Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

RECENZJA: Quebonafide – „Ezoteryka”

Opublikowany

 

alt

Twórca świetnej „Eklektyki” i równie dobrej „Płyty roku” nagranej w duecie z Eripe, powraca z nowym albumem. „Ezoteryka” była jedną z najbardziej wyczekiwanych longplayów 2014 roku, ostateczny termin jej wydania był przez dłuższy czas owiany tajemnicą, a sposoby promowania opierały się na niekonwencjonalnych metodach jak np. wypuszczeniu kilku klipów pod rząd jednego dnia. Dodajmy do tego przecieki, które pojawiły się w okolicach Bożego Narodzenia, kiedy wyszły wszystkie numery, które zostały tutaj umieszczone, pozbawione jedynie zwrotek gościnnych.

Większość słuchaczy zastanawiało się czy to kolejny planowany sposób promocji ze strony Queby, czy też duża wpadka i niedopilnowanie kogoś z jego ekipy. Taki obrót sprawy spotkał się z dużą ilością krytyki i chłodnego przyjęcia wpuszczonych w eter tracków i obaw związanych czy to kolejne prowo rapera i jak będzie wyglądał ostateczny materiał wypalony na cedek. Czy „Ezoteryka” dorówna „Eklektyce”? I czy finalne wersje utworów są lepsze od przecieków? Na te pytanie postaram się odpowiedzieć w tej recenzji. 

„Ezoteryka” zawiera piętnaście numerów, zero zaskoczeń w kwestii oficjalnie umieszczonych tu utworów, ale już ich ostateczne wersje brzmią trochę inaczej i nie tylko pod względem poddania ich masteringowi.

 

Teksty w porównaniu z poprzednimi płytami są bardziej refleksyjne, mniej tu bragga, które przeważały na ostatnich produkcjach. Nie licząc singlowego „Hype”, rozszerzonej wersji akcji Hot16Challenge, czyli „Światłowstręt” czy bangerowego „Ciuchy, kobiety…” Quebo bazuje na społecznej obserwacji, rozliczeniem z przeszłością i perspektywach na lepsze jutro, które wynikło z niespodziewanego sukcesu „Eklektyki”, czy jak kto woli opcji „to już nie bragga, to wygrywanie życia”.

 

Brzmienie longplaya to połączenie stylu, który powinien zadowolić oczekujących na progres u gospodarza poprzez brak powielania schematów z 2013 roku, i fanów, a może raczej fanek hitowej „Euforii”. Może „Paulo Coelho” czy „Tarot” przerosną kilku niedzielnych słuchaczy rapera, ale na pewno będzie to łatwiej przyswajalne niż braggadacio.

 

Największą zaletą Ezoteryki jest połączenie spokojniejszych utworów z przeplatającymi się bangerami, które wcale się ze sobą nie gryzą i mimo, że daleko temu do przemyślanego konceptu, to wszystko dobrze spaja się w jedno. Rozpoczyna błyskotliwy w wersach i najbardziej imprezowy „Hype”. Chris Carson zostawił mocną elektryczną dawkę woltów, na której gospodarz świetnie się odnalazł, co rusz bawiąc się słowem w każdej z trzech szesnastek:

 

„Ostry wjazd, red alert, należałoby odgwizdać faul
Nieczysto zagrałem, ale bawię się dalej
To kawałek za kawałkiem jak w Pizza Hut”

„Nie wiem, czy strawisz to łatwo
Teraz jestem playa jak Dawid Podsiadło”

„Mój plan się w głowie nie mieści, mów mi John Doe
Twój rap od siedmiu boleści, znowu John Doe”

 

Natomiast kończy „Vanilla Sky”, gdzie w porównaniu z wcześniejszym leakiem, w utworze pojawił się niespodziewany gość – Mes, co prawda udziela się on tutaj tylko w czterowersowym refrenie, ale jak zwykle nie zawodzi i dodaje kolorytu kawałkowi, podobnie jak Anna Iwanek w chórkach. Tytuł nawiązuje do kinowego hitu z Tomem Cruisem, sam Quebo przeplata w outro jeden z filmowych motywów:

 

„Open your eyes, open your eyes, open your eyes
Małe zdarzenia, duże konsekwencje”

 

Pomiędzy rozpoczynającym „Hype”, a kończącym „Vanilla Sky” warto przesłuchać też „Tarot”, będący chyba pierwszym oficjalnie wypuszczonym numerem z Ezoteryki. Utrzymany w refleksyjnym klimacie rozliczeniem z utopijnym światem marzeń i nieszczerych relacji międzyludzkich.

 

Zupełnym przeciwieństwem jest już wcześniej wspominany „Trip”, który swoim brzmieniem bardziej pasowałby raczej do „Erotyki”, choć z drugiej strony mógłbym się przychylić do opinii przeczytanej na jednym z forum, że „Trip” będzie spójnikiem pomiędzy „Eklektyką”, a kolejnym solowym materiałem rapera. Fankom „Euforii” powinno za to spodobać się „Ile mogłem” szczególnie wypuszczone w albumowej wersji.

 

Piętnaście utworów i dwunastu producentów, którzy zapewniają odbiorcy różnorodność w brzmieniu. Dwukrotnie na trackliście pojawiają się ksywki trójki beatmakerów: Chris Carson („Hype”, „Ciuchy, kobiety…”), ka-meal („Żadnych zmartwień”, „Kyrie Eleison”), oraz Teken („Powszechny I Śmiertelny”, „Trip”). Carson i ka-meal wyprodukowali tutaj bity w stylu, z którego na scenie słyną, odpowiednio bujające bangery od Chrisa i bardziej melancholijne brzmienie od ka-meala. Teken w letniakowym Tripe sampluje oldskulową Corone, a drugi przez niego wyprodukowany numer, czyli „Powszczechny i śmiertelny” to jeden z najbardziej dziwnych kawałków umieszczonych na Ezoteryce, w tym przypadku Teken poszedł w bardziej elektroniczne brzmienie i wyszło to naprawdę dobrze.

 

Z pozostałej dziewiątki producentów wyróżnię tradycyjnie Eljota („Tarot”), nietradycyjne Bobera („Vanilla Sky”) i RiskZero („Ciernie”). Myślę, że Bob Air mógł mieć też duży wpływ na pojawienie się w utworze, przez niego wyprodukowanym Mesa, z którym już wcześniej współpracował na solowych projektach Typa, będąc łącznikiem w kontakcie pomiędzy Mesem a Quebonafide.

 

Goście z jednej strony specjalnie nie zawodzą, ale z drugiej najlepiej wypadają ci udzielający się tylko w refrenach. Obie wokalistyki K-Leah i Justyna Kuśmierczyk spisały się bez zarzutu, zresztą nie pierwszy raz i warto obserwować ich kolejne poczynania, wspomniany wyżej Mes również nie zawiódł, Sitek tradycyjnie jak to w ostatnim czasie bywa udziela się tylko w refrenie i brzmi dobrze, choć w takim tempie pisania przez niego zwrotek, na jego płytę będziemy czekać jak na „Detox”.

 

Guzior i Deys dobrze, aczkolwiek specjalnie nie będę powtarzał w odtwarzaczu ich zwrotek, ale bardziej Deys niż Guzior, choć wynika to głównie z kawałków, w których się udzielili

 

Na koniec zostały mi jeszcze dwa ancymony udzielający się w „Żadnych zmartwień” czyli Kuban i Kuba Knap. Popularności jednego i drugiego nie potrafię zrozumieć, ale o ile Kuban jest mi obojętny, to Knap zwykle irytuje. Tak też jest w tym przypadku, Kuban wypada przyzwoicie, a rola Kuby mogłaby zostać ograniczona do chórków w refrenie, gdyż jego niektórych wersów nie powstydziłaby się symbioza Penxa i KaeNa na czele z:

„Brzmi trochę głupio, mam styl gorący jak gówno
Którym resztę leszczy se wciągnę dupą”

 

Choć i tak część słuchaczy, podejrzewam fanów Knapa próbowała doszukać się w tym wersie drugiego, ambitniejszego dna.

 

Plusy:
– duży przekrój tematów zawartych na albumie,
– flow. Progres w pórównaniu z poprzednim produkcjami, kombinacje, podśpiewywanie,
– refreny. Zarówno te wpadające w ucho, jak i utrzymane w bardziej refleksyjnym klimacie dobrze spełniają swoją role przerywnika,
– bity. Producenci w większości przypadków nie zawiedli,
– odejście od braggowej łatki Eklektyki, bez nadmiernego wchodzenia w „euforyczne” hity.

Minusy:
– goście, którzy zostali w cieniu gospodarza. Najlepiej spisali się ci udzielający się tylko w refrenach,
– dziwne sposoby promocji. Nawet jeśli wyciek nie był kontrolowany to i tak część słuchaczy trochę po macoszemu zaczęła traktować ten materiał,
– raper, który wciąga leszczy dupą….

Numery warte sprawdzenia:
– Hype
– Tarot
– Powszechny I Śmiertelny
– Ciernie
– Vanilla Sky

 

Można stwierdzić, że Ezoteryka dorównała Eklektyce, aczkolwiek ich brzmienia są na tyle różne, że do części fanów poprzedniego solo, ten album może nie trafić w całości. „Eklektyka” jest łatwiejszym w odbiorze projektem i gdybym miał wybierać pomiędzy tymi dwoma krążkami, to stanąłbym jednak po stronie Eklektyki, zresztą to było takie wejście z buta w scenę i to frontowymi drzwiami, że trudno będzie to w najbliższym czasie przebić. Największą zaletą w tym porównaniu dla Ezoteryki jest kwestia, że nie jest zawodem dla słuchaczy, ani też odgrzewanym kotletem.

 

Większych zmian w zwrotkach z przecieków, a wersjach finalnych nie ma, doszły gościnne występy plus, gdzieniegdzie pojawiła się kolejna szesnastka gospodarza, lecz trzeba przyznać, że jako złożone w całość zdecydowanie lepiej wypada niż porozrzucane i pourywane na Youtube.

 

Quebonafide, aby trochę zrekompensować słuchaczowi taką „wpadkę” dorzucił jeszcze w preorderze mixtape pt. „Erotyka”, ale tą produkcje oddzielnie opiszę już niebawem. Tymczasem „Ezoteryka” na ten moment płyta roku. Ocena: 5/6.

 


43 komentarze
43 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
GGGGG
7 lat temu

PROPSY ZA HEJT NA PENXA, ALE ZA OPIERDALANIE PAŁY QUEBY HEJT, WYPIERDALAĆ Z TYM PEDAŁEM

BOSSmefa
7 lat temu

JEBAĆ KONDONAFIDE I SITKA

Korwin Mikke 1%
7 lat temu

QUEBO KROL. TOP 1 W RAP GRZE W POLSCE. KIEDY TO DO WAS DOTRZE? JA WIEM KIEDY, WTEDY KIEDY MNIE SIE OCZY ZAMKNĄ, ALE WTEDY TO JUZ BEDZIE ZA POZNO.

kers
7 lat temu

[img]https://www.fakt.pl/m/crop/-900/-900/faktonline/634858985505334444.jpg[/img]

zachary.
7 lat temu

[quote name=”GGGGG”]PROPSY ZA HEJT NA PENXA, ALE ZA OPIERDALANIE PAŁY QUEBY HEJT, WYPIERDALAĆ Z TYM PEDAŁEM[/quote]
JEST ROK 2015 A NIE 1995 GEJE MAJA SWOJE PRAWA TY PRYMITYWIE I CHCA MIEC TEZ SWOJEGO REPREZENTANTA W RAPIE
JA Z MOIM PARTNEREM CZESTO SLUCHAMY TEJ PLYTY
DZISIAJ WROCI Z PRACY I BEDZIEMY JEDLI WSPOLNA KOLACJE TO TEZ BEDZIELECIALA

vghghkulgfl
7 lat temu

PRZEHYPOWANY SKURWIEL, NIE MOGE ZNIESC JEGO PEDALSKIEJ MANIERY, CIAGLE USMIESZKI, ZDJECIA NA KTÓRYCH MA PRZYMKNIĘTE OCZKO, PIZZA W RĘCĘ, WRZUCANIE PSEUDOINTELIGENTYCH SŁÓW DO KAWAŁKÓW, ZEBY DZIECIARNIA SIĘ ZAJARAŁA, ŻE ICH BÓG MA PRZEKAZ… JEBAC

stara zachara
7 lat temu

A BEDZIE RECENZJA ZACHARIASZA PODPISANA JEGO IMIENIEM I NAZWISKIEM?:-)

CZY NADAL JEST OBSRANY?:-)

BOSSmefa
7 lat temu

GIMBY NAŻEKACIE TAK NA SWOJE ZYCIE A CO MA POWIEDZIEC PEJA KTORY ZOSTAL GORYLEM?
[img]https://i57.tinypic.com/wquhvl.jpg[/img]
[img]https://i58.tinypic.com/k3kshe.jpg[/img]

MDN1
7 lat temu

Kebonafajd czołówka polskiego hip hopolo, gdy śpiewa zawsze ogarnia mnie euforia

Imiesłów
7 lat temu

[img]https://media.tumblr.com/tumblr_lz6g3d7duY1r766mn.gif[/img]
PO ANNIE NA GÓRZE ZESZŁA MI WENA
ALE ZAWSZE WSZYSTKO URATUJO DUPECZKY
[img]https://i.pinger.pl/pgr218/09fc33c400288e964ff9e3cd[/img]
[img]https://img0.joyreactor.com/pics/post/gif-girl-1017737.gif[/img]
[img]https://s2.favim.com/orig/28/girl-gif-blackandwhite-Favim.com-236918.gif[/img]

suchary
7 lat temu

A gdzie jest uzytkownik twoj stary AKA asap rocky AKA zolw cos tam
co pisze sam ze soba a pozniej sie chwali ze rozjebal samego siebie i jest szefem galamrapu

django #djestnieme
7 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=f0AlQOTRDB0[/youtube]

Imiesłów
7 lat temu

[quote name=”suchary”]A gdzie jest uzytkownik twoj stary AKA asap rocky AKA zolw cos tam
co pisze sam ze soba a pozniej sie chwali ze rozjebal samego siebie i jest szefem galamrapu[/quote]
MA SZLABAN OD MAMY
[img]https://media.giphy.com/media/azOzDnSBrkW6Q/giphy.gif[/img]

SS ŁKS
7 lat temu

[quote name=”BOSSmefa”]GIMBY NAŻEKACIE TAK NA SWOJE ZYCIE A CO MA POWIEDZIEC PEJA KTORY ZOSTAL GORYLEM?
https://i57.tinypic.com/wquhvl.jpg
https://i58.tinypic.com/k3kshe.jpg%5B/quote%5D
SPIERDALAJ STAD KURWO ZALOGOWALES SIE BY DAC JEDEN KOMENTARZ I ZROBIC Z SIEBIE CWELA

BOSSmefa
7 lat temu

[img]https://i59.tinypic.com/ivii3k.jpg[/img]

rihanna
7 lat temu

KLEBO, TO JESZCZE TAKI DZIECIAK…Z BOGATEGO DOMU ALE TO AKURAT NIC ZLEGO, WRECZ PRZECIWNIE, DOBRZE, ZE MA INTELIGENTNYCH RODZICOW.

JEDNAK JAK WIDZE TE PEDALSKIE SOCZEWKI, JAK WIDZE, ZE TYP DZIARA SOBIE SIMPSONOW, TO OGARNIA MNIE SMIECH… WIDAC TEZ, ZE SKUMAL, ZE FEJM SIE ZGADZA I POZA NAGRYWANIEM, TO TYLKO W DUPE WSZYSTKIM WCHODZI. NIE WYBACZE MU TEGO, ZE NIE ZAPIERDOLIL LISCIA PICHUJOWI, JAK WJECHAL MU NA SCENE…

NIEKTORE KAWALKI NA POZIOMIE ALE Z CZASEM CORAZ GORSZE, NIJAKIE. TECHNICZNIE KOZAK ALE ZROBIL SIE BEZBARWNY TROCHE, PALMA ODJEBALA. PAMIETAM JAK SIE ZACZAL POJAWIAC NA BITWACH, TE JEGO ROZKMINY, WTEDY MIAL JAJA…TERAZ KALKULUJE, TERAZ WOLI WSZYSTKIM PRZYBIJAC PIONE NIZ POWIEDZIEC, ZE TEN SPOKO A TAMTEN JEST CHUJOWY, WOLI MILCZEC ALBO WKLADAC JEZYK DO DUPY…JAK KEKE. WSZYSCY MNIE LUBIA A CI KTORZY MNIE NIE SZANUJA, UDAJE, ZE ICH NIE MA…JAK SOKOL.

PROPS, ZE WKURWIA ZAWISTNE KURWY.

SS ŁKS
7 lat temu

[quote name=”BOSSmefa”]https://i59.tinypic.com/ivii3k.jpg[/quote]
TY KURWO NIE KRADNIJ PRZEROBEK LEON SREON TO PRZECIEZ ZROBIL

ffrfghtgh
7 lat temu

DAJCIE MIE W KONCU RECENZJE ZACHARIASZA

54mmmmmm
7 lat temu

[quote name=”BOSSmefa”]JEBAĆ KONDONAFIDE I SITKA[/quote]
TWOJA MAMUSIA…TO KURWA JEBANA

KOZIOL
7 lat temu

[quote name=”rihanna”]KLEBO, TO JESZCZE TAKI DZIECIAK…Z BOGATEGO DOMU ALE TO AKURAT NIC ZLEGO, WRECZ PRZECIWNIE, DOBRZE, ZE MA INTELIGENTNYCH RODZICOW.

JEDNAK JAK WIDZE TE PEDALSKIE SOCZEWKI, JAK WIDZE, ZE TYP DZIARA SOBIE SIMPSONOW, TO OGARNIA MNIE SMIECH… WIDAC TEZ, ZE SKUMAL, ZE FEJM SIE ZGADZA I POZA NAGRYWANIEM, TO TYLKO W DUPE WSZYSTKIM WCHODZI. NIE WYBACZE MU TEGO, Z

PROPS, ZE WKURWIA ZAWISTNE KURWY.[/quote]
MIMO TEGO ZE PIH TO GRUBA PRZECHLANA BERTA TO KLEBO BY ZABIL MACHNIECIEM REKI
ZRESZTA MYSLE ZE KLEBO BY SIE SAM ZNOKALTOWAL ROBIAC ZAMACH NA TEGO GRUBASA

ŻÓŁW FRANKLIN
7 lat temu

[quote name=”suchary”]A gdzie jest uzytkownik twoj stary AKA asap rocky AKA zolw cos tam
co pisze sam ze soba a pozniej sie chwali ze rozjebal samego siebie i jest szefem galamrapu[/quote]
MOZESZ MNIE NAZWAC KURWA. PEDALEM. CHUJEM. CIOTA I TAK DALEJ. NAJWYZEJ CI ZAPIERDOLE

ALE ZA UTOZSAMIANIE MNIE Z TA CIEPLA WARGA SROMOWA #twój_stary TO CHUJ CI W DUPE TAKI GIGANTYCZNY JAK LUBISZ

niemabumbap
7 lat temu

MOJA MATKA TO FANATYCZKA QUEBONAFIDE. CAŁY POKÓJ ZAJEBANY EROTYKAMI, ELEKTRYKAMI, SOCZEWKAMI I UBRANIAMI OD QUEBY. ŚREDNIO RAZ W MIESIĄCU KTOŚ WDEPNIE W SOCZEWKE I TRZEBA JECHAĆ NA ZABIEG ŻEBY TO WYCIĄGAĆ. W SWOIM ŻYCIU JUŻ 10 RAZY BYŁEM NA TAKIM ABIEGU, OSTATNIO JAK POJECHAŁEM DO LEKARZA Z POWODU PRZEZIĘBIENIA TO KAZAŁA BUTA ŚCIĄGAĆ, BO MYŚLAŁA, ŻE ZNOWU WDEPNĄŁEM W SOCZEWKĘ XD.
OCZYWIŚCIE JAK PISZE DO MNIE SMSY TO WSZĘDZIE WSTAWIA ;v ;v. PORZYGAĆ SIĘ JUŻ MOŻNA, JAK RANO JEDZIEMY SAMOCHODEM I W RADIU LECI EUFORIA TO NA CAŁY GŁOŚ ROZKRĘCA GŁOŚNIKI. DO SZKOŁY KARZE MI CHODZIĆ TYLKO W JEGO UBRANIACH, POZWALA MI SŁUCHAĆ TYLKO QUEBY(JAK ZOBACZYŁA W HISTORII ŻE MIAŁEM LAIKA TO GONGA WYŁAPAŁEM) NO MASAKRA, NA ŚLIZGU W TEMACIE O QUEBO NAJEBAŁA JUŻ 100000 POSTÓW I UZYSKAŁA DZIĘKI TEMU RANGĘ ”SAJKO QUEBO”
JAK JEST CIEPŁO TO JEŹDZI NA KONCERTY, WYCHODZI Z DOMU JUŻ O 5 RANO I PRZY OKAZJI BUDZI MNIE ”MY TO BANDA CO NA MAJKACH NA PAŁER WIESZ? CIĄGŁA WALKA NA KARTKACH JAK AVENDŻERS”

rihanna
7 lat temu

[quote name=”KOZIOL”]MIMO TEGO ZE PIH TO GRUBA PRZECHLANA BERTA TO KLEBO BY ZABIL MACHNIECIEM REKI
ZRESZTA MYSLE ZE KLEBO BY SIE SAM ZNOKALTOWAL ROBIAC ZAMACH NA TEGO GRUBASA[/quote]
ZABAWNY JESTES. TO, ZE PICHUJ LANSUJE SIE NA WIELKIEGO ZABIJAKE I PATRIOTE I BUJA SIE JAK PIERDOLONY REZUS, TO NIE ZNACZY, ZE COS MOZE. TO JEST OBSRANA PAROWA, NAWET WE WLASNYM MIESCIE, GDZIE OGOLNIE MALO KTO GO SZANUJE. NAPISAC WIELE TO MALO, MNOSTWO RAZY MIAL PRZEJEBANE. ZAWSZE MIAL KOMPLEKSY TEN SPASIONY KARZEL, KTORY NA STOJACO MOGLBY WIEKSZOSCI PALE OPIERDOLIC. NAWET Z ANOREKTYCZNYM PE (I NIE TYLKO) NIE DAL SOBIE RADY. OCZYWISCIE KLEBO TO TEZ LAMA ALE TEN SAM POZIOM, TYLKO, ZE ULOZONY A NIE JAK TA ZACHLANA SCIERA.

Lobotomia
7 lat temu

[quote name=”BOSSmefa”]https://i59.tinypic.com/ivii3k.jpg[/quote]
Ej gosciu to nie twoja przerobka tylko leona jak ci nie wstyd smieciu

KOZIOL
7 lat temu

[quote name=”rihanna”]ZABAWNY JESTES. TO, ZE PICHUJ LANSUJE SIE NA WIELKIEGO ZABIJAKE I PATRIOTE I BUJA SIE JAK PIERDOLONY REZUS, TO NIE ZNACZY, ZE COS .[/quote]
WIEM ZE PIH TO PIZDA TAK SAMO JAK I TEN KLEBO TYLKO ZE PIH MA PRZEWAGE SADLA
I TYM BY GO ROZJEBAL
PRAWDE MOWIAC TO SZKODA ZE NIE DOSZLO DO REKOCZYNOW I TO Z KILKU POWODOW
PO 1 WALKA TYCH DWOCH LESZCZYMUSIALA BY BYC BARDZO SMIESZNA
PO 2 WYBUCHL BY BEEF MIEDZY FANANMI JAK KIEDYS U PEJI I TEDEGO A TO BYLA WIELKA BEKA ZAROWNO NA GR JAK I YT
PO 3 ZACZELI BY NAGRYWAC NA SIEBIE JAKIES CHUJOWE KAWALKI TO TEZ PEWNIE BYLA BY DOBRA BEKA
PO 4 NA KONIEC I TAK DALI BY SOBIE DO BUZI I WDUPE NA ZGODE

suchary
7 lat temu

[quote name=”ŻÓŁW FRANKLIN”]TY WIESZ, A NIE „WY WIECIE”, WARSZAWIACZKU PĘPUSZKU TY MOJ[/quote]
EJ KURWA MOZESZ MOWIC O MNIE PEDAL,CWEL,CIOTA ITD ALE NAZYWANIE MNIE WARSZAWIAKIEM TO CIOS PONIZEJ PASA

rihanna
7 lat temu

[quote name=”KOZIOL”]WIEM ZE PIH TO PIZDA TAK SAMO JAK I TEN KLEBO TYLKO ZE PIH MA PRZEWAGE SADLA
I TYM BY GO ROZJEBAL
PRAWDE MOWIAC TO SZKODA ZE NIE DOSZLO DO REKOCZYNOW I TO Z KILKU POWODOW
PO 1 WALKA TYCH DWOCH LESZCZYMUSIALA BY BYC BARDZO SMIESZNA
PO 2 WYBUCHL BY BEEF MIEDZY FANANMI JAK KIEDYS U PEJI I TEDEGO A TO BYLA WIELKA BEKA ZAROWNO NA GR JAK I YT
PO 3 ZACZELI BY NAGRYWAC NA SIEBIE JAKIES CHUJOWE KAWALKI TO TEZ PEWNIE BYLA BY DOBRA BEKA
PO 4 NA KONIEC I TAK DALI BY SOBIE DO BUZI I WDUPE NA ZGODE[/quote]
CHODZA PLOTY, ZE KLEBO NIBY CWICZYL I MOZE TRAFILBY SPASLAKA W SZCZENE A TAMTEN BY PADL, NIE WIEM I CHUJ Z TYM.

W SUMIE…Z TYMI CZTEREMA PUNKTAMI, NIE SPOSOB SIE NIE ZGODZIC.

lubię opierdalać pał
7 lat temu

[quote name=”niemabumbap”]MOJA MATKA TO FANATYCZKA QUEBONAFIDE…
OCZYWIŚCIE JAK PISZE DO MNIE SMSY TO WSZĘDZIE WSTAWIA ;v ;v. PORZYGAĆ SIĘ JUŻ MOŻNA, JAK RANO JEDZIEMY SAMOCHODEM I W RADIU LECI EUFORIA TO NA CAŁY GŁOŚ ROZKRĘCA GŁOŚNIKI. DO SZKOŁY KARZE MI CHODZIĆ TYLKO W JEGO UBRANIACH, POZWALA MI SŁUCHAĆ TYLKO QUEBY(JAK ZOBACZYŁA W HISTORII ŻE MIAŁEM LAIKA TO GONGA WYŁAPAŁEM) NO MASAKRA, NA ŚLIZGU W TEMACIE O QUEBO NAJEBAŁA JUŻ 100000 POSTÓW I UZYSKAŁA DZIĘKI TEMU RANGĘ ”SAJKO QUEBO”
JAK JEST CIEPŁO TO JEŹDZI NA KONCERTY, WYCHODZI Z DOMU JUŻ O 5 RANO I PRZY OKAZJI BUDZI MNIE ”MY TO BANDA CO NA MAJKACH NA PAŁER WIESZ? CIĄGŁA WALKA NA KARTKACH JAK AVENDŻERS”[/quote]

PROPSY CZLOWIENIU, MASZ SPOKO MAMĘ.
ZAPINALIŚMY JĄ WE TRZECH.

PabloPablito83
7 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Rbu8xhUBmkA[/youtube]

KEBONAFAJD NA PROPSIE HAHAHAHA!!!

#twój_stary
7 lat temu

[quote name=”suchary”]A gdzie jest uzytkownik twoj stary AKA asap rocky AKA zolw cos tam
co pisze sam ze soba a pozniej sie chwali ze rozjebal samego siebie i jest szefem galamrapu[/quote]

PROSZĘ ODE MNIE SPIERDALAĆ NIGDY NIE BYŁEM TYM ZJEBANYM BEZBEKIEM ASAP ROCKY
HUJ WAM W MIEDNICE TĘPE PIZDY Z BÓLEM DUPSKA

QUEBONAFIDE PROPS
EZOTERYKA SZTOS
ALE NIE NAZYWAJCIE TEGO PŁYTĄ ROKU BO WCIĄŻ MAMY DWA SŁAWY ORAZ CZEKAMY NA TEDASA

WY KURWY JEBANE
[img]https://media.giphy.com/media/ZVAC0hF75Ug1i/giphy.gif[/img]

fdgvb
7 lat temu

Hahahahaha chybna kpisz. Ta płyta to nic szczególnego, aczkolwiek nie ma się do czego przypierdzielić 4/6 może 4,5.

Bezbekbeznicku
7 lat temu

UWAGA OBIEKTYWNY KOMENTARZ! JEŚLI JESTEŚ BEZBEKIEM, TO PRZEWIŃ DALEJ
Co do recenzji:
„- raper, który wciąga leszczy dupą….” – no kurwa Zachariasz,bez kitu XD
Nie żeby coś, widzę ten przekurwiaszczy hajp na Quebo,ale bez przesady. Na propsa za skill się należy,ale po za tym to za niewiele ma do zaprezentowania.Nie jest także pretekstem że on samymi skillsami wpierdala całą scenę, skill też ważny,ale nie tylko. Nabrał troche fejmu,to robi z siebie trochę pedalskiego populiste niestety. Teksty na płycie czasami też psychiczne i z dupy wzięte,bo byle by rymy do przyspieszeń,z którymi czasem przesadza i momentami napierdala jak ruski kałasznikow swoimi wersami XD
Wszystko spoko,bangery są,no ale przyznać znowu trzeba, że po pewnym czasie to się znudzi, więc wszelakie niuski typu Quebo,Deys,Kuban,Dwa sławy itd. No wszystko spoko,odświeżenie na scenie jest,troche dynamizmu do rapu weszło,którego brakowało przez moment,ale także w moment się to przejada :v

GGGGG
7 lat temu

[quote name=”GGGGG”]PROPSY ZA HEJT NA PENXA, ALE ZA OPIERDALANIE PAŁY QUEBY HEJT, WYPIERDALAĆ Z TYM PEDAŁEM[/quote]
JESZCZE CHCIAŁEM DODAĆ, ŻE KOCHAM TEDEGO I OPIERDOLIŁBYM GAŁE JEGO, CZASEM POSŁUCHAM SOBIE JAKIEGOŚ CHADY, PEJI, TEDEGO, OSTREGO ALBO PAKTOFONIKĘ, LUBIĘ DOBRY POLSKI RAP, POZDRAWIAM 🙂

aesdfgs
7 lat temu

Ezoteryka 5,5. Najbardziej zawiódł bit Ostrego i zwrotka Knapa. Do utworów wartych sprawdzenia dorzucam Paulo Coelho, sztos.
Nowe Rzeczy 5/6 – Kękę jeszcze progress!
Ludzie Sztosy 5/6 Kobiety sztosy numer płyty.
Imprimatur Deysa 4.5/6. Rozjebał Tomba i Białasa wrzucił diss na płyte, dobry chyjek.
Erotyka 4.5/6. Sukces, Solipsyzm, Voodoo zapętlone. Generalnie sex w windzie. Flow w voodoo wpierdala wszystko

Czekam na bonsoul, eripe, wene, teta, rasmenty, soulpeta

BOSSmefa
7 lat temu

CZEMU JESTEŚCIE DLA MNIE NIE MILI?

BOSSmefa
7 lat temu

[quote name=”SS ŁKS”]TY KURWO NIE KRADNIJ PRZEROBEK LEON SREON TO PRZECIEZ ZROBIL[/quote]
KURWA FAJNIE ZE KAZDY KTO TU KOMENTUJE WSTAWIA ZAWSZE CUDZE PRZEROBKI 😀 WEZ KURWO NIE SPINAJ DUPY :))

qUE
7 lat temu
ILLUMINAT
7 lat temu

IMPRIMATUR > EZOTERYKA

goldenlips
7 lat temu

Przepraszam najmocniej ale piszemy „Z rzędu” Nie „Pod rząd” – to można iść strajkować. Pozdrawiam serdecznie !

YANKOMUZYKANT
7 lat temu

Jak śnieg co spada.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=T2aYzKsgeWw[/youtube]

Filis
7 lat temu

powiem tylko tyle ze czytam glamrap bo majac pare lat na karku i prace nie mam czasu na śledzenie niektórych tematów. Słucham rapu którego lubię i podejrzewam że większa rzesza lamusów podnieca sie quebo. Jebac was kurwa przydupasy które chodzą w ciuchach kupionych przez rodziców jebać was cwele co lecą za falą mody i ppodniecają sie kurwa gościem co kurwa kuca przy sikaniu. właśnie czytasz to kurwa cwelu i Ci to mówię że jebaj się z tym całym quebo i innymi lamusami i zapytaj mame czy Ci da na nowe spodnie

CrystalKillah
7 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=OXe0Az2S778[/youtube][youtube]https://www.youtube.com/watch?v=H_NROMwlhgY[/youtube][youtube]https://www.youtube.com/watch?v=W-REJPefdfI[/youtube][youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ARgIQLV7sDk[/youtube]

Popularne