Sprawdź nas też tutaj

szybkie donosy

Lilu, Marika, Mona, Paresłów- Morowe Panny

Opublikowany

 

Występ zespołu Malleo Reggae Rockers rozpoczął koncert „Morowe Panny” zorganizowany w związku ze zbliżającą się 67. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Inspiracją dla muzyków były autentyczne historie kobiet, które wzięły w nim udział.

„Zaprosiliśmy dziewczyny reprezentujące różne nurty muzyczne. Są artystki poruszające się w muzyce rapowej i reggae, jak Marika i Lilu, ale jest też Ania Brachaczek, kojarzona przecież z muzyką rockową. Zaśpiewać zgodziła się również Jadwiga Basińska z kabaretu Mumio” – powiedział PAP Dariusz Malejonek, wokalista grupy Maleo Reggae Rockers.Koncert zainaugurował oficjalne obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Teksty wykonywanych utworów powstały na podstawie relacji jego uczestniczek. Tytułowe „Morowe Panny” to łączniczki, sanitariuszki i walczące w powstaniu kobiety. Po raz pierwszy określenie to zostało użyte w odniesieniu do dziewcząt z harcerskiego batalionu „Parasol” w powstańczej piosence „Pałacyk Michla”.

„Były kobietami, które musiały odnaleźć się w tej trudnej sytuacji (…), nagle zostały postawione w obliczu niespotykanych wydarzeń, musiały stać się z dnia na dzień sanitariuszkami, matkami żołnierzy, łączniczkami, musiały wziąć udział w powstaniu” – powiedział PAP wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wśród gości koncertu byli uczestnicy powstania. „Nie byłoby powstania, gdyby nie było dziewczyn, one się w nas kochały (…). Właściwie wszystko spoczywało na barkach kobiet, (…) te panny musiały być morowe, stąd słowa tej piosenki” – podsumował w rozmowie z PAP podchorąży AK, który w powstaniu walczył w Śródmieściu.Dorota Serwa z Muzeum Powstania Warszawskiego, które odpowiadało za organizację koncertu, podkreśliła, że główną ideą, która przyświecała artystom biorącym udział w wydarzeniu, była chęć opowiedzenia o kobietach silnych, świadomych i szczęśliwych. „W swoich piosenkach wokalistki miały stworzyć rodzaj pomostu między powstańczą historią a warszawską współczesnością” – wyjaśniła.

źródło

Kliknij i skomentuj
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Popularne