Sprawdź nas też tutaj

Felieton

Najtrudniej dostępne płyty w polskim rapie – lista (cz. 3/3)

Najdroższe i najtrudniej dostępne krążki z naszej rodzimej sceny.

Opublikowany

 

Niewątpliwie, to już ostatnia część zestawienia. Na początku pisałem o muzycznych serwisach streamingowych, a następnie zahaczyłem temat akcji promujących kupowanie polskiego rapu. W takim razie, przy okazji ostatniej części listy, wspomnę trochę o reedycjach. Zacznijmy od tego, po co one właściwie są. Od strony twórcy, to zarobek na starym materiale. Dla nas, kolejny (często od dawna niedostępny) klasyk na półce. Czemu kolejne pokolenia mają nie mieć okazji zdobycia “starych dobrych rapsów”? Jakby nie spojrzeć, korzyści są obustronne. W takim razie, kto jest im przeciwny? Rzecz jasna, posiadacze pierwszych wydań. Wielu z nich wydało na nie małe pieniądze, albo bardzo szczycą się posiadaniem w swojej kolekcji białego kruka. Dlatego właśnie, kolejne wydania płyt powinny różnić się od siebie. Dobrym przykładem będzie “Eternia” od Eldoki. W tym przypadku, zmienione zostało opakowanie z Jewel Boxa, na jednołamowy digipack. Szata graficzna, została zaprojektowana od nowa, jednak z zachowaniem motywów poprzednika. Mile widziana jest również zmiana w trackliście. Jakiś bonus w postaci remixów, czy wersji instrumentalnych utworów, również cieszy. Peja przy okazji wznowień swoich (dość licznych) albumów, przeprowadza im także remastering. Niestety, czasami bywa tak, że do obiegu wkracza reedycja pokroju “Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę”, również od Eldo. Jedyna różnica zawarta jest w napisie z tyłu opakowania. Czegoś takiego sobie nie życzymy, nawet z pustą głową (śmiech). Tak więc ostatnią część zestawienia rozpoczynamy od Młodego Borka.

11. Bedoes – TBK. Wartość: ~200 zł

Nakład: 50 szt. Data premiery: 23 Grudnia 2014

Pewnie niewielka ilość czytelników, kojarzy jeszcze FreshvilleRecord. Miejsce, gdzie swój początek miał zespół 2115, lecz nie tylko. Kolektyw w pewnym momencie upadł, a parę lat później wrócił w innym składzie, pod nazwą Blvack Nation. O samym Borysie natomiast napisałem już wiele. Jestem m.in. autorem jego biografii, którą cytuje się regularnie. W sumie to dobry przykład tego, jak ludzie ślepo powielają błędy, bez sprawdzenia, czy dana informacja jest prawdziwa. Kiedyś ją poprawię, obiecuję (śmiech). “To Bartodzieje Kurwo” jest drugim fizycznie wytłoczonym krążkiem rapera. Rozpoczęcie pracy nad tym materiałem, było impulsem po nagraniu z Białasem numeru “Amen”. Moim zdaniem, to najlepsze dzieło Bydgoszczanina. Kawałki takie jak “Fani”, “Każdy”, lub “Started From The Bottom RMX” bujają niesamowicie. Niezaprzeczalnie, to jeden z przełomowych momentów w karierze Bedoesa.

12. Bonus RPK – Wkurwiony Dzieciak. Wartość: ~180 zł
Nakład: 1500 szt. Data premiery: 8 kwietnia 2009

Pierwszy solowy album od Bonusa RPK. Związany z Ciemną Strefą, Artysta Kombinator znany jest również ze składu Rapokalipsa oraz RPK (Razem Ponad Kilo). Dzisiaj to nierozłączna ikona ulicznego rapu. Aktualnie raper pracuje nad płytą “Eksperyment”, którą współtworzy wraz z Arczi Szajką. Czy ukaże się jednak reedycja “Wkurwionego Dzieciaka”? W lutym 2017 roku ukazała się informacja o planowanym wznowieniu. Niedługo po tym, ukazał się nawet odświeżony front okładki. Minęło pół roku. Mamy już połowę sierpnia, a dalej brakuje kolejnych informacji dotyczących wznowienia albumu.

13. Quebonafide – Eklektyka. Wartość: ~350zł
Nakład: (Brak oficjalnej informacji) ~1000 szt. Data premiery: 31 lipca 2013

Pierwszy fizyczny krążek od Quebonafide. Mixtape wydany bez praktycznej żadnej promocji. Na dość małym wówczas kanale SB Maffi, bez teledysków, czy chociażby ładnych miniaturek. Pomimo tego każdy z tych numerów przebił już próg miliona odsłon. Mocno newschoolowe brzmienie ciechanowskiego rapera bardzo dobrze przyjęło się w 2013, czego owocem było wyprzedanie całego nakładu w zaledwie godzinę. Jeśli masz dzisiaj zamiar nabyć swój egzemplarz, radzę uważać na liczne podróbki. Czasy bazaru na stadionie mamy co prawda za sobą, jednak dalej znajdą się tacy, którzy chętnie dorobią się na twojej niewiedzy. Czy ujrzymy kiedykolwiek reedycję debiutu Que? Rok temu materiał ujrzeliśmy na limitowanym zielonym vinylu. Warto zaznaczyć, iż był to oficjalnie ostatni rzut “Eklektyki”.

14. Wzgórze Ya-Pa 3 – Centrum. Wartość: ~200 zł
Nakład: 10000 (prawdopodobnie) Data premiery: 7 Kwietnia 1997

Najstarsza płyta w zestawieniu. Materiał został wydany przez SP Record, jednak tuż po premierze, zespół przez serię nieporozumień z wydawcą, przeniósł się do warszawskiego RRX. Płyta pomimo bardzo dobrej sprzedawalności poprzednika (40.000 egzemplarzy), nie przyniosła oczekiwanego efektu. Dzisiaj “Centrum” to jeden z 6 klasyków, który dostarczyło nam Wzgórze Ya-Pa 3. O wznowieniu płyty, w formie reedycji była mowa już dawno. Na razie bez żadnych skutków.

15.  Włodi – Wszystko z dymem. Wartość: ~70 zł
Nakład: 18.000 (prawdopodobnie). Data premiery: 19 Września 2014

Na koniec bardziej ciekawostka niż biały kruk. Wydany legalnym sumptem “Wszystko z Dymem” Włodiego, osiągnęło rok temu miano złotej. Jakim cudem, taka płyta nabrała wartości 70zł? Tak to jest, jak nagle zaprzestaje się dotłaczania kolejnych egzemplarzy, bez żadnego wcześniejszego ostrzeżenia. Od miesiąca, płyta oficjalnie wypadła z oficjalnego obiegu. Czy to się zmieni? Zapewne. Tylko kiedy? To już pozostaje pomiędzy Pawłem, a właścicielami Step Record.

 
38 komentarzy

38
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
komentarz

>wstaw RPK
>pomiń Egzegezę

Pozdro Wam.

Azymut

Medium – egzegeza – księga słów unikat 300 PLN płyta zrobiona przy blancie w jedną noc

WU-TANG

mam 2 sztuki w tym jedna zafoliowana
pis you

TWOJ NICK SKURWYSYNU

BIEDOCWEL? BONUS RTV? QUEBONAPIZDZIE?

A GDZIE SMARKI SMARK NAJEBAWSZY EP, GDZIE DINAL W STREFIE JARANIA I RYMOWANIA WY KURWY JEBANE!

Piotr

Pierdol się jebany śmieciu!
Skurwysynem zajebanym jesteś!

skils

kurwa, ale chuj mnie to obchodzi, żurom też wydał jakąś płytę w nakładzie 10 sztuk i nigdzie już tego nie znajdziecie, więc jest białym krukiem?

wd40

dokladnie ziom. temat troche trzepiekoński

POWIDEŁ

A TE-TRIS „DWUZNACZNIE” PATAFIANY TO NIE ŁASKA?

Kendick Lamar

Esende lata po 300 zł na Allegro.

Brakuje mi Dinala czy Smarki Smark.

HAKAHAKA

DAWAC HARDKOROWA KOMERCJE KURWA …

Stan Tutaj

A GDZIE „ELDO NA WOLNO” EP?

morrowind

52 DĘBIEC – DEEP HANS
Kanał Audytywny – Płyta Skriptotymiczna
Tymon – Zmysłów 5
Faczyński i Kidd – Pansofia
L.U.C – Haelucenogenoklektyzm

a nie jakieś główna dla absolwentów wsrh/gimbazjonu

:

bedoesa wypociny to złotówki nie są warte!

@666@

[img]https://www.geeklife.pl/wp-content/uploads/2015/01/michael-jordan-basketball-sport-wallpapers-hd-wallpapers-hd-celebrities-sports-photo-michael-jordan-wallpaper.jpg[/img]
macie rasiste podobno

cydży

PRZECIEŻ ZA TE ŚCIERWA TO ZETA BYM NIE DAŁ. PRZECIEZ TO NIE JEST WARTE NAWET MOJEGO GÓWNA Z DUPY.

konio

Ta lista pokazuje tylko ile raperzy są nic niewarci. 200zł za biały kruk? Śmiechu warte. Kupiłbym te wszystkie białe kruki tylko po to, żeby je potem wyrzucić do kosza. Popelina i tyle. Nawet baby na straganie wstydzą się to sprzedawać. Zobaczcie sobie łajzy prawdziwą sztukę, Goła Baba Na Kanapie, $70,000,000 i nie ośmieszajcie się więcej.

[img]https://3.bp.blogspot.com/_P2t2h5PvPzA/TNTF6Xv5bfI/AAAAAAAABKE/JbpVLfzgJmU/s1600/Nu+Assis+sur+un+Divan.jpg[/img]

konio

Poprawiam link, bo widać, że admin usuwa wszystko co niewygodne dla iluminatów.

https://shows.we-envision.com/aa/5big/Modigliani%2C%20Amedeo/bAmedeo_Modigliani_063.jpg

konio

I jeszcze raz. Goła baba na kanapie 🙂

[img]https://shows.we-envision.com/aa/5big/Modigliani%2C%20Amedeo/bAmedeo_Modigliani_063.jpg[/img]

ehhe

kurwa to mają być białe kruki bedopies , quebonawpizde czy ten patus rpk tfu kurwa jedynie Wzgórze na propsie z tego zestawienia i Włodi

rapowy ziom

A gdzie SMARKI DInAL czy VnM na szlaku po czek . z chuja wzięta lista co mnie obchodzi jakiś bonus czy bedes

UNDERGROUND 4 LIFE

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=XJzp24Ao27E[/youtube]

Sprawdżcie ten sztosik chłopaków

Ortodonta was posprz

Technicznie – początki rapu w Polszy,
Przekaz taki sobie – trochę za stary i powielany, bo skoro niesławni
i nie popularni piszą – nie dla sławy i dla mamony. Zapomniałeś?
To coś tu jest nie teges, lecz wole ich niż te
nowoczesne sebki momentami myślę.
Miejscówa na klip podjebana od innych raperów.

Sprawdziłem inny official klip i jescze bardziej słaby rapik osiedlowy.

Teraz

Do #Ortodonta was posprz
Co ty gościu pierdolisz jaki kurwa „rapik” to jest Rap właśnie ci goście robią Rap i to kurwa twoja mać prawdziwi a jeżeli nie kminisz tego to idź słuchaj niułshuju

kutas

rsapik rapik, i jak przedmowca wspomnial na poziomie poczatkow rapu w polsce, lepsze flow zdarzalo sie na mezokracji

Dłssnez

A gdzie OSTR tylko dla dorosłych?

tedef_nwj

ESENDE?3H?NOTESY?SCIEZKA? JA PIERDOLE…
A Z RYSIA TYLKO CZARNY WRZESIEN?
OJOJOJ…

oboszzz

biały kruk

18 000 sztuk nakładu

Elo

WY KURWISKA, A GDZIE NP. „WYSOKIE LOTY” JURASA Z WIGOREM ALBO KURWA WACO „ŚWIEŻY MATERIAŁ”!!!??? TO SĄ BIAŁE KRUKI RAPU POLSKIEGO, A NIE JAKIŚ OGRANICZONY BEDOŁES CZY KURWA KŁEBONAFIDE… GLAMRAP, IDŹ PAN W CHUJ…

miki777

Fu – NOCC – 500PLN

Ortodonta was posprz

Te zestawionko jest pisane przez jakiegoś łaka

Kashtan

Ostr singiel Kochana Polsko 1000-1400zł.

Mistrz Rapgry

hahahahaha, ale dojebałeś, buaahaha xD nie wierze że znajdzie się jakiś pojebaniec, który kupłby singiel skrzypka za tysiąc 😀 wystawić to ja też mogę płytę Moral/Gano za 2500zł, ale co z tego skoro nikt jej nie kupi?

Gsgshs

Brudne serca?

maniekkkkkkkk

[img]https://j.gifs.com/oYEXAX.gif[/img]

WWA-SSIE

[img]https://vader.joemonster.org/upload/rvn/1531487b85134bdsexy_ass_gif.gif[/img]

Marek

Wkurwiony dzieciak jest w empiku za bodajże 39 zł… Kupiłem miesiąc temu.

Piotr

Wszyscy się kurwa pierdolcie, PŚK = PIERDOL SIĘ KURWO

Piotr

SAM JESTEŚ KURWĄ BEDOES

Popularne