Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Quebonafide „Romantic Psycho”: Możemy się umówić, że to dzieło – recenzja

Najciekawszy album w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Opublikowany

 

quebonafide romantic psycho

Szczerze mówiąc, to nawet nie jest do końca recenzja. Przynajmniej nie w tak klasycznej formie, jaką od lat dostarczamy wam na łamach GlamRapu. Dlaczego? Może dlatego, że samo “Romantic Psycho” nie przypomina zbytnio pełnoprawnego albumu. Może powodem jest to, że bardziej niż sam krążek ciekawsze okazały się zachowania społeczeństwa z nią związane. Przed wami coś na przełomie recenzji i felietonu, najbardziej antagonizującego środowisko albumu w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Pieniążki, pieniążki, piszą o nich książki

Może zaczniemy od przybliżenia, z czym tak właściwie mamy do czynienia. Pierwsze trzy numery były nam już dobrze znane z singli, a i wykonanie było jak najbardziej poprawne. Przeszły one ewidentnie przez sesję nagraniową, a następnie mix oraz master. Czemu o tym wspominam? Bo realizacji kolejnych utworów po prostu zabrakło. Przejdźmy do ciekawszej części “Romantic Psycho” rozpoczynającej się od 4 utworu z tracklisty. Dlaczego użyłem takiego nieoczywistego przymiotnika? Bo ewidentnie bliżej mu do freestyle’u nagrywanego po trzech puszkach z kolegami niż do poważnej sesji w studio z dźwiękowcem. Od szóstego utworu, czyli “Zarys, Szkic”, zgodnie z tytułem pojawiają się nagrania przypominające pierwsze próby zarejestrowania zwrotki. Zabieg niezwykle popularny wśród artystów przy tworzeniu nowych utworów, często nagrywane najprościej dostępnej formie, czyli telefonem. Nastaje track nr 10 i nadchodzi symbioza poprzednich zjawisk. Otrzymujemy czyste sesje nagraniowe, zapewne również dopiero próbne. Nawet bit posiada jeszcze tag Dj Gondka, więc nie został on jeszcze na tym etapie opłacony. Przeskoczmy o dwie pozycje do przodu. “Kurde najs” to nic innego jak puszczony przez artystę wspólny numer z Taco. W tle podbijający sam siebie raper, utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy w momencie odsłuchu jednej z pierwszych wersji nadchodzącego numeru. Na następnej ścieżce słyszymy założyciela QueQuality, który po otrzymaniu wokalu od Kukona próbuje napisać zwrotkę, więc zaczyna lecieć czystym freestylem. Przejdźmy dalej. Kolejny kawałek w większości należy do Kamila Dsp, prawdopodobnie nagrywającego zwrotkę gdzieś u siebie w domu. Wskazują na to rzecz jasna dźwięki z otoczenia. Nie trudno wychwycić krzyczące dziecko w tle, a w wersach wprost padają wersy o “stabilizacji”. Album kończy się krótkim wolno stylowym nagraniem razem z Solarem, gdzie zachodzi już widoczna poprawa jakości. Padają słowa “Pora się obudzić, stary”, a krążek się urywa. Swoją drogą, powstała bardzo ciekawa adnotacja co do tego wersu na rapgeniusie.

Z podziemia wyłaniam się tak jak Diglett
Koreański Grill, młody Pigmej

Sposób promocji “Romantic Psycho” był nad wyraz oryginalny. Odbiorca musiał się zderzyć z zupełnie nieznanym obliczem artysty, który swoim zachowaniem i wyglądem zawrócił do czasów studenckich. Teorie i hipotezy ruszyły niemal natychmiast. Dlaczego Kuba przedstawia się jako Jakub, chociaż tak często zwracał uwagę, iż jest to błąd? Z jakiego powodu w reklamie serwisu aukcyjnego, odrzuca praktycznie przeżyte podróże, których efektem jest diamentowa “Egzotyka”? Skąd styl prowadzenia social mediów oraz zachowanie na scenie rodem z przełomu 2011, a 2012? O tym, co wyrabia Quebonafide wiedziała cała Polska. Przy okazji było to niesamowite zderzenie z rzeczywistością dla osób oczekujących “Galaktyki” z gościnnym udziałem takich person jak Tommy Cash, Adele, G-Eazy albo Lil Pump. Zamiast tych person usłyszeliśmy znajomych Grabowskiego, głównie z Ciechanowa. Także zamiast wykonawców o światowej sławie dostaliśmy: Chipsu, Denis, DJ Ike, DJ Moyes, Graba, Kamil DSP, Kamix, Krzy Krzysztof, Kukon, Mata, Natalia Szroeder, Rapa Nui, Solar, Taco Hemingway, TPWD oraz Zbyt Mocne. Przy okazji jeden z bitów wyprodukował Dj Gondek, który miał spory udział w powstaniu najnowszego krążka Tu Gobera, z którym wcale nie tak dawno przeprowadziłem wywiad.

Jak pojebani się niszczymy sami
Ej, znowu to wkurwienie mi pokrzyżowało plany
Frustracja, właśnie tak
Frustracja, jeszcze raz ej

W odróżnieniu od pewnych śmiesznych panów z konkurencyjnej redakcji, którzy postanowili upublicznić tracklistę, a nawet recenzję jeszcze w środę, wybrałem ciutkę głębszą analizę całego zjawiska opisanym jako “Romantic Psycho”. Tak, ja też dostałem CD w środę, ale bardziej niż lecieć na jednorazowy skok odwiedzin strony uszanowałem odbiorcę (sarkastyczny śmiech). Poczynając od wspaniałej akcji promocyjnej ze zmianą image’u, przez występ w telewizji śniadaniowej, pojawienie się na okładce popularnej serii krzyżówek czy chociażby stricte przemyślanym prowadzeniu social mediów, Quebonafide doprowadził do najciekawszego happeningu w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Mówię całkowicie poważnie. Ilość teorii co do tego materiału, jak i jej ostateczny obraz, to zbiór wydarzeń nadający się z pewnością na wyjątkową nagrodę. Jestem pod wrażeniem. Na ten moment nie jestem raczej w stanie określić, czym tak właściwie jest RP. Możemy się umówić, że to dzieło. Taka sztuka, na którą nikt nigdy nie mógł i zapewne długo nie będzie w stanie, się podjąć. Chociaż nadal zastanawiam się nad klasyfikacją w ramach eksperymentu społecznego. Odpuszczę sobie ocenę w cyferkach, aczkolwiek naszą redakcję dalej ciekawi wasza opinia, także sekcja komentarzy jak zwykle pozostaje w waszych rękach. Jakby tu skończyć… to chyba trailer dopiero, prawda?

Gówniarze widzący tylko z jednej strony kijek
Którzy pewnie wytkną mi, że kiedyś inny byłem
Kiedyś tylko się bawiłem i nie marudziłem

Tracklista

 1. Romantic Psycho ft. Taco Hemingway
 2. Jesień ft. Natalia Szroeder
 3. Przy tobie
 4. Jezus z Rio ft. Dwight Eisenhower
 5. Spiel des Jahres ft. TPWD
 6. Zarys, szkic
 7. Casino Royale ft. Chips
 8. Pieniążki ft. Zbyt Mocne
 9. Nie rozumie, nie rozumuje
 10. Frustracja ft. Graba
 11. Koreański grill ft. Rapa Nui
 12. Kurde najs ft. Taco Hemingway
 13. Złote maliny ft. Kukon
 14. 11 Pułk ft. Kamil DSP
 15. Noc
 16. Saigon 1955 ft. Kamix, Denis, DJ Moyes
 17. Jeep ft. Mata
 18. Outro ft. Bogaty Ziomek Tomba

39 komentarzy
39 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
dzontrawolta
2 lat temu

JAKIE KURWA DZIEŁO? SPUSZCZACIE SIĘ NAD TYM GÓWNEM NAKRĘCONYM PRZEZ NASTOLATKI CHOĆBY TO BYŁ JAKIŚ SLIM SZEJDI.

Bedoesik
2 lat temu
Reply to  dzontrawolta

PRZECIEŻ TY TEGO KURWA NAWET NIE PRZESŁUCHAŁEŚ

dzontrawolta
2 lat temu
Reply to  Bedoesik

gówna nie tykam

WnukTedego
2 lat temu
Reply to  Bedoesik

Nie trzeba do burdelu wchodzić żeby wiedzieć że kurwy tam siedzą. Po Płycie roku tylko gówno dla nastolatek robi

ToJuzNieRap
2 lat temu
Reply to  WnukTedego

Prędzej obejrzę wszystkie walki Najmana i bonusa bgc jak przesłucham płytę tego łaka

lol
2 lat temu
Reply to  ToJuzNieRap

to po chuj wgl wchodzicie komentować to gówno, wyjebane ego, że ktoś co robi?

Code Regime
6 miesięcy temu
Reply to  dzontrawolta

Get start your business with Food Regime – UberEats Clone by Code Regime. It has core features and functionalities like UberEats. 

Site: https://coderegimetech.com/ubereatsclone/

Wini Stopro
2 lat temu

Moja dzisiejsza kac kupa to prawdziwe dzieło sztuki.

Chcecie fotki?

Kurde
2 lat temu

Spuszczanie się nad promocja i marketingiem, a o rapie niewiele. Rozumiem że zwalasz sobie do zdjęcia qebo z krzyżówki. Jaka to daremna recenzja.

Odb
2 lat temu

Quebonadzide „Romantic Zdzicho”: Możemy się umówić do wanny – ANALiza

Delma NWO
2 lat temu

Co na to Palóh?

Belmo
2 lat temu

Jestem w wannie

Rap pudelek
2 lat temu

Dla kogoś kto nie śledzi social mediów i mediów w ogóle ta cała akcja związana z promocją tej płyty jest miałka, banalna i budzi litość, bo zmiana image’u jest najmniej oryginalnym pomysłem na taką akcję.

Pytanie???
2 lat temu

Jak myślicie będzie 2 płyta Galaktyka z tymi Featmi zagraniczmymi G EAZY ADELE TOMMY CASH ?? JAK MYŚLICIE ?

Jebac cieplote
2 lat temu

Cieplota opierdala gały, to wiadome. Czy ałeb dalej nie trafia w bit i jęczy jak kurwa?

Gnysi00wskyy
2 lat temu
Reply to  Jebac cieplote

Kto dalej nie trafia w bit?

mangoeater
2 lat temu

Nie oceniam artysty po działaniach marketingowych. I Wy „dziennikarze” też nie powinniście tak robić.

Jdjr
2 lat temu

Posłuchalem trochę tej nowej płytki, nic specjalnego dla mnie eldo jest najlepszym raperem,

WakeUpBitches
2 lat temu

„W odróżnieniu od pewnych śmiesznych panów z konkurencyjnej redakcji, którzy postanowili upublicznić tracklistę, a nawet recenzję jeszcze w środę(…)”. Coś tu chyba znowu nie halo…Ostatnio pisali tutaj o gali Popkillery, i to tak oficial full, teraz nie podają nazwy portalu, a i tak wiadomo o czyj portal chodzi patrząc po dacie. Chyba nie kumacie! To jest to co pisałem ostatnio…Google ma pod kontrolą chyba wszystkie portale o muzyce, filmach itd. Portale w Polsce działają tak samo jak partie w polityce( czyli cisniemy sobie wzajemnie dla jaj, ludzie myślą, że to na serio i się kłócą) i są kontrolowane przez to samo scierwo czyt. Masonerie(Illuminati). JEDEN WIELKI ORGANIZM! TFUUU! JEBAC ICH WSZYSTKICH W DUPE I PODPALIC!!!

Keke sreke kurwa mać
2 lat temu
Reply to  WakeUpBitches

Jebac pis

Bajger Tonzo
2 lat temu

Opublikowany 16 godzin temu

29 marca 2020

Przez Bartłomiej Głupota

Dżon Lok
2 lat temu

W jakim języku jest napisana ta recenzja? Serio, nie powinienem nawet komentować tekstów z takimi babolami ale okej. Dzieło sztuki w rapie to jest To Pimp a Butterfly. Serio, puść sobie te płyty jedna po drugiej, podejdź do lustra i powiedz sobie w twarz, że te wypociny mentalnego gimnazjalisty to dzieło sztuki. Proszę, zapomnij o dobrej promocji, która jest po prostu spójna z treścią albumu na wielu poziomach. Przecież kiedy zedrzemy ten zachwycający studentów socjologii projekt, otrzymamy przeciętną nawet jak na nasze podwórko płytę i żeby nie szukać daleko, nowi Coalsi zjadają RS w kategoriach muzyki rozrywkowej na każdej płaszczyźnie a to wcale wybitny album nie jest.

Wiatrowicz
2 lat temu

JA PIERDOLE https://youtu.be/0i3rGCpGXvY HAHAHAHAHAH CÓŻ A DEBIL

Kościół
2 lat temu

CZY KSIĄDZ TO BŁOGOSŁAWIŁ? BO NP CI MINISTRANCI ROBIĄ RAP KATOLICKI https://youtu.be/P4jAb_b9kEs

jenifer09
2 lat temu

Interesting article! Thank you for sharing them! I hope you will continue to have similar posts to share with everyone! I believe a lot of people will be surprised to read this article!
https://www.techilife.com/how-to-apply-message-formatting-in-microsoft-teams/

adam smith
2 lat temu
Reply to  jenifer09
mmmmmm
2 lat temu

ekinomaniak . filman

SKROWL
2 lat temu

MASZ KURWO 24H NA ODPOWIEDZ

MOJ WSPOLOKATOR ZOLTEK ZROBIL DISS NA QUEBO, WJEBALEM MU TATUAZE NA RYJ
https://youtu.be/ctzzSNDT5qo

AngelinaJo
1 rok temu
MUZYKA
2 lat temu
koza
2 lat temu

niezłe fotki tu – https://xcelebrytki.pl

RefleksjeSłuchacza2020
2 lat temu

Płyta nagrana w taki sposób jak nagrywali chłopaki jak zaczynał się Polski Rap Molesta WWO Slums attack czyli czysta zajawka nie myśląc o zarobku poprpstu chęć przekazanie swoich przemyśleń na bicie i zaznaczenie swojego miasta na mapie rapu w PL 🙂 🙂

Ulany Wiolonczelista
2 lat temu

Znany muzyk mówi: „Co kurwa? Nie, skąd ten pomysł”.

Brwbs
2 lat temu

Najlepszy polski raper w histori

jajebie
2 lat temu
Reply to  Brwbs

ty pierdolnięty jesteś całkiem?

Wiatrowicz
2 lat temu
Reply to  Brwbs

W historii kurestwa złodziejstwa oszustw i gówna owszem 100% racji.

Popularne