Sprawdź nas też tutaj

Wywiad

NAGRAJ KAWAŁEK I ZGARNIJ KONTRAKT PŁYTOWY NA SUMĘ 5000 ZŁ – WYWIAD Z BMB

Opublikowany

 

Cześć, na początek może przybliż naszym czytelnikom czym jest BMB Store.

Marek Dobosz: Cześć. Bad Monkey Brand Store, czyli oficjalny sklep naszej wytwórni.

 

Co skłoniło Was do inwestycji w branżę muzyczną, która w tym momencie (mówimy o branży hip hopowej) jest przesycona?

Marek Dobosz: Muzyka praktycznie od samego początku w jakiś sposób towarzyszyła naszym działaniom. W styczniu ubiegłego roku pojawił się pomysł, żeby stworzyć coś własnego i tak właśnie powstało BMB Store. Z początkiem kwietnia do sprzedaży trafiła nowa kolekcja sygnowana naszym logiem, która ku mojemu zdziwieniu sprzedała się praktycznie w całym nakładzie. Do końca roku sprzedaliśmy kilkaset koszulek i pojawiły się środki na dalsze inwestycje. Uznałem, że warto spróbować swoich sił także w muzyce i nawiązałem współpracę z pierwszym raperem. Co do przesycenia rynku to uważam, że pomimo dużej konkurencji można osiągnąć sukces – wystarczy, że to co robisz jest dobre a prędzej czy później trafi to do ludzi. Niejednokrotnie inwestycje w rap się nie zwracają, ale na takich zasadach działa biznes. Mimo wszystko uważam, że rynek muzyczny (przynajmniej jeżeli chodzi o rap) się rozwija co przekłada się na lepszą sprzedaż i ilość granych imprez.

 

Przejrzałem Wasz sklep i pierwsze co rzuciło mi się w oczy to motywy patriotyczne odzieży. Według mnie od jakiegoś czasu hołdowanie tradycji staje się po prostu modne, zgodzisz się z tą opinią?

Marek Dobosz: Z przykrością muszę przyznać Ci racje. Jeszcze kilka lat temu sam miałem zajawke na szeroko rozumiany patriotyzm. Od pewnego czasu widać, że zrobił się na to boom co nie zawsze jest dobre. Sam uważam, że wielu z tych wielkich patriotów chodzi w takiej odzieży, bo „jest fajna” a nie ze względu na wartości jakie reprezentuje. To mocne słowa od osoby, która sprzedaje odzież z symbolami Polski Walczącej czy logiem Armii Krajowej, ale takie są niestety fakty. Dla mnie bycie Polakiem to zaszczyt, przywilej, ale jednocześnie i obowiązek. Swoją misję spełniam udzielając się i jednocześnie przeznaczając część zysków na cele charytatywne, nie podpisuje się przy tym swoim nazwiskiem. Robię to, ponieważ czuję taką potrzebę a nie z chęci zysku. Staram się również pamiętać o ważnych dla Polski datach. Tak właśnie rozumiem pojęcie patriotyzmu.

 

Odnośnie patriotyzmu – jakiś czas temu popularny był film w serwisie YouTube, w którym redaktor pytał przechodniów o symbol SS – wyniki były porażające. Możemy także mówić o „nowoczesnym patriotyzmie”, który wyklucza znajomość historii własnego kraju?

Marek Dobosz: Widziałem ten filmik i szczerze nie wiem co powiedzieć na ten temat… To przykre, że nawet w Warszawie młodzi ludzie nie mają choćby najmniejszego pojęcia co oznacza ten symbol. Możliwe, że wynika to z tego, że Ministerstwo Edukacji od lat nie robi nic by Polacy znali historię Polski. Chociażby z własnej perspektywy wiem, że po skończeniu liceum nie miałbym większej wiedzy o działaniach w okupowanej Warszawie, armii Andersa czy Dywizjonie 303 gdyby nie fakt, że się tym interesuje. Wymagano ode mnie natomiast żebym uczył się np. historii Francji, Imperium Rzymskiego czy antycznej Grecji. Wiem, że warto mieć taką wiedzę, ale gdy jadę do jakiegoś kraju to po to by poznać tamtejszą kulturę i historię. Chciałbym żeby turysta, który przyjedzie do Polski mógł zapytać kogokolwiek na ulicy „ej, powiedz mi o co właściwie chodziło z tym powstaniem?” i uzyskać na to odpowiedź.

 

W swojej ofercie macie także muzykę, opowiedz o Waszej działalności, kogo zrzeszacie, jak działacie i jakie macie plany do końca roku?

Marek Dobosz: Odchodzimy trochę od tematu odzieży na pewien czas, żeby skupić się na działaniach stricte związanych z muzyką. Mamy podpisane kontrakty na wydanie i dystrybucje kilku albumów jeszcze tej jesieni. Na ten moment mogę na pewno powiedzieć o premierze płyty Piekielnego, która będzie mieć miejsce 12 września. Dużo będzie się działo jeżeli chodzi o koncerty, których jeszcze w tym roku będzie kilkanaście.

Co do osób, które skupiamy to oprócz wspomnianego Piekielnego zrzeszamy artystów tj. Czeski, Dedis, ZdunO, Beron, Kondziu WNM oraz kilku mniej znanych graczy. W cały projekt zaangażowanych jest obecnie 19 osób, w tym graficy, zaprzyjaźnione ekipy filmowe oraz producent, którego nie sposób w tym momencie nie wymienić. Tune Seeker, bo tak nazywa się nasz beatmaker to młody chłopak, który niedawno wygrał konkurs na remix kawałka Kafara pt. „Cena Marzeń” organizowanego przez Step Records. Niewątpliwie to perełka w naszym składzie, śmiało mogę powiedzieć, że jestem jego fanem (śmiech).

 

Skupimy się w tym momencie na konkursie, który organizujecie, a Glamrap patronuję całą akcję. Opowiedz o zasadach tejże zabawy.

Marek Dobosz: Zasady konkursu są bardzo proste : dla uczestników zabawy przygotowaliśmy trzy autorskie bity. Osoba, która chce wziąć udział w zabawie powinna nagrać kawałek pod jeden wybrany bit, wrzucić go na swój kanał w serwisie YouTube i przesłać go nam nie później niż do 6 października. Stawką konkursu jest przede wszystkim kontrakt płytowy o wartości 5 000 złotych, kontrakt managerski oraz nagranie wspólnego kawałka z reprezentantami naszej wytwórni (min. Czeski, ZdunO, TMK aka Piekielny).

 

Ok nagrody są przekonujące, w takim razie jak wygląda poziom biorących udział?

Marek Dobosz: Dostajemy już pierwsze zgłoszenia do konkursu, ale nie chcemy tu mówić o poziomie, ponieważ to dopiero pierwsze dni konkursu. Mamy już kilka ciekawych nagrań i z całą pewnością będzie z czego wybierać.

 

Szczerze, to jest to ciekawa inicjatywa na rynku wydawniczym, nie boicie się jednak, że artysta, który zgarnie nagrodę nie stanie na wysokości zadania, albo po prostu okaże się marketingowym niewypałem?

Marek Dobosz: Konkursowi z taką rangą musi towarzyszyć pewne ryzyko, ale nie boimy się inwestować w młode talenty. Jestem jednak zdania, że tak duża nagroda przyciągnie wielu ciekawych artystów i osoba, która zgarnie nagrodę nagra w późniejszym czasie dobry materiał.

 

W dobie cyfryzacji, internetu aby się przebić i utrzymać, trzeba mieć to coś – więc jakie są Wasze asy w rękawie, które oczywiście możesz zdradzić?

Marek Dobosz: Przede wszystkim sami tłoczymy płyty, produkujemy odzież i gadżety reklamowe. Świadczymy usługi managerskie, odpowiadamy za dystrybucje płyt i odzieży do sklepów oraz klientów indywidualnych. Mamy zaprzyjaźnione ekipy filmowe, własnych producentów – jesteśmy więc samowystarczalni. Osoba, która zgłasza się do nas z chęcią współpracy nie musi martwić się więc o cokolwiek.

 

Doświadczenie, które chcecie przekuć na rynku muzycznym zbieraliście na jaki polu?

Marek Dobosz: Od jakiegoś czasu działaliśmy gdzieś po cichu, każdy na własnym kanale, bez promocji i większego wsparcia ze strony mediów. Do pewnych rzeczy chyba musieliśmy dojrzeć, długo przygotowywałem się do inwestycji, które już niebawem zostaną oddane do oceny słuchaczy. Dopiero od niedawna została podjęta decyzja o założeniu własnego kanału w serwisie YouTube i właśnie od tego momentu zaczynamy intensywną promocję. Będzie sporo klipów, sporo kawałków, kilka odsłuchów płyt. Mam nadzieję, że każdy znajdzie na nim coś dla siebie.

 

Ok ostatnie pytanie, co sądzisz o poziomie polskich mediów muzycznych, tych internetowych, jak układa Wam się współpraca z poszczególnymi portalami?

Marek Dobosz: Część z tych portali zostało założonych przez ludzi związanych z konkretnymi wytwórniami. Nie dziwi więc to, że promują głownie własną twórczość. Mimo wszystko nasza współpraca i doświadczenia z mediami są dosyć dobre. Nie zamykamy się na współpracę z konkretnymi serwisami, staramy się być elastyczni i chyba są już pierwsze tego efekty. Wiadomo, że początki bywały trudne, zdarzało się, że gdy dzwoniłem do kogoś o pomoc w nagłośnieniu konkretnej rzeczy to odchodziłem z kwitkiem, ponieważ byliśmy za mało znani. Dzisiaj lista kontaktów jest już znacznie dłuższa. Poznałem wiele ciekawych osób a co za tym idzie łatwiej o pozyskanie sponsorów oraz partnerów.

Jeżeli chodzi o poziom mediów związanych z kulturą HH w Polsce to chyba nie mamy się czego wstydzić. Cieszy fakt, że są serwisy niezależne, robi się coraz więcej ciekawych wywiadów, festiwale przyciągają coraz więcej fanów, pozostaje tylko trzymać kciuki za dalszy rozwój tej kultury w naszym kraju.

Dzięki za rozmowę
Dzięki.

___

Szczegóły konkursu znajdziecie na stronie konkursbmb.pl

36 komentarzy
36 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
polak
6 lat temu

temat dla kazdego polskiego MC! szansa na wydanie plyty, jest okazja zainstniec. super inicjatywa!
natomiast kazdy piszacy glupoty troll jest prawiczkiem. to chyba boli co!?
ps. pomysl, za nim napiszesz 🙂
ps2. juz ogarniam kawalek!

majzder
6 lat temu
Reply to  polak

sie nie zesraj cieciu haha

beka z GR
6 lat temu
Reply to  majzder

[img]https://img2.cda.pl/g/146463_811babed780e43667074b5cf527180c6.jpg[/img]

fan og squadu
6 lat temu
Reply to  majzder

POZJADANE, DZIĘKUJĘ DOBRANOC!

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=o54fds6ikrg&feature=youtu.be[/youtube]

KokosowyLudzik
6 lat temu
Reply to  majzder

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=o54fds6ikrg&feature=youtu.be[/youtube]

nic dodać nic ująć, sprawdzajcie tego ziomeczka i tyle, pozdro

gggggggggggggggggggg
6 lat temu
Reply to  polak

W POLSCE NIE MA CZEGOS TAKIEGO JAK MC SA TYLKO WYKONAWCY RAPOWI NIE MYLIC Z RAPERAMI
A JEZELI CHODZI O SAMA MUZYKE TO W DZISIEJSZYCH CZASACH W WIEKSZOSCI PRZYPADKOW TO JEST TYLKO MODA I CHEC PRZYNALEZENIA DO GRUPY ROWIESNICZEJ BO KOLEGA ZE SZKOLY CZY NAWET STUDIOW SLUCHA TO JA TEZ MUSZE.NIE WIEM CZY ZAUWAZYLISCIE ALE WIEKSZOSC LUDZI PRZESTAJE SLUCHAC RAPU PO SKONCZENIU SZKOLY SREDNIEJ LUB WYZSZEJ DLACZEGO TAK JEST SIE PYTACIE?BO W PRACY NA NIKIM TO NIE ROBI WRAZENIA ZE JESTES HIP-HOPOWY I DLATEGO LUDZIE PRZESTAJA BYC HIP-HOPOWI BO W PRACY NIE MA PRZED KIM POZEROWAC
[img]https://static1.squarespace.com/static/520ed800e4b0229123208764/527ef78de4b0910bac78e2dc/527ef78ee4b0910bac78e2df/1384052625330/bdk_heavy.jpg[/img]

xxwestxxx
6 lat temu

hip hopowi tak ale nie przestają słuchać rapu to jest tak jak z każdym gatunkiem muzycznym czy panki ,czy hipisi ludzie dojrzewają proste

fijutcina
6 lat temu

tzw. autopsja

dark-miki
6 lat temu

terefere, ja skonczylem studia 10 lat temu a szkole srednia to 15 lat temu i hip hopu slucham nadal. Oczywiscie wybranych wykonawcow. Slucham bo lubie i wiekszosc ludzi z pracy nawet o tym nie wie.

Diox odbierz
6 lat temu

Musieli mi dopłacic drugie tylr zebym zgodzil sie na feat u takiego łaka i nołnejma jak raper Zdun0/Czeski/TMK aka Piekielny

Kłeblo
6 lat temu
Słuchacz
6 lat temu

Bardzo fajny, ciekawy wywiad i wychodzi na to, że jeszcze usłyszymy o tym labelu. Sam jestem ciekaw tego konkursu. Propsy za inicjatywe dla Marka.

BUCZER NR. 1 W PL
6 lat temu

PEWNIE ŁAKI I NOŁNEJMY BĘDĄ WYSYŁAĆ SWOJE SZAMBO
[img]https://gif.wiocha.pl/images/7/5/75dea54b6f5bddee18aebe8978351f8e.gif[/img]

beka z GR
6 lat temu

I TAK PEWNIE TO JEST USTAWIONE I WYGRA JAKIŚ ZNAJOMY

TEDEUZ
6 lat temu

WIADOMO KTO BY TO WYGRAŁ, ALE ZA 50 000
[img]https://share.gifyoutube.com/v9A9Zo.gif[/img]

Wawrzyniak
6 lat temu

NAPRAWDĘ DZIWIE SIĘ KTO MOGŁ ODWAŻYĆ SIĘ NA WZIĘCIE UDZIALU W KONKURSIE ORGANIZOWANYM PRZEZ GLAMRAP UZYWAJĄC SWOICH PRAWDZIWYCH DANYCH TAKICH JAK IMIĘ I NAZWISKO, A CO GORSZA UZYWAJĄC PRAWDZIWEGO PROFILU NA FB. POTEM BEDA TAKIE DRAMATY JAK Z POMARANCZOWYM KRULEM ALBO Z UZYTKOWNIKIEM WWO4EVER (PEWNIE MALO KTO PAMIĘTA), BO KTOS BĘDZIE WKLEJAŁ TU ZDJĘCIA I KRĘCIŁ BEKE.

dd
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=8jf7vGbie9I[/youtube]

Szacun
6 lat temu

Jak w tytule to inicjatywa Berona i reszty ekipy

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=8n8fA32XDus[/youtube]

Wawrzyniak
6 lat temu
Reply to  Szacun

żenua

gggggggggggggggggggg
6 lat temu

[img]https://wstaw.org/m/2013/03/08/lololol.jpg[/img]

beka z GR
6 lat temu

[img]https://img2.cda.pl/g/146456_57126912870444360737.jpg?w=630&new[/img]

BUCZER NR. 1 W PL
6 lat temu

[img]https://joemonster.org/i/f/yogapants_26.jpg[/img]

Snajperpicza
6 lat temu

yooo takich nie wrzucaj bo przestane sie jarać moją ;]]

tenrepresent
6 lat temu
Reply to  Snajperpicza

pokaz czy fajna:d

WU-TANG
6 lat temu

znowu jakis chujowy konkurs
[img]https://i51.tinypic.com/21jrqm1.jpg[/img]

lubelskirap
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZZ4PkYFBUs4[/youtube]

423t5wet
6 lat temu

kontrakt płytowy na 5 tys. marnych zł? to co to kurrrrrrrwa płyta składająca się tylko z 3 profesjonalnych utworów? 😐

KrolMacius1Bitche$
6 lat temu

Pamietacie,jak Popek z Anglii nadawal o konkursie za 5 tysi i mega klip?Wybil sie na zapowiedzi konkursu,konkursu,jak wszysc y wiemy nie bylo.Skad wy kurwy wezmiecie 5tysiecy jak wasz bitmejker jest chujowy i tak znany ,ze na fejsie lubi go pare osob.Polczaki,cebulaczki w chuja tylko leca.Dostalem z wakacjii taki maly prezent ,byl to otwieracz Jacka danielsa,ja zem ten otwieracz otworzyl ,chcac napic sie tego jacka danielsa,a tu kurwa jakas woda zabarwiona.Bylo to kupione gdzies nad morzem.nie dajcie sie robic w chuja jakims idiotom,ktorych nikt nie zna.Gdyby zrobil ktos powazny jakis konkurs,jak kiedys Magiera,to chetnie,ale nie dajcie sie w chuja robic.

Metanabol
6 lat temu

TAK POWSTAJĄ ŁAKI POZDRO

elo
6 lat temu

5 kola? hahahahahahahahahahahaha

dark-miki
6 lat temu

KOntrakt plytowy na 5 tysiow, nono potezna stawka…

szczurec
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2FWGpltn__Q&feature=youtu.be[/youtube]

Trupsą
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=u0dv3ra4Ks4[/youtube]

crystalkillah
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=czYs0pi_aiM[/youtube][youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0hprzrilCHg[/youtube][youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ARgIQLV7sDk[/youtube]

Masta
6 lat temu

tego producenta to wzieliście z dupy chyba, bardzo, bardzo słabe bity, chujowe pianinko wypierdalaj idź stąd. typ nie ma nawet 500 lajków na fb. żenua

Markos
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qMz-SW_0QtM&feature=youtu.be[/youtube]

Popularne