Sprawdź nas też tutaj

ranking

PODSUMOWANIE 2013: Najlepszy album roku

Opublikowany

 

2013 rok był rokiem obfitującym w premiery naprawdę dobrych albumów z polską muzyką rap, i ciężko było wyodrębnić zaledwie trzech faworytów w kategorii na najlepsze krążki. Wybór padł na albumy długo oczekiwane, po których spodziewać się można było wiele, a które nie tylko tym oczekiwaniom sprostały, ale także je znacznie przerosły – muzykę intrygującą brzmieniowo, inspirującą pod względem lirycznym, doskonałą tak do słuchania w samotności, jak i w gronie znajomych, którą chłonąc ma się palącą ochotę uścisnąć dłoń jej twórcom w geście najwyższego szacunku i podziwu. Zapraszam do przyjrzenia się tegorocznym, rapowym arcydziełom.

 

**********

 

Miejsce 1: Tede – ''Elliminati''.
Przyznam szczerze, że twórczość Tedego zaczęła przypadać mi do gustu dopiero po wydaniu przez niego albumu ''Note2'', na którym pokazał się od innej niż wcześniej strony – jako człowiek, który każdemu ma coś istotnego do powiedzenia, poruszający tematy niewygodne, wiszące w powietrzu jak burza. Zyskał w moich oczach podczas beefu z Rychem Peją, a potem nagrał 3 longplaye, na których zamieścił utwory bardzo nierówne – od zachwycających, aż po zbędne zapychacze. ''Elliminati'' jest czwartym jego długogrającym materiałem od czasów ''Note2'' – materiałem pod wieloma względami zupełnie innym niż te, do jakich wydawania zdążył przyzwyczaić swoich słuchaczy.

 

''Elliminati'' jest olbrzymim zaskoczeniem nie tylko z uwagi na jego poziom, ale także ze względu na fakt, że został opracowany przez weterana sceny hip-hopowej w Polsce, a przecież starzy wyjadacze nie nawykli do zaliczania progresu, tym bardziej tak znacznego i nagłego. Wszyscy MC's wchodzący w skład czołówki Polskiego rapu – m. in. Peja, Pih, O.S.T.R. – powinni pójść za przykładem swojego kolegi po fachu i dopracować swój warsztat twórczy do maksimum. Tede udowodnił, że można mieć prawie czterdziestkę na karku, za sobą wydanych multum krążków, a przy tym zakończyć działalność na starych patentach i rozpocząć ją z młodzieńczą wręcz świeżością na nowych. Warszawiak odrobił lekcje – wyciągnął wnioski z twórczości młodych MC's, którzy, chociaż nie zasłużeni dla naszej rodzimej rap gry, często już debiutując posiadają umiejętności wyszlifowane do tego stopnia, że przerastają nimi te prezentowane przez pierwszych popularyzatorów tego gatunku w Polsce. Dlatego też ''Elliminati'' jest albumem roku – poza tym, że to muzyka świetna sama w sobie, ma szansę zainspirować innych MC's do zaprzestania zarabiania na wyrobionej przez siebie marce, a rozpoczęcia działalności uczciwej, opartej na osiąganiu postępów w twórczości, zaskakiwania nią słuchaczy, poszerzania ich horyzontów. ''Elliminatii'' to wyrażony w formie muzycznej szacunek dla świadomego odbiorcy, znudzonego wtórnością i pragnącego dla siebie czegoś lepszego. Nie jest wolny od wad, ale przy tak wielkim ogromie zalet można mu je wszystkie puścić mimo uszu.

 

Za sprawą wydania ''Elliminati'' Tede, jak sam przyznał, właściwie powstał z popiołów. Po beefie z Peją i latach udzielaniu się w mediach zyskał sobie całą rzeszę hejterów utrudniających mu życie na każdym kroku. Wyzywano go na ulicach, niszczono jego prywatną własność. Miał trudności z organizacją koncertów, jego albumy nie sprzedawały się najlepiej. ''Byłem bliski dna'' – powiedział o swoim położeniu sprzed wydania ''Elliminati'' w jednym z wywiadów, dodając, że za sprawą tego albumu jego sytuacja uległa ogromnej poprawie. Album zaskakuje pod prawie każdym względem – ciekawych tematów podjętych przez Tedego, warstwie muzycznej o zachwycającym brzmieniu – melodyjnej, a przy tym klimatycznej, kapitalnym, zmiennym flow. O sile tego materiału najdobitniej świadczy fakt, że ludzie, w których raper ten miał swoich zatwardziałych przeciwników, dzisiaj są jego tak samo żarliwymi zwolennikami i popularyzatorami jego twórczości. Tede pokazał pełnię drzemiącego w nim potencjału, rozbudzając tym samym nadzieję Polskich słuchaczy na zaznanie kolejnej porcji wyśmienitej muzyki jego autorstwa, przy okazji premiery zapowiadanego na ten rok albumu ''#Kurt_Rolson''. Nikt już nie ma problemu z przyznaniem się publicznie do tego, że jest jego fanem. I założę się, że nigdy więcej odtąd już nie będzie miał!

 

**********

 

Miejsce 2: Pork Pores Porkinson – ''Psychoterapy''.
Na legalne, solowe dzieła wszystkich trzech reprezentantów Wałbrzyskiego składu Trzeci Wymiar, który legalnym wydawnictwem zadebiutował w 2003 roku, czekać trzeba było niezwykle długo. Pierwszy wychylił się Szad, wypuszczając dopiero w 2011 roku album ''21 Gram'', rok potem Nullo ''SPG Dystrykt'', a w ubiegłym roku doczekaliśmy się w końcu – po pełnej dekadzie – albumu Porka pt. ''Psychoterapy''.

 

Powiedzieć daną rzecz w muzyce można na całą masę różnych sposobów – mało ambitnie, w wersach zakończonych prostymi, pojedyńczymi rymami, albo w sposób bardziej kreatywny, a przy tym angażujacy mocniej uwagę słuchacza. Chociaż ciekawa forma jest zaledwie opakowaniem dla treści, jej poziom w równym stopniu stanowi o umiejętnościach danego MC, co poziom przekazu. Warstwa liryczna utworu, przebojowa pod względem formy i konkretna pod kątem zawartych w niej refleksji, pozwala słuchać muzyki na dwa zupełnie odmienne sposoby – dla rozrywki, bez przywiązywania uwagi do przekazu, albo wnikliwie, z nastawieniem na rozszyfrowanie kryjącego się za słownymi galimatiasami drugiego dna. Pork świadomie obrał najtrudniejszą drogę do przekazania słuchaczowi swoich prawd życiowych – zaserwował mu je z szacunkiem, w sposób, jaki zachwyci tak przeciętnego konsumenta, jak i konesera. Pork jest istnym wirtuozem zabawy słowem – jego teksty przepełnione są wielokrotnymi rymami najszlachetniejszego sortu, a ich układ tworzy szalenie kolorowe, zachwycające kompozycje, przy czym o żadnym przekombinowaniu – przeroście formy nad treścią, rozmyciu się przekazu w nadmiarze współgrających ze sobą brzmieniowo wyrazów – nie ma nawet mowy. Wszystko brzmi urzekająco i ma pełny sens, z pewnymi tylko wyjątkami zwrotek opartych głównie na rymach czasownikowych nie przystających pierwszoligowemu raperowi, którym Pork już dawno udowodnił, że bez wątpienia jest.

 

MC ten na swoim solowym albumie udowodnił także, że znajduje się obecnie niemalże na samych wyżynach swoich możliwości wokalnych. Jego dykcja jest absolutnie perfekcyjna, każde jedno – często wyrzucane przez niego z prędkością karabinu maszynowego – słowo, jest doskonale zaakcentowane i słyszalne. W utworze ''Meloman'' raper nawija tak żwawo, że umysł słuchacza chwilami wprost nie nadąża z przetwarzaniem dostarczanych mu w ten sposób informacji! Inne wszelkiego rodzaju popisy wokalne są równie znakomite – Pork przekazuje emocje głosem w sposób elektryzujący. Jednocześnie brak jest tutaj wokalizacji innych niż bardzo subtelnych ze strony rapera – śpiewanych, melodyjnych refrenów, co wychodzi albumowi zdecydowanie na dobre.

 

Tematycznie Pork podróżuje tak po tematach lekkich, jak i ciężkich, w obu przypadkach odnajdując się znakomicie i nawijając w sposób przykuwający uwagę słuchacza. Na albumie znajdziemy przemyślenia egzystencjalne dotyczące przemijania, śmierci i radzenia sobie z bólem istnienia, relację z tworzenia muzyki, bystre obserwacje trudnego czasami w zrozumieniu piękna świata, wstrząsające wyobrażenia na temat możliwej rewolucji społecznej. Muzycznie na albumie także znajdziemy wiele klimatów, od tych nostalgicznych, po bardziej żywiołowe. Za bity odpowiadają producenci tacy jak White House, Donatan oraz DJ Creon, i trzymają one naprawdę dobry poziom, a w kilku przypadkach wręcz oszałamiają słuchacza swoim brzmieniem.

 

''Psychoterapy'' to muzyczne arcydzieło stworzone przez geniusza rapu – materiał ambitny, i uniwersalny zarazem. Ma kilka niedociągnięć, ale nie są one w ogóle istotne przy wszystkich jego zaletach, toteż szkoda czasu na wymienianie ich. Brak tutaj przypadkowych występów gościnnych, wersów pozbawionych znaczenia stanowiących tylko zapychacze, czy żenujących eksperymentów muzycznych. Wszystko na albumie jest na swoim właściwym miejscu.

 

**********

 

Miejsce 3: Rasmentalism – ''Za Młodzi na Heroda''.

Działający od 2006 roku Lubliński Rasmentalism tworzy dwóch muzyków – raper Ras oraz producent Ment. Zespół zadebiutował płytowo w 2008 roku, za sprawą nielegala ''Dobra Muzyka, Ładne Życie''. ''Za Młodzi na Heroda'' to szósty materiał duetu, i pierwszy wydany nakładem dużego labelu (Asfalt Records). Ogólnie twórczość składu prezentowała dotychczas mocno nierówny poziom – bywała zachwycająca, ale i miałka, toteż oczekiwania wobec ''Za Młodych na Heroda'' były różne. Kiedy album ujrzał światło dzienne – zaskoczył pozytywnie wszystkich nim zainteresowanych, jak i ludzi, którzy o zespole albo zapomnieli, albo nawet nie słyszeli.

 

Przede wszystkim fenomen ''Za Młodych na Heroda'' tkwi w tym, że album nie tylko nie nudzi się przy kolejnych sesjach z nim, ale wręcz staje się coraz bardziej intrygujący, z uwagi na to, że jego warstwa liryczna to istna kopalnia wartościowych metafor, refleksji, zaskakujących gierek słownych. Płyty można słuchać masę razy, z każdą sesją wyłapując coraz to nowsze niuanse tekstowe i odkrywając album na nowo. Brzmieniowo zaś jest to album po prostu doskonały. Nie tylko zachwycają oparte o sample i wzbogacone o partie klawiszowe podkłady, ale także warstwa wokalna – dzięki lekko wypranemu z emocji głosowi Rasa ma się wrażenie, że wszystkie te fantastyczne wersy wyrzuca z siebie jakby od niechcenia, co tylko nadaje dodatkowego smaczku jego bezbłędnemu flow. Przy tak olbrzymim poziomie umiejętności Rasa album właściwie mógłby obyć się bez występów gościnnych, ale MC's którzy udzielili się na nim spisali się na medal, nie zaniżając jego jakości. Na płycie nie ma utworów, które chciałoby się podczas jej odsłuchu przeskoczyć albo zapętlić – zdają się one w moim odczuciu tworzyć nierozdzielną całość.

 

''Za Młodzi Na Heroda'' to kilkadziesiąt minut nieskazitelnej muzycznej przyjemności – zasłużony detoks po całym odsłuchanym w ciągu roku rapowym syfie. Materiał dla wszystkich tych, którzy utracili już wiarę w Polski rap. Perfekcyjna synteza klasycznych rozwiązań muzycznych i lirycznych z nowoczesnymi. Emocjonalna podróż w rytm hip-hopu przez sentymenty, marzenia, pragnienia, spełnienie, niedosyt i szarość życia, okazującą się być barwą nad barwami. Podróż, podczas której słuchaczowi zostaje objawiona magia rzeczywistości – słodko gorzki urok tego, że jest jak jest. Polski rap, wałkowany przez te wszystkie lata, przeszedł wiele, ale dzięki takim albumom wie się, że jednak wyszedł z opresji obronną ręką.

 
81 komentarzy

81
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
koprobo

[img]https://i59.tinypic.com/2zh1uyr.jpg[/img]

jaktokto

jakis idiota zrobil ten ranking

koprobo

[img]https://i59.tinypic.com/dvkpio.jpg[/img]

guru125

TAK SIE POWINNO CHODZIC PO TEJ PLANECIE
[img]https://imgup.pl/di/UZMO/boob-dress-1328112435.jpg[/img]

BAXX

[img]https://media-cache-ak0.pinimg.com/736x/34/08/51/340851f7a48f9273aae9cf83014c0bb1.jpg[/img]

Mefedron

[img]https://www.cgm.pl/_vault/_gallery/_photo/33125.jpg[/img]
WIADOMO ZE TAK BEDZIE!
TEDE PROPS!
KURT_ROLSON ROZJEBIE 2014!

Lukasz20

[img]https://img.sadistic.pl/pics/6418f81578e5.gif[/img]
[img]https://img.sadistic.pl/pics/3e7887280b3f.gif[/img]
[img]https://img.sadistic.pl/pics/19b6b5f5f4e1.gif[/img]
[img]https://i1.kwejk.pl/site_media/obrazki/2011/11/ea04b97002c1cd7f5c3ca82e81e2e78f.gif?1320949933[/img]

cozawacki

1. Quebo
2. Quebo & RIP
3. Pork

1

1 miesjce Tede? pojebalo chyba

Bakus

Gdzie najlepsza płyta roku?
[img]https://www.kupujciepolskirap.pl/media/Clipboard01(811).jpg[/img]

HajsSIeZgadza

PLYTA ROKU WIADOMO !!!
[img]https://ecsmedia.pl/c/za-mlodzi-na-heroda-b-iext24126204.jpg[/img]

noc_rap_samochod

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=T-epEZCuuwE[/youtube]

a to na bol dupy dla wszystkich placzacych ze mezo to cipa
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=S1KtLf9Aww0[/youtube]
i Panczlajner…
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=o2quXbADN-s[/youtube]

pan yapa

[quote name=”HajsSIeZgadza”]PLYTA ROKU WIADOMO !!!
[img]https://ecsmedia.pl/c/za-mlodzi-na-heroda-b-iext24126204.jpg[/img][/quote]
[quote name=”HajsSIeZgadza”]PLYTA ROKU WIADOMO !!!
[img]https://ecsmedia.pl/c/za-mlodzi-na-heroda-b-iext24126204.jpg[/img][/quote]

Kocham Was chłopaki!!!!!!!!!!!! :*:*:*:*:*
[img]https://oi46.tinypic.com/1zxntat.jpg[/img]

ps.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zA18ZHJfIx0[/youtube]

Bakus

[img]https://www.kupujciepolskirap.pl/media/Clipboard01(811).jpg[/img]
GDZIE PŁYTKA ROKU??

HHManiak

Tede 1 ? buahahahahahahahaha
jebnijcie się w banie redakcjo
Ten news pisał chyba jakiś głuchoniemy gimb.

Lukasz20

[img]https://i40.tinypic.com/23mly6c.jpg[/img]

Ten Album w chuj całkiem dobry tak jak Rasmentalism

[img]https://soulbowl.pl/wp-content/uploads/2013/12/rasmentalism-za-mlodzi-na-heroda.jpg[/img]

Propsy : )

yebać

[quote name=”koprobo”][img]https://i59.tinypic.com/2zh1uyr.jpg[/img][/quote]

[img]https://i57.tinypic.com/23ii839.jpg[/img]
ZAPRASZAM NA MOJĄ ZAJEBISTĄ STRONE POŚWIĘCONĄ KLASYKOM PL RAPU
https://www.facebook.com/polisholdschool
TAK W OGÓLE KOPROBO, JAK TAM W SZKOLE???
[img]https://i42.tinypic.com/66yp0l.jpg[/img]

zolga

Podkarpackie skurwysyny.

[img]https://hg.joemonster.org//mg/albums/new/140307/03nie_tylko_pilat_maczal_w_tym_palce.jpg[/img]

bumbap

1. Quebonafide
2. Queba
3. Quebo & RIP
[img]https://rapstory.eu/wp-content/uploads/32-800×1202.jpg[/img]

yeyo

TL;DR
LUBLIŃSKI? LUBELSKI! OSTATNI RAZ PRÓBOWAŁEM TU COKOLWIEK PRZECZYTAĆ PO ODEJŚCIU KAABANA

PS. JEBAĆ GALIKA, DZIAŁ RECENZJE I BEZBEKOWO
[img]https://cdnl.complex.com/mp/620/400/80/0/bb/1/ffffff/98f2db638fd0d002bc155cbbdcfa1297/images_/assets/CHANNEL_IMAGES/POP_CULTURE/2013/03/30-hottest-gifs-of-vanessa-hudgens/vanessa31_518179.gif[/img]

yebać

[quote name=”bumbap”]1. Quebonafide
2. Queba
3. Quebo & RIP
[img]https://rapstory.eu/wp-content/uploads/32-800×1202.jpg[/img][/quote]

Quebonawalida?

Analny_Mati

[quote name=”eselu”]Ale żenada. Jak mozna marnowac czas i energie na takie gowno?[/quote]
stul pysk leszczu. Analny_Mati na propsie.

twojstary221

[quote name=”bumbap”]1. Quebonafide
2. Queba
3. Quebo & RIP
[img]https://rapstory.eu/wp-content/uploads/32-800×1202.jpg[/img][/quote]

spierdalaj z tym chrypiącym wackiem

abc

kto jara sie tede musi miec chuja w uszach.

mamu

PRAWILNIE PRZYPOMINAM, NAJLEPSZY ZAWODNIK MMA WYSZEDŁ Z WIĘZIENIA, CZAS WYCZYŚCIĆ DYWIZJĘ

[img]https://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTeYsvAli33GWrIcskUcTWSg3si5JQeBQwMi454gaJgd49KYhQgng[/img]

Trondhajmp

Nie wywracaj oczami jak to vladimir putin wszystkie oczy na mnie Elliminati

bumbap

[quote name=”twojstary221″]spierdalaj z tym chrypiącym wackiem[/quote]

idz sie jaraj sbs gdzie indziej.
Quebo zawsze na propsie

yebać

[quote name=”bumbap”]idz sie jaraj sbs gdzie indziej.
Quebo zawsze na propsie[/quote]

chuja wiesz o rapie

gdgasgasg

[img]https://i.imgur.com/9nND2Dn.jpg[/img]

BePower

[img]https://d2yfsz230e7t4e.cloudfront.net/wp-content/uploads/2013/11/KNOCK-MADNESS-HOPSIN.jpg[/img]
[img]https://passionweiss.com/wp-content/uploads/2013/08/Juicy-J-Stay-Trippy.jpg[/img]
[img]https://cdn.idolator.com/wp-content/uploads/2013/08/06/2-chainz-boats-ii-me-time-artwork-400×400.jpg[/img]

yebać

[quote name=”Analny_Mati”]pierdol się, chamski ryju. Analny Mati na dożywotnim propsie.[/quote]

MATI SAMOZWAŃCZA KURWA Z ROZJEBANĄ DUPĄ PO INWAZJI MURZYŃSKICH PAŁ

GlamFap

[quote name=”Mefedron”][img]https://www.cgm.pl/_vault/_gallery/_photo/33125.jpg[/img]
WIADOMO ZE TAK BEDZIE!
TEDE PROPS!
KURT_ROLSON ROZJEBIE 2014![/quote]

Nie sondze!
Ci panowie rozpierdolo 2014!

[img]https://www.freestyle.pl/_photo/1306/13173007_98_97082205.jpg[/img]

yebać

[quote name=”GlamFap”]Nie sondze!
Ci panowie rozpierdolo 2014!

[img]https://www.freestyle.pl/_photo/1306/13173007_98_97082205.jpg[/img][/quote]
NIE SONDZE, TEN PAN ROZJEBIE 2014

[img]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2c/W%C5%82odi_rapper.jpg[/img]

ŚnieżnyPyton

[quote name=”yebać”]NIE SONDZE, TEN PAN ROZJEBIE 2014

[img]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2c/W%C5%82odi_rapper.jpg[/img][/quote]

Kto to jest?

lol

[quote name=”yebać”]NIE SONDZE, TEN PAN ROZJEBIE 2014

[img]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2c/W%C5%82odi_rapper.jpg[/img][/quote]

NIE KURWA, BO

[img]https://c.wrzuta.pl/wi3946/a0c16b080026ca8d4fd751e7/peja_slu[/img]

Wazza

GIMBY NIE ZNAJO, OCZYWIŚCIE ŻE PŁYTA ROKU! A KAWAŁEK „PANIE” ZJADA CAŁĄ TWÓRCZOŚĆ MARNEGO ŁAKA ERIPE (OCZYWIŚCIE QUEBO PROPS)

[IMG]https://i60.tinypic.com/28kjaxs.jpg[/IMG]

yebać

[quote name=”ŚnieżnyPyton”]Kto to jest?[/quote]

Włodek – król i chrzciciel polskiego rapu, kurwo

DBS

Rasmentalism jedyna płyta z 2013, którą dalej słucham \ Z każdą płytą chłopaków jest tak samo! Słucham i stwierdzam boże co za asłuchalne gówno! Nagrywam na pena do samochodu i nagle po kilku przesłuchaniach chce więcej i więcej! Pokuszę się o stwierdzenie, że wyprzedzili eliminati nie mniej jednak tedzik wielkie propsy za to co robisz od 99 zawsze za Tobą co więcej nie ma co porównywać TDFA do chłopaków z Rasmentalism bo to dwie różne bajki stylowe, które jak najbardziej mi odpowiadają!

GL

KOLEJNY DOWÓD, ŻE TO STRONA WIEPRZA. BK

zwrotka

[quote name=”pan yapa”]Kocham Was chłopaki!!!!!!!!!!!! :*:*:*:*:*
[img]https://oi46.tinypic.com/1zxntat.jpg[/img]

ps.
https://www.youtube.com/watch?v=zA18ZHJfIx0%5B/quote%5D
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SNieF3fu7Jo[/youtube]

RZYT

[quote name=”BePower”][img]https://d2yfsz230e7t4e.cloudfront.net/wp-content/uploads/2013/11/KNOCK-MADNESS-HOPSIN.jpg[/img]
[img]https://passionweiss.com/wp-content/uploads/2013/08/Juicy-J-Stay-Trippy.jpg[/img]
[img]https://cdn.idolator.com/wp-content/uploads/2013/08/06/2-chainz-boats-ii-me-time-artwork-400×400.jpg[/img][/quote]
PSZECIESZ ELIMINATI PUTYOM ROKU KURWA A JAK NIE TO TFOJA STARA TO DZIFKA

a tak serio to wszystko się zgadza dodałbym jeszcze [img]https://pop-break.com/wp-content/uploads/2013/08/Tech-N9ne-something-else.png[/img]
a do polskich jako płytę roku zdecydowanie [img]https://1.bp.blogspot.com/-gZ6GJLBirUk/UkxuGUmK2qI/AAAAAAAAGsE/RwoB0RTFacE/s1600/Eklektyka-front.jpg[/img]

Poleruu

A idźcie w chuj. Wiadomo, że to rozjebało rok, a nie jakiś Wieprz
[img]https://www.popkiller.pl/sites/default/files/styles/w200/public/images/sokolmarysia_czarnabiala_0.jpg?itok=QYGW_X7c[/img]

WaszKurwaBóg

Nie wiem kurwa jakim hujem Tede może byc na 1 miejscu , jeżeli chodzi o płytę roku…
Proste , że płytę roku wydali Rasmentale , później VNM , a następnie wszystko jedno , bo reszta sceny ssie lachę.
Dziękuję dobranoc.

PK

[quote name=”Poleruu”]A idźcie w chuj. Wiadomo, że to rozjebało rok, a nie jakiś Wieprz
[img]https://www.popkiller.pl/sites/default/files/styles/w200/public/images/sokolmarysia_czarnabiala_0.jpg?itok=QYGW_X7c[/img][/quote]

PRZECIEŻ TO KAKOFONIA

[img]https://cdn2.thelineofbestfit.com/media/2013/05/the-weeknd-kiss-land-1024×1024.jpg[/img]
TO JEST PŁYTA ROKU

XDDDD

[quote name=”Poleruu”]A idźcie w chuj. Wiadomo, że to rozjebało rok, a nie jakiś Wieprz
[img]https://www.popkiller.pl/sites/default/files/styles/w200/public/images/sokolmarysia_czarnabiala_0.jpg?itok=QYGW_X7c[/img][/quote]

SSIESZ LASKE MARYSI I MINETE ROBISZ JASZCZOMBOWI
POEBAO??

ADHDX

[quote name=”BePower”][img]https://d2yfsz230e7t4e.cloudfront.net/wp-content/uploads/2013/11/KNOCK-MADNESS-HOPSIN.jpg[/img]
[img]https://passionweiss.com/wp-content/uploads/2013/08/Juicy-J-Stay-Trippy.jpg[/img]
[img]https://cdn.idolator.com/wp-content/uploads/2013/08/06/2-chainz-boats-ii-me-time-artwork-400×400.jpg[/img][/quote]

JUICY PROPSY W CHUJ ZA ALBUM

asd

Eklektyka i Pas Oriona zjada każdą z płyt wymienionych w rankingu.
W sumie to nawet feestyle Eldo zjada te płyty.

Designer

[IMG]https://iv.pl/images/40160383544780664721.jpg[/IMG]

masf

TEDE KRÓL.

JEBAĆ

PŁYTA TEDEGO SŁABA
WSZYSTKIE BITY ROBIONE NA JEDNO KOPYTO, A TEDZIK WARRIOR STYLE DOŚĆ CHUJOWY

Popularne