Sprawdź nas też tutaj

News

Poznaliśmy nominowanych do Fryderyków 2019

Rewolucyjne zmiany i zaskoczenia w kategorii hip-hopowej.

Opublikowany

 

fryderyk

W tym roku najważniejsze nagrody polskiego przemysłu muzycznego przechodzą ogromne zmiany. Fryderyki po raz pierwszy zostaną rozdane w Katowicach, a dodatkowymi atrakcjami będą festiwal muzyczny, panele tematyczne, konferencje oraz nowość – finał plebiscytu „Nagroda Publiczności”.

Rewolucyjne zmiany

Dotychczas Fryderyki były rozdawane w dziewięciu kategoriach dla muzyki popularnej. W tym roku zostały one rozszerzone do 20 kategorii. Pojawiły się wyróżnienia dla autorów, kompozytorów i za oprawę graficzną. – Wiele niszowych segmentów rynku muzycznego i stylów muzycznych, takich jak piosenka poetycka czy muzyka dziecięca, zyskało w tym roku możliwość walki o statuetkę w obrębie swojej kategorii – informuje ZPAV.

W tegorocznej edycji nagród Fryderyk zarejestrowano 1 257 zgłoszeń albumów, singli i teledysków. Najwięcej nominacji otrzymały te z udziałem Dawida Podsiadły. Akademia nominowała album i piosenkę Małomiasteczkowy, a także utwór Początek wykonany wspólnie z Kortezem i Krzysztofem Zalewskim – wyróżniła również artystę jako autora i kompozytora. Nominację otrzymały także dwa teledyski z jego udziałem (nominacje dla reżyserów: Tomasza Bagińskiego i Tadeusza Śliwy) oraz oprawa graficzna albumu Małomiasteczkowy (nominacja dla autora grafiki Bartłomieja Walczuka).

Głosowanie i festiwal

Również po raz pierwszy w historii fani polskiej muzyki, którzy zakupią bilet, będą mogli uczestniczyć w uroczystości wręczenia nagród. Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu odbędzie się w piątek 9. marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jej będzie można śledzić na żywo na antenie TVN. Święto polskiej muzyki poważnej zaplanowano z kolei na wtorek 12. marca. Wydarzenie zagości w najlepszej sali koncertowej w Polsce – siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Nowością będzie także festiwal, stanowiący muzyczne dopełnienie całego wydarzenia. W niedzielę 10. marca, dzień po oficjalnych uroczystościach, w przestrzeniach MCK odbędzie się seria koncertów najlepszych polskich wykonawców. Występom towarzyszyć będą ponadto konferencje tematyczne, organizowane z myślą o przedstawicielach branży oraz miłośnikach muzyki, interesujących się kulisami rynku muzycznego. Gośćmi konferencji będą wybitni eksperci z Polski i ze świata, artyści, producenci muzyczni, managerowie, dziennikarze muzyczni. Program koncertów na oba dni zostanie opublikowany już niebawem.

Zaskoczenie w kategorii Album Roku Hip-Hop

Tradycyjnie już nie obyło się bez zaskoczeń w kategorii najbardziej nas interesującej, czyli Album Roku Hip-Hop. Taco Hemingway, O.S.T.R. i Taconafide to artyści, których się spodziewaliśmy i mogliśmy ich typować w ciemno. Dziwi natomiast obecność Abradaba i jego albumu „048”, który przeszedł bez żadnego echa, otrzymał bardzo słabe recenzje i zadebiutował na krajowej liście Olis dopiero na 38. pozycji.

Cieszy natomiast pojawienie się wśród nominowanych albumu PRO8L3M „Ground Zero Mixtape”, który w GlamRapowym podsumowaniu roku został okrzyknięty płytą roku. – Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak bezbłędny tworzą ci panowie duet – pisał Bartek Ciepłota w podsumowaniu roku.

Nominacje do Fryderyków (wybrane kategorie)

Album roku hip-hop
Abradab – 048
Taco Hemingway – Cafe Belga
PRO8L3M – Ground Zero Mixtape
Taconafide – Soma 0,5 mg
O.S.T.R. – W drodze po szczęście

Album roku pop
Paweł Domagała – 1984
Kasia Kowalska – Aya
Zbigniew Wodecki – Dobrze, że jesteś
Dawid Podsiadło – Małomiasteczkowy
Lanberry – miXtura

Album roku rock
Illusion – Anhedonia
Limboski – Poliamoria
Power of Trinity – Ultramagnetic
Riverside – Wasteland
Lao Che – Wiedza o społeczeństwie

Album roku elektronika
Kamp! – Dare
Xxanaxx – Gradient
Flirtini – Heartbeats & Promises vol. 4
Sonar – Torino
Linia Nocna – Znikam na chwilę

Fonograficzny debiut roku
Baranovski
Pola Rise
Roksana Węgiel
Tęskno
Tulia

Autor roku
Dawid Podsiadło
Kasia Lins
Katarzyna Nosowska
TEAM AUTORSKI: Krzysztof Zalewski / Dawid Podsiadło
TEAM AUTORSKI: Patryk Kumór / Michał Pietrzak / Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Jan Bielecki

Najlepsza oprawa graficzna
Tomek Kudlak za album “Aya” Kasi Kowalskiej
Macio Moretti za album “Basta” Nosowskiej
Bartłomiej Walczuk za album “Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadło
Angelika Bujak za album “miXtura” Lanberry
Mariusz Mrotek za album “Raj” The Dumplings

Utwór roku
Dawid Podsiadło – Małomiasteczkowy
Michał Szczygieł – Nic tu po mnie
Daria Zawiałow – Nie dobiję się do ciebie
Lanberry – Nie ma mnie
Męskie Granie Orkiestra – Początek

Teledysk roku
Natalia Nykiel – Łuny
Dawid Podsiadło – Małomiasteczkowy
Nosowska – Nagasaki
Męskie Granie Orkiestra – Początek
Zuza Jabłońska – Powiedz mi to w twarz ft. Jan-rapowanie & Siles

19 komentarzy
19 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
twoja stara
3 lat temu

skąd tam się kurwa wziął abradab?

znaczy nic do niego nie mam i szanuję w opór, ale ani to się nie sprzedawało jakoś super, ani jakoś nie było o tym głośno to jakie są kurwa wyznaczniki dostania takiej nominacji kurwa?

chociaż o wiele lepsze to niż żeby rywalizowali tam, że sobą bedoes, żabson, paluch albo szpaku

sss
3 lat temu
Reply to  twoja stara

zgadza sie szanuje daba ale to nie bylo nawet w top 10 najbardziej w najbardziej obiektywnej opini

Killi
3 lat temu
Reply to  twoja stara

Normalne. Wydawca zgłasza do kapituły papiery. Zbiera się gremium i wybiera albumy do nominacji. Abradab jest często nominowany z uwagi na to, że jego kawałki nie zawierają wulgarnych treści i niosą w sobie jakąś wartość. Oczywiście ta wartość w sensie „przekaz” jest przesadzona, ale Abradab jest dość często nominowany, nawet za czasów Kalibra byli, gdzie zdobyli statuetkę. Poza tym Abradab solo zdobył dwa Fryderyki i jest członkiem kapituły. Poza tym jest członkiem Akademii Fonograficznej, która przyznaje te nagrody, a nie każdy raper jest zrzeszony.

Emmmaaa
3 lat temu
Reply to  Killi

Dziękujemy Rychu za wyjaśnienie.

mgr Blokers
3 lat temu
Reply to  Killi

dlatego yurkowsky powinien przyznawać własne złote siurki jako najbardziej prestiżową nagrodę do zdobycia w rapgrze

nagrodę oczywiście będzie otrzymywał każdy i co roku, nawet jeśli nic nie wydał, bo wiadomo, że siurek wszystko obiektywnie propsuje i chciałby nagrodzić każdego rapera żeby innym nie było przykro albo żeby nikt się na niego nie wypiął

no elo siurek

beztroskiczas
3 lat temu
Reply to  twoja stara

rok temu guova (ktora wogole nie wbila na olis ze swoja plyta) miala nominacje za plyte roku( glownie dzieki temu ze wydala ja w sony), dzis ostry ze swoja najslabsza plyta w dorobku ma nominacje z wyzej wspomnianym abradabem, wyglada na to ze reka reke myje jak wiesz z kim sie trzymac w kuluarach.

Iksiński
3 lat temu
Reply to  beztroskiczas

beztroski czas, Abradab i ostry są w kapitule od lat z uwagi, że mają w swojej kolekcji Fryderyka, a nawet po kilka. Każdy gatunek ma jakieś swoje przedstawicielstwo, a skoro raperzy mają „wyjebane w branżę” i większość nie jest zrzeszona w Akademii Fonograficznej lub nie ma wsparcia mocnego majorsa (wspomniana guova) to czego się spodziewasz? Naturalnym jest, że gremium będzie nominować kogoś ze swojego grona, dobrze kojarzonego, kto jeszcze sam wysyła papiery. To chyba oczywiste. Abradab i ostry są w tym od lat, ale już widać od dwóch czy trzech sezonów, że kolejnym rapowym grajkiem, który będzie rok rocznie nominowany będzie pakoleminggej. To, że spora większość rapierków ma wywalone cyce na to powoduje, że dość mocno zawęża się krąg osób czy składów do nominacji. Nie doszukiwałbym się tutaj układów i że ręka rękę myję. Nie jesteś zrzeszony, nie wysyłasz papierów do nominacji to jest mieć nie będziesz. Proste. Takie są zasady.

Asasin
3 lat temu
Reply to  beztroskiczas

Co ty k..wa opowiadasz. Dab sam sobie pisze teksty, nagrywa się, robi bity i do tego nie ulega modzie. Napisz cwaniaku kto tak jeszcze robi, hmmm może ulubiony przez warszawkę pro8bl3m a może mocno stępiony od kilku płyt ostry? Recenzję piszą koledzy królika lub niedoszli raperzy (ekspert więcławek) albo przeterminowani jak ciocia dobro i numer ostatni. może kiedyś przejrzycie na oczy poza powieki kolesiostwa i w końcu zrozumievie jego teksty…

Odb
3 lat temu
Reply to  twoja stara

Fryderyków 9021 poznaliśmy nominowanych do

Niefukej
3 lat temu

Małomiasteczkowy Dawid obudził się w piękną sobotnią niedzielę po czym usłyszał, że ojciec grasuje w kiblu. Aby pozostać niezauważonym użył liści paproci jako kamuflażu po czym ruszył zajebac wiadro z dopa w ogrodzie. Jego szczęście nie trwało długo gdyż najebany ojciec wsadził mu chuja w dupe, podrapal się po sowitym wąsie i powiedział: nie ma to jak wyruchac paprotke

Hahahahaha
3 lat temu
Reply to  Niefukej

wincyj

tępy głupek
3 lat temu

ostry to jest jednak tępy głupek do potęgi nieskończonej. trzyma Fryderyka w kiblu, ale co rok zgłasza papiery do nominacji…no kurwa jego mać, parodia. hipokryzja level hard. kiedy track z pieluchem?

­­­tak będzie
3 lat temu

wszystkie fryderyki zgarnie ten małomiasteczkowy pedałek z wąsikiem, bo każdy sra z zachwytu nad nim

ProfesorNauk
3 lat temu

Że Fryderyk Chopin?

ProfesorNauk
3 lat temu
Reply to  ProfesorNauk

Dawid Podsiadło gamoniu! Ale nie popieram że to pedałek. Gość ma talent i ciekawe teksty.

beztroskiczas
3 lat temu

Sprawdzzcie kategorie 'Utwór roku & Autor roku’ nominowani tylko z branzy popiku, tym samym zwiekszaja liczbe nagrod swoim pupilom.

Dziewic
3 lat temu

Nie potrafisz nagrać dissu, jednego spoko kawałka??

e4r44r
3 lat temu

taco to nie rap. to monodeklamacja polozona na muzyke.
nie kazdy kto gada na bicie to raper

Ghrtg
3 lat temu

Przesłucham i wybiorę hahaha

Popularne