Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

NF „The Search” – recenzja

Pokora, wewnętrzny spokój i refleksje o życiu.

Opublikowany

 

Nathan „NF” Feuerstein to raper i autor tekstów pochodzący z małego miasteczka Gladwin w stanie Michigan. Kiedy Nate był dzieckiem, jego rodzice wzięli rozwód i wyniku procesu sądowego musiał on zamieszkać razem z matką. Życie Nathana po rozstaniu z ojcem stawało się coraz trudniejsze – zaczął padać ofiarą regularnej przemocy domowej ze strony swojego ojczyma, a matka poważne uzależniła się od narkotyków. Nałogi kobiety doprowadziły w końcu do najbardziej traumatycznego wydarzenia z życia muzyka — pewnego dnia znalazł on w domu jej martwe ciało (przyczyną zgonu było spore przedawkowanie). Wszystkie przykre sytuacje, których doświadczył NF, odbiły się później bezpośrednio w charakterze jego twórczości. Feuerstein w ciężkich chwilach mógł polegać na muzyce: dzięki niej uciekał od smutnego świata pisząc utwory, a następnie nagrywając je na swoim sprzęcie do karaoke z instrumentami grającymi w tle. Jedenaście lat po swoim debiucie na Fine Arts Festival Nathan wydał czwarty studyjny album „The Search”, który jest kontynuacją niezwykle popularnego krążka „Perception” z 2017 roku.

Najnowszy album NF-a już od pierwszych chwil przykuwa uwagę szarą, prostą, ale jednak „mającą w sobie to coś” okładką. Za stworzenie tzw. cover artworku odpowiada Jon Taylor Sweet, który był odpowiedzialny także za oprawę graficzną poprzedniego albumu Nathana. Na swoim profilu na Instagramie fotograf zdradził pewne szczegóły związane z robieniem okładkowego zdjęcia: „Robienie tego zdjęcia na okładkę było dla mnie sporym doświadczeniem. Balony nie lubią trzymać pionu na wietrze o prędkości 50 mil na godzinę, który nigdy nie przestaje wiać!” Zdjęcie zostało zrobione na islandzkiej łące, czyli w tym samym miejscu, w którym kręcono klip do singla promującego album – „The Search”. Sam artwork zawiera parę easter eggów nawiązujących do poprzednich teledysków i front coverów artysty (klatka z krążka „Perception”, koszyk i balony z teledysku do „WHY”).

„The Search” składa się z 20 utworów (18 klasycznych tracków, jednego interludium oraz zamykającej płytę reedytowanej wersji kawałka „Time”), które różnią się nieco od numerów pochodzących z poprzednich płyt Nate’a. W ciągu ostatnich kilku lat NF osiągnął bezprecedensowy sukces w rapowym mainstreamie oraz w subgrupie hip-hopu chrześcijańskiego (przypomnijmy – Feuerstein jest głęboko wierzący i dzięki temu często w jego utworach odnaleźć można teologiczne kwestie połączone z indywidualnymi przemyśleniami artysty na określone religijne tematy). Jego najważniejsza jak do tej pory płyta – „Perception”, znalazła się na pierwszym miejscu notowań światowych list sprzedaży, a następnie otrzymała certyfikat RIAA Platinum. Pomimo ogromnego finansowego sukcesu, ciężko było się nie zgodzić z faktem, iż większość jego materiału to niewiele więcej niż „przeróbka” poprzednich krążków. Jednym z podstawowych problemów NF-a było wypuszczanie płyt w corocznym cyklu wydawniczym. Tym razem jednak autor zdecydował zrobić dwuletnią pauzę, by zaserwować swoim fanom całkowicie nowy artystyczny twór, który będzie odbijał konwencyjnie od jego poprzednich projektów.

Dwa lata przerwy bardzo pozytywnie wpłynęły na styl rapera z Michigan. Sam fakt, że płyta nie rozpoczyna się od „Intro IV”, jasno wskazuje, że muzyk obrał całkowicie nowy kierunek w tworzeniu (pozostałe intra były dotąd numerowane, a numer odpowiadał kolejnemu albumowi w dyskografii NF-a). Krążek „The Search” rozpoczyna się niezwykle refleksyjnym singlem tytułowym, który opiera się na narracji pochodzącej z wewnętrznego monologu artysty. Monolog ten dotyczy bezpośrednio sukcesów i zmagań Nathana na scenie muzycznej: „The sales can rise, doesn’t mean much though when your health declines. See, we’ve all got somethin’ that we’ve trapped inside, that we try to suffocate, you know, hopin’ it dies.” Zniknęło wiele elementów (choć też nie całość) zuchwałego liryzmu i gniewu, które kiedyś były zawarte w niemal każdym numerze Nate’a. Na ich miejscu obecnie znajduje się wolniejsze i  bardziej przemyślane melorecytowane treści wzbogacone dawką refleksji i pokory. Oprócz głębokich przemyśleń słuchacze na krążku odnaleźć mogą wiele ciekawych odniesień do popkultury oraz kontrataków wymierzonych w sztuczny marketingowy świat, między innymi w utworze „Leave Me Alone”.

„The Search” przepełniony jest ogromną ilością doskonale wykonanych tracków, jednak na szczególną uwagę zasługują kawałki „Change”, „I Miss the Days”, „WHY” oraz „Trauma”. Pierwszy z wymienionych utworów jest jednym z najlepszych tracków na płycie charakteryzującym się kreatywną melodią oraz podkładem instrumentalnym, a wisienką na torcie jest niezwykle szczera warstwa liryczna, która ewidentnie gra na najnowszym albumie NF-a tzw. pierwsze skrzypce. „I Miss the Days” to bardzo wyrafinowany numer cechujący się dość szczególnym klimatem, na którym usłyszeć można śpiewający w tle chór gospel. „WHY” to numer nieco przypominający starszą twórczość Feuersteina, jednak w tekstach spotkać można całkowicie inny poziom pokory: “Me and pride had made a pact that we don’t need no help, which feels like I’m at war inside myself but I forgot the shells. Hold my issues up for all to see, like show and tell a lot of people know me, but they don’t know me well.” Zamykający płytę numer „Trauma” to melancholijna piosenka, w której NF prezentuje słuchaczom swoje niezwykłe umiejętności wokalne. Jest to piękna pieśń prowadzona przez fortepianową melodię. W szczególny sposób można dostrzec tam wrażliwą duszę artystyczną Nathana, która pod wpływem nastrojowych brzmień żywych instrumentów (w późniejszej części utworu do fortepianu dołączają instrumenty smyczkowe) znajduje ujście w wyjątkowo sentymentalnych brzmieniach.

„The Search” to album niesamowity w swojej konstrukcji – mocne rapowe utwory, które opierają się głównie na błyskotliwych tekstach i wyrazistych basowych podkładach instrumentalnych, łączą się z lżejszymi śpiewanymi utworami, dzięki czemu słuchacze otrzymują niezwykły krążek potrafiący miejscami wręcz wzruszyć. Jedynymi mankamentami płyty są: jednostajne flow artysty, które po pewnym czasie może się osłuchać oraz zbyt duża ilość tracków na płycie – niektóre numery są podobne do siebie, przez co w pewnym momencie można odczuć lekkie znużenie. Mimo wszystko wydawnictwo to jest unikalnym artystycznym dziełem człowieka po dramatycznych przejściach, który poniekąd pogodził się z losem, złagodniał i zaczął kierować się w życiu pokorą.

Ocena płyty NF „The Search” 9.7/10

9.7 Ocena redakcji
9.2 Ocena słuchaczy (2 głosy)
Teksty10
Bity10
Flow9
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}

Tracklista

 1. The Search
 2. Leave Me Alone
 3. Change
 4. My Stress
 5. Nate
 6. Time (Extended)
 7. Returns
 8. When I Grow Up
 9. Only f. Sasha Sloan
 10. Let Me Go
 11. -Interlude-
 12. Hate Myself
 13. I Miss the Days
 14. No Excuses
 15. Like This
 16. Options
 17. Why
 18. Thinking
 19. Trauma
 20. Time
 
20 komentarzy

20
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
TIDAL HiFi - Zajebista Sprawa, Polecam!

Zajebisty Album!

Przesłuchałem od razu w dniu premiery na TIDALu…

Yusuf Jewski

Tymczasem w tv, radiu i na twoim telefonie 24/7 :p https://youtu.be/IiNNBc557OQ

iksDe

Na moim, na pewno NIE! 🙂

MOSIEK KACZYŃSKI

NAJLEPSZY RAPER NA ŚWIECIE. ZDECYDOWANIE NATHAN FEUERSTEIN

Internetowy Sułtan

Kozak płytka.
Tak się kurwa robi rap pedalskie rozjebundy

bilon

jeśli robienie rapu to marna podróba Eminema, to spoko

Jakub

Gdzie on brzmi jak Eminem?

bilon

Dla mnie album zabrzmiał jakby nasłuchał się Recovery Eminema i próbował to powtórzyć, nieudolnie, ale no cóż. Z tego co także widze jest spore przeplecenie fanów Eminema i jego, więc no niby coś jest na rzeczy, ale dużo brakuje mu do Ema, np zwiększenie różnorodności na albumie, albo rapowanie na większą ilość tematów, bo jak na razie ograniczone wydają sie jego piosenki

Luak Donlcc - Tylko Najlepsze Nuty

No Kubik to to nie jest…

Socjopata

No i zrobił dwa albumy, bo u nas zrobiła się modą na krótkie, 10-cio trakowe albumy. Można? Można. Chociaż taki dobry album rapowy powinien mieć ok.12-15 kawałków.

Jihadi Jonny

Plastry miodu na moim zimnym serduszku https://www.youtube.com/watch?v=FPHHudm0NTY

Hopsin - na TIDALu!

Znajdziesz 5-6 Albumów + Epki-single, Teledyski, Gościnne…

Hopsin (RAW) 🙂

massivewp

massivewp
Tsu Surf z New Jersey stanął naprzeciwko Hollow Da Dona z Queens w Nowym Jorku, który dopiero wyszedł z więzienia. Mimo, że większość spodziewała się na tamtą chwilę pojedynku Hollowa z legendarnym Loaded Luxem, to tym razem utrzeć nosa Donowi miał Tsunami Surf znany z agresywnego stylu, niezłych schematów i punchline’nów, który niedawno miał walkę z Conceitedem z Brooklynu.

Co w tamtym czasie łączyło Surfa z Joe Buddenem?
Czy Hollow po raz kolejny pokazał świetne umiejętności wolnostylowe?

Czy możliwym jest przeniesienie sceny URL do nocnego klubu?

Dowiecie się oglądając battle tych, dwóch świetnych tekściarzy.

https://www.youtube.com/watch?v=tg4nFEA5psQ

Odb

FN-„Strecz”

Karol

Ja polecam przesłuchać rapera z podziemia o ksywie young blit.Fajnie nawija i ostatnio wstawił nową nutkę którą polecam przesłuchać.Mam nadzieję że zbierze więcej wyświetleń:https://www.youtube.com/watch?v=ahUMtO-z66Y

VictorinoOladipo

Jak podoba się wam ten album, to ze swojej strony polecam „Pocztówkę…” znanego polskiego rapera, Taco Hemingwaya.

iksDe

… 🙂

Rap is dead

Okladka jest tak debilna ze ja pierdole……kto normalny jezdzi po polu wózkiem zakupowym??? To nie ma sensu. Co autor mial na mysli, too jest tak samo debilne jak LUC napierdalajacy zelazkiem po asfalcie w jednym z teledysków! Dlaczego?

12345678987654321124681012345678901...

Ty na pewno w różowej sukience tupiesz nóżką ze złości w oczekiwaniu na pedaliade od kamerzysty..

PiR664

Tutaj macie Rapera Lepszego od Peji Palucha i Całej Polskiej Sceny Lepszy od The Game …..

Kubik Serce Klip dla wrażliwych duszyczek 🙂 🙂 🙂 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=QnrJUCgmeAQ

https://www.youtube.com/watch?v=QnrJUCgmeAQ

https://www.youtube.com/watch?v=QnrJUCgmeAQ

https://www.youtube.com/watch?v=QnrJUCgmeAQ

Check it Bro sISters and Brothers 🙂

Popularne