Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

RECENZJA Rover – ”Odźwierny”

Opublikowany

 

Rover, prawie 30 letni MC pochodzący z Kielc, swoją muzyczną karierę rozpoczął już dekadę temu. Legalnie zadebiutował jednak dopiero w 2011 roku, albumem ”Kalejdoskop Wspomnień” wydanym nakładem wytwórni Faza Records. Rok później ukazał się kolejny jego solowy longplay – ”24”, a teraz – trzeci. W międzyczasie Raper spłodził także dwa nielegale nagrane w duetach – jeden z Dejotem (2007, ”Szukam Odpowiedzi”) oraz z Jarsonem (2008, ”Rok Ciśnień”). Co prezentuje sobą ten MC po dekadzie działalności artystycznej?

Teksty zawarte na albumie są pełne porywających emocji. Raper w sposób barwny ukazał na nim bogactwo przeżyć, często niezwykle bolesnych. Warstwa tekstowa pełna jest zapadających w pamięć wersów, ciekawych metafor, naleciałości poetyckich. Rover jest w swoich tekstach dosadny i szczery, i przy tak dużej gamie barwnych zdarzeń gwarantuje mu to magnesowanie uwagi słuchaczy. W utworze ”Autobiografia” opowiada o przeciwnościach jakie pokonał na drodze po sukces, w ”Konfesjonale” o swoich słabościach, występkach, krzywdach zadanych spotkanym na swojej życiowej drodze ludziom. Rover poprzez całą swoją muzykę daje się poznać nie tylko jako MC, ale przede wszystkim jako człowiek – wrażliwy, bystry obserwator, często zagubiony uczestnik zdarzeń. Przy okazji omawiania liryki zawartej na płycie, nie sposób nie wspomnieć o jej integralnym elemencie, jakim jest dołączona do niej książeczka z krótkim, wprowadzającym w klimat utworów, intrygującym opowiadaniem. Integralnym, ponieważ samo CD stanowi niejako ostatni jej rozdział. Album w wersji fizycznej staje się dzięki temu jeszcze bardziej wart nabycia.

 

Za muzykę na ”Odźwiernym” odpowiada kilku producentów, w tym tak znanych, jak na przykład PawBeats, BobAir, czy SoDrumatic. Podkłady są melodyjne, ale posiadają przy tym pazur, i to przede wszystkim dzięki nim nastrojowość kilku utworów wręcz obezwładnia. Nie sposób nie poddać się na przykład bezwiednie upstrzonej ciekawymi przejściami w podkładzie ”Wizji”, ponuremu i leniwemu klimatowi ”Prestidigitatora”, czy pełnemu dramaturgii ”Konfesjonałowi”. Mniej znani beatmakerzy, jak na przykład Sakier, którego muzyka pojawia się na połowie utworów zamieszczonych na albumie, również pozytywnie zaskoczyli swoim wkładem. Rover odnajduje się na nich znakomicie – stanowią idealny poligon dla jego często bardzo mocnego, pełnego uczuć wokalu.

 

Rzadko kiedy porywają mnie występy gościnne na albumach gospodarzy, ponieważ zwykle wydają się zupełnie zbędne, zamieszczone na zasadzie ”bo piliśmy akurat z kolegą piwo i postanowiliśmy, że fajnie będzie nagrać coś razem”. Tak jest również tym razem. Spośród pięciu osób, które ozdobiły swoją twórczością dzieło Rover’a na większą uwagę zasługuje w sumie tylko udział WdoWy w refrenie utworu ”Pęknięcie”, za sprawą jej charakterystycznej maniery w wokalu, oraz rewelacyjnie podkreślający swoim śpiewem nastrój ”Wizji” oraz ”Prestidigitatora” Luka. Reszta gości nie jest w stanie jednak zmącić zbyt mocno ekscytacji płynącej z odsłuchu poszczególnych utworów.

 

”Odźwierny” nie jest albumem łatwym w odbiorze, ale wartym poświecenia mu swego czasu. Odsłuch tego materiału przypomina chłonięcie zatrważających zwierzeń dawno nie widzianego, ale wciąż bezgranicznie szczerego przyjaciela, który podczas swojej nieobecności przeszedł dramat. Ekstatyczne wyznanie bólu, jakiego dostarcza bycie czasami aż, a czasami tylko człowiekiem – tym w istocie jest ”Odźwierny”. Pod wpływem treści i dźwięków składających się na niego, rezonuje się jeszcze emocjonalnie długo po jego odsłuchu. To album ambitny, dla ludzi ciekawych ludzi, a nie tylko umilających sobie muzyką czas. Ocena: 4/6.

 
24 komentarze

24
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
king2014

chuj z wami w 2014!

A$AP Hady

Szczęśliwego gimbiego roku

CHUJWAMWD

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZFQs29wcf2s&feature=c4-overview&list=UUt2MxGtbbqdtgDotX3G6j4w#start=0:15;end=1:30;autoreplay=true;showoptions=true[/youtube]

Janusz

[youtube]www.youtube.com/watch?v=R3p3QMG80mA[/youtube]

Janusz

prawilnie przypominam hengołver
[img]https://www.thecampuscompanion.com/wp-content/uploads/2012/09/the-hangover.jpeg[/img]

Asap cwel jebany

MOZE BYSCIE O PLYCIE ROKU NAPISALI JEBANE KURWY

koprobo

[img]https://i40.tinypic.com/f9fsqw.jpg[/img]

po po po polski

Kurwa Glamrap jest serio pojebany czy o chuj chodzi ? Płyta roku wyszła-Brak newsa,Kawałek z #Kurt Rolson a te chuje piszą o jakiejś chujowej płycie Rovera aka Motora…Żal Glamrap się skończył !!!

#dacia_logan_słeg

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZFQs29wcf2s&feature=youtu.be&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DZFQs29wcf2s%26feature%3Dyoutu.be&app=desktop[/youtube] TUTAJ KRÓL NOWY KAWAŁEK WRZUCIŁ A WY O JAKICH ŁAKACH PISZECIE.

KałenKrul

[img]https://plytaroku.pl/okladka.jpg[/img]

Elodo

GIMBY SKACOWANE PO JEDNYM BROWARZE NA PSEUDO DOMÓWKACH. MACIE WODE NA KACA, MAM JA, MIEJCIE I WY

[img]https://bi.gazeta.pl/im/8/7567/z7567518O.jpg[/img]

Janusz

[quote name=”Elodo”]GIMBY SKACOWANE PO JEDNYM BROWARZE NA PSEUDO DOMÓWKACH. MACIE WODE NA KACA, MAM JA, MIEJCIE I WY

[img]https://bi.gazeta.pl/im/8/7567/z7567518O.jpg[/img][/quote]

pije i nic nie daje :(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

Janusz

I jak woda to tylko
[img]https://img.iap.pl/s/153/202087/Edytor/Image/WODY/Wody%20mineralne/Vytautas/Vytautas_asort.jpg[/img]
TYLKO NIE DAWAJ SWOJEJ DZIEWCZYNIE BO JĄ WYLEJE
[img]https://zw.lt/assets/vytautas.jpg[/img]

Elodo

[quote name=”Janusz”]pije i nic nie daje :((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((([/quote]

NA ĆPANIE NIE POMOŻE. MATKA WIE?

Elodo

[quote name=”Janusz”]I jak woda to tylko
[img]https://img.iap.pl/s/153/202087/Edytor/Image/WODY/Wody%20mineralne/Vytautas/Vytautas_asort.jpg[/img]
TYLKO NIE DAWAJ SWOJEJ DZIEWCZYNIE BO JĄ WYLEJE
[img]https://zw.lt/assets/vytautas.jpg[/img][/quote]

PROPSY

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=xsRByjmvBoU[/youtube]

koprobo

[img]https://i39.tinypic.com/1552y3a.jpg[/img]

Elodo

[quote name=”koprobo”][img]https://i39.tinypic.com/1552y3a.jpg[/img][/quote]
[img]https://i1.kwejk.pl/site_media/obrazki/2013/02/de4c4efaed25d10240fc342294fd7479_original.gif?1360156142[/img]

Sebastian Wszechwiedzący

KRULIK UNDERŁUD PRZED OPERACJĄ.[img]https://i40.tinypic.com/10ctdn7.jpg[/img]

Kópson

2014 A NIE BYŁO JESZCZE FAJNEJ DUPKI
[img]https://i1.ryjbuk.pl/545413069a81898cf66e3e801d2a6aeb9dd092b7/dreamgirl-4913-gorset_0_b-jpg[/img]

Pawelf69

ERIPE KURWA PŁYTE WYYDAŁ A GDZIE INFO CHUJEEE ?!

amokone

[img]https://glamrap.pl/images/stories/g3/456eytdhgfjnwert.jpg[/img]

JA TAM BYŁEM GRZECZNY WCZORAJ. JAKBY CO TEJ.

japierdolecozałeb

KURWA TAKA SAMA OCENA JAK PRZY PŁYCIE RENY 4/6 ??? KURWA NA PEWNO PROWO ALBO WINI POSYPAŁ HAJ$$ JEBAĆ TAKICH RECENZENTÓW ROVER PROPS W CHUUUJ ZA ODŹWIERNEGO

RozkraczonaSyrena

[img]https://imageshack.us/a/img189/7761/4ch8.png[/img]
ODSŁUCH PŁYT Z POLSKIM RAPEM ONLINE & ZASSYSAJ RAP W 100% ZA FREE https://listapolskiegorapu.cba.pl/

glamscat

Plyta Rovera to jedno z rozczarowan roku. Zapowiadalo sie lepiej a wyszlo jak zwykle. D.ugu z podziemia nie splacil tym cede

Popularne