Sprawdź nas też tutaj

teledysk

Polskie Znaki i Vito Bambino ratują pamięć polskich pieśni ludowych

Wzruszająca pieśni o równości ludzi wobec śmierci.

Opublikowany

 

fot. Kobas Laksa

Ważne postacie polskiej popkultury pod przewodnictwem Radka Łukasiewicza (Bisz/Radex, Pustki, Artur Rojek), Jarka Ważnego (Kult) oraz Janusza Zdunka (Kult) ratują polskie pieśni ludowe przed wyginięciem, poruszając niezwykle ważny, ale trudny temat. Do tej pory ukazały się trzy utwory nagrane wraz z Sanah, Matyldą Damięcką i Michałem Szpakiem. Kolejną odsłoną jest utwór “Niech monarchowie” z udziałem Vito Bambino. To wzruszająca pieśni o równości ludzi wobec śmierci.

“Życie prezydenta i generała warte jest tyle samo, co życie dziecka, lekarza, kierowcy ciężarówki czy szeregowego żołnierza. I skończy się tak samo, niezależnie czy pod gołym niebem, czy za grubym murem pałacu. Tym, którzy o tym zapomnieli, przypominamy, korzystając z dorobku naszej kultury ludowej”- mówią muzycy

“Śmierć króla z tronu w ciemną trumnę wsadzi
i z majestatem w ziemię zaprowadzi
z ręki cesarskiej berło wytrącywa
piaskiem przykrywa”- to fragment utworu “Niech Monarchowie”

Wszystko zaczęło się od Radka Łukasiewicza, Jarka Ważnego i Janusza Zdunka, którzy postanowili zmierzyć się z tematem przemijania, śmierci i żałoby. Mimo, iż to elementy nieuchronne, będące częścią codzienności, stanowią w naszym kraju kulturowe tabu. Muzycy stworzyli niezwykłe kompozycje, które pomogą słuchaczowi spojrzeć na kwestie ostateczne z innej perspektywy i dzięki temu pomóc mu w oswajaniu trudnych doświadczeń.

Materiały do „Rzeczy ostatnich” to wynik wielu godzin rozmów i spotkań z pasjonatami tematu z całego kraju; twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia; wiejskimi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami. Podróży po polskich wsiach, miastach i miasteczkach. Wkrótce okazało się, że na podróży się nie skończy.

Na podstawie zebranych przez Jarka Ważnego tekstów i zrębów melodii (nagrywanych na dyktafon w kole gospodyń wiejskich czy podczas bezpośrednich spotkań ze śpiewakami) powstały kompozycje skierowane do współczesnego odbiorcy.

Od początku rozumieliśmy trudność zadania, żeby współczesna „piosenkowa” produkcja nie pozbawiła pierwotnych pieśni ich właściwego ducha i sensu. Zdajemy też sobie sprawę, jaka ciąży na nas odpowiedzialność: niektóre z tych utworów nigdy nie zostały profesjonalnie nagrane, nie posiadały także aranżacji – wszystkie były tradycyjnie wykonywane „a capella” przez płaczków pogrzebowych, nierzadko z improwizowanymi melodiami. Postanowiliśmy nagrać je z wokalistami, uprawiającymi na co dzień różne style, których barwy głosu i emocjonalność pozwolą odnaleźć się w tej osobliwej materii. Są to Michał Szpak, Matylda Damięcka, Vito bambino i inne popularne postaci.

Album dedykujemy Bartowi Sosnowskiemu, który zaśpiewał z nami w utworze “Cokolwiek w świecie”.

Premiera albumu “Rzeczy ostatnie” została zaplanowana na 25 marca.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

 

teledysk

Nowy Polak oddaje szacunek rap grze

„Ja nie wziąłem się znikąd”.

Opublikowany

 

Przez

„Do Studia” – numer o czystej zajawce do muzyki i rapu od Nowego Polaka. To w pewnym sensie oddanie szacunku kulturze, która go wychowała.

Klip nagrany w legendarnym House of Hits Recording Studio w Miami – miejsca, gdzie swoje numery robili Lil Baby, Future, Central Cee, Ice Spice i wielu innych. Dokładnie – miejsce, które pachnie historią rapu.

W klipie również przebitki z Rolling Loud i kilka innych ciekawych smaczków, które robią klimat.

Czytaj dalej

teledysk

Fałszywa miłość Beteo i Young Leosi

Wspólny singiel i futurystyczny obrazek.

Opublikowany

 

Przez

beteo young leosia

Beteo, kojarzony z nowoczesnym brzmieniem i współpracami m. in. z Matą, White 2115 czy bambi, wraca z nowym singlem. Tym razem tworzy mocny i przebojowy duet z Young Leosią

„Fakelove” to numer o fałszywych uczuciach, relacjach i samotności, ale podszyty pewnością siebie kogoś, kto zna swoją wartość.

Za świeżą produkcję odpowiadają młodzi producenci Mercury, Skibovicz i Wardza20k.

Za teledysk, na którym zobaczymy Beteo i Young Leosię w futurystycznej odsłonie, odpowiada Borys Bernacki, zaś okładka singla została stworzona przez malarza Mateusza Kubiaka, łączącego w swoich pracach elementy artystyczne z nocnym życiem miasta.

Czytaj dalej

teledysk

T. „Bigga” – pokaz skillsów w wykonaniu rapera z undergroundu

Bragga w wykonaniu reprezentanta Trip 2 Ghetto.

Opublikowany

 

t bigga

Raper ukrywający się pod enigmatyczną ksywką T., tym razem prezentuje pokaz swoich umiejętności w numerze „Bigga”.

„Bigga” to typowo braggowy numer, skupiający się na technice i zabawie słowem, ale autor nie zapomina też o przekazie.

– Chciałbym zaszczepić w głowie słuchaczowi moją ksywę. Chciałbym, żeby widział literę T i myślał o mnie. Uważam, że to uczciwa wymiana – on się bawi przy piosenkach, a ja jestem zapamiętany – komentuje T.

– Staram się patrzeć poza to co jest widoczne na pierwszy rzut oka i proszę też o to słuchacza. Mówię, że każdy kiedyś osiągnie punkt krytyczny, który go złamie. Nie potrzebuję walidacji w postaci pieniędzy za moją twórczość, wystarczy mi szacunek słuchającego – dodaje.

Czytaj dalej

teledysk

„Święte słowa” Małpy: wielki powrót weterana z Torunia

„Raperzy niech szczerzą kły, to tylko protezy”

Opublikowany

 

małpa święte słowa

Małpa przerywa długą i typową dla siebie ciszę, która następuje po każdej jego płycie.

„Święte słowa” to pierwszy, tytułowy singiel zapowiadający 5 solowy album Łukasza. Album, który jest rymowaną opowieścią o byciu raperem, partnerem i ojcem. O sukcesach i wyzwaniach; codzienności i zachwytach w kolejnych rozdziałach życia, przed którymi stają współcześni 40-latkowie.

Małpa „Święte słowa” – preorder

Jak sugeruje tytuł albumu, słowa pełnią na nim istotną rolę ale muzyczna fuzja hip-hopu, jazzu i elektroniki autorstwa Steva Nash’a stanowi ich efektowne dopełnienie.

Preorder płyty „Święte słowa” dostępny jest na stronie: malpa.store

Małpa – jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiego rapu

Małpa, a właściwie Łukasz Małkiewicz, to jeden z najbardziej charakterystycznych głosów na polskiej scenie hip-hopowej. Zadebiutował w 2009 roku albumem Kilka numerów o czymś, który do dziś uchodzi za jedną z najważniejszych płyt w historii polskiego rapu. Jego teksty to połączenie osobistej refleksji, precyzyjnej obserwacji i literackiej wrażliwości. Małpa znany jest z selektywności w wydawaniu muzyki – jego kolejne płyty pojawiają się rzadko, ale każda z nich jest wydarzeniem artystycznym, które na długo zostaje w świadomości słuchaczy.

Czytaj dalej

teledysk

Vae Vistic: „Szpaku i Kubi mi oddali cały profit, który zrobiłem z >Więzi<„

Vae Vistic rapuje o kolegach z branży w kolejnym singlu z płyty „TON 618”.

Opublikowany

 

Przez

vae vistic

„Kontra” to kolejny singiel z koncepcyjnego albumu „TON 618” autorstwa Vae Vistica. To moment przełomowy w tej dźwiękowej podróży: intensywny, żywy, pulsujący emocją zbiorowości.

„Kontra” to pierwszy utwór w tym projekcie, w którym artysta nie jest sam – w teledysku udział wzięli fani, nadając mu zupełnie nowy wymiar. Ich obecność nie tylko wzmacnia przekaz, ale i symbolizuje energię, która rodzi się we wspólnocie. To manifest – głos przeciwko obojętności, zbudowany z wielu głosów, ale płynący z jednego źródła.

Brzmieniowo „Kontra” balansuje między elektroniką a żywym napięciem bębnów i emocjonalnego wokalu. To utwór, który nie tylko opowiada, ale wciąga – w rytm, w przekaz, w tłum.

W numerze padają ciekawe wersy na temat Szpaka, Kubiego czy Chivasa.

Album „TON 618” ukazał się 4 kwietnia, domykając koncepcyjną historię zapowiadaną wcześniej przez „Atrap”, „Młody Yakuza”, „Puls” i „TON 618”.

Czytaj dalej

Popularne

Copyright © Łukasz Kazek dla GlamRap.pl 2011-2025.
(Ta strona może używać Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie.)

error: