Sprawdź nas też tutaj

News

„Magik z miejsca, czytając z kartki, tak walnął mój własny tekst, że aż przeszły mnie ciary”

Rahim wspomina pierwsze spotkanie ze śp. Magikiem.

Opublikowany

 

Praca własna - Michał Bulsa

17 listopada nakładem Wydawnictwa SQN ukazała się autobiografia Rahima „Rahim. Ludzie z tylnego siedzenia”. W książce nie brakuje oczywiście wielu odniesień do Paktofoniki, w tym do śp. Magika, którego 20. rocznica śmierci wypada dzisiaj, 26 grudnia.

Poniżej możecie zapoznać się z fragmentem książki, w którym Rahim wspomina pierwsze poważne spotkanie z Magikiem i Kalibrem 44.

„Jeszcze przed 3-X-KLANEM zacząłem obracać się pośród ludzi, którzy słuchali rapu, bo ciężko było mówić o tym, że ktokolwiek się nim na poważnie zajmował. Ale fakty były takie, że on po prostu w nas rósł. Ludzie się nim interesowali.

W końcu poznałem Bit-Baka, gościa zajmującego się beatboxem. Uważam, że w pewnym momencie był najlepszy w kraju. Nie mieliśmy wtedy internetu, nie dało się tego zweryfikować, ale gdziekolwiek się pojawialiśmy, ludzie wiedzieli, kim był, a jak nie wiedzieli, to potrafił ich zadziwić i już wiedzieli. Tak! Był bardzo dobry! To właśnie z nim tworzyłem pierwsze prawdziwe podkłady.

Już wtedy, choć nie potrafiłem tego nazwać, zaczęliśmy budować społeczność.

Z Kalibrem 44 zetknąłem się przez mojego dobrego kolegę z technikum, który mieszkał dawniej na Bogucicach. Znał całą ekipę. Choć poznaliśmy kompletny skład, to swoistym łącznikiem był Gano. Nie rapował wtedy za dużo, ale wiele ogarniał. Od sprzętu po różne sprawy wokół chłopaków. To właśnie on jako pierwszy wyciągnął do mnie rękę i zaprosił mnie na magiczne Bogucice. U niego pierwszy raz zobaczyłem szkice.

– Stary, co to jest? – zapytałem, przeglądając jego zeszyt wypełniony po brzegi rysunkami.
– To mój blackbook z graffiti!

Tak właśnie załapałem bakcyla.

Wymienialiśmy się kasetami, dzieliliśmy pasją, aż pewnego dnia zapytałem, czy mógłby ustawić spotkanie 3-X-KLAN z Kalibrem. Dopatrywałem się w tym szansy, żeby pokazać, co potrafimy, i wymienić się doświadczeniami.
Gano oczywiście powiedział, że zrobi to z przyjemnością, a z perspektywy lat wiem, że gdyby nie jego wsparcie i fakt, że mnie protegował w życiu ekipy z K44, byłbym tylko kolejnym kręcącym się przy nich ziomem.
Kilka dni później, stojąc w budce telefonicznej, dogadałem termin pierwszego prawdziwego spotkania i wyposażony w dyskietki pełne swoich podkładów, pojechałem w towarzystwie Bit-Baka zmierzyć się z przeznaczeniem.

Wyglądało to tak, że usiedliśmy z Bakiem pośrodku pokoju. Przed nami przy komputerze siedział Magik, a za naszymi plecami na kanapie Gano, Abradab i Jajonasz.

Mag wziął ode mnie dyskietkę, odpalił podkład i po chwili powiedział:
– No dobra… to nawijajcie.
– Co? – zdziwiłem się.
– No… rapujcie!

Wydukaliśmy swoje teksty z kartki.

Wiem, że chłopakom na kanapie ewidentnie poprawiłem humor, i kompletnie im się nie dziwię. Do mnie też w kolejnych latach przyszło sporo osób, które miały niewiele do pokazania. Magik z kolei był superskupiony i poważny.

Kiedy skończyłem, zapadła cisza. Wiedziałem, że to był totalny fuckup. Wiedziałem, że schrzaniłem to po całości.
Lekko przybity – z milionem myśli na minutę – wyszedłem na fajkę. Dołączyli do mnie Jajonasz i Magik.
Miałem poczucie, że przyjechałem pokazać się przed absolutnie zajebistym zespołem, a to, co przedstawiłem, okazało się absolutnie poniżej jakiejkolwiek krytyki.

Magik przyglądał mi się uważnie i w pewnym momencie powiedział:
– Ej, ty… a pokaż mi na chwilę tę kartkę.
Wręczyłem mu ją odrobinę zaskoczony.

– Stary, jeżeli to jest dla ciebie ważne – zaczął – to musisz włożyć w to emocje. To musi być czuć! To musi być ogień. Posłuchaj…

Magik z miejsca, czytając z kartki, tak walnął mój własny tekst, że aż przeszły mnie ciary. Dosłownie oszalałem. W tym momencie zostałem jego fanem! Facet potrafił interpretować cudze słowa w taki sposób, jakby należały do niego samego.

Kiedy skończył, oddał mi kartkę, a ja wziąłem ją w osłupieniu, kompletnie nie wiedząc, co powiedzieć.
– Rozumiesz teraz, o co mi chodzi? – zapytał.
Zrozumiałem.

Co ciekawe, nie była to dla mnie najważniejsza lekcja tamtego dnia. Kiedy wróciliśmy do pokoju, Mag zaczął włączać własne podkłady, a ja i Bit-Bak rozpływaliśmy się, czując tę energię i pozwalając się jej unieść.

– Posłuchaj – zaczął po chwili Magik, zwracając się w moim kierunku.
– Tak?
– Wycinasz za długie sample.
– Co?
– To nie może być tak, że wycinasz loopa, dokładasz beat i twierdzisz, że to twój podkład. Musisz brać krótsze dźwięki. Musisz to zbudować. Skomponować. Zobacz… pokażę ci.

Na ekranie komputera wyświetlał się program typu Tracker, a Mag zaczął uczyć mnie, jak to naprawdę działa. Jak wycinać po jednym dźwięku. Jak przyśpieszać, zwalniać, skracać, sklejać i odwracać. Tworzyć.

Nagle okazało się, że ktoś przemówił do mnie moim własnym językiem. Lata fascynacji komputerami i programowaniem sprawiły, że z miejsca zrozumiałem, co robi, a co ważniejsze – jak to robi.

Poczułem się, jakby ktoś zapalił mi w głowie światło.
– Ej, ja jestem w stanie to robić – przyznałem. – Wcześniej nie wiedziałem jak!
– No to teraz już wiesz.

Przełomowe dla mnie spotkanie z Magikiem nie było de facto tym pierwszym. On mnie po prostu nigdy nie pamiętał. Widywaliśmy się przy okazji jakichś imprez w klubach albo koncertów, ale zawsze kończyło się tak samo.

– Hej… jestem Magik.
– Eee… wiem. Poznawaliśmy się już przecież. Jestem Rahim.
– A być może, być może.

Nie jeden, nie dwa, a trzy razy! Spotkanie, które zaaranżował Gano, było tym „pamiętnym”.

Powiedziałem wtedy do Maga:
– My się znamy! Pamiętasz?
Odparł, że pamięta.
Do tej pory mam jednak wątpliwości, czy to była prawda.”

Powyżej natomiast możecie zobaczyć mural z wizerunkiem Magika, który znajduje się w przejściu podziemnym pod al. W. Roździeńskiego w Katowicach. Jest to praca własna Michała Bulsa.

 
14 komentarzy
14 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Alberto GM2L
2 miesięcy temu

ODC. 322213312325 PODTRZYMYWANIA KARIERY RAHIMA CZYLI GOŚCIA KTÓRY JEST ZNANY Z TEGO ŻE GRAŁ Z MAGIKIEM W PAKTOFONICE
I JEBAC PALUCHA BO SADZIL SIE DO FOKUSA ZA GRANIE Z DODA I RUCHANIE JEJ A SAM JEST PEDALEM JEBANYM CWELEM I SZPAKA RUCHA W PIZDE

remix
2 miesięcy temu
Reply to  Alberto GM2L

jebać cię alberto brudasie, roboty to ty nie znajdziesz w tym kraju, nie dlatego żeś gównem ubrudzony tylko dwie lewe ręce i nawet poprawnie się przedstawić nie umiesz, ale oficjalnie przyznaję ci rację.
Jongmen to gówno.

Odb
2 miesięcy temu
Reply to  Alberto GM2L

„Malik z miejsca, czytając list miłosny, tak walnął mnie w jaja, że aż przeszły mnie ciary podniecenia”

PRAWDZIWA DAMA TO RAFALALA
2 miesięcy temu
Reply to  Alberto GM2L

LEPSZY FOKUS Z DODĄ NIŻ CCCPALUCH Z WRÓBELKIEM

EJ TY KOLO!!!!
2 miesięcy temu

EJ CHUJE DO SZCZANIA CZEKAM W CHUJ NA KOLEJNĄ PORCJĘ PRAWDZIWEGO RAPU OD MAGIK, WSZYSTKIE PŁYTY STOJĄ W ORGINALE NA PÓŁECZCE.

LegendsNeverDie
2 miesięcy temu

Legendy Żyją Wiecznie Magik robił rap prosto z duszy i serca dlatego jego rap paktofkonika kaliber jest ponadczasowy

Legends Never Die

żENADA
2 miesięcy temu

wymyśl coś swojego zamiast powielać teksty z ameryki bo to żenujące

Facio od krabów
2 miesięcy temu

Maz mazik pierwszy, Pahwin i fikus

Christopher Walking
2 miesięcy temu

Kiedyś myślałem sobie, że mówienie, że Rahim jedzie tylko na tym, że był „kolegą Magika” to przesada, bo przecież był z nim w składzie i w kto inny miałby o tym mówić. Z tym, że Fokus odbił od tego i nagrywał całkiem niezłe solówki (może nic wybitnego, ale nadal), a ten co roku pierdoli o tym. Szczerze to minęło 10 lat od tej mojej rozkminy i przeczytałem więcej newsów Rahima o tym jaki to Magik nie był zajebisty, niż jego kawałków.

nnn
2 miesięcy temu

nnnnnn

Janek
2 miesięcy temu

a co powiecie na ten materiał
https://www.youtube.com/watch?v=mdXyWl6ppMw

HALUCYNIKSTARUFKA
2 miesięcy temu

HAAA JA TESZ SKAKAEM MAGIK NUMER 1 ZAWSZE TO DLA CIEBIE Z 13 SKAKANE BYO ZAWSZE CHCIAL BYC JAK TY WJENC WLECJAL PAWEL JUMPER FOKUSSSSSS SZACUN ZA RUCHANOM DOTKE KUREFKE A TY RAHIM JAK BYS JEPNOL SKOKA TO MOSZE TESZ BY CJEPIE PROPSOFALIIIIIIII

PiH
2 miesięcy temu

Przełomowe dla mnie spotkanie z Magikiem nie było de facto tym pierwszym. On mnie po prostu nigdy nie pamiętał.

Przećpany łeb który nikogo nie pamiętał, ze miał syna tez pewnie zapominał

PejaTVN
2 miesięcy temu

Ludzie, jebnal to jebnal na chuj drążyć temat nawet jego syn już to rozkminil… RIP i tyle.

Popularne