Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

RECENZJA: RPS & White House – ”Książę aka. SLUMILIONER”

Opublikowany

 

Premiera każdego album Peji to wielkie wydarzenie w rodzimym, hip hopowym świecie. Wobec postaci tego poznańskiego MC nikt dzisiaj nie przechodzi obojętnie – wzbudza on albo pozytywne, albo negatywne emocje, na jego twórczość czekają w równej mierze jego wierni fani spragnieni kolejnej porcji pełnej charakteru muzyki, jak i zaciekli hejterzy chcący dać upust swej jadowitości, wezbranej po długich dwóch latach od ostatniego wydawnictwa pod szyldem SLU. Co cechuje jego nowy album?Zacznijmy od tego, że wielkiej rewolucji w sferze podejmowanych przez rapera tematów nie ma, zresztą nic jej nie zapowiadało, łącznie z samym autorem ''Slumilionera…''. Chociaż Peja wielokrotnie w wywiadach – w tym również w przeprowadzonym przed premierą nowego krążka przez portal Poznański Rap – podkreślał, że raperzy ciągle mówią na swoich krążkach o tym samym, a on nie jest i nie będzie w tym wyjątkiem, coś jednak się ruszyło. Raper podjął niektóre kwestie wałkowane niegdyś na nowo, podchodząc do nich zupełnie inaczej niż wcześniej, ba, znajdziemy na albumie negacje wartości i stylu życia, którym raper hołdował w przeszłości. I tak na przykład, raper w utworze ''Już Do Końca Tak Być Musi'' z 2006 roku rapował: ''Anonimowe wsparcie, kto dawał Wszy żarcie/Mowie o tym otwarcie, masz więcej? Oddaj/Sam nie zeżresz? Nie chowaj, nie chomikuj, nie noraj/Podziel się z tym, co nic nie jadł od wczoraj/Jak nie to kurwo konaj'', w utworze ''Nadmiar Szkodzi'' z bieżącego albumu nawija: ''Z nadmiaru ma niestrawność, a się nie podzieli frajer/To nie bajer (…), ludziom zbyt dużo się wydaje/Że wydaje ten co ma, więc powinien im coś oddać/Tylko dla tego że sam doszedł do tego pieniążka/I tak co drugi osądza, moc pieniądza ryje beret/A gdy wystąpisz przed szereg – jesteś zwykłym zerem''. Nie ma zupełnie na albumie gloryfikacji używek, począwszy od alkoholu na narkotykach kończąc, a wręcz przeciwnie, w utworach ''S. A. (Steven Adler)'' raper opowiada ku przestrodze o swoich ciężkich doświadczeniach z uzależnieniem od alkoholu, życiu usłanym zakazanymi owocami, których zerwanie grozi wyniszczeniem. W utworze ''Codzienne Refleksje'' nawija wręcz: ''Straciłem sporo czasu na linijki o pierdołach/I tak teraźniejszy Rychu wczorajszego by zdissował/Gdybym przyglądał się z boku samemu sobie sprzed lat/Pewnie wyjebałbym w mordę typowi, sam miałbym ślad''.

 W części utworów raper nakreśla kontrast pomiędzy tym, co było kiedyś, a tym, co jest teraz – np. w ''Back in The Days'' opowiada z radosną nostalgią o ciężkich czasach dzieciństwa i dorastania, by zaraz potem w ''Nadmiarze'' wspomnieć o osiągniętym sukcesie, z którego ciężarem musi nieustannie się zmagać, a który niejednokrotnie niemal go zmiażdżył. Nieco nadmiernie, chociaż trafnie, podsumowuje kondycję rodzimej rapowej sceny i podkreśla swoje dla niej zasługi. W życiu osobistym rapera zaszło ostatnimi czasy wiele pozytywnych zmian i zdecydowanie chciałbym usłyszeć na albumie więcej refleksji rapera odnośnie nich – założenia rodziny i funkcjonowania w niej, tymczasem nie został im poświęcony oddzielny kawałek, a tylko pojedyncze wersy w poszczególnych utworach. Niezależnie od tego, muzyka Rycha jest poważna, nie ma w niej miejsca na żarty, lanie wody, ale powaga ta nie nudzi, nie jest męcząca, nie chce się odczuć zmiany tempa, a wszystko dzięki przejmującej szczerości rapera potrafiącego bez problemu przyznać się do popełnionych przez siebie w przeszłości fatalnych błędów. Tekstowo album nie jest raportem z bieżącej walki z demonami przeszłości, a raczej inspirującym świętem zwycięzcy, w którym chce się uczestniczyć. Jego muzyka uczy szczerości wobec samego siebie i innych ludzi, jest więc niezwykle wartościowa. Peja świadomie rezygnuje z udziału w wyścigu po hashtagi, poetyckość, na rzecz próby opisania z jak największą pieczołowitością prawdziwie barwnego życia i jego dynamiki, kontrastujących ze sobą emocji. Osobiście zawsze z przyjemnością wysłucham tego, co do powiedzenia ma człowiek, który w polskiej rap grze osiągnął najwięcej. Bo Peja to po prostu interesujący gość, z którego strony na ''Slumilionerze'' niejednokrotnie padają słowa, które powinien usłyszeć po prostu każdy.

Na albumie znalazły się także prztyczki w nos kolegów z branży, mające szanse odbić się w środowisku szerokim echem. Raper skomentował diamentową płytę przyznaną ''Równonocy'' Donatana (''Jeszcze więcej spornych kwestii, jak Donatana diament/Zapakujmy drugie CD, to płyta z instrumentalem/Wiadomo, też je wydaję, tylko w edycji specjalnej/W limitowanym nakładzie, a ty lachę na to kładziesz''), zwrócił uwagę O.S.T.R.-emu na to, by traktował poważnie przyznaną mu nagrodę Fryderyka ("A ty gwiazdorski, maniera dla mnie trochę nieszczera/Trzymasz Fryderyka w kiblu, trzeba było nie odbierać/Bądź dumny z osiągów, niech inni będą zazdrośni/Bo nagrodzony muzyk nie traci autentyczności"), nawiązał ofensywnie do osoby Tedego (''Jaki kurwa Rolson?! Won stąd, chuj ci w dziąsło!''), napiętnował ogół MC's czerpiących dla zysku z nowych patentów na tworzenie rapu (''Za to wuchta plagiatów, chcą ci wmówić że to progres/Kopiują nowe trendy żeby zrobić na tym forsę'').

Wpływ nowych trendów wałkowanych w rodzimym rapie na twórczość Peji jest właściwie żaden, przy czym album trzyma poziom na tyle wysoki, że w żadnym wypadku nie odnosi się wrażenia, jakoby raper czuł się zbyt staro na podjęcie się eksperymentów muzycznych. Chociaż nie czuć, że może on osiągnąć jeszcze wyższy poziom artyzmu trzymając się obranego przed latami kursu, to trzeba przyznać, że ten wypracowany latami żmudnej pracy aktualnie jest tak wysoki, że najzwyczajniej w świecie wart utrzymania kosztem podjęcia próby sprawdzania się w nowoczesnej stylistyce. Raper ma już przy tym wielką rzeszę odbiorców nie wymagających od niego zmiany w podejściu do tworzenia muzyki, a że jego twórczość nie musi podobać się wszystkim, jest rzeczą oczywistą.

 

Nie jest to ta sama treść co wcześniej, podana w innej formie – zdecydowanie treść uległa zmianie, a forma pozostała taka, jak wcześniej, czyli nadal brak w liryce rapera rubasznej zabawy słowem, i przełomu w stylu rymowania. Osobiście, po kilku odsłuchach materiału przestałem być ciekaw tego, jak prezentowałaby się nawijka rapera gdyby zaczął stosować wszelkiego rodzaju liryczne sztuczki, zrozumiałem bowiem, że nie potrzeba ich jego muzyce. Wystarczająco duża siła bije bowiem ze szczerości rapera, jego odwagi w mówieniu tego, co myśli, nawet jeśli ma wyrzucić sobie samemu błędy z przeszłości. Uwaga słuchacza ma być w pełni skupiona na tym, co raper ma do powiedzenia, a nie na sposobie, w jaki to czyni. Temu, co raper chce przekazać, nie trzeba przy tym wykwintniejszej formy – klasa przekazu równoważy się idealnie z poziomem techniki wypowiedzi. W moim odczuciu Peja nie osiągnął jeszcze absolutnego szczytu możliwości raperskich, i prawdopodobnie już nie zdoła tego dokonać, ale wciąż jest ich bliżej niż 99 procent raperów w naszym kraju.

Występy gościnne na albumie wypadły różnie. Zagraniczni i polscy goście, którzy zaprezentowali się w utworze ''Full Time Job'' fantastycznie wczuli się w klimat kawałka, tak samo AZ w numerze ''No Surrender'', jednak w innych numerach rodzimi MC's poradzili sobie znacznie słabiej. Nie ma tu kooperacji w rodzimym języku na miarę tej z Trzecim Wymiarem, która znalazła się na ''CNO2'' pod postacią numeru ''Hip Hop Wciąż Żywy''. Śliwa i Bezczel nawinęli zwrotki którymi w żadnym wypadku nie mogą konkurować z tymi gospodarza, zaś Dono udzielający się w kawałku ''Być i Mieć'' w swojej drugiej szesnastce prezentuje podręcznikową grafomanię, sypiąc rymami czasownikowymi, chociaż Peja zaznaczał wiele razy, że gardzi MC's bez umiejętności. Innego rodzaju występy gościnne też trzymają nierówny poziom – i tak na przykład, wycia Marka Dyjaka w utworze ''Codzienne Refleksje'' zdzierżyć nie sposób, Glaca w ''Martwej Muzyce'' ni to grzeje, ni ziębi, ale wokal Kroolika Underwood w refrenie ''Back in The Days'' rewelacyjnie wpada w ucho.

Za brzmienie podkładów na albumie w całości odpowiedzialny jest White House. Klimat muzyki jest w większości surowy, stonowany, mroczny, przepełniony szorstkością i brudem, chociaż trafiają się także wyjątki, jak oparty o zawadiacki, gitarowy riff bit w nadającej się do zapętlenia na całe godziny, międzynarodowej, wielojęzycznej kolaboracji pt. ''Full Time Job'', pełen dziecięcej radości ''Back in The Days'', czy gładki ''Raplajf''. Ucho cieszą też pełne wyrazistości i zdecydowania sekwencje perkusyjne, oraz pojawiające się w kilku numerach scratche autorstwa DJ Decksa, DJ Danek, oraz DJ Ace'a. Klasyczne brzmienie podkładów spod ręki duetu pasuje jak chyba żadne inne do nawijki rapera, i stanowi esencje tego, za co słuchacze pokochali rap, nim do gatunku tego przeniknęły nowoczesne trendy i zaczął on ekspandować w wielu przeciwstawnych kierunkach jednocześnie. Wokal nawijającego na nich rapera jest energiczny, szybki, i przepełniony emocjami. Raper perfekcyjnie wpasowuje się w podkłady, jego dykcja jest bezbłędna, i nie sądzę, żeby wartość jego muzyki można było podważać faktem klejenia przez rapera wersów w studio zamiast rapowania każdej zwrotki na raz.

Podsumowując, kolejne muzyczne spotkanie z Rychem Peją zaliczyć należy do jak najbardziej udanych. Raper posiada obecnie dojrzalsze i bardziej zarazem wychowawcze spojrzenie na świat, niż kilka lat temu i prezentuje je z klasą. Peja dorósł do roli społecznej, jaką chcąc nie chcąc pełni. Zdaje się być świadom w pełni tego, że na jego muzyce wychowały się setki tysięcy osób, rozumie siłę swojej muzyki i jest w stanie nad nią zapanować. A wszystko dzięki temu, że posiadł trzeźwą kontrolę nad swoim życiem. Wysłuchanie 19 długich numerów w pełni zaspokoi głód odbiorców spragnionych utrzymanego na wysokim poziomie, pełnokrwistego rapu nie rozcieńczonego anemicznymi, popowymi wtrętami. ''Książę…'' to najlepszy album Poznaniaka od czasów ''Szacunku Ludzi Ulicy'' – dzieło, które trzeba usłyszeć i muzyczna, twierdząca odpowiedź na pytanie o to, czy gdyby raper startował ze swoją muzyką w tych czasach, miałby szansę odnieść sukces. Ocena: 5/6.

 


90 komentarzy
90 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
HST+Tede=Pen Air
8 lat temu

[img]https://i62.tinypic.com/2rx8704.png[/img]
[img]https://i58.tinypic.com/2j3ktg3.jpg[/img]

Mafiu
8 lat temu

JEBAĆ PENAIRA

cerbera dekera
8 lat temu

ROZCZAROWANIE ROKU =/

PROMASTER
8 lat temu

CHUJOWA, POZDRAWIAM

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=fqlEjgD6wmg[/youtube]

sitkositko
8 lat temu

JEBAĆ SITKA

StopRozwolnieniu
8 lat temu

Przesłuchałem i płyta jest WEGŁUG MNIE bardzo dobra. I nie jestem jakimś zagorzałym fanem, dodam, że kurt_rolson też leciał u mnie na głośnikach.
Pozdrawiam.

Bebebendnd
8 lat temu

Jestem fanem Rycha od dawna i niestety musze przyznac ze nie podoba mi sie nowy album. Nudny monotonny, nie ma Rycha z pazurem zamiast tego strasznie zamulone bity whitehouse. Poziom CNO2 czyli srednio ze wskazaniem na slabo…

Konrad.
8 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_TL5-rcMq6Q[/youtube]

MARCHEW
8 lat temu

[img]https://thechive.files.wordpress.com/2014/10/girls-cleavage-28.jpg[/img]

MozgRozjebany
8 lat temu

SPRAWDŹCIE TO!
Zapraszam do lajkowania profilu.

[youtube]https://youtu.be/dROz2s4rxoA[/youtube]

ryszardossacz
8 lat temu

RYSZARD PEJA SSA OD GŁUPIEJ NOCY… JEBAĆ PENERA WIEPRZ GO ZJADŁ I SPADŁ Z WAGI BO WYSRAŁ JAK ŚCIERWO ELO

SLUMILIONER
8 lat temu

RYCHU PROPS OD URODZENIA

BonusRTV
8 lat temu

[img]https://media.bekazrapsow.com/3a823bf7324e8d2ee06cec60debdaa2e7a86901a7d39b4c005690f99.jpg[/img]

MozgRozjebany
8 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dROz2s4rxoA[/youtube]

BonusRTV
8 lat temu

[img]https://c.wrzuta.pl/wi18027/c905cc2a0023c3df4ada5163/0/peja%20przeprasza…[/img]

MozgRozjebany
8 lat temu

SPRAWDŹCIE TO!
Zapraszam do lajkowania profilu.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dROz2s4rxoA[/youtube]

PopekMonster3
8 lat temu

PROPSY
JEBAC TEDE

kk
8 lat temu

no i co, ah24nh dziala88888

KORASEK
8 lat temu

[img]https://i.imgflip.com/db6kl.gif[/img]
[img]https://109.imagebam.com/download/Y-WbvwUX0tz9ddX93VA8aA/35916/359157312/clip0049.gif[/img]

ssss
8 lat temu

MOJA RECENZJA W SKRÓCIE:

KOLEJNA CHUJOWA PŁYTA

ELO

#hopsin
8 lat temu

KRÓTKA RECENZJA: TO SAMO CO OD 10 LAT. NIC NOWEGO. POZDRAWIAM.

[img]https://warszawskihiphop.pl/wp-content/uploads/2013/01/tede_mainstream.jpg[/img]

KTOŚ INNY PRZEJMUJE RAP GRE

quebonawidelec
8 lat temu

TĄ RECENZJĘ NAPISAŁ CHYBA SAM RYSZARD PEJA BO ZDECYDOWANIE NIE POKRYWA SIĘ Z RZECZYWISTOŚCIĄ xD xD

Jebak
8 lat temu

NAJCHĘTNIEJ TO BYM SIĘ PODTARŁ TYM ODGRZEEWANYM KOTLETEM. ALE W SUMIE TO CIESZĘ SIĘ, ŻE PŁYTA JEST TAK CHUJOWA. MOŻE PEJA WKOŃCU ZROZUMIE I ZREZYGNUJE.

[img]https://527veg-sn3301.files.1drv.com/y2pK5IG5aSttccoFxRTdu08IFk6uuk3y0PEQqn0ZQ-oegeNcA6qf30yhiFqIJ4e1oJm94zsVGeSc1AwMzm94Vz5eIFkBt5S2wcFCwwN7jjbO9Y/WIEPRZTANCZY3.gif[/img]

tedecwet e m jest
8 lat temu

[quote name=”#hopsin”]KRÓTKA RECENZJA: TO SAMO CO OD 10 LAT. NIC NOWEGO. POZDRAWIAM.

https://warszawskihiphop.pl/wp-content/uploads/2013/01/tede_mainstream.jpg

KTOŚ INNY PRZEJMUJE RAP GRE[/quote]
SPIERDALAJ Z TYM PIERDOLONYM PASZTETEM.
PS. JEBAĆ PEJKĘ
PS2. JEBAĆ ŚWINIAKA
PS3. JEBAĆ MARNĄ POLSKĄ SCENKĘ PEŁNĄ PAJACÓW

KORASEK
8 lat temu

[img]https://112.imagebam.com/download/3x1Rm9jo1uE9iqhC0VxV0Q/35920/359191275/db6kl.gif[/img]
Kurwa Rychu mnie zaskoczył, ta płyta jest zajebista.Świeżość wylewa się uszami
[img]https://wielkiejol.com/foto/big/news_1255088754.jpg[/img]

fds
8 lat temu

ostatnia dobra płyta rycha to noja, dobre momenty miał też szacunek ludzi ulicy teraz to regres totalny

EKT_RAJT
8 lat temu

[quote name=”tedecwet e m jest”]SPIERDALAJ Z TYM PIERDOLONYM PASZTETEM.
PS. JEBAĆ PEJKĘ
PS2. JEBAĆ ŚWINIAKA
PS3. JEBAĆ MARNĄ POLSKĄ SCENKĘ PEŁNĄ PAJACÓW[/quote]

JA TAM Z TWOJĄ MAMĄ PRZY WIEPRZU SIĘ BUJAM.

NIC NOWEGO, W KOŃCU NIE BEZ POWODU JEST RYSZARDEM PEJA AKA REGRES

[img]https://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_thi2bSY2UkWLqGlyg0ms6G6vhP087VXI.jpg[/img]

kubek
8 lat temu

Płyta mega każdy kto słucha Rycha jak ja np 21 rok leci zrozumie nawijke poprostu jakie życie taki rap , kto nie dorósł nie zrozumie pozdro dla kumatych

KRULEWICZ
8 lat temu

wypierdalać z penerą

podrawia RAFAŁ POPAS RAK ten który wyłożył jaja na całą rap grę

[img]https://t-eska.cdn.smcloud.net/common/1/0/s/1081673gKps.jpg/r-600,0-n-1081673gKps_popek_monster_popek_dirty_diana_.jpg[/img]

eloelo350
8 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=S1HyJOppu0I[/youtube]

RZARY HEMP GRÓ
8 lat temu

[quote name=”KRULEWICZ”]wypierdalać z penerą

podrawia RAFAŁ POPAS RAK ten który wyłożył jaja na całą rap grę

[img]https://t-eska.cdn.smcloud.net/common/1/0/s/1081673gKps.jpg/r-600,0-n-1081673gKps_popek_monster_popek_dirty_diana_.jpg[/img][/quote]

MARNE PROWO.
WYPIERDALAJ Z TYM GŁĄBEM.

[img]https://s3.ifotos.pl/img/pejaitede_eahaqes.jpg[/img]

xD
8 lat temu

HAHAHA „RAFAŁ RAK” marne prowo 2/10

żelipapompom
8 lat temu

„Temu, co raper chce przekazać, nie trzeba przy tym wykwintniejszej formy – klasa przekazu równoważy się idealnie z poziomem techniki wypowiedzi.”

Takie coś ma kurwa czelność wytykać innym grafomanię.

BRAWO GLAMRAP

Juz na zawsze!
8 lat temu

Dla mnie Plyta god’na kupienia, zasłużone miejsce na pulce za całokształt Jest! Opinia od ludzi malo ambitnych nie wchodzi w gre.

EKT_RAJT
8 lat temu

P.S. RECENZENT ZA WYSTAWIENIE TAKIEJ NOTY TEJ WTÓRNEJ PŁYCIE POWINIEN BYĆ BICZOWANY PO MOSZNIE.

[img]https://www.humortrend.com/wp-content/uploads/images/feed/funnypics-bf137.gif[/img]

Whr
8 lat temu

rebac tą kurwe PSA TEDEGO

Karabin
8 lat temu

Nie wiem kurwa jak tę płytę można przesłuchać więcej niż 2-3 razy. Monotonny styl rymowania, wszystkie bity do siebie podobne – jedna wielka kakofonia, od której łeb rozpierdala. Jakby słuchać przez 80 minut walenia młota pneumatycznego.

dejww
8 lat temu

PLYTA ZJEBANA I TYLE. 10 RAZ NA TYM SAMYM PATENCIE. GIMBY POGODZCIE SIE Z TYM I NIE SPINAJCIE DUPY

Twoj Fan
8 lat temu

[quote name=”żelipapompom”]”Temu, co raper chce przekazać, nie trzeba przy tym wykwintniejszej formy – klasa przekazu równoważy się idealnie z poziomem techniki wypowiedzi.”

Takie coś ma kurwa czelność wytykać innym grafomanię.

BRAWO GLAMRAP[/quote]
TO CO NAPISAŁ MA CAŁKOWICIE SENS.

glamrapowiczzzzz
8 lat temu

[quote name=”Juz na zawsze!”]Dla mnie Plyta god’na kupienia, zasłużone miejsce na pulce za całokształt Jest! Opinia od ludzi malo ambitnych nie wchodzi w gre.[/quote]
I już widać, że fani Penera to barany. Słowo „płyta” z wielkiej litery w środku zdania? „Pułce” przez „u”? „Jest” z wielkiej litery również w środku zdania?
Zajmij się kurwa szkołą i ortografią, a nie „rapu” Penera słuchasz.

krzi
8 lat temu

Myślałem że ta płyta jest z 2000 roku

Kondi Krul Albani
8 lat temu

sorki byłem na eskaesah, wstawjam eldo prezidento[img]https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t34.0-12/10743684_564198833725447_841423107_n.jpg?oh=ec89f9084110986bbf9101f8f24e5102&oe=544863DC&__gda__=1414038337_de5145d878c07aa952d300a7f8fb412c[/img]

Kerpakedź
8 lat temu

[quote name=”KORASEK”]https://112.imagebam.com/download/3x1Rm9jo1uE9iqhC0VxV0Q/35920/359191275/db6kl.gif
Kurwa Rychu mnie zaskoczył, ta płyta jest zajebista.Świeżość wylewa się uszami
https://wielkiejol.com/foto/big/news_1255088754.jpg%5B/quote%5D

W obliczu zalewu bujającego dyskotekowego gówna, ten album jest bardzo świeży.

Kondi Krul Albani
8 lat temu

Wruć nie wstaiwł sie [img]https://static.fishki.pl/static/posts/43/43377/foto_7dc2fa1aa9122d88c6e6128098f80a17.jpg[/img]

Sluchac mamy
8 lat temu

Z chujem na uszy sie zamienili? 5/6 ocena prawidłowa, po takim czasie Rychu dalej jest Sobą i sie nie sprzedal jak większa liczba lirycznych pizdeczek

łat
8 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=RkK0M6peztA[/youtube]

janusz_ciepla_klucha
8 lat temu

KOMENTARZ JANUSZ

2d2b
8 lat temu

pozdrawiam was fujary netowe. &__&

KRÓL od lat jest jeden.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZH6Cn3mcPUw[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Q3EfvBZzFeg[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=tXHiF_bvpes[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=4nQtRegyTAw[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Yt9RXNfjelQ[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=L1FmXe-82VY[/youtube]

spina w komentarzach nic nie zmienia
sami potwierdzicie kiedy scena wyjdzie z Jego cienia.

DupoLizy
8 lat temu

[„glamrapowiczzzzz”]I już widać, że fani Penera to barany. Słowo „płyta” z wielkiej litery w środku zdania? „Pułce” przez „u”? „Jest” z wielkiej litery również w środku zdania?
Zajmij się kurwa szkołą i ortografią, a nie „rapu” Penera słuchasz.

Nauczycielko- tępym ołówkiem cie rysowali w szkole i sie unosisz ..Do garòw, juz kurwa!!

tedecwet e m jest
8 lat temu

NIE SŁUCHAM TEDEGO. TAK TRUDNO POJĄĆ, ŻE TA PŁYTA RYCHU PEJA CHUJUFFKA?

Popularne