Sprawdź nas też tutaj

News

KęKę z komercyjnym sukcesem za pozytywny album

„Zero agresji i przekleństw to nie jest recepta na sukces w rapie”.

Opublikowany

 

KęKę / fot. Je-Shoot photography

Radomski raper sukcesywnie idzie do przodu i zdobywa kolejne wyróżnienia. „To Tu” to już siódma platynowa płyta w karierze KęKę. Jak sam mówi, osiągnął komercyjny sukces z pozytywnym albumem traktującym o mało popularnych wartościach, co nie jest łatwym zadaniem.

Związek Producentów Audio i Video przyznał z dniem 24 października 2018 podwójną platynową płytę „To Tu”. Sprzedała się ona w 60-tysięcznym nakładzie i tym samym dołączyła do dwóch poprzednich, które również zdobyły podobne wyróżnienie. Przy okazji informacji o nagrodzie artysta podzielił się ze słuchaczami przemyśleniami na temat tego wydawnictwa.„Chciałem sobie utrudnić pracę”

Wydany 23 marca krążek „To Tu” był przełomem w karierze radomskiego rapera. Po raz pierwszy zdecydował się on zaprosić na album gości, a także specjalnie utrudnił on sobie pracę. – Przy nagrywaniu materiału chciałem, żeby album był raczej pozytywny. To taka moja poprzeczką, którą sobie postawiłem. Przy trylogii „Rzeczy” nagrywanie samemu było dodatkowym elementem, tutaj chciałem sobie trochę utrudnić decydując się na pozytywny wydźwięk. Dlaczego utrudnić? Dlatego, że ciężko jest się celowo ograniczyć, a mimo to nagrać album, który i tak się odbiorcom spodoba. Cieszę się, że to się udało. No i przede wszystkim, Zero agresji, zero używek, zero przekleństw, to nie jest recepta na sukces w rapie – komentuje Kę.

Jak wyjaśnia raper z powodu „czystego przekazu” część słuchaczy określała album mianem zbyt grzecznego. – Tak jak by „ku*ra” dodawał powagi, palenie czyniło kogoś dorosłym, a narysowanie „siurka” na ostatniej stronie zeszytu było oznaką hardkorowego buntu.  No, ale tak już jest. Brudne wydaje się prawdziwsze. Człowiek, ma zakodowane zwracać uwagę na negatywne wiadomości( patrz serwisy informacyjne), one wydają się ważniejsze i ciekawsze – wyjaśnia artysta.

KęKę nie jest do końca usatysfakcjonowany

Podwójna platynowa płyta oznacza, że krążek sprzedał się w minimum 60-tysięcznym nakładzie. Wliczając w to oczywiście streaming. W samej przedsprzedaży album nabyło 19-tysięcy preorderowiczów. – Reszta potrzebna do podwójnej platyny, nabyła go już po premierze, czyli znając kawałki – zauważa raper.Obecnie Kę jest w trasie koncertowej, która jak twierdzi idzie świetnie. W ten weekend rapera zobaczymy w wyprzedanej Proximie, a w piątek w Gdańsku, gdzie sprzedało się już ponad 1000 biletów. Mimo ogromnego sukcesu Kę nie czuje się do końca usatysfakcjonowany. – Bo chociaż, udowodniłem sobie i reszcie, że z pozytywnym albumem, mówiących o raczej mało popularnych wartościach, (rodzina, dom, spokój, rutyna, konsekwencja, oszczędność) można osiągnąć sukces komercyjny, to jedna rzecz nie daje mi spokoju. Mianowicie to, że kulturalny język i wyważony dobór słów, sprawia, że spora część ludzi, zwyczajnie k*rwa nie rozumi! Ale tym już zajmie się Mr. KęKę w 2019 – zapowiada muzyk.

Podwójna platynowa płyta za „To Tu”.

Złota, Platynowa i Diamentowa Płyta – ile trzeba sprzedać nośników?

Zdobycie konkretnego pułapu danego wyróżnienia można osiągnąć przez sprzedaż nośników fizycznych, cyfrowych oraz dzięki streamingowi.
Nośniki fizyczne – należy sprzedać: 15 000 kopii – Złota Płyta, 30 000 kopii – Platynowa Płyta, 150 000 kopii – Diamentowa Płyta.
Nośniki cyfrowe i streaming – tutaj stosowane jest kryterium dochodowe. Samo kliknięcie w dany kawałek nic jeszcze nie oznacza. Artysta i wytwórnia muszą na tych kliknięciach osiągnąć dochód. Tak jak osiągają dochód na sprzedaży fizycznych egzemplarzy. Aby uzyskać po 1 marca 2017 roku któreś z wyróżnień, trzeba udokumentować przychód ze streamingu, dzwonków telefonicznych i muzyki w tle. Przelicznik jest następujący: 20 złotych przychodu jest przyjmowane jako sprzedaż jednego albumu. Sumowany jest przychód ze wszystkich utworów z albumu. By uzyskać Złotą Płytę trzeba sprzedać muzykę za 20 tysięcy zł, Platynę – 40 tysięcy i Diament- 200 tysięcy.

3 komentarze
3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
SRAKA Jarosław
4 lat temu

KUKU KEKE KIKI KAKA

WPISAL SIE JAROSLAW SRAKA

cydży
4 lat temu

te twoje plyty nadaja sie jedynie do łatania dziur w chodnikach w twoim „mieście” beki

głos rozsądku
4 lat temu

props za bycie chorągiewą? wypierdalaj

Popularne