Sprawdź nas też tutaj

Felieton

O niezwykłej „nawiasem mówiąc” twórczości Łony |FELIETON

Opublikowany

 


Łona, a właściwie Adam Zieliński to gość, którego nie warto czy nawet nie wypada zbytnio przedstawiać. Natomiast o jego twórczości można powiedzieć bardzo wiele, a dziś wręcz należy. Już w połowie kwietnia do sklepów trafi piąty studyjny album szczecińskiego rapera, a my z tej okazji wnikliwie przyjrzymy się  jego dotychczasowej działalności muzycznej.

Jak czytamy w Antropologii Polskiego Rapu w domu młodego artysty słuchało się Wojciecha Młynarskiego, Kabaretu Starszych Panów czy Piwnicy pod Baranami. Dopiero później przyszedł czas na odsłuch kaset zza oceanu, pochłanianie hip hopowej kultury i pierwsze próby podjęcia twórczości w jej stylistyce. Wychowując się gdzieś na pograniczu inteligenckiej klasyki i rapowych brzmień, Adam Zieliński naturalnie mógł połączyć je w swojej artystycznej działalności- stworzyć nietuzinkowy rap, który tak bardzo wyróżnia go na polskiej scenie. 

Z jednej strony inteligencki dom, a z drugiej przesiąknięty hip hopem Szczecin, jedna z kolebek narodzin tej kultury w naszym kraju. Zaczęło się od ćwiczeń w piwnicy, rapowych telefonów do legendarnej audycji WuDoo i bardzo owocnej działalności w ekipie Wiele C.T. Wszystko to było jednak dopiero prologiem do rozkwitu działalności szczecińskiego artysty. Choć nawiasem mówiąc, bardzo ważnym i urokliwym.

 

Za prawdziwy debiut Łony uznaje się wydany w 2001 roku album „Koniec Żartów”, który w pełni ukazał potencjał młodego rapera ze Szczecina. Na tym krążku znajdziemy wszystko i jeszcze więcej- nie tylko niemałe rapowe skillsy, ale i wyjątkowe poczucie humoru, ogromny dystans do świata oraz hip hopu a także nieograniczoną tekstową wszechstronność. Ta skutkowała tworzeniem najróżniejszych narracji- od rozmowy z Bogiem, przez sklepowy dialog ze zgorzkniałą ekspedientką aż do tłumaczenia matce, że hip hop wcale nie jest taki okropny. Jestem pewny, że pamiętacie też przezabawny numer „Helmut rura” , albo historię pewnego „Biznesmena”, który udał się na urlop do Brazylii.  „Koniec żartów" to pierdolone archiwum klasyków- dla mnie jeden z najbardziej wyjątkowych krążków w historii polskiego rapu.

 

O dalszych płytach Łony nie będę już pisał tak rozlegle. Po rewelacyjnym debiucie, przyszło nam czekać trzy lata na równie humorystyczny i pomysłowy krążek pod tytułem „Nic dziwnego”, a po nim  ukazały się jeszcze albumy: „Absurd i Nonsens” oraz „Cztery i pół” (oba wydane pod szyldem Łona i Webber). W czasie pisania i nagrywania tych płyt Zieliński łączył już rolę rapera z pracą w prawniczej kancelarii, co zdecydowanie nie pomagało mu w byciu bardziej płodnym artystą, lecz z drugiej strony też w żaden sposób nie rzutowało na jego twórczą inwencje i wyjątkowe podejściu do spełniania się w hip hopowej stylistyce.

 

Szczecinianin w przeciwieństwie do 99% rodzimych MC's nigdy traktował rapu jako formy autokreacji czy możliwości do relacjonowania słuchaczom swojego osobistego życia. Wykorzystywał za to jego konwencje do zabawy słowem, przemycania niebanalnych treści o kontekście społecznym czy zwykłego dowcipkowania. Zaryzykowałbym wręcz stwierdzenie, że w rapie Łony jego samego jest tak naprawdę bardzo mało- mnogość narracji i sytuacji lirycznych, które wdraża on na każdym swoim albumie sprawia, że jego osoby może w tym wszystkim jakby nieco zabraknąć. I choć brzmi to jak zarzut, to dla mnie jest czymś bardzo pozytywnym i wyjątkowym. Twórczość Zielińskiego po prostu w pełni uwalnia się od swojego autora, a to bez wątpienia stanowi o jej unikalności na tle innych rapowych projektów.

 

Sam autor jednak swoją wyobraźnią i pomysłowością musiał nadać tej twórczości jakiś konkretny kształt. U Łony jest on niezwykły- na jego kolejnych płytach znajdziemy nacechowany politycznie numer „A dokąd to”, gdzie metaforą Polski przed wejściem do Unii staje się ślimaczący się autobus, lecz także humorystyczne hymny na cześć herbaty i kawy czy też dotyczącą nas wszystkich przestrogę, by nie ufać „Jarząbkowi” czyli nie popadać w pychę. Rozrzut tematów jest ogromny i choć na ostatniej płycie („Cztery i pół”) było znacznie poważniej, a więcej niż dowcipkowania i społecznych refleksji mieliśmy tych o charakterze egzystencjalnym, to wciąż wszystko opierało się na niebywałej wręcz pomysłowości autora i dawało nam szansę przypuszczać, że jego kolejne projekty będą nie mniej wyjątkowe.

 

Na pytanie, czego powinniśmy spodziewać się po „Nawiasem mówiąc”, odpowiedź jest prosta – Łony w możliwie najlepszym wydaniu. Na zaskoczenia nie liczę- nie wyobrażam sobie słuchać  jego technicznych popisów  na newschool’owych bitach, a zmiana w podejściu do pisania tekstów i stworzenie osobistego albumu też w przypadku tego rapera brzmi dla mnie wręcz absurdalnie. Chciałbym po prostu dostać na wiosnę równie spostrzegawczego, pomysłowego i ironicznego Łonę co zawsze- jakoś mi się jeszcze nie przejadł…

 

Po ukazaniu się pierwszego singla  możemy śmiało mieć nadzieję, że szczeciński raper po raz kolejny stanie na wysokości zadania i nawet jeśli w żaden sposób nas nie zaskoczy to i tak wszystkich zachwyci. Osobiście czekam więc niecierpliwie na 15 kwietnia i nastawiam się na wielki powrót starego, dobrego Łony.

 
26 komentarzy
26 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
kjkjhkhhj
6 lat temu

CHUJ Z TYM TYLKO PEJA I TEDE

eee
6 lat temu
Reply to  kjkjhkhhj

ŁONA TO ULUBIONY RAPER ADAMA MICHNIKA VEL SZECHTER

kolpaczek
6 lat temu

PROPSY ŁONA ZA ODJEBANIE PIHA W 2005r.
Pozdrawiam, fan impotenta :3

ObozowyKapo
6 lat temu

KURWA PŁYTA „LEWACTWO” Zespołu LEVACY w składzie: Łona, Gural, Vienio byłaby hitem w redakcji newsweeka.

eee
6 lat temu
Reply to  ObozowyKapo

i Maria Peszek na refrenach

PS CHCWD i wesolych swiat

ObozowyKapo
6 lat temu
Reply to  eee

takie teksty do osoby poniżej piętnastego roku życia?
jebnij się w łeb.

drewniak2010
6 lat temu
Reply to  ObozowyKapo

Taki mądry jesteś że dziw że Cię jeszcze na prezydenta nie wybrali.

cfedel
6 lat temu

Jebać tego lewaka

DADSD
6 lat temu

PIERDOLE JEGO POGLADY
RAP ROBI ZAJEBISTY

nokurvaweźzdechnij
6 lat temu

Już samo pierwsze zdanie tego 'Artykułu’ zdradza że pisał to wyjątkowy przygłup

skądtylenienawiści
6 lat temu

nie zgodzę się 🙂

ooo
6 lat temu

LEWACTWO NAJLEPSZĄ IDEOLOGIĄ ŚMIECIE. GDYBY NIE LEWACTWO TO ZAPIERDALALIBYŚCIE W KOPALNI OD CZWARTEGO ROKU ŻYCIA ZA 1 ZŁ ZA H BO WOLNY RYNEK I BRAK PŁACY MINIMALNEJ. TO LEWACTWO DAŁO DNI WOLNE OD PRACY, PRAWA CZLOWIEKA, PRAWO DO DARMOWEJ EDUKACJI, PRAWO DO REFUNDOWANYCH LEKÓW I OPERACJI I WIELE INNYCH, WIĘC ZAMIAST WYZYWAĆ TO PODZIĘKUJ LEWACTWU DURNA IMITACJO REWOLUCJONISTY WYKRZYKUJĄCA KRZYKI ŻE PRAWICA NAJLEPSZA

ObozowyKapo
6 lat temu
Reply to  ooo

kurwo, zapamiętaj nie ma nic za darmo….edukacja darmowa? To powiedz mi skąd nauczyciele mają pensje….Z PODATKÓW. Płaca minimalna powoduje rozrost umów śmieciowych, więc lewactwo dobre w chuj.

ooo
6 lat temu
Reply to  ObozowyKapo

PŁACA MINIMALNA POWODUJE ŻE NIE HARUJESZ JAK WÓŁ ZA 500 ZŁ/MIES MARNIAKU, POUCZ SIĘ EKONOMII ZAMIAST POWTARZAĆ POPULIZMY Z TV. DZIĘKI LEWACTWU SĄ ODSZKODOWANIA I NIE MUSISZ ZAPIERDALAĆ W KOPALNII OD KOŁYSKI TYLKO SIEDZISZ PRZED KOMPUTERKIEM PIERDOLĄC GŁUPOTY

ObozowyKapo
6 lat temu
Reply to  ooo

dobra, dalsza dyskusja nie ma sensu…polscy bohaterowie:
– Józef Oleksy,
– Adam Michnik,
– Aleksander Kwaśniewski,
– Lech Wałęsa
Kto ich obraża/szkaluje nie jest Polakiem.

SIN
6 lat temu
Reply to  ooo

SOCJALIZM = CHWYTLIWE HASŁA = ZEROWE DZIAŁANIE POZYTYWNE

nie ma socjalistycznych państw gdzie jest bogactwo.

socjalizm = wszystko żyją równo ale biednie

ObozowyKapo
6 lat temu
Reply to  SIN

prawo = lewo
a mimo to cebulaki się kłócą, która partia da im więcej huehuehue

huj ci w dupe
6 lat temu
Reply to  ObozowyKapo

ale ty jestes glupi

cne i prosię
6 lat temu
Reply to  SIN

norwegia, niemcy, szwecja, dania, finlandia, austria.

komunizm w demoludach to tylko hasła o „realnym socjalizmie” gdzie de facto kultywowano elityzm. w krajach wyzej wymienionych funkcjonuje kapitalizm jako model gospodarczy jednak polityka państwa względem obywateli zawiera w sobie idee socjalistyczne

dope nigga
6 lat temu
Reply to  ooo

JESTES SKONCZONYM DEBILEM.LEWACTWO TO NAJGORSZY WYTWOR JAKI MOGL POWSTAC NA SWIECIE,PRZEZ LEWACTWO ZDRADZONO POLSKE TO LEWACY SPRZEDALI ZA BEZCEN PRZEMYSL I GOSPODARKE.TO PRZEZ LEWAKOW MAMY SYTUACJE CHUJOWA W KRAJU,TO LEWACY MORDOWALI NAJLEPSZYCH PATRIOTOW POLSKI I TO LEWACTWO WYPRALO CI LEB ZE JUZ SAM NIE WIESZ CO JEST DOBRE.

lllll
6 lat temu

Łoniak japa

...
6 lat temu

JA PIERDOLE W CZYM???
W ANTROPOLOGII???? HAJAHAJAHAHAHAHA O WY KURWA DEBILE Z GLAMRAPU

BananZwyczajny
6 lat temu
Reply to  ...

PROPS ŻE CZYTASZ TE MIZERNE WYWODY REDAKTORKÓW I WYŁAPUJESZ TAKIE PEREŁKI, PIJE SYROP I DOLEWAM SPRITE’A ZA TWOJE ZDROWIE

Józef z Arymatei
6 lat temu

ANTOLOGII Polskiego Rapu, a nie Antropologii. Kurwa, co za bezbek to pisał.

kszysiu
6 lat temu

Tadeusz Turnau… Cytujesz ze źródeł, których nawet właściwie nie nazywasz.
Jaka kurwa „Antropologia Polskiego Rapu”?

...
6 lat temu

Poważnie nadal nikt nie poprawił tej Antropologii? No kurwa…

Popularne