, którego nie uświadczysz u żadnego innego rapera z polskiego topu. Atutem Radio Gruz jest szczerość, bezkompromisowość i rzucanie mocnych linijek. Kaz na płycie demonstruje swoją niezależność i wyśmiewa styl pisania raperów jak i ich podejście do muzyki. Kwintesencją tego są te trafne linijki:

 

Ja nie słucham The Roots, ani mądrych rzeczy.

Nie jestem za bystry, by nawijać młodym tu jakieś frazesy (…)

Z gówna chcesz tu hity lepić,

Weź nawiń o marzeniach i o wierze w siebie

Na lokalu częstuje spaghetii,

sztuka, co lubi, to sama nie wie

 

Apropos szczerości. Podoba mi się to w jaki sposób Bałagane przedstawia swoją milość do jedzenia. Kawałek Chaczapuri idealnie opisuje preferencje kulinarne Kaza. Nawet pod koniec numeru Żar, wspomina, że wybrał się po odpowienie składniki do tajskiej zupy. Wcześniej, w konwencji kulinarnej mogliśmy go usłyszeć u 2stego w "Kuchaniach świata".Na płycie usłyszymy również kontynuacje błyskotliwych story tellingów. Wielu, zarzuci mi profanacje, że porównuje Bałagana do Sokoła. Ale od Lotu 022 po Radio Gruz serwuje mam ciężkie "narkotykowe" historie. A Talerzowe Love jest idealnym podsumowaniem moich słów. Na koniec jeszcze słów kilka o featuringach. Na pewno na plus można zaliczyć występ Smolastego oraz Belmonda. Współny kawałek z Młodym G wylądował nawet w jednym z zestawień, które co jakiś czas serwuje nam magazyn Newonce.  W moim subiektywnym odczuciu nie można również zapomnieć o refrenie Reda, w tracku Smak Życia. Wiadomo nie od dziś, że wokalnie Red potrafi ubrarwić kawałek. Dla mnie numer  jest wyjątkowy. Za każdym razem gdy go słucham towarzyszy mi uśmiech. Wydaje mi się jakby sam Krzysztof Krawczyk śpiewał ten zacny refren. Kończąc tematykę Radio Gruz skupię się jeszcze na całokształcie.  Nie ma tu słabych kwałków. Jedynie tracki, które bardziej lub mniej odpowiadają mi stylistycznie. Jednak gdybym miał wybrać te najmocniejsze z Radio Gruz byłyby to:Pół talerza, Chaczapuri,Linijki, Talerzowe Loveoraz Nie zobaczysz.

 

Dobra jeszcze sprawa koncertów.  Jest hype są grane sztosy, a jak to sie ma u Bałagana? No właśnie, koncertów w 2016 za dużo nie uświadczyliśmy, może jest to cisza przed burzą i 2k17 przywieje Bałagana do kilku wiekszych miast w Polsce. Ja jednak brałem udział w jednej perełce. Krakowski klub Prozak 2.0 zoraganizował wydarzenie Mobbyn Night, dzięki czemu publiczność z grodu Kraka mogła bawić się wspólnie z Kazem i Belmondziakiem. Osobiście jestem fanem twórczości obu panów jednak sam koncert przerósł moje oczekiwania. Czemu? Kawałki znam, teksty mi są nie obce. Więc o co chodzi? Po pierwsze, liczba fanów pod sceną w trakcie koncertu była ogromna. Było czuć vibe, klimat- tego oczekuję się od każdego występu na żywo. Chłopaki dali niesamowite show mimo, że towarzyszył im playback. Co najważniejsze, ich fani to nie przelotnie zafascynowani słuchacze, a raczej kumate osoby. Piszę to dlatego, że zdarzyło mi się nie znać wszystkich granych kawałków. Ale nie było to problemem, gdyż teksty z nich serwowali  nie tylko Bracia Golec, ale i osoby za mną, które słowo, po słowie, krzyczały mi do ucha. Nie jeden raper chcialby mieć tak, że koncert, na który przyjeżdża staje się koncertem, w którym on uczestniczy jako słuchacz.

 

Podsumowując, rok 2016 na pewno był przełomowy dla Kaza Bałagana. Oczywiście nie można go stawiać pod względem hype’u obok najbardziej rozpoznawalnych raperów w kraju. Jemu na pewno na tym nie zależy. Ważne jednak, że swoją twórczością ostro  wchodzi w polski rap, mimo to, że stoi z boku, czym mocno wyróżnia się na tle innych. Wydanie legalnego Źródła, w największej wytwórni w kraju. Ugruntowanie swojej pozycji płytą Radio Gruz, o której wielu słuchaczy mówi, że jest lepsza od swojej legalnej poprzedniczki. W dodatku wydanej własnym sumptem, co dla Kaza nie jest krokiem w tył, a manifestem swojej niezależności w muzyce. Nie można również zapomnieć, że na koniec roku została zapowiedziana jeszcze jedna plyta, kontynuacja podziemnego albumu, Hugo Bucc 2. Materiał już śmiga po sieci, a lada moment będzię możliwość kupienia wersji fizycznej. 

 
23 komentarze

23
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
halo kochanie

a kiedy news że Sentino rozbił auto?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IALw6y5W4x0[/youtube]

sdfdsfsd

ten komentarz jest wiesz dla kogo chłopaku (obozowykapo)

Ostatnio tu jest taka opcja
że każdy chce grać prawilnego glamprapowca
każdy chce napisać zajebisty komentarz
wozić się jak zagraniczny hejter na tanich tekstach
albo nie wiem z palców strzelać,
co drugi nie umie tu gifów z dupeczkami wklejać #https
Obozowy kiedy w komentarzach miałeś więcej niż 10 łapek?
non stop siedzisz na glamrapie
i cały czas pierdolisz o tym samym, wstyd, ciągle ten sam gif
myślisz, że jesteś taki cwany typ?
ten gość pieprzy same bzdury i patrzy, kto go słyszy
zbiera za to dissy za nie swoje gify, ale wozi się tu jak skurwysyn #biskup
wiesz on lansuje dupę, opowiada bajki
i z proxy nabija sobie lajki
ale potem patrzy w ranking i smutek
co obozowy masz dwóch tatusiów a, żaden Ci nie mówił że od „fejków” maleje fiutek
tatuś ci nie mówił, że możesz mieć mały kłopot
jak chcesz być na glamrapie za bardzo coco-loko

dfgdfg

lapcie na histerke moze sie przyda jutro (ponoc sprawdziaaan)

Dokonania B. Chrobrego
1. zorganizował misję nawracania Prusów-997
2. doprowadził do kanonizacji św. Wojciecha
3. zjazd gnieźnieński w 1000 r.dodał mu splendoru jako władcy
4.doprowadził do utworzeni arcybiskupstwa w Gnieźnie i 3 biskupstw w Kołobrzegu, Krakowie i Wrocławiu
5. 3 zwycięskie wojny z Niemcami(1002-1018)
6. rozszerzył granice księstwa polskiego po Łużyce i Milsko(pokój w Budziszynie-1018) 7.zdobył Grody Czerwińskie-1018
8.najważniejsze! koronował się w 1025-Polska został królestwem

Sentiś

[img]https://memy.pl/show/big/uploads/Post/28391/14490468754511.jpg[/img]

dfgdfg

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=87giQORvC0M[/youtube]

dfgdfg

Na zdjęciu widać młodego EISA (9 lat)

[img]https://pre10.deviantart.net/cfcd/th/pre/i/2004/03/2/8/rolling_stone_bart.jpg[/img]

gggggggggggg

MC DONLAD zaciera rece czy to koniec KEBABOWNI ? CZY POOLACY WYDALI WYROK ? DLACZEGO U NAS TAKIE DOBRE SOM robione przez POLAKOW czy onie tez zniknooom?
[img]https://e5.pudelek.pl/450d0ffea6f66dfc0eca3204855a6a04ce26c757.jpg[/img]

cxvxvxcv

[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15823144_1640319292936958_5786310180058466307_n.jpg?oh=3779411b1fd64062643142cb0ad02184&oe=58E4A2B5[/img]

Sentiś

[img]https://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_lN1XX8iZ2WtufEOoUGwYaMgP4tnfK0qP.jpg[/img]

Sentiś

[img]https://paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/podczas-tygodniowej-diety-robert-stracil-okulary.jpg[/img]

ggg

GÓRALU CZY CI NIE ŻAL, W CHUJU JAYA-Z MAM I KHALEDA !

pl nuta

[img]https://www.repostuj.pl/upload/2016/09/125109_5dbfb94b564b82c9422d1d3f7210ff10.jpg[/img]

kim ty jestes kaz

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=p1scygW_BB4[/youtube]

hvv

bardzo dobry propsy super styl extra wersy

Krytyk Kulinarny

Hahaha, co za no-skill, to już nawet te małolaty co pierwszy raz w życiu coś nagrały lecą lepiej od niego!

https://www.youtube.com/watch?v=4n3RNGzNerA

Krytyk Kulinarny

Hahaha, co za no-skill, to już nawet te małolaty co pierwszy raz w życiu coś nagrały lecą lepiej od niego!

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=4n3RNGzNerA[/youtube]

Krytyk Kulinarny

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=hek0h7VX4jU[/youtube]

Nilv2

Posłuchajcie kurwa, dzisiaj na siłowni
była afera w szatni
jankesi mówią że złodzieja złapali
kurwa glazurnik
glazurnik bo go przyłapali
na kradzieży kurwa ręczników z siłowni
jeden z waszych, polak tam był
ja pierdolę!
ludzie, wszystko ma swoje granice
ja pierdolę!
tam jankesi zaczęli do niego mówić że
chłopie uspokój się
w końcu nic się nie stało nie?

Nie, ja ich kurwy znam, Polaków
to są kurwa takie chuje, złodzieje
Ty kurwa jebany zwierzaku, Polaku
Polak nie rozumie co się dookoła niego dzieje

ja mówię do niego billy kurwa ty
tak raczej nie możesz mówić publicznie
co nie mogę mówić
prawdę mówię nie?
może nie wiem
jego rodzina gówna wpierdalali
w europie wiesz nie mają gdzie robić prania
w zlewie robią pranie
może zlew im się zapchał
to im wysyła czyste rzeczy do polski

no i w końcu ja się wkurwiłem
i wiecie ja żyd jestem nie?
ale mówię do niego ty kurwa chłopie
oni tu po tobie jadą wyzywają cię kurwa od kurew
nawet mi nie dał dokończyć
padł na kolana przed tym niemcem
i zaczął go całować po rękach
żeby policji nie wzywał bo on jest biedny
ja mówię ty
on cię prosi żebyś nie wzywał policji
bo on do polski wysyła te ręczniki
żeby jego rodzina mogła sprzedać i kupić sobie ryż

GALIK MONTANA

KAZEK TOP 5 W POLSCE

policja

ładny obrazek, ale kaz to pizda

Brat brata

Sam jesteś pizda. Cwelu

BTDCREW

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CLuqF7lIpB0[/youtube]

Lunatyk

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=4gY8S8zhw5A[/youtube]

Popularne