Sprawdź nas też tutaj

News

Pandemia a sprzedaż muzyki. Zmiana lidera w cyfrowej dystrybucji muzyki w Polsce

„Dla polskich muzyków dystrybucja cyfrowa stała się jeszcze ważniejszym źródłem dochodu”.

Opublikowany

 

Independent Digital, polski niezależny dystrybutor cyfrowy, osiągnął w 2020 roku przychód z cyfrowej dystrybucji muzyki w wysokości 47 044 850,25 zł złotych (wzrost o 36 procent w porównaniu z 2019 rokiem). Tym samym firma, założona przez Andrzeja Dąbrowskiego i Marka Włodarczyka wyprzedziła e-Muzykę, której przychód z dystrybucji cyfrowej i fizycznej w 2020 roku wyniósł 45 895 089,81 (wzrost o 31 procent w porównaniu z 2019).

Independent Digital to zatem już największy polski dystrybutor cyfrowy (a także największy w Europie Środkowej), który dostarcza muzykę niezależnych artystów i wytwórni do blisko 80 serwisów cyfrowych w Polsce i na świecie. Współpracuje między innymi z: Spotify, Apple Music, YouTube, Tidal, Amazon, Deezer, TikTok, Facebook, SoundCloud, Pandora, Napster, Tencent, Yandex, Anghami, Claro Musica, Line Music, MelON, Naver i Genie.

Independent Digital prowadzi największą w Polsce sieć kanałów muzycznych w YouTube (multi-channel network), jest również pierwszym dystrybutorem w Europie Środkowej rekomendowanym przez Spotify (Recommended Distributor). We współpracy między innymi z Uniwersytetem Westminsterskim polska firma prowadzi międzynarodowy projekt edukacyjny dla branży muzycznej, którego celem jest zwiększenie konkurencyjności niezależnych europejskich wytwórni i artystów w serwisach streamingowych. Firma powstała w 2002 roku w Warszawie, gdzie mieści się jej główna siedziba. Pozostałe biura zlokalizowane są w Berlinie i Paryżu.

Pandemia a sprzedaż muzyki

Wzrost przychodów Independent Digital z cyfrowej dystrybucji muzyki wpisuje się w szerszy trend na światowym rynku muzycznym, czyli przewagę sprzedaży cyfrowych nagrań nad sprzedażą płyt CD i winyli.

Według IFPI (International Federation of the Phonographic Industry) sprzedaż nagrań na świecie w 2020 roku wzrosła o 7,4 procent w porównaniu z 2019 i jest to szósty z kolei rok wzrostu. Z danych Global Music Report, opublikowanych przez IFPI wynika, że przychody przemysłu nagraniowego osiągnęły w 2020 roku łącznie 21,6 miliarda dolarów.

– Za wzrost odpowiedzialny jest streaming, w szczególności przychody z abonamentowych usług streamingowych, które wzrosły w porównaniu z 2019 roku o 18,5%. Na koniec 2020 roku 443 miliony użytkowników korzystały z płatnych kont abonamentowych w serwisach streamingowych. Łączne przychody z płatnych oraz wspieranych reklamami usług streamingowych wzrosły o 19,9% i osiągnęły 13,4 miliarda dolarów, co stanowi 62,1% ogólnych światowych przychodów sektora nagraniowego. Ten wzrost zrównoważył spadek przychodów w innych obszarach, w tym przychodów ze sprzedaży nośników fizycznych (w dół o 4,7%) oraz przychodów z tytułu praw do odtwarzania muzyki (spadek o 10,1%) – głównie w wyniku pandemii COVID-19. – informuje ZPAV.

– Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach będziemy obserwować dynamiczny wzrost liczby użytkowników serwisów streamingowych i odchodzenie słuchaczy od dominujących jeszcze kilka lat temu sposobów konsumpcji muzyki (między innymi płyty CD i stacje radiowe). Pandemia ten trend znacząco przyspieszyła, ponieważ w trakcie lockdownów odbiorcy mieli więcej czasu na korzystanie z serwisów streamingowych, a jednocześnie mieli ograniczony dostęp do innego odbioru muzyki (zamknięte sklepy stacjonarne, zawieszone koncerty). Niejasna przyszłość koncertów i obawy publiczności przed powrotem do tłumnie wypełnionych sal to kolejne czynniki, które wzmacniają rozwój muzycznych serwisów streamingowych. Również dla polskich muzyków dystrybucja cyfrowa stała się jeszcze ważniejszym źródłem dochodu. Wraz z rosnącą liczbą subskrybentów tych serwisów, zwiększa się bowiem suma pieniędzy do podziału dla twórców. – mówi Marek Włodarczyk, CEO Independent Digital.

 
26 komentarzy
26 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Profesooor Traapu Romantyczny Ruchacz Glamrapu
7 dni temu

LIDER JEST TYLKO JEDEN

SENTINO Z PŁYTĄ KING SENTO

#SICARIOS

POSŁUCHAJCIE KAWAŁKA CIROC

https://www.youtube.com/watch?v=3GHbGYxNvyY

BIT ROZPIERDALA MI SŁUCHAWKI SENNHEISERA ZA GRUBY HAJS

#FREESENTINO

#KINGSENTO

Życzliwy :)
7 dni temu

O widzę, że sebastian wziął nową chwilówkę żeby cię opłacić. Niestety niedługo skończy ci się fucha, bo seba wziął sporo pieniążków od #SICARIOS i termin spłaty już minął. Liczył, że uda się to ogarnąć, bo na horyzoncie był przelew od Sony, ale się nie udało i niedługo twój pracodawca zostanie pogoniony z hiszpanii hahaha nawet mi was nie żal

Rozjebane dupsko procesora transów
7 dni temu

PROFESOR TRAPU STARA KURWA Z MIGOMATU!
#JEBAĆSENTINO
TA KURWA PROFESOR TRAPU JESZCZE W SPAW-BUDZIE
JEGO STATUS:
TATRA PO PRACY
ROZJEBANY ODBYT
ZGNIŁE ZĘBY
PASZTETOWA NA PRZERWIE
CZERWONE CHESTERFIELDY WYSTAJACE Z KIESZENI W KOSZULI
KURWO JEBANA JAK CI NIE WSTYD
Jebac cie w dupe diodami do migomatu
TFU biedna kurwo ze SPAW-BUDU

SKURWYSYN JEBANY
7 dni temu

ŁAŁ, W KOŃCU WYGOOGLOWAŁEŚ, JAK POPRAWNIE NAPISAĆ NAZWĘ MARKI „SENNHEISER”, JESTEM POD WRAŻENIEM TWOICH POSTĘPÓW 😀

PS. „ROZPIERDALA” TO DOBRE OKREŚLENIE, ZWAŻYWSZY NA FAKT, ŻE KAWAŁKI TEGO ŁAKA NIE SĄ ZMASTEROWANE 😀

Ziominho
7 dni temu

Pandemia przestaje istniec jak sie wylacza tv lub neta, problem w tym ze skurwysyny o niej przypominaja przez chujowe obostrzenia jak maseczki (symbol niewoli).

Ejg
7 dni temu
Reply to  Ziominho

Wiadomo że tak, oni chcą zrobić z niezaszczepionych osób ludzi drugiej kategorii, żeby móc ich wybić i zmniejszyć populacje

Heterozyniak
7 dni temu
Reply to  Ziominho

mnie tam nie dotknela

Homozyniak
7 dni temu
Reply to  Heterozyniak

a mnie dotykal

Hitlerosektualista
7 dni temu
Reply to  Homozyniak

Idzcie wszyscy do stajenki

Woźny w Kazaa
7 dni temu
Reply to  Ziominho

Pandemia jest realna. Ona istnieje na całym świecie. Jest to pandemia nieuleczalnej głupoty, a ty jesteś wśród antyszczepionkowców…

SIWSZY INACZEJ, INACZEJ RUDSZY
7 dni temu

P0lki śmierdzą, reklamy o tym dobitnie muwią, srodki na infekcje intymne, uplawy z pizdy, smród z ryja, jakieś afty w ryju, gazy, sraczki, zatwardzenia, kruche paznokcie u syr, smród z pod pach, hemoroidy, żółte zęby, a do tego celulit, roztępy. kurwa trochę higieny dziewczyny, bo nic nie porucham w tym odcinku.

Odb
7 dni temu

Prolapse a sprzedaż sextejpów. Zmiana lidera w cyfrowej dystrybucji sextaśm w Polsce

SIWSZY INACZEJ, INACZEJ RUDSZY
7 dni temu
Reply to  Odb

P0lki śmierdzą, reklamy o tym dobitnie muwią, srodki na infekcje intymne, uplawy z pizdy, smród z ryja, jakieś afty w ryju, gazy, sraczki, zatwardzenia, kruche paznokcie u syr, smród z pod pach, hemoroidy, żółte zęby, a do tego celulit, roztępy. kurwa trochę higieny dziewczyny, bo nic nie porucham w tym odcinku.

SENTINO
7 dni temu

Ja wiem o co tu chodzi, o co chodzi w tej branży. Chodzi mi o branżę światową. Polska jest w cieniu gigantów niemieckich, czy hiszpańskich. My 10 lat temu robiliśmy takie rzeczy, że Polacy dalej tego nie rozumieją i dotrze do nich ten styl za jakieś 15 lat. Dlatego wraz z moimi ludźmi, którymi się otaczam, a są to same znane osobistości, które są powszechnie szanowane, ustalamy patenty, które de facto dotrą do Polski za jakieś 10, 11 lat. Ktoś mnie ostatnio zapytał, czy chciałbym się bić na jakiejś gali freeków. Oczywiście, jeżeli pieniądz byłby satysfakcjonujący to mógłbym się pokazać w takim przedsięwzięciu. Ale nie oszukujmy się, na ulicy pięść nie zastąpią 9-wiątki, pięść zostawiam chłopcom. Sentino krzyczałem halo policja, bo chciałem ich wszystkich zwołać w jedno miejsce, moi sicarios obstawili pozycje na dachach..

Ziominho
7 dni temu
Reply to  SENTINO

De facto masz racje na dobra sprawe.

Spocone Stringi Alberto
7 dni temu
Reply to  SENTINO

Nie podrabiaj

???
7 dni temu

Za długie, nie czytałem

Homozyniak
7 dni temu
Reply to  ???

Zatkalo kakao

Heterozyniak
7 dni temu
Reply to  Homozyniak

chyba tobie seksualisto jebany

Ziominho
7 dni temu
Reply to  ???

Bo jestes analfabeta pierdolony

Robert RS77
7 dni temu

Eldo soloneza czas zacząć

AzbeST
7 dni temu

Gdybym chciał przesłuchać jakiś numer rapera, to kupiłbym go na którejś z najpopularniejszych w Polsce platform rozrywkowych – uTorrent, Ares, chomikuj albo wyszukałbym na jakimś blogu…

Analny Debiut Andrzeja Dudy
7 dni temu

A chuj mnie to obchodzi. Chciałbym tylko zauważyć, że polskie raperki to pizdy

FRAJER Z WOLNOSCI
7 dni temu

OŚWIADCZYNY W KAUFLANDZIE:
https://youtu.be/NJzwUT6Q9-E

SIWSZY INACZEJ, INACZEJ RUDSZY
7 dni temu

Ale wies, ja pierdole. Typowy janusz co wakacje spędza nad morzem.

Jurek od wakacji w Radomiu
7 dni temu

Zgadzam się z tobą, Krzysztofie od wakacji w Przasnyszu!

Popularne