Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Opał – „Pandora EP”

Album ma tylko jeden minus… brak fizycznego wydania.

Okładka albumu "Pandora"

Opublikowany

 

Łukasz „Opał” Opiłka jest bez wątpienia jednym z największych odkryć minionego roku na polskiej scenie rapowej. Młody reprezentant wytwórni Brain Dead Familia zyskał dużą popularność dzięki niezwykle szczerym wersom oraz ogromnej dawce emocji przelewanych na papier. Wydany w grudniu 2018 r. album pt. „Motyl” jest solidnym oraz mocno rozbudowanym treściowo materiałem, który został ciepło przyjęty zarówno przez portale muzyczne jak i przez samych słuchaczy. Łukasz po odniesionym sukcesie nie zwalnia tempa i prezentuje EP-kę „Pandora”, która dostępna jest tylko i wyłącznie w serwisach streamingowych.

Osią tematyczną „Pandory” jest tytułowa mityczna puszka, która skrywa całe zło tego świata. Opał próbuje wyrzucić z siebie wszystkie niszczące go od wewnątrz emocje i zamknąć je w tej tajemniczej skrzyni. Jego główną motywacją do pozbycia się toksycznych uczuć jest pragnienie, by w końcu „zasnąć z zamkniętą powieką”. Raper wspomina m.in. o swoich stanach emocjonalnych, relacjach z ludźmi czy wartościach i antywartościach moralnych. Całość okraszona jest doskonałą warstwą instrumentalną za którą odpowiedzialni są Benihana Boy, D3W, Gibbs, Got Barss oraz Miroo. Bity wprowadzają unikalny klimat, który idealnie komponuje się z emocjonalnymi tekstami Opiłki.

„Pandora” składa się z 6 utworów, które dają łącznie 22 minuty niesamowitej ekspedycji po odmętach zagubionej ludzkiej duszy. Już pierwszy kawałek na EP-ce bardzo dokładnie ogniskuje problematykę i uświadamia słuchacza jak należy interpretować kompozycje składające się na ten materiał. Intro mówi o chęci porzucenia cierpienia, introwersji oraz o fałszywości tak często obecnej w ludzkich charakterach. Ostatni utwór z „Pandory”, czyli „Raven” razem z „Intro wersją 1” tworzy swego rodzaju klamrę kompozycyjną. Outro utrzymane jest w podobnej tematyce i klimacie jak track otwierający album, dzięki czemu słuchacz doświadcza doskonale przemyślanej koncepcji poprowadzenia narracji. Na szczególną uwagę zasługują utwory „Łapacz snów” oraz „E.T”, ponieważ różnią się nieco od pozostałych tracków zawartych w mini-albumie. Pierwszy z nich charakteryzuje się melodycznym refrenem, który swoją konstrukcją przypomina „muzyczną rzekę”. Drugi kawałek utrzymany jest zaś w psychodelicznej konwencji, która wprowadza nutkę narkotycznej atmosfery. Warto także zwrócić uwagę na gościnne wersy Słona i Kleszcza, które w znacznym stopniu wzbogacają wartość „Pandory”.

Najnowsza EP-ka reprezentanta BDF to naprawdę solidny kawał muzycznej uczty. Utwory są dopracowane, spójne oraz przepełnione doskonałym brzmieniem i liryczną treścią. Jedynym minusem „Pandory” jest brak fizycznych kopii tego albumu. Wielu fanów z pewnością chciałoby umieścić najnowsze dzieło Opała w swojej płytowej biblioteczce lub wrzucić w zmieniarkę w samochodzie. Niemniej jednak materiał ten z całą pewnością spodoba się stałym fanom horrorcore’owego stylu Łukasza i podbije serca miłośników emocjonalnych utworów hip-hopowych.

8.3 Ocena redakcji
9.4 Ocena słuchaczy (8 głosy)
Teksty8
Bity8.5
Flow8.5
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}

 
15 komentarzy

15
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
Odb

PanPrzypał -„Dora”

80Procent90TutajtoZjebyiNiedorozwoje

HURTOWE DODAWANIE PLUSÓW I MINUSÓW, W KILKA SEKUND…!!!

SKANDAL!

ROBICIE BAGNO I ROZPIERDALACIE GLAM RAP, TAK JAK HIP HOP PL …!!!

PRZEGRYWY ŻYCIOWE PO DOPALACZACH, JEBAĆ, TFU KURWY, CWELE, FRAJERZY, OBSZCZAŃCY, OBSRAŃCY, ŻYCIOWE PATAŁACHY, POPAPRAŃCY Z GULEM I BÓLEM KAPSKA, ZBOCZUCHY DO WORA…!

STOP KUTASOM NA GLAM RAPIE INICJATYWA OBYWATELSKA

Jebać Moderatorów Glam Rapu, którzy Hurtowo w kilka sekund, Plusują-Minusują po 10 Lajków (akcja przy Njusach o Tede), tak aby nadać priorytet komentarzom, manipulować…!!!

Jebać za Tolerowanie tych Ścieków, tego Szamba, tego Bagna…!
Niszczycie Portal, tak jak był niszczony Hip-Hop.PL!!!

Niech Reklamodawcy, zaczną Was Pierdolić!

POPKILLER.PL i CGM.PL – na Propsie!
…a Wy, jesteście Śmieszni i zarazem Żenujący-Żałośni!

Jebać, wszystkie Kurwy, Tfu…

Bestia z Wadowic

Joł wchodzi tutaj Karol, bardzo chora głowa,
Jesteś ateistą? Masz tu wiary znachora!
Młoda suka chce się nawrócić, otwiera mi rozpora,
Ona jest rozjebana, na kopcenie jest dziś pora,
Zdejmuje mi tutaj spodnie, dobiera się do wora,
Suka nie wie co ją czeka, mój chuj groźny jak Pandora,
Wchodzi Jan Wojtylak, małych dzieci zmora,
Gdy opróżniam swoje jajka, moszna robi się jak kora,
Gdy przynoszą mi kremówki z miejsca wpierdalam półtora,
Później Bestia ma w chuj siły gdy niewinną grote ora

Ksiądz Wikary

Gosposia się starała ale dość już mam sałatki jarzynowej
Przyszła mała Gosia nie ma na parafii dupki lepszej od niej
Na jajkach nie ma włosia chce spróbować dziś pozycji nowej
Walę ją na pieska kulki analne u mnie w rowie
Gosia pierdolnięta
Przychodzi tylko od święta
Ruchałbym ją jak łapserdak
Codziennie aż by mi zbrakło tętna
Podejdź Gosi co masz w koszyczku
Chujem cie później posmyram po cipsku

Jurekj

Opublikowany 32 minuty temu Przez Michał Krawczyk

20:32 7

Analny

Opał – „Analna Pandora EP”

Analny

Album ma tylko jeden minus… brak analnego wydania.

AbDuL All_KOzYEB

NA TYM ZDJĘCIU TO WKURWIONY HUJ GDY DO ZAPIERDALAM W DUPE

wkurwiony huj

DAJESZ DUPY NA A4 I JESZCZE NIE BIERZESZ Z TEGO HAJSU PEDZIU FREDZIU CHUJ CI W MLEKO

wkurwiony huj

A I JEBAĆ CYDŻEGO PEDAŁA JEBANEGO
POZDRAWIAM BESTIE Z WADOWIC (NAGRAMY COŚ WIERZE)

Bestia z Wadowic

Pozdrowiam też na to liczę. Pokój z tobą bratku

cydży

Huju ile razy ci mówiłem że nie poderwiesz mnie w ten sposób. Bądź grzeczny niewolniku i mów do mnie czule może wtedy coś z tego będzie. A narazie wypierdalaj.

Bestia z Wadowic

Pewien ministrant przyniósł mi puszkę. Ni to piwo, ni to spray, ja jako nadworna Bestia bylem zobowiązany by ją otworzyć. Pukam, pukam jak ministranta, a tu chuj nie otwiera się, zajebałem kopa z pięści w szyję proboszczowi, wziąłem kilofa i rozjebalem wieko. A tu chuj tylko trochę węglu na opał i nic więcej. Wkurwiony najebałem się winem mszalnym, pojechałem na rekolekcje, wydymałem kilku gnoji i jakoś przeszło. Ale tak BTW ten opał chujowy, bez podpałki się nie jara.

ProfesorNauk

Ja pierdole. Trochę strachnąłem. Gemba bardziej obrzydliwa od tej Winiego i El Lewako starego pierdziucha

Popularne