Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Małach & Rufuz – „MetRyka”

MR5 wyznacza kierunek, w jakim powinien podążać polski hip-hop.

Opublikowany

 

okładka metryka
Okładka płyty Małach & Rufuz "MetRyka"

Małach & Rufuz to duo, które już od wielu lat wprowadza nową jakość w konserwatywne środowisko polskiego ulicznego hip-hopu. Dowodem na nieustający zapał i ogromną bazę pomysłów tych niezwykle utalentowanych raperów jest ich najnowszy krążek zatytułowany „MetRyka”, potocznie nazywany też „MR5”. Album jest zapisem emocji, które towarzyszą artystom na co dzień – mowa tu oczywiście zarówno o dobrych, jak i złych przeżyciach, które w mniejszym bądź większym stopniu wpływają na ich życie i twórczość.

„MetRyka” jest dziełem o poważnej, ale jednak nie do końca przygnębiającej tematyce. Przedstawiane przez Małacha i Rufuza przykre sytuacje często kontrastują z wydarzeniami pozytywnymi – straty kontrastują z zyskami, brutalność z empatią a szarość z kolorami. „MR5” jest albumem przebogatym w różnego rodzaju treści i eksperymenty stylistyczne, co automatycznie przekłada się na samą szatę graficzną wydawnictwa – mieniąca się kolorami okładka przypomina futurystyczne dzieła plastyczne, które opierają się na minimalizmie i matematycznych bryłach (na okładce nawiązuje do tego specjalny font użyty do graficznego zaprezentowania tytułu albumu). Tak jak nieokreślona jest barwa covera płyty, tak samo ciężko jest przyporządkować nowy projekt duetu M&R do któregokolwiek z podgatunków hip-hopu. Sam Małach w utworze „Poza Schemat” mówi o łamaniu schematów w odniesieniu do płyty „MetRyka”: „Mieszankę klasyki z newschoolem tu macie, nie sklasyfikują mi stylu pajace”.

Warstwa tekstowa „MR5” jest niesamowicie zróżnicowana i porusza ogromne spektrum tematów. Na płycie jest mowa m.in. o historiach z młodości („Palimy rope”), jak wielkie znaczenie ma pasja w życiu człowieka („Dzięki Hiphop”), omówione są negatywne cechy ludzkie („Ludzie”) czy choćby to, co najbardziej liczy się w życiu („Co się dzisiaj liczy”). Jednym z najlepszych utworów na płycie jest „Pomoc”. Jest to utwór szczególny, ponieważ propaguje wśród słuchaczy empatię, szacunek do drugiego człowieka i pokazuje, co trzeba robić, by nasz świat stał się choć odrobinę lepszym miejscem. Jedyne co ciśnie się na usta po przesłuchaniu tego kawałka to: „Oby więcej tak wartościowych utworów w polskim rapie!”

Przy tak niezwykle dopracowanej warstwie tekstowej, strefa instrumentalna nie może ustępować jakością. Na szczęście podkłady instrumentalne zostały wykonane z największą dbałością i dorównują poziomem do wersów Małacha i Rufuza. Dzięki połączeniu klasycznej perkusji, żywych instrumentów i elektronicznych efektów słuchacze doświadczają świeżego i wyjątkowo smacznego multistylowego koktajlu. Za bity odpowiada bezpośrednio sam Małach, 2Check oraz Flame a za scratche odpowiedzialny jest niezawodny DJ Shoodee.

Najnowszy album duetu Małach & Rufuz jest przykładem na to, jak polski rap powinien się rozwijać i jak ważne są wzajemne syntezy poszczególnych podgatunków hip-hopu. Miksowanie stylów zachęca ludzi do odsłuchu, ponieważ otrzymują oni całkowicie nowe dzieło bez wtórnych schematów i nudnego kopiowania stylu innych wykonawców. Albumy takie jak „MetRyka” są efektem połączenia talentu, kreatywności i wyobraźni autorów, dla których muzyka jest największą pasją i równocześnie siłą napędową pozwalającą spełniać marzenia i czerpać z życia pełnymi garściami.

Więcej o płycie przeczytacie pod hasztagami #Metryka #Małach #Rufuz

Ocena płyty Małach & Rufuz – „MetRyka” 8,7/10

8.7 Ocena redakcji
9 Ocena słuchaczy (4 głosy)
Teksty9
Bity8.5
Flow8.5
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}

Tracklista

 1. MetRyka feat. Dj Shoodee
 2. Dzięki Hiphop feat. Dj Shoodee
 3. Co się dzisiaj liczy feat. Dj Shoodee
 4. Następnym razem feat. Dj Shoodee
 5. Ludzie
 6. Podwójna moralność
 7. Może trzeba było
 8. Z małej chmury duży deszcz feat. Dj Shoodee
 9. Pomoc feat. Dj Shoodee
 10. Czy czasem masz tak?
 11. Poza schemat feat. Dj Shoodee
 12. Tlen feat. Dj Shoodee
 13. Palimy rope
 14. Nie bójcie się marzyć feat. Dj Shoodee
 
4 komentarze
4 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
QueboRPK
1 rok temu

Jedna z najlepszych płyt w tym roku

assfdafdafg
1 rok temu

jak wypracowanie na polski o kalibrze 44 xd

YOLO
1 rok temu
Odb
1 rok temu

Patałach & Fajfuz – „MetaRycha”

Popularne