Sprawdź nas też tutaj

Wywiad

MROKU: „OBECNIE POLSKI HIP-HOP TO DZIWNA MODA BEZ GUSTU”

Opublikowany

 

Rozmawialiśmy kilka razy na temat muzyki, wspominałeś,  że ostatni solowy krążek, nie będzie tym ostatnim i że nie dasz na siebie czekać fanom długo. Wycofałeś się z tego, ale na miejsce solowego materiału powołaliście do życia „Dawne Dni”, akcja wyszła spontanicznie, czy ta decyzja dojrzewała długo?Mroku: To było tak. Po “W drodze do domu” chciałem zrobić coś innego, lżejszy album, bardzo rapowy, klasyczny. Zacząłem pisać, zaprosiłem też do niektórych numerów znajomych. W pewnym momencie zauważyłem, że właściwie do każdego z utworów mógłbym kogoś zaprosić i pomyślałem – to po cholerę robić z solo jakaś składankę, to lepiej stworzyć spójny skład. A wiadomo jak ktoś tworzy z kimś zespół to więcej się angażuje, niż jakby to miały być gościnne udziały. Spotkałem się z Wonzem, zadzwoniłem do Ema i dj weeDjeta, przedstawiłem plan i tak powstały Dawne Dni.

 

Jesteś inicjatorem całego projektu, długo musiałeś namawiać kolegów do udziału w tym przedsięwzięciu?

Mroku: Od razu się zgodzili, są głodni hajsu, sławy, szybko, zaraz, teraz. A tak serio to nabrali ogromnej zajawki i myślę, że dzięki temu to będzie ciekawy projekt.

 

Słuchając pierwszego singla, odnoszę wrażenie, że gdyby sprzyjało Wam bardziej szczęście w marketingu, byście byli maszynką do robienia hitów. Melodyjne podkłady, ciekawa nawijka, a jednak brakuje kropki nad i. Myślicie, że na obecnym etapie, na którym znajduje się cały polski Hip-Hop, jesteście w stanie wznieść się ponad przeciętność?

Mroku: Wiesz, pierwszy singiel jest spoko, ale tylko spoko, to nie jest jakieś “łał!”. To była bardzo spontaniczna akcja za zasadzie – dajmy ludziom na początek coś więcej niż tylko “pisemną” zapowiedź, że powstał taki skład. Kolejne utwory biją go na łeb i któryś z nich na pewno będzie tą kropką. Czy jesteśmy w stanie wznieść się ponad przeciętność? Jasne i to zrobimy.

Polski hip-hop jest w dziwnym miejscu, a przynajmniej ja tak uważam. Brakuje mi takiego klasycznego, kozackiego rapu, co jakiś czas oczywiście coś się pojawia, ale potem znowu nadciąga fala nowocześniejszego podejścia, które to z kolei kompletnie nie trafia w moje uszy. Albo jest tak, że dajmy na to bit zajebisty, ale już tekst i rap nic nie wnosi, jest o  niczym. Często zdaje mi się, że twórcy nie wiedzą sami co chcą powiedzieć, w połowie tekstu zaczynają dopierać przypadkowe słowa byle by więcej rymów wcisnąć.

Zatrzymajmy się chwilę przy kondycji rapu. Nie uważasz, że kiedyś rap i Hip Hop, to było coś więcej. Natomiast dzisiaj po prostu to moda, która uprawia się przez chwilę i która przemija, a za jakiś czas staję się modne to co już było kiedyś?

Mroku: Moda, zapewne, ale to dziwna moda, taka bez gustu. Z jednej strony masz jakieś tam polskie składy, który mają w milionach wyświetlenia klipów, a z drugiej masz takiego Rass Kassa, czy dajmy na O.C, oboje wydali jakiś czas temu płyty wspólnie z Apollo Brown’em. I ich muza ma dziesięciokrotnie mniej odsłon. Czyli co? Rap jest taki popularny, w tym momencie wątpię. Ale też masz młodych graczy jak choćby Joey Bada$$ i jest z kolei odwrotnie. Nie do końca to rozumiem, może to kwestia tylko promocji, cholera wie. A może to tylko tak w Polsce jest, że się słucha tego co jest blisko, a tego co dalej to już nie koniecznie. Wydaje mi się też, że spora część ludzi nie czuje tego, nie wiem o co w tym chodzi, a tylko łapie to co szybko wpada w ucho, ale już nie czuje, że to jest mega słabe. Dzisiaj bardziej liczy się image, otoczka niż sama muzyka. A kiedyś jednak to szło w parze. Dajmy na to takie WU. Stworzyli coś niesamowitego, ten znaczek malowało się wszędzie, a jednocześnie muzyka była znakomita.

 

Dawne Dni, to w część Twojej macierzystej ekipy Bla Bla. Rozumiem, że zmiana nazwy wiąże się m.in. z tym, że nie jesteście obecnie w pełnym składzie?

Mroku: Dokładnie, bo jeśli ktoś myślał, że Bla-Bla się rozpadło to jest błędzie. Po prostu stworzyliśmy nowy skład, stąd nowa nazwa.

 

Dlaczego w takim razie tyle kazaliście czekać na siebie, nie było wcześniej prób zebrania się wspólnie i zrobienia albumu?

Mroku: Próbowaliśmy jako Bla-Bla, ale się nie udało. Bo wiesz, trzeba mieć świadomość, że robienie płyty w kilka osób, po długiej przerwie to nie jest takie proste. Trzeba być konsekwentnym. Na samym początku jest zawsze ogromna zajawka, ale to nie trwa wiecznie, przychodzą momenty zastoju, które mogą przerodzić się w przerwanie roboty. Tak właśnie było z Bla-bla. Zmierzam do tego, że przed podjęciem decyzji o robieniu albumu Dawne Dni trzeba było się grubo zastanowić by ponownie nie spalić tuż po starcie.

W kwietniu wyszedł Wasz pierwszy singiel, kilka dni temu pojawił się trailer zwiastujący e-pkę. Jakie jeszcze plany macie na zbliżające się wakacje?

Mroku: Na dniach puszczamy nowy klip, później jeszcze w lipcu jakiś singiel i myślę, że w sierpniu cała epka “BLAmasz” będzie do ściągnięcia z sieci. Zrobimy też jakiś mały nakład fizyczny. To będzie taki wstęp do pełnej płyty nad którą już pracujemy, bo epka pod względem tekstowym i muzycznym jest już skończona. Musimy tylko jeszcze coś tam dograć w studiu, dj weeDjet zrobić skrecze i ślemy Puzzlowi do mixu i masteringu.

 

Oddacie materiał fanom za darmo, czy będziecie chcieli poza limitowaną wersją, sprzedawać go też cyfrowo?

Mroku: Jak wspomniałem chcemy zrobić wersję fizyczną, którą oczywiście będzie można kupić. Co do cyfrowej, płatnej wersji, to się zastanowimy, ale nie wiem czy jest sens przy epce.

 

Poza tym, że jesteś raperem, Twoją pasją są gry, ukończyłeś już Wiedźmina?

Mroku: A ukończyłem, już ponad 140 godzin nabiłem. Gra świetna, dawno tak się dobrze nie bawiłem. Na podstawie sampli z ścieżki dźwiękowej zrobiłem podkład, do którego napisałem cały utwór inspirowany właśnie tym tytułem. Na dniach nagram i wrzucę jako luźny numer w sieć.

 

Popraw mnie, ale z tego co się orientuję, zapowiadany luźny numer, nie jest pierwszym nawiązującym do gier?

Mroku: Nie, swego czasu też zrobiłem utwór nawiązujący do Diablo 3, a dokładniej do klasy Łowca Demonów. Z kolei utwór “Trans cybernetyków" z płyty “W drodze do domu" był inspirowany Deus Ex Human Revolution. Było też jeszcze kilka innych utworów pośrednio nawiązujących do gier.

Gdybyś miał wymienić top 10 swoich ulubionych gier, to na jakie tytuły byś postawił?

Mroku:  Kolejnośc przypadkowa i to raczej na szybko wymieniane:

– World of Warcraft
– Chrono Chross
– Wiedźmin 3
– Deus Ex Human Revolution
– Final Fantasy VII
– Metal Gear Solid 1
– Vagrant Story
– MediEvil
– Trylogia Mass Effect
– GTAV

 

Jak z perspektywy czasu oceniasz swój ostatni album „W drodze do domu”?

Mroku: Dawno go nie słuchałem, więc ciężko powiedzieć, ale gdybym miał Go teraz wydać, to zapewne bym go skrócił do powiedzmy 14 utworów.

 

Promocja krążka już się zakończyła, temat definitywnie zamknięty?

Mroku: Myślę, że tak. Teraz lepiej skupić się na Dawnych Dniach.

 

Wyświetlenia na Youtube nie powalają, ale recenzje zebrałeś pozytywne, jak sprzedała się płyta?

Mroku: No nie powalają. Co do sprzedaży to powiedzmy, że wyszedłem na czysto, choć i tak niektórym jeszcze wiszę hajs za bity, hehe.

 

Jeśli chodzi o marketing, posuwa się on raczej tradycyjnym torem i przede wszystkim robisz to we własnym zakresie, nie uważasz, że będąc przysłowiowym „One Man Army” nie można wszystkiego dobrze zrobić

Mroku: Oczywiście, im więcej sam robisz, rozdrabniasz się, skupiasz na wszystkim tym gorzej robisz poszczególne rzeczy. Mógłbym w tym momencie ponarzekać, że nikt nas nie wspiera, ale walić to, trzeba robić swoje i tyle.

 

Jak różne będą produkcję Dawne Dni, w porównaniu do Twoich solowych produkcji?

Mroku: Mniej dołujące, co nie znaczy, że nie poruszymy poważnych tematów. Będą bardzo rapowe, ale nie surowe, sporo się będzie na nich działo, nie jedna głowa od szyi będzie chciała uciec.

 

Materiał nie będzie mroczny, będzie bardziej rapowy. Według Ciebie, jaki jest rozdźwięk między stylem Mroka solo, a w zespole?

Mroku: W zespole jestem mniej poważny, więcej kombinuję ze stylem, staram się uciekać jak najdalej od odklepywania tekstów, gdzie czasami na solo mi się to zdarzało.

 

Możesz zdradzić, kto będzie współtworzył wspomnianą zapowiadaną ep oraz pełnoprawne LP?

Mroku: Rozumiem, że pytasz o kwestie muzyczne? Za to odpowiedzialny jestem tylko ja. Już wcześniej za czasów płyty Bla-Bla “W pracowni słowa…” tym się zajmowałem, ale potem odpuściłem. Teraz powracam, zakupiłem trochę sprzętu i działam. W żadnym wypadku nie uważam się za producenta, ja się po prostu świetnie przy tym bawię, sprawia mi to większą frajdę niż pisanie. Uwielbiam brać na warsztat sample z japońskich gier bądź anime, ciąć, stukać w pady. Cały czas się uczę.

 

Poza tym, że produkowałeś muzykę na „W pracowni słowa” i robisz to teraz, chciałbyś z czasem uczynić z tego źródło dochodu?

Mroku: Nie zastanawiałem się nad tym. Na razie robię tylko i wyłącznie na nasz użytek. Co będzie kiedyś, tego nie wiem.

Teraz pytanie z tych niepewnych, czy wybiegacie już poza materiały nad którymi pracujecie?

Mroku: Nie, teraz skupiamy się tylko na płycie, nie zapominając oczywiście o Ep, które niedługo będzie w sieci. No i koncerty, niedługo zaczniemy przygotowania, bo trzeba coś pograć, wyjść poza internet, w którym jest wszystkiego za dużo.

 

Mówisz, że w internecie jest wszystkiego za dużo, powiedz jak sobie Ty z tym radzisz, ile godzin dziennie spędzasz w wirtualnym świecie?

Mroku: Większość pracy oprzędzam przy komputerze i z tej racji te 8 godzin dziennie jestem gdzieś tam mniej lub bardziej obecny w sieci, choć staram się to ograniczać, bo strasznie rozprasza.

 

Pozostańmy na chwilę przy tej kwestii. Kiedyś rap promowało się w zupełnie inny sposób. Były czasopisma, telewizja była bardziej przychylna. Dziś w dobie internetu, każdy może próbować, czy taki obrót sprawy i sprzedawanie muzyki sezonowej nie robi źle całej tej kulturze?

Mroku: Jest takie powiedzenie, że jak nie jesteś w internecie to cię nie ma, czy jakoś tak, no ja bym teraz polemizował. Z jednej strony to jest świetne, każdy, bez nakładów finansowych może wrzucić swoją twórczość w sieć i to ludzie już weryfikują czy się przyjmie czy nie. Ale tu zacytuję Stanisława Lema – “Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu”. No i tu rodzi się problem, bo większość ma marny gust, dlatego marne rzeczy się najlepiej przyjmują, choć to też nie jest regułą. Większym problemem z mojej perspektywy jest ilość, dziennie przecież premiery ma kilka jak nie kilkanaście klipów, rocznie wychodzi setki płyt. Mówię o Polsce i rapie i to nie jest tak, że jak jesteś dobry to się wybijesz. Jak masz szczęście to może i tak. A co do sezonowego sprzedawania. Samo w sobie myślę, że nie wyrządza szkody, większą robi promowanie rzeczy słabych. 

A teraz kwestie dziennikarskie. Powstał w wersji fizycznej magazyn Vaib, któremu kibicuję, bo brakuje takiej prasy. Czegoś namacalnego, zredagowanego, czegoś co się od tak nie usunie za kliknięciem myszki. Ale też wiem, że będzie im ciężko, bo teraz się liczy szybko i jak najkrócej. Doszliśmy do takiego absurdu, że wrzucając link na facebooka do jakieś informacji ludzie nie przechodzą dalej, a oceniają zaledwie po tytule bądź wstępie. Zadają pytania, na które odpowiedzi są w linkowanym artykule. Nic się większości nie chce.

 

Dzięki za rozmowę.

 
32 komentarze
32 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
HajsSIeZgadza
7 lat temu

TROCHE RACJI W TYM JEST…

ciasto na drożdże
7 lat temu

i dobrze powiedział. pierszy
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=jW1lP72UYg4[/youtube]

prawilnie przypominam ze wraz z nim umar hip hop w polszy

RAPCAT
7 lat temu

TAAA BO TWÓJ GUST JEST PRZECIEŻ TAKI WYBORNY
I MÓWIĄ MI O TYM TE RESZTKI KAŁU NA TWOIM RYJU
[img]https://i1287.photobucket.com/albums/a631/suprememanny/nicholas-cage-reverse-laugh_zps0a0ef8c6.gif[/img]

ciasto na drożdże
7 lat temu

a ty rapcat cweluszku zniewieściały ruda mendo nie masz uszu i odbyt zamiast ryja

xyzzzza
7 lat temu

Props za Vagrant Story jeden z najlepszych RPG wszechczasow, przypominaja sie lata 2000-2001 jak gralo sie po nocach na szaraku. To samo MGS1.

ciasto na drożdże
7 lat temu

MGS1 sztos

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=5DetEgFqO3A[/youtube]

LUFTWAFFE
7 lat temu

Mroku: Kolejnośc przypadkowa i to raczej na szybko wymieniane:

– World of Warcraft
– Chrono Chross
– Wiedźmin 3
– Deus Ex Human Revolution
– Final Fantasy VII
– Metal Gear Solid 1
– Vagrant Story
– MediEvil
– Trylogia Mass Effect
– GTAV

CO ZA KURWA DEBIL PIERDOLONY

I TY BEZMOZGU BEZDZIESZ KOMUS MOWIL COS O BRAKU KURWA GUSTU?

WYPIERDALAJ KURWAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Eudajmonia
7 lat temu

[img]https://113.imagebam.com/download/kXWSzZMp6JCSv_0dm8K3Mw/42119/421184562/liz%20%281%29.jpg[/img]

[img]https://113.imagebam.com/download/x_uz3RmWcvgjIDeBalw2kw/42119/421188872/EG%20%284%29.jpg[/img]

japierdolaaa
7 lat temu

SIEMANO, SŁUCHAJCIE…
DZISIAJ W NOCY NA GASTRO ZAMÓWIŁEM KEBABA Z SOSEM MIESZANYM, TAK JAK LUBIĘ. OJEBAŁEM GO W NORMALNYM TEMPIE, PONIEWAŻ MOJE UJARANE PODNIEBIENIE ROZKOSZOWAŁO SIĘ JEGO KAŻDYM KĘSEM. NO ALE PO CO TO PISZE?… PO TO, ŻEBYŚCIE WIEDZIELI, ŻE MAM PIERDOLONĄ SRAKĘ, KTÓREJ NIE WYBACZĘ TYM CIAPATYM ŚMIECIOM ROBIĄCYM TE BUŁKI Z MIĘSEM. JEBAĆ WAS! NAWET KURWA NIE UMIECIE ZROBIĆ KEBABA, PO KTÓRYM NIE MA SRACZKI NA DZIEŃ NASTĘPNY. POZDRAWIAM WSZYSTKICH POLAKÓW, CIAPATYM ŻYCZĘ ŚWIEŻEGO MIĘSA DO KEBABA I PIĘKNYCH KÓZ.

asdsad
7 lat temu

uwaga to admina >>> policja zainteresowala sie tym serwisem

twojstarytokutas
7 lat temu

CZEMU NIE MA AIR JORDANA, LEONA I SZEFA HASZYSZA? :))

DżordżiHadżi
7 lat temu

[img]https://www.pbs-kontenery.pl/pbs/images/phocagallery/kont//2_44.jpg[/img]

1234
7 lat temu

MROZU TO TY? XD

Jebachejty
7 lat temu

Ja pierdole!!!! To jest już kurwa nie do zniesienia. Jeśli polski rap jest chujowy to tylko przez takich łaków jak ty. Skończcie to pierdolenie że pl rap to chujnia. Mamy zawodników którzy wcale nie są gorsi niż ci na zachodzie. Quebo, V, Bonson, Gedz, Jodsen, Sitek, Ras, Mes, Pezet, Pyskaty, JWP/BC, Te-Tris, 3W, Sentino czy z tych całkiem młodych Żabson, Troom, Kuban, Guzior, ReTo itd. Fakt, jest pełno łaków i robią hajs ale w Stanach tak nie jest? Young Thug – no qrwaaa, Flow i reszta tych pajaców. Na prawdę nie jest u nas źle. Zaraz mi tu wyjadą znawcy i będą pierdolić, żebym nie porównywalnym itd. No to powiedz mi jeden z drugim trzy argumenty dlaczego niby Rytmus jest lepszy niż np. Pezet albo Bushido lepszy od VNMa? Pierdolicie co żeście wyczytali a nawet nie macie pojęcia o czym te typy nawijąją.

ciasto na drożdże
7 lat temu

sitek xd

Sajper
7 lat temu

[quote name=”LUFTWAFFE”]Mroku: Kolejnośc przypadkowa i to raczej na szybko wymieniane:

– World of Warcraft
– Chrono Chross
– Wiedźmin 3
– Deus Ex Human Revolution
– Final Fantasy VII
– Metal Gear Solid 1
– Vagrant Story
– MediEvil
– Trylogia Mass Effect
– GTAV

CO ZA KURWA DEBIL PIERDOLONY

I TY BEZMOZGU BEZDZIESZ KOMUS MOWIL COS O BRAKU KURWA GUSTU?

WYPIERDALAJ KURWAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA[/quote]
Zamknij pizde mroka to ty nie obrażaj

Bamberinho
7 lat temu

MROKU: „OBECNIE POLSKI HIP-HOP TO DZIWNA MODA BEZ GUSTU” – co to kurwa za baran, gust każdy ma swój. Naucz się kurwa najpierw znaczenia słów zanim ich użyjesz palancie, zanim zaczniesz wylewać żal, bo nikt nie słuch twoich wypocin. Co za jebane beztalencie. Wypierdalaj.

Trend
7 lat temu

[quote name=”HajsSIeZgadza”]TROCHE RACJI W TYM JEST…[/quote]

Ale w czym? Bo nie czytałem… Nie wiem kto to jest nawet

asruk
7 lat temu

No ma rację w tym, że taki Rass kass ma dajmy na to 100 tysięcy odsłon, a jakieś polskie składy po milionach. To dziwna moda

Deebeee
7 lat temu

[quote name=”Jebachejty”]Ja pierdole!!!! To jest już kurwa nie do zniesienia. Jeśli polski rap jest chujowy to tylko przez takich łaków jak ty. Skończcie to pierdolenie że pl rap to chujnia. Mamy zawodników którzy wcale nie są gorsi niż ci na zachodzie. Quebo, V, Bonson, Gedz, Jodsen, Sitek, Ras, Mes, Pezet, Pyskaty, JWP/BC, Te-Tris, 3W, Sentino czy z tych całkiem młodych Żabson, Troom, Kuban, Guzior, ReTo itd. Fakt, jest pełno łaków i robią hajs ale w Stanach tak nie jest? Young Thug – no qrwaaa, Flow i reszta tych pajaców. Na prawdę nie jest u nas źle. Zaraz mi tu wyjadą znawcy i będą pierdolić, żebym nie porównywalnym itd. No to powiedz mi jeden z drugim trzy argumenty dlaczego niby Rytmus jest lepszy niż np. Pezet albo Bushido lepszy od VNMa? Pierdolicie co żeście wyczytali a nawet nie macie pojęcia o czym te typy nawijąją.[/quote]

Nareszcie ktoś napisał konkretnie! 5 kolego

Deebeee
7 lat temu

[quote name=”japierdolaaa”]SIEMANO, SŁUCHAJCIE…
DZISIAJ W NOCY NA GASTRO ZAMÓWIŁEM KEBABA Z SOSEM MIESZANYM, TAK JAK LUBIĘ. OJEBAŁEM GO W NORMALNYM TEMPIE, PONIEWAŻ MOJE UJARANE PODNIEBIENIE ROZKOSZOWAŁO SIĘ JEGO KAŻDYM KĘSEM. NO ALE PO CO TO PISZE?… PO TO, ŻEBYŚCIE WIEDZIELI, ŻE MAM PIERDOLONĄ SRAKĘ, KTÓREJ NIE WYBACZĘ TYM CIAPATYM ŚMIECIOM ROBIĄCYM TE BUŁKI Z MIĘSEM. JEBAĆ WAS! NAWET KURWA NIE UMIECIE ZROBIĆ KEBABA, PO KTÓRYM NIE MA SRACZKI NA DZIEŃ NASTĘPNY. POZDRAWIAM WSZYSTKICH POLAKÓW, CIAPATYM ŻYCZĘ ŚWIEŻEGO MIĘSA DO KEBABA I PIĘKNYCH KÓZ.[/quote]

Haha tez tak miałem. Jebac ciapatych kozojebcow

Losf
7 lat temu

[quote name=”Eudajmonia”]https://113.imagebam.com/download/kXWSzZMp6JCSv_0dm8K3Mw/42119/421184562/liz%20%281%29.jpg

https://113.imagebam.com/download/x_uz3RmWcvgjIDeBalw2kw/42119/421188872/EG%20%284%29.jpg%5B/quote%5D

Co to za pasztet hehe ale ma jape hehe

dgs
7 lat temu

MROKU PROPSY ZAWSZE BLA-BLA CAŁE TEŻ. CZEKAM

gravediggaz
7 lat temu

Dobry wywiad, a tytuł to chyba tylko by wzbudzić kontrowersje i kliknięcia, bo w wywiadzie to jest inaczej i sens inny

Marihuaen
7 lat temu

NO GDYBY TYTUŁ BYŁ W TEKŚCIE TO BYM SIĘ ZGODZIŁ. RZADKO MOŻNA TERAZ SPOTKAĆ COŚ NAPRAWDĘ CIEKAWEGO Z NOWOŚCI. KIEDYŚ TEŻ BYŁ TAKI OKRES, ALE TERAZ JEST TEGO ZWYCZAJNIE MNIEJ.

Sbsja
7 lat temu

Nie znam kolesia ale dobrze kmini, życzę mu ze sie wybije

IBJISZ
7 lat temu

GIMBY NIE ZNAJOM

TAU
7 lat temu

a gdzie jeden kolega ze składu

Civitas AV
7 lat temu
wyga
7 lat temu

szczerze co to za łak

Maciey
5 lat temu

@Jebachejty – To co napisałeś pokazuje, że nie przeczytałeś tego wywiadu.

Maciey
5 lat temu

Bardzo ogarnięty wywiad. Mroku na propsach od czasów Bla Bla. Pozdro!

Popularne