Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Penx – „Michał LP”

Brak sztampowości i hołdowaniu konwencji.

Opublikowany

 

„Dla repera legal to podstawa, gdzie podziemie ej? Wiedzą, że podstawa jest, jednocześnie dnem?” Penx raczej tych słów nie wziął sobie na poważnie. Za cel obrał wprowadzenie nowej jakości do mainstreamu, przy jednoczesnym udowodnieniu, że z przejściem na jasną stronę mocy wcale nie tępi się kłów tylko jeszcze bardziej je ostrzy.

Lepiej głośno odejść niż po cichu wrócić

Debiut narobił sporego zamieszania jeszcze przed premierą. W grudniu jak grom z jasnego nieba spadła na nas informacja, że Penx będzie wydawał legal w Stepie. Większość brała to za fake news, kręconą bekę i kolejny przytyk do opolskiej wytwórni. Apogeum i fala krytyki pojawiła się wraz z oficjalną informacją ze strony wytwórni jak i oświadczeniem Patokalipsy. Wielu zarzuciło ówczesnemu reprezentantowi Pato sprzeciw wobec undergroundowych poglądów i hipokryzję. Szkoda, że mało kto zadał sobie pytanie: Czy większą hipokryzją jest dołączenie do Stepu, czy ciśnięcie beki z wytwórni, która na kilka miesięcy przed podpisaniem Penxa rozpoczęła współpracę promocyjno-marketingową z pewnym niezależnym kanałem YT, na którym znajdują się m.in. albumy artystów powiązanych z zespołem. Nie ma co odbiegać od tematu, lepiej trzymać się spraw istotnych.  Dopiero single zaczęły uspokajać niedowiarków, że undergroundowy sznyt  w stu procentach zostanie przeszczepiony na realia Olisu, w dodatku będzie on o kilka leveli wyżej niż ostatni nielegal. Wydawało się, że wszystko zmierza ku lepszemu, ale… nic nie może przecież wiecznie trwać. Na chwile obecną Penx opuścił szeregi swojego macierzystego składu. Czy było to spowodowane większymi, wewnętrznymi animozjami, czy po prostu narobieniem szumu, żeby po czasie pogodzić się w glorii chwały? Czas pokaże. Mam cichą nadzieję, że fani doczekają się wspólnego albumu Eripe i Penxa, który ma być zwieńczeniem ich rapowej drogi.

Czy jest tu Reginald Arbuckle Thorburn?

Lata temu Wini nagrał mixtape „Mędrzec o twarzy głupca”. Zabawny, prześmiewczy, obrazoburczy, dokładnie taki jak założyciel Stopro. W przypadku „Michał LP”, podtytułem, czy roboczą nazwą wydawnictwa, mogłoby być coś w stylu: „Mędrzec o twarzy patusa”. Podobnie jak szef Stoprocent bohater artykułu budzi ambiwalentne emocje. Z aparycji i zachowania bliżej mu do ulicznika troglodyty niż rapera przekazującego treści wielowymiarowe. Legal jest zaprzeczeniem tej powierzchowności, a przede wszystkim bliżej mu do tegorocznego Bonsona, nomen omen obecnego na wydawnictwie. Emocje, punche czy poziom serwowanych treści, stoi na najwyższym poziomie. Mało kto potrafi tak mocno otworzyć się przed słuchaczami, poruszać tematy trudne, niewygodne, kontrowersyjne, uderzające w odbiorcę z siłą Hulka. Weźmy takie 'Die to Born', 'Świat jest Zły' czy 'Keanu Reeves'. Na kanwie tych tracków można by rozpisać elaborat pt. „Dziwne przypadki Michała Pęksy – synteza rodzajowa”. Do tego dochodzi progres pod względem flow, które nie jest już takie surowe, a staje się bardziej przystępne, w pewnych momentach melodyjne. Jest tu dużo kombinacji i patentów mocno zaskakujących, natomiast nie brakuje też starego, dobrego Pęksy, rzucającego nieokrzesane linijki przepełnione wulgaryzmami i zabawnymi punchami w stylu „Jakaś gruba kurwa znowu pokazuje post i kształty, że schudła // To fajnie bo skumaj, bym pozabijał jej bliskich bo podobno czarne wyszczupla” #Rugged byłby dumny.

W dłoni mikrofon, w drugiej doktorat z punchy

Kawalkada kotłujących się punchy – tak w skrócie można opisać tę płytę. Z każdym kolejnym kawałkiem ich ilość i jakość podnosi poprzeczkę. Od treści przedstawiających swoje słabości, światopogląd, po otaczającą rzeczywistość, zostały ubrane w słowa na pozór proste, ale poskładane w sposób, że nawet Collin Burns musiałby przysiąść na chwilę, aby we właściwy sposób ogarnąć temat.

W największym bagnie stanąłbym na głowie
By ktoś, kogo kocham mógł stanąć na nogach

Bezkompromisowość i przeciwstawność do  konwencji utartych schematów towarzyszyła mu w podziemiu. Teraz jest o wiele ciekawiej, bo kreatywność szuka ujścia w miejscach do tej pory nieosiągalnych przez Penxa. Zaskakuje tych najbardziej opornych, a przede wszystkim potrafi zbliżyć do siebie tych, którzy na pierwszy rzut oka raczej nie lubią takich klimatów.

Nie przestawiaj zegarka, prędzej czy później to czas nas zmieni
Chciałbym bardzo pojąć czas, a czasem połamać nas
Byśmy lepiej byli nastawieni

W podziemiu swoje „odpokutował”, teraz może szukać nowych wyzwań. Ważne, że jego sprzymierzeńcem jest dystans. Nie musi nikomu nic udowadniać, a jedyne co mu zostaje to mierzenie się z samym sobą. Taki 'Keanu Reevs' to doskonały przykład na pokazanie się z innej strony i pokaz wszechstronności. Tam muzycznie i stylistycznie dzieję się więcej niż na całej poprzedniej płycie.

Ubierz dziewczynę jak dziwkę, pokaż do miłości dystans
Potem tłumacz innym, że to przez to, że pierdolisz islam

Największy atut 'Michał LP' to brak sztampowości i hołdowaniu konwencji. Penx idealnie wyznaczył granicę między starym i nowym. Na tej płycie wszystko jest zbilansowane. Zajawka na melodyjne numery idealnie współgra z ciężkimi liniami charakteryzującymi jego styl. Pozostaje czekać na rozwój wydarzeń. Pozycja wyjściowa jest bardzo dobra. Wejście z buta w mainstream zostało odhaczone. Teraz czas na zebranie żniwa w postaci większej rozpoznawalności, hype’u czy po prostu graniu regularnych koncertów. Ma za sobą wytwórnie, która marketingowo całkiem dobrze sobie radzi, dlatego też powinni inwestować w niego jak najwięcej. W tym momencie to najjaśniejsza postać w szeregach opolskiej wytwórni.

8.7 Ocena redakcji
8 Ocena słuchaczy (5 głosy)
Teksty9.5
Bity8.5
Flow8
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}
 
2 komentarze
2 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Boski Pitalador Powraca
2 lat temu

Michał aka Penx – twoja ex z Kalisza mówi że masz małego siusiaka i lubisz analne pieszczoty w twoją stronę. Beka z ciebie!

.....01:59
2 lat temu

12:16

Popularne