Sprawdź nas też tutaj

News

Polska hip-hopem stoi. Czego słuchają Polacy w 2019 roku?

Wiemy, które województwa słuchają płyt Sokoła, O.S.T.R.-a, Palucha i PRO8L3M-u.

Opublikowany

 

sokół
Sokół / fot. @osiemdziewiec

Pierwsza połowa 2019 roku za nami, warto więc przyjrzeć się, po jakie albumy Polacy najchętniej sięgali przez ostatnie sześć miesięcy. Które krążki wiodły prym w poszczególnych regionach? Kto i gdzie święcił największe triumfy? Patrząc na listę bestsellerów muzycznych Empiku za pierwsze półrocze 2019 cieszyć może fakt bardzo dużego popytu na rodzimych artystów. Najwięcej płyt sprzedano właśnie w kategorii muzyka polska, a i wśród drugiej najpopularniejszej kategorii – hip-hop & rap – dominują twórcy znad Wisły.

Muzyczna lista TOP 10

Empik obsługuje w ciągu roku ok. 90 milionów klientów w swoich salonach i w sklepie internetowym – ze względu na tak ogromną skalę jego zestawienie TOP można śmiało interpretować jako całościowe podsumowanie muzycznych gustów i wyborów Polaków. Ścisłą czołówkę najlepiej sprzedających się płyt zamyka Zbigniew Wodecki i jego niedokończona płyta „Dobrze, że jesteś”. Miejsce dziewiąte należy do Pawła Domagały – twórcy albumu „1984”. Na ósmym miejscu znalazło się ubiegłoroczne wydanie projektu Męskie Granie, na którym można usłyszeć śmietankę polskich artystów: Krzysztofa Zalewskiego, Dawida Podsiadłę, Korteza, Darię Zawiałow, Organka, a także Katarzynę Nosowską. Szczęśliwa siódemka przypadła poznańskiemu raperowi Paluchowi za płytę „Czerwony Dywan”. Zbliżony wynik zanotowali inni przedstawiciele sceny hip-hopowej, czyli duet PRO8L3M z wydanym w tym roku krążkiem zatytułowanym „Widmo”.

Na piątym miejscu listy muzycznych bestsellerów Empiku uplasował się Dawid Podsiadło z albumem „Małomiasteczkowy”. Na czwartej pozycji sklasyfikowany został O.S.T.R., który nie zwalnia tempa po rekordowym albumie „Życie po śmierci”. Jego najnowszy muzyczny projekt, czyli „Instrukcja obsługi świrów” zyskał grono wiernych słuchaczy. Raperowi niewiele zabrakło do najniższego stopnia podium, które zajął Queen w specjalnym, trójpłytowym wydaniu „Greatest Hits”. Mimo że Freddie Mercury zmarł w 1991 roku, jego twórczość wciąż cieszy się ogromną popularnością. Spora w tym zasługa kinowej biografii brytyjskiej kapeli – „Bohemian Rhapsody”. Na drugim miejscu rewelacyjna płyta „Wojtek Sokół” rapera, dla którego, o dziwo, był to pierwszy w pełni solowy album. Na szczycie półrocznego zestawienia uplasował się krążek „A Star Is Born” – muzyka z filmu „Narodziny gwiazdy” z Lady Gagą i Bradleyem Cooperem. Podobnie jak w przypadku Queen, laur najchętniej kupowanej płyty wiąże się ściśle z zeszłorocznym sukcesem filmu i Oscarem za najlepszą piosenkę – „Shallow”.

Polska hip-hopem stoi

W pierwszej połowie tego roku prym wiedli raperzy. – Cała kategoria hip-hopowa niezmiennie radzi sobie dobrze – podsumowuje Dominik Sadowski, szef działu muzyki w Empiku. – Za sprawą dwóch lutowych premier Sokoła oraz O.S.T.R.a, raperzy rozgościli się na szczytach 12 regionalnych list sprzedaży – dodaje. Album „Wojtek Sokół” jest numerem jeden w jedenastu województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim. Znany głównie z WWO raper został wyprzedzony przez O.S.T.R.a tylko w województwie łódzkim, z którego wywodzi się twórca „Instrukcji Obsługi Świrów”. Ponadto wśród najczęściej kupowanych płyt znaleźć można też duet PRO8L3M i ich projekt „Widmo”. Z kolei w ośmiu województwach wśród pięciu albumów, na które popyt był największy, znajdziemy Palucha i jego „Czerwony Dywan”. Wśród najchętniej kupowanych płyt są  jeszcze krążki raperów nowej fali, jak Bedoes czy Jan Rapowanie.

„A Star Is Born” było najchętniej kupowanym albumem w czterech województwach: mazowieckim, pomorskim, śląskim, a także wielkopolskim. W dziewięciu kolejnych muzyka z filmu „Narodziny gwiazdy” uplasowała się na drugim miejscu w wynikach sprzedaży. „The Greatest Hits I, II, III” zespołu Queen znalazł swoje miejsce w podsumowaniu pięciu najchętniej kupowanych płyt jedenastu regionach Polski.

Trzeba przyznać, że mimo podziału administracyjnego Polacy są dość zgodni w preferencjach muzycznych. Jak wynika z dotychczasowych podsumowań, bez względu na adres zamieszkania sięgają po te same krążki. Oprócz wspomnianych muzyków świetne wyniki sprzedaży osiągnęła również płyta „Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadły. Najlepszy wynik Dawid zanotował na Podlasiu, gdzie był trzecim najchętniej kupowanym wykonawcą. Jedynym wyjątkiem w zestawieniu jest obecność płyty „Dobrze, że jesteś” Zbigniewa Wodeckiego ostatni album muzyka doceniono w województwie małopolskim.

TOP 10 muzyka, Empik – I półrocze 2019

1. Lady Gaga, Bradley Cooper – A Star Is Born; Universal Music Polska

2. Sokół – Wojtek Sokół; Warner Music Poland

3. Queen – The Greatest Hits I, II & III; Universal Music Polska

4. O.S.T.R. – Instrukcja obsługi świrów; Asfalt Distro

5. Dawid Podsiadło – Małomiasteczkowy; Sony Music Entertainment

6. PRO8L3M – Widmo; Agora SA

7. Paluch – Czerwony dywan; Step Hurt

8. Męskie Granie 2018; Firma Księgarska Olesiejuk

9. Paweł Domagała – 1984; Mystic Production

10. Zbigniew Wodecki – Dobrze, że jesteś; Agora SA


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

 
30 komentarzy
Subscribe
Powiadom o

News

Fabijański tłumaczy się z żenady i odpowiada Wojtkowi Goli

„Wygrałem tę walkę przez dyskwalifikację, co jest absurdem”.

Opublikowany

 

Fabijański po 11 sekundach zrezygnował z walki i opuścił oktagon podczas sobotniej gali Fame: Reborn. Nie uważa on, że wykorzystał federację i niesłusznie pobiera wynagrodzenie. Odpowiedział także Wjotkowi Goli, który nazwał go „c*pą”.

Fabijański wygrał walkę? „To jest absurdem”

Fabijański twierdzi, że ciężko przygotowywał się do walki. Zrobił wagę, jeździł w góry do trenera, który pomagał mu przed pojedynkiem. Dlaczego tak się zachował w sobotni wieczór?

– Głupieje w tym oktaognie. Dzieją się rzeczy dziwne. Jakby urywał mi się film i robię absurdalne rzeczy. Jeszcze mnie Wardęga bił jak leżałem. Co ciekawe, wygrałem tę walkę przez dyskwalifikację, co jest jakimś absurdem – mówi artysta.

„Nie czuję, że za darmo zarobiłem”

Aktor odniósł się też do licznych zarzutów, że wyszedł do walki tylko po to, żeby zarobić, a nie dać nic od siebie. – Jak za mało dałem? Przecież to nie chodzi o te walki, to jest tylko zwieńczenie. Polaryzacja ludzi, show z Olejnikiem, który był wymyślony. Ciężkie emocjonalnie to wszsytko dla mnie było. Każda konferencja to było coś bardzo, bardzo trudnego. Nie czuję, że za darmo zarobiłem pieniądze – mówi.

Sebastian odpowiada Goli

– Z całym szacunkiem Seba, ale nie chciałeś się bić. Zachowałeś się jak c*pa  – powiedział tuż po walce z Fabijańskim Wojtek Gola. Co na to aktor?

– Nie jestem stąd. Jeżeli Wojtek tak uważa, to trudno. Uważam, że wychodząc do oktagonu przy tak dużym wydarzeniu, to trzeba mieć trochę odwagi i raczej pipą bym się nie nazwał. Natomiast, faktycznie mogę tak wyglądać w oktagonie. Moge przyznać Wojtkowi rację, że moje walki nie świadczą o tym, że jestem kozakiem – tłumaczy.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Fabijański uciekł z oktagonu – kuriozalna sytuacja na Fame: Reborn

„Zachowałeś się jak c*pa” – grzmi Wojtek Gola.

Opublikowany

 

fabijański ucieka

Main event sobotniej gali Fame: Reborn przejdzie do historii. Sebastian Fabijański uciekł z oktagonu. Nie chciał kontynuować walki tuż po jej rozpoczęciu.

Kilka dni przed galą Fame: Reborn main event został zmieniony na walkę drużynową. Fabijański i Tomasz Olejnik mieli zmierzyć się z Sylwestrem Wardęgą i Wojtkiem Golą w walce bokserskiej. Kiedy walka się rozpoczęła i Wardęga ruszył na aktora zadając mu zaledwie kilka ciosów, ten natychmiast się położył. Sędziowie przerwali na chwilę pojedynek i zaczęli dyskutować z Sebastianem.

Fabijański rezygnuje z dalszej walki

Aktor najpierw wskazywał, że boli go kolano, a później oko. Miał pretensje do sędziego, że Wardęga go uderzył, gdy ten leżał na deskach, a walczyli w boksie, gdzie takie ciosy są niedozwolone. Zanim Wardęga został zdyskwalifikowany, Fabijański… zrezygnował z dalszej walki i opuścił oktagon. – To było żenujące – komentował Maciej Turski. – Kuriozalne zachowanie – dodał Kubańczyk. Komentujący walkę powiedzieli również, że wobec Sebastiana powinny zostać wyciągnięte jakieś konsekwencje za jego zachowanie.

Rozmowa Fabijańskiego z sędzią
Sebastian zrezygnował z walki po kilku sekundach

Na ringu zostali tylko Gola i Olejnik. Włodarz szybko rozprawił się ze swoim rywalem, mając nad nim ogromną przewagę i ostatecznie wygrywając main event.

Fabijański wychodzący z oktagonu

Gola atakuje Fabijańskiego

Tuż po walce głos zabrał Wardęga. – Zadałem cios w ferworze walki i zostałem zdyskwalifikowany. Jest mi w ch*j przykro – powiedział, przepraszając publiczność. Chwilę później Fabijańskiego zaatakował Gola. – Z całym szacunkiem Seba, ale nie chciałeś się bić. Zachowałeś się jak c*pa – dodał.

Nitrozyniak: „Ch*j nie człowiek”

Kuriozalny main event skomentował także Nitrozyniak. Zasugerował on, że Fabijański wszedł do oktagonu, żeby zarobić łatwe pieniądze, ale bez walki. – Sylwester owszem sfaulował, ale Fabijański się nie chciał bić i wykorzystał lukę, żeby hajs po 10 sekundach zabrać w kiermanę. Ch*j nie człowiek – ocenił zachowanie aktora.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Filipek zakończył kolejny beef

Raper opublikował wspólne zdjęcie ze swoim oponentem.

Opublikowany

 

Przez

filipek

Filipek i Koldi doszli do porozumienia, a ich wspólne zdjęcie sugeruje, że beef został zakończony. Poniekąd przyczynili się do tego Solar i Białas.

Na początku roku Filipek pogodził się z Bedoesem, a teraz zakończył kolejny z konfliktów. Solar i Białas zaprosili na wczorajszy koncert w warszawskiej Stodole Filipka i Koldiego. Po występie raperzy opublikowali wspólne zdjęcie, które możemy odebrać tylko w jeden sposób – beef Filipek vs Koldi został zakończony.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Miliard streamów Snoop Dogga. Ile na tym zarobił?

Kwota nie robi wrażenia.

Opublikowany

 

Przez

Snoop Dogg przekroczył magiczną barierę miliarda streamów na Spotify. Ile można na tym zarobić? Okazuje sie, że wcale nie tak dużo.

– Wysłali mi jakieś g*wno zed Spotify z informacją, że uzyskałem miliard streamów – powiedział raper w podcaście Business Untitled Snoo. – Powiedziałem do mojego wydawcy: Podziel to. Ile to pieniędzy? To nie było nawet 45 tys. dolarów – dodał.

Przypomnijmy, że na małe stawki za streaming narzekali niedawno Peja i Gural. – – Zapytuję, gdzie jest hajs. Kolo od Spoti miał wizję, żeby muza była darmowa i ta wizja weszła w życie. Wykupujecie abonament na całą muzykę świata – nietrudno wyliczyć to, co nie policzalne, żeby dojść do wniosku, że to nic tylko plecy – uważa Rychu.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Popek o nowym tatuażu: „Wszystko to fejk. Jesteście marionetkami”

Oświadczenie rapera.

Opublikowany

 

Przez

popek walka

Kilka dni temu Popek opublikował komentarz wołający o pomoc, w którym zaprezentował dalszą część swojej metamorfozy. Okazuje się, że wszystko to było nieprawdą, a raper postanowił… wykorzystać fanów.

– Zostaliście wykorzystany przez typa, który został wykorzystany. Sztuczna inteligencja zrobiła za mnie karierę, liczby nie kłamią. Ja nigdy nie byłem fejkiem, nigdy k*rwa nie byłem fejkiem. Jaki jestem, taki jestem. Nikt mnie nie wykorzystał. Wk*rwiliście mnie. Nie celowałem w jakiś rekord komentarzy. Ukrywałem się 2 dni, żeby mojego ryja nie było widać. Kocham się za to, kim jestem. Wszystko to był fejk. Chciałem Wam pokazać, że jesteście marionetkami w moich łapach. Jak pstryknę palcem i powiem w lewo – to idziecie w lewo. Jak nagrywam „Dirty Dianę” i mówię, że to będzie największy hit, to on się nim stanie. Nikt mi nie kazał – mówi raper.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Goście z wielu krajów na mixtapie Frostiego „One Foot Out”

„Ten mixtape to wprowadzenie do mojego świata”.

Opublikowany

 

Przez

frosti

Frosti przedstawia swój najnowszy projekt „One Foot Out”, który jest doskonałym wprowadzeniem do świata tego bezkompromisowego artysty. Mixtape powstał z udziałem zaprzyjaźnionych artystów z różnych krajów, m. in. Czech, Anglii, Bułgarii i Węgier.

Reprezentant SPÓŁKI ZOO tak opowiada o swoim nowym wydawnictwie:

– Po „Albercie Trapsteinie” i singlowym „Cinkciarz EP” stwierdziłem, że jestem gotowy na wydanie projektu, który w 100% wyrazi mnie twórczo. Jest ostro, jest sentymentalnie, jest świeżo, ogólnie dobrze jest i dobrze chłopaki robią.

Okładka mixtape’u

Są tu goście z wielu krajów, z wielu miast, różni stylowo, ale tacy, którzy czują mój lot i dogadują się ze mną na poziomie twórczym. Pracowałem przy tym projekcie z turbo zajawkowiczami i mega utalentowanymi ludźmi. Prosami w swoich fachach. I chociaż dzieliły nas setki kilometrów, bariery językowe i sposoby robienia muzyki czy jej wydawania, dogadalismy się wlaśnie dzięki tej muzyce.

Robiłem ten mixtape w sztosie, zaszyty, znowu w sztosie, zauroczony, ze złamanym sercem, kiedy miałem hajs i gdy go nie miałem. Wk*rwiony, zajarany życiem i zmęczony jak sk*rwysyn. Wielokrotnie odbijałem się od różnych ścian, ale to tylko po to, by zrobić w nich dziury i się przebić. Dziś jestem „One Foot Out”, a ten mixtape to wprowadzenie do mojego świata.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

Popularne

Copyright © Łukasz Kazek dla GlamRap.pl 2011-2023.
(Ta strona może używać Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie.)