Sprawdź nas też tutaj

Felieton

ROZKMINA: Eminem cz.1

Opublikowany

 

Eminema nie trzeba nikomu przedstawiać, słyszał o nim z całą pewnością każdy słuchacz rapu w naszym kraju. Nie zaszkodzi jednak przyjrzeć się dogłębnie jego drodze z samego dna na sam szczyt, twórczości, oraz obfitującemu w skandale i zawirowania życiu prywatnemu, żeby zrozumieć w całej okazałości jego fenomen. Zapraszam do zapoznania się z niesamowitą historią jednego z najbardziej utalentowanych i zarazem najciekawszych MC’s na świecie.

Marshall Bruce Mathers III – bo tak brzmi prawdziwe imię oraz nazwisko Eminema – przyszedł na świat 17 października w Missouri. Od samego początku życie nie rozpieszczało chłopaka – nie dość, że jego ojciec opuścił rodzinę kiedy przyszły MC miał zaledwie półtora roku, wychowywał się w biedzie, doświadczając rozmaitych upokorzeń ze strony wychowującej go samotnie, uzależnionej od alkoholu i środków przeciwbólowych cholerycznej matki. Przez długi czas żył z matką na walizkach, często zmieniając szkoły i nie mogąc nawiązać trwałych relacji z rówieśnikami, a jego życie było nieustającym pasmem udręk.

 

Największych upokorzeń młody Eminem doznawał w szkołach, gdzie nękany był przez czarnoskórych rówieśników. Pewnego dnia jeden z nich – De Aneglo Bailey – niemalże zakatował chłopka na śmierć w szkolnej toalecie, nieco wcześniej rzucając w niego śnieżką w której umieścił kamień. Pobicie zakończyło się dla niego krwiakiem mózgu i operacją, a także czasową utratą widzenia na jednym oku, ale szybko udało mu się dojść do pełni zdrowia. Na wydanym lata później, swoim pierwszym w pełni legalnym, długogrającym albumie ”The Slim Shady LP” zamieścił piosenkę pt. ”Brain Damage”, w której opisał całe zajście, trochę je koloryzując, jak sam powiedział w jednym z wywiadów, ”Żeby nie zanudzić słuchacza”, na wskutek czego niestety część odbiorców była zmieszana opowieścią, nie potrafiąc oddzielić zawartej w niej fikcji od prawdy.

Sam Eminem zapytany w jednym z wywiadów o to, czy jego zdaniem ludzie rozumieją jego wybujałe poczucie humoru które prezentuje w swoich piosenkach, odpowiedział ”Myślę, że młodzi ludzie łapią o co chodzi, za to starsza publika czasami się w tym gubi, traktując moje piosenki zbyt dosłownie. Nie obchodzi mnie to, jest to dla mnie wręcz zabawne, bo jeśli mówię, że ”Mózg zaczął wyciekać mi z czaszki”, i oni w to wierzą, to co z nimi jest nie tak? (…) Kiedy wyszedł pierwszy album N.W.A., zobacz jak wszyscy literalnie to przyjmowali. To była rozrywka, a ludzie zdawali się tego nie pojmować. Jeśli N.W.A. powiedzieli: ”Zastrzelimy Cię”, oni w to wierzyli. (…) Może Dre i Ice Cube byli wściekli kiedy pisali coś takiego, ale nie oznacza to że czują się tak bezustannie.”. Rzeczony utwór jest niesamowitym, czysto rapowym storytellingiem, w którym Eminem po raz pierwszy wypowiadał się z perspektywy nie tylko swojej ale i innych osób (szkolnego oprawcy, matki, pielęgniarki) starannie modulując przy tym swój głos w celu jak najlepszego oddania różnic w emocjonalnym pobudzeniu tych postaci.

Dwa lata po ukazaniu się ”The Slim Shady LP” De Angelo Bailey wytoczył Eminemowi proces o naruszenie dóbr osobistych, żądając miliona dolarów odszkodowania. Pozew ten został jednak odrzucony przez sędziego, który humorystycznie uzasadnił swoje postanowienie własnoręcznie skreśloną rymowanką: ”Bailey thinks he’s entitled to some monetary gain/Because Eminem used his name in vain” (”Bailey myślał że jest upoważniony do otrzymania finansowych dóbr/Bo Eminem użył nierozważnie jego imienia”).

 

Zanim Marshall Mathers usłyszał rap, chciał rysować komiksy. Miłością do czarnej muzyki zaraził go starszy o rok wujek Ronnie, który pewnego dnia pożyczył mu album ”Reckless” Ice-T. Przyszła gwiazda rapu miała wtedy zaledwie około 13 lat. Eminem od razu zafascynował się nowym odkryciem, decydując się na to, żeby samemu spróbować swoich sił w rapie. Za pseudonim artystyczny przyjął M & M (pierwsze litery jego imienia i nazwiska). Od tamtej pory spędzał całe swój wolny czas na pisaniu i nagrywaniu, szlifując swój warsztat twórczy do perfekcji. Wiele lat później, kiedy stał się już sławny, powiedział w jednym z wywiadów: ”Zbieram pomysły przez cały tydzień. (…) Zapisuję nieskładnie na kartkach papieru słowa, rymy oraz metafory. Kiedy zbierze się wystarczająco wiele materiału, łączę go w jedną całość. Robię to celowo, żeby w przypadku zgubienia zapisków uniemożliwić ewentualnemu znalazcy zorientowanie się w ich znaczeniu. Połowa zdania będzie tu, druga połowa tam. Nie wiem sam, kiedy zacząłem tak robić. (…) Definitywnie jestem perfekcjonistą. Tworzę swoją muzykę tylko dla siebie. Nie myślę o tym, czy spodoba się ona komukolwiek poza mną. Jeśli chociażby użyję niewłaściwie słowa ”the” – wrócę [do studia] i zmienię to. Przed wypuszczeniem muzyki w eter muszę przesłuchać ją milion razy upewniając się, że nie dostrzegam w niej żadnej usterki. (…) Pewne piosenki wymagają więcej czasu od innych do napisania ich, zależy to od tego, w jakim nastroju się aktualnie znajduje i o czym myślę. ”My Name Is…”’ było bardzo proste do napisania, wymyśliłem refren utworu zanim jeszcze zabrałem się do pisania zwrotek. Czasami piszę rapowe opowiastki, i muszę wracać do pisania ich w ciągu następnych dni. Napisania ”Brain Damage” zajęło mi kilka dni. (…) Tworzenie jest dla mnie formą terapii – nie tylko kiedy piszę, ale również kiedy rapuje. To jest sposób na zrzucenie ciężaru z serca.”.

W autobiografii rapera pt. ”The Way I Am” znalazło się wiele skanów jego rękopisów – ich widok rzeczywiście pokrywa się z tym co powiedział o nich sam Eminem, i robi wrażenie. Są doszczętnie zabazgrane drobnym maczkiem przy użyciu kolorowych długopisów. Sam Eminem dodaje w ksiażce: ”Czasami kiedy czytam swoje stare rękopisy, mam problem ze zrozumieniem, o co w nich chodzi, ale podczas procesu twórczego wiem dokładnie, co do czego pasuje”.

Ronnie popełnił samobójstwo w 1991 roku strzelając sobie w głowę, co pogrążyło Eminema w depresji. Ronnie również był zaangażowany w tworzenie muzyki, jednak nigdy nie starał się upatrywać w ewentualnym odniesieniu sukcesu w jej publikacji sposobu na życie. Eminem lata później chciał wykorzystać taśmę demo wujka na swojej płycie ”The Marshall Mathers LP”, ale pomysł ten konsekwentnie wybijała mu z głowy jego najbliższa rodzina, czego sam raper nie rozumiał, zdecydował się odpuścić jednak ten pomysł dla świętego spokoju. Nie omieszkał się jednak wspomnieć jego osoby w kilku swoich utworach, kazał sobie nawet wytatuować napis ”Ronnie R.I.P.” na swoim lewym przedramieniu.

 

W 1989 roku Eminem poznał Kim, która dziesięć lat później została jego żoną. Szybko przypadli sobie do gustu, i zostali parą. Ich związek od samego początku był bardzo burzliwy, wiele razy rozstawali się ze sobą, a potem wracali do siebie. W 1995 roku na świat przyszedł owoc ich miłości – córka Hailie Jade, co zmobilizowało Eminema do poszukiwań pracy kosztem dokładania starań do osiągnięcia sukcesu w muzyce. Z biegiem czasu Eminem poznał Proofa, który namówił go na branie udziału we freestyleowych bitwach, co pozwoliło mu zaistnieć oraz zyskać szacunek podchodzących do niego z niechęcią czarnoskórych MC’s. Eminem pracował w tym czasie w restauracji Gilbert’s Lodge, gdzie kucharzył oraz zmywał naczynia za małe pieniądze. Niestety, nie stać go było na utrzymanie rodziny, a jego praca twórcza nie przynosiła żadnych profitów, więc wraz z Kim kradli w sklepach drobne przekąski. W parze rosła frustracja spowodowana taką sytuacją, stale dochodziło między nimi do kłótni, a czasami nawet rękoczynów. Życie stawało się coraz bardziej nieznośnie, ale raper nie porzucił marzenia o odniesieniu sukcesu. Kilka lat później powiedział: ”Nie miałem nic do stracenia, ale wszystko do zyskania”.

W 1996 roku, nakładem małej, lokalnie działającej wytwórni Web Enterteiment, ukazał się pierwszy album Eminema – ”Infinite”. Materiał ten w niczym nie przypominał jego późniejszych dokonań muzycznych, był w porównaniu z nimi bardzo łagodny a jego tematyka koncentrowała się na problemach szarego życia codziennego. Album przeszedł niemal zupełnie bez echa, a także ściągnął na Eminema falę krytyki o to, że kopiuje styl znanych MC’s, takich jak chociażby NAS. Eminem był załamany komercyjnym, jak i artystycznym fiaskiem, które odniosła płyta, podobnie jak Kim, która rozgoryczona szybko wyprowadziła się od niego, i wytoczyła mu proces sądowy o zakaz kontaktowania się z Hailie. Raper nadal niestrudzenie brał jednak udział we freestyleowych potyczkach, z czasem załapując się do coraz poważniejszych, bardziej prestiżowych bitew.

 

Jedną z takich imprez było Scribble Jam w Ohio w 1997 roku. Po jakimś czasie pojedynkowania się na słowa Eminem natrafił na utalentowanego MC o ksywie Juice, który pokonał go w pierwszej rundzie, a potem przegrał z nim w drugiej. Podczas finałowej potyczki Eminem przegrał z Juicem, po tym jak ten poniżył go ewidentnie przygotowanym wcześniej, kompleksowo złożonym wersem, wygrywając trofeum. Po porażce Em wrócił do Detroit kompletnie zrezygnowany i spłukany. Jakiś czas później nagrał oryginalną wersję ”Rock Bottom” – piosenka znalazła się potem na ”The Slim Shady LP”. Eminem lata później przyznał w swojej biografii, że nagrywał utwór z myślą, że to ostatnie jego twórcze dokonanie. postanowił skończyć ze sobą, zażywając całe opakowanie Tyleonlu (lekarstwa przeciwbólowego) i popijając je wódką, zwymiotował jednak wszystko w łazience. Strach pomyśleć, co byłoby, gdyby raper wybrał skuteczniejszą metodę popełnienia samobójstwa. Niewiele brakowało, żeby jego gwiazda nigdy się nie narodziła, zmieniając oblicze hip-hopu, los chciał jednak inaczej. Po tym zdarzeniu raper dalej pracował nad swoją muzyką, z czasem udało mu się również zejść z Kim.

 

Bardzo pamiętnym dla rapera wydarzeniem było wzięcie udziału w freestyleowym trudnieju Rap Olympics w Los Angeles, w 1998 roku. Eminem pokonał bez trudu wszystkich MC’s, jednak podczas finałowej bitwy tłum okrzyknął zwycięzcą MC o ksywie Otherwize, którego freestyle był słaby zarówno pod względem technicznym jak i merytorycznym. Oponent zwyczajnie odgrażał się Eminemmowi. ‚Nie pamiętam żadnych rymów w wykrzykiwanych przez niego w moim kierunku pogróżkach że zamknie mi ryj, zarżnie mnie, podetnie mi gardło” – wspomina w swojej biografii, dodając, że było to dosłownie coś w tylu: ”Kurwo zabiję Cię! Przewiercę Cię kurwa! Nienawidzę Cię! Zbesztam Cię z błotem!”. Pierwszą nagrodą był złoty Rolex oraz 500 dolarów, których raper bardzo potrzebował. Przegrana po raz kolejny załamała go, tym bardziej, co sam przyznał, że werdykt publiczności był bardzo niesprawiedliwy. Jego wizyta w Los Angeles nie poszła jednak zupełnie na marne – kiedy zdenerwowany zbierał się w drogę powrotną do domu, zaczepił go asystent Jimmiego Lovine, pracownika wytwórni Interscope Records, prosząc MC o jego taśmę demo. Ten zupełnie nie robiąc sobie nadziei cisnął w niego kasetą i odszedł.

 

Kiedy jakiś czas potem zajął pierwsze miejsce w konkursie „Freestyle Performer of the Year” w radiowym ”Wake Up Show”, zainteresował się nim sam Dr. Dre, a Jimmy Lovine podczas wymiany zdań na jego temat puścił słynnemu producentowi kasetę demonstracyjną Eminema, po czym Dre bez wahania postanowił odnaleźć go i podpisać z nim kontrakt. Zanim jednak do tego doszło, czekało na niego jeszcze pokonanie wielu trudności…

 
47 komentarzy

47
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
popar

[img]https://i.imgur.com/G5jiQ.jpg[/img]

człowiek sraka

no to drugi

Drugi

Drugi kurwa drugi

XD

EMINEM WIECZNY PROPS!!!

Drugi

[IMG]https://img9.imageshack.us/img9/2773/132864186091.jpg[/IMG]

Pierone

Ciekaw jestem ile czarnych kutasow dostał do dupy podczas swojej kariery

cinson

Eminem wieczny props.

teqida

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=MCGY5D1mBXQ[/youtube]

656556565656

CHUJ WAM W OCZY!

MCRAPER

PRAWILNIE PRZYPOMINAM PLYTA ROKU

[img]https://glamrap.pl/images/stories/e7/bro-89734689.jpg[/img]

Yoopis

[quote name=”MCRAPER”]PRAWILNIE PRZYPOMINAM PLYTA ROKU

[img]https://glamrap.pl/images/stories/e7/bro-89734689.jpg[/img][/quote]

tymczasowo…

DonGuralErdo

KACPER HTA, TO TEN Z GROVE STREET ?

[img]https://images4.wikia.nocookie.net/__cb20120918231228/villains/images/6/67/20100707062022!FrankTenpenny-GTASA.jpg[/img]

BeeF

[quote name=”Yoopis”]tymczasowo…[/quote]
Nawet nie tymczasowo

rest

[IMG]https://images.tinypic.pl/i/00219/xk2nn2mxr9bd_t.jpg[/IMG]: https://www.tinypic.pl/xk2nn2mxr9bd

Ja uwielbiam ją, Ona tu jest,
i tańczy dla mnie,
bo dobrze to wie, że porwę ją,
i w sercu schowam na dnie.

Pompon

Gimby w kosciele ? Eminem zawsze na propsie…..!

Konkret

[quote name=”rest”][IMG]https://images.tinypic.pl/i/00219/xk2nn2mxr9bd_t.jpg[/IMG]: https://www.tinypic.pl/xk2nn2mxr9bd

Ja uwielbiam ją, Ona tu jest,
i tańczy dla mnie,
bo dobrze to wie, że porwę ją,
i w sercu schowam na dnie.[/quote]

Pojebało?

snortinCoke

[img]https://1.bp.blogspot.com/-5AydlqSWAqQ/T48dR2WchWI/AAAAAAAAA8s/3dVS2De7SRU/s1600/Recovery.jpg[/img]
BEST RAPPER ALIVE AND EVER !!
PROPSY ŻE NIE BOI SIĘ MÓWIĆ PRAWDY O PIERDOLONYM PRZEMYŚLE MUZYCZNYM W STANACH !
13 NAGRÓD GRAMMY I OSCAR !
I WIĘCEJ SPRZEDANYCH PŁYT NIŻ WSZYSCY RAPERZY W EUROPIE RAZEM WZIĘCI !

SMARKI AKA TONY FLEGMY

TAKIEMU EMINEMOWI TO HAJS SIĘ ZGADZA
ON MA NIEZLICZONĄ ILOŚĆ RAZY WIĘCEJ PIENIĘDZY SAM NIŻ CAŁA ŚMIETANKA POLSKIEGO RAPU
GURAL TO MÓGŁBY WYBRAĆ SOBIE NAJDROŻSZY KLUB W POLSCE Z PUBLIKĄ LICZĄCĄ 5000 TYS. OSÓB A KOSZT BILETU LICZYŁBY 1000 ZŁ I TAK I TAK W PORÓWNANIU DO EM’A TO NA FAJKI MU NIE STYKA,A SOKÓŁ MÓGŁBY OPIERDOLIĆ CAŁE PROSTO RAZEM ZE SWOIMI DROGIMI(DLA NAS,POLACZKÓW) SZMATAMI I TAK BYŁBY W PODOBNEJ SYTUACJI CO GURAL
[img]https://pmchollywoodlife.files.wordpress.com/2012/10/eminem-birthday.jpg?w=600[/img]
PRZYKRE ALE PRAWDZIWE
TAK CZY SIAK,PROPSY DLA EMINA ZA DOBRY RAP OD TYLU WIOSEN

porzeczki som seksi

[quote name=”MCRAPER”]PRAWILNIE PRZYPOMINAM PLYTA ROKU

[img]https://glamrap.pl/images/stories/e7/bro-89734689.jpg[/img][/quote]

WYPIERDALAJ

fhuehfue

[quote name=”MCRAPER”]PRAWILNIE PRZYPOMINAM PLYTA ROKU

[img]https://glamrap.pl/images/stories/e7/bro-89734689.jpg[/img][/quote]

do płyty Keara

enuch

[quote name=”Pierone”]Ciekaw jestem ile czarnych kutasow dostał do dupy podczas swojej kariery[/quote]
i tak mniej, niż ty od starego i jego kolegów

EldoWGW

To jest prawdziwy rap, prawdziwe flow,prawdziwy talent

Emin3m 4Ever

EldoWGW

[quote name=”Drugi”]Drugi kurwa drugi[/quote]

Gratuluję że dokonałeś celu swojego życia

TIGER1080801

ZACHARIASZ LUBOWIECKI ZAWSZE NA PROPSIE

2cztery9

[quote name=”MCRAPER”]PRAWILNIE PRZYPOMINAM PLYTA ROKU

[img]https://glamrap.pl/images/stories/e7/bro-89734689.jpg[/img][/quote]

Ty tak na serio ?

natali

jak dla mnie eminem na propsie do „encore”.. teraz lipa

haki i skaryfikacje

haki i skaryfikacje to był zwykły spacer

ojoj

JIMMY IOVINE A NIE LOVINE a tak to spoko

Pierone

[quote name=”enuch”]i tak mniej, niż ty od starego i jego kolegów[/quote]
Ojojojoooj juz tak nie broń swojego idola, wiem ze masz wszystkie plyty na polce i plakat nad lozkiem. U nas w Warszawie nie ma takich zwyczajow jak u ciebie na wsi kolego takze kutasy w dupie od starego i jego kolegow to raczej twoja atrakcja.

na wolno

[quote name=”SMARKI AKA TONY FLEGMY”]TAKIEMU EMINEMOWI TO HAJS SIĘ ZGADZA
ON MA NIEZLICZONĄ ILOŚĆ RAZY WIĘCEJ PIENIĘDZY SAM NIŻ CAŁA ŚMIETANKA POLSKIEGO RAPU
GURAL TO MÓGŁBY WYBRAĆ SOBIE NAJDROŻSZY KLUB W POLSCE Z PUBLIKĄ LICZĄCĄ 5000 TYS. OSÓB A KOSZT BILETU LICZYŁBY 1000 ZŁ I TAK I TAK W PORÓWNANIU DO EM’A TO NA FAJKI MU NIE STYKA,A SOKÓŁ MÓGŁBY OPIERDOLIĆ CAŁE PROSTO RAZEM ZE SWOIMI DROGIMI(DLA NAS,POLACZKÓW) SZMATAMI I TAK BYŁBY W PODOBNEJ SYTUACJI CO GURAL
[img]https://pmchollywoodlife.files.wordpress.com/2012/10/eminem-birthday.jpg?w=600[/img]
PRZYKRE ALE PRAWDZIWE
TAK CZY SIAK,PROPSY DLA EMINA ZA DOBRY RAP OD TYLU WIOSEN[/quote]

ZAROBKI EMINEM 15 MLN < DR. DRE 110 MLN [img]https://images2.mtv.com/uri/mgid:uma:video:mtv.com:8512?width=525&height=560&mindimension=324&crop=true&quality=0.85[/img]

MCRAPER

[quote name=”2cztery9″]Ty tak na serio ?[/quote]
B.R.Oooooo najlepszy raper mlodego pokolenia!

ssasa

CHUJ MNIE KURWO OBCHODZI TWOJA ROZKIMNA NA TEMAT LEGENDY, WYPIERDALAJ OD EMINEMA PRECZ KURWO

as

PRZECIEZ KURWO EMINEM NIE NAPISAŁ AUTOBIOGRAFII TYLKO KTOS BEZ JEGO ZGDY NAPISAŁ O NIM KSIAZKE PAJACU, SPRAWDZ INFO ZANIM COS ZACZNIESZ PISAC

BogdanSynHady

[img]https://i1.kwejk.pl/site_media/obrazki/2012/02/b49cde48cd0bafeab8fd45c1dce284b6.gif?1328283708[/img]

hejterfejs.fuck

Za 1 litr benzyny robie tak!
[IMG]https://z1.demoty.pl/ed0c458658f81e606087f9bcbc0dcc0722280ea1/0512_fc7a_480-gif[/IMG]

WodzuTwojąMatką

[quote name=”snortinCoke”][img]https://1.bp.blogspot.com/-5AydlqSWAqQ/T48dR2WchWI/AAAAAAAAA8s/3dVS2De7SRU/s1600/Recovery.jpg[/img]
BEST RAPPER ALIVE AND EVER !!
PROPSY ŻE NIE BOI SIĘ MÓWIĆ PRAWDY O PIERDOLONYM PRZEMYŚLE MUZYCZNYM W STANACH !
13 NAGRÓD GRAMMY I OSCAR !
I WIĘCEJ SPRZEDANYCH PŁYT NIŻ WSZYSCY RAPERZY W EUROPIE RAZEM WZIĘCI ![/quote]

Recovery zajebista płytka 🙂 tak samo jak The Eminem Show
props

Radosław mmmm

jade w sierpniu na eminema w irlandii. publika okolo 50 tys ludzi bilet kosztuje 350zl pozdro

TT

Kurwa, co to za stek bzdur.
Wiekszość informacji wyssana z palca, druga cześć zaś żywcem przepisana z tego oto filmu.
[img]https://1.fwcdn.pl/po/87/31/288731/7444241.5.jpg[/img]

PLNY zioma
LG

Widać jak człowiek, który nie miał nic, zyskał tak wiele swoją uporczywością, zaangażowaniem i wytrwałością zyskał tak wiele:). Ciekawe jednak czy mimo tak licznych sukcesów może o sobie powiedzieć, że jest szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. Świetny artykuł o świetnym człowieku :). Oby tak dalej 😉

WtF

nieśmiertelny kurwa beat, ile to już lat

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ubEublECnMU[/youtube]

WtF

nie no kurwa jakim trzeba być jełopem żeby cenzurować rap
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=sAccm7xUH38[/youtube]

WtF

[quote name=”LG”]Widać jak człowiek, który nie miał nic, zyskał tak wiele swoją uporczywością, zaangażowaniem i wytrwałością zyskał tak wiele:). Ciekawe jednak czy mimo tak licznych sukcesów może o sobie powiedzieć, że jest szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. Świetny artykuł o świetnym człowieku :). Oby tak dalej ;)[/quote]

Z tego co śledzę jego płyty, to chyba kiedyś był szczęśliwszy, albo młodszy i nie przejmujący się problemami.

MADAFAKER

No i Respekt dla Eminema nie gra jakiegos debila czyt Kanye West. Jest caly czas soba. Dozywotni Props.

bez imon kurwa

[quote name=”Konkret”]Pojebało?[/quote]

na koncerty nie chodzisz? Żary teraz na HG Live na swoich pięciu minutach zapierdala ten kawałek

Pro

[quote name=”Pierone”]Ciekaw jestem ile czarnych kutasow dostał do dupy podczas swojej kariery[/quote]

Pewnie i tak mniej niż twoja stara

ramsey

Złożyć wniosek o pożyczkę w wysokości 3%, aby spłacić rachunki lub rozpocząć działalność gospodarczą? Więcej informacji Odpowiedz na tę wiadomość: ramseydickson@outlook.com

Popularne