Sprawdź nas też tutaj

Felieton

ROZKMINA: Eminem cz.4

Opublikowany

 W 2001 roku światło dzienne ujrzał pierwszy album d12 – grupy rapowej, której Eminem był liderem. Płyta nosiła tytuł ”Devil’s Night” i spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony słuchaczy gatunku, za to dość mieszanym ze strony krytyków muzycznych. Na dwa lata przed debiutem na legalnym rynku fonograficznym zespół spotkała tragedia – został zastrzelony jeden z jej członków, Bugz, którego potem zastąpił Swift. Zmarłemu koledze raper zadedykował swój album ”The Marshall Mathers LP”, a cały skład jednogłośnie także ”Devils Night”.

Sprawdź też cz.1, cz.2 i cz.3

Kolejnym albumem solowym rapera był wydany w 2002 roku ”The Eminem Show”. Płyta była olbrzymim zaskoczeniem dla jego fanów, Eminem bowiem porzucił horrorcore’ową stylistykę i pokazał na niej swoje bardziej ludzkie, refleksyjne oblicze. Co prawda warstwa tekstowa albumu zawierała dostatecznie dużą ilość obraźliwych wersów, żeby pozwolić mu na utrzymanie opinii skandalisty, jednak materiał był głównie efektem jego dojrzałych przemyśleń na temat własnego życia i otaczającego go świata. Zarówno przeciętni odbiorcy, jak i krytycy muzyczni byli jednak zachwyceni taką zmianą – ”The Eminem Show” zebrał rewelacyjne oceny w popularnych pismach branżowych oraz sprzedał się w ilości prawie 8 milionów kopii w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, tym razem Eminem miał bardzo duży wkład w produkcję podkładów znajdujących się na płycie; niektóre z nich opracował zupełnie samodzielnie. 

Album wystartował z wielkim impetem dzięki promującemu go jako pierwszemu komediowemu, przebojowemu utworowi pt. ”Without Me” oprawionego w szalenie kolorowy, utrzymany w komiksowej stylistyce teledysk. Drugi singiel – ”Cleanin Out My Closet” – to skrajnie intymny utwór opowiadający o bieżących prywatnych problemach rapera oraz o ciężkim dzieciństwie, spowodowanym brakiem opieki ze strony jego matki i porzuceniem ich przez jego ojca. Do piosenki zrealizowano przejmujący, mający dopełnić jego rozliczenia się z przeszłością, klip ukazujący upokorzenia na które skazany był Eminem jako dziecko. Jako trzeci album promował utwór ”Sing For The Moment” – poważna piosenka okraszona teledyskiem zmontowanym z pamiątkowych ujęć z tras koncertowych, traktująca o przemyśle muzycznym, artystycznym powołaniu, wpływie muzyki na osobowość człowieka. Piosenka częściowo bazuje na samplu z piosenki ”Dream On” Aerosmith, o którego użyciu raper marzył od dzieciństwa; refren również został z niej zaczerpnięty. Czwartym singlem był ”Superman” traktujący o sprawach damsko męskich, z teledyskiem do którego realizacji zaangażowano gwiazdę filmów porno, Ginę Lynn (teledysk został dołączony do wydania DVD filmu ”8 Mile”). Teledysku (animowanego komputerowo) doczekał się również rozpoczynający album track pt. ”White America”. Obraz wywołał wiele kontrowersji, za sprawą ukazania Georga Busha (ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych) jako świni, palenia flagi USA (scena ta została później usunięta z wersji klipu zamieszczonej aktualnie na profilu YouTube rapera) i kilku innych szokujących scen. W tym ciekawym teledysku nie uniknięto jednak pewnego interesującego błędu – przedstawiono w nim Eminema piszącego prawą ręką tuż przed powieszeniem go przez motłoch, zaś w rzeczywistości jest on mańkutem.

 

Jedną z najbardziej niezwykłych piosenek na albumie jest ”Hailies Song” – utwór w znacznej części zaśpiewany przez rapera. Niewiele brakowało, żeby piosenka nie doczekała się wydania – raper nagrał ją z myślą zostawienia jej dla swojej córki, żeby odsłuchała ją kiedy dorośnie, ale Dr. Dre pokazał ją dwóm swoim znajomym, które ze wzruszenia rozpłakały się, i to właśnie wydarzenie przekonało rapera do zamieszczenia jej na albumie. Chociaż Eminem zawsze był mistrzem w przekazywaniu swoich emocji za pomocą muzyki, można śmiało zaryzykować stwierdzeniem, ze tym razem przeszedł samego siebie – uczucia chyba nigdy jeszcze w historii muzyki nie były eksponowane w tak fenomenalnym stylu!

W 2002 roku ukazał się także na poły biograficzny film opowiadający o losach muzyka – ”8 Mile”. Film uzyskał olbrzymi sukces kasowy (przy budżecie 41 milionów dolarów – 243 miliony przychodu), i spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony krytyków i widzów, zaś solowy utwór Eminema pt. ”Lose Yourself” promujący film zdobył Oskara w kategorii Best Original Song na 75th Annual Academy Awards w 2003 roku. Eminem nie pojawił się jednak na gali – w jego imieniu nagrodę odebrał Louis Resto, jeden z producentów piosenki. Ścieżka dźwiękowa do filmu również okazała się przebojem; nic dziwnego – swój wkład w nią mieli – poza samym Eminemem – również tacy MC’s jak na przykład: Xzibit, Nas, Rakim, Gang Starr, Obie Trice.

 

Wydany w 2004 roku ”Encore”, wywołał w stałych odbiorcach jego muzyki wyraźnie mieszane uczucia. Podczas opracowywania materiału na album Eminem – co przyznawał później wielokrotnie – znajdował się pod wpływem odurzenia narkotykami, i to z powodu nałogu właśnie piosenki nie były dopracowane w stopniu, do którego przyzwyczaił swoich fanów. Nawet pomimo tego materiał przez niego opracowany – chociaż najgorszy w jego karierze – i tak prezentował poziom niedostępny dla większości MC’s. Tego samego roku ukazał się również drugi album D12 – ”D12 World”, prezentował on jednak nieco niższy poziom wykonania niż poprzedni.

 

W teledysku do trzeciego singla promującego ”Encore” – piosence ”Like Toy Soldiers” – wystąpił bliski przyjaciel Eminema, Proof. Raper ten odegrał rolę śmiertelnie postrzelonego na wskutek beefu; zbieg okoliczności sprawił, że nieco ponad rok po premierze klipu, 11 kwietnia 2006 roku, Proof został zastrzelony po tym jak podczas gry w bilard wdał się w bójkę z Keithem Benderem – weteranem Amerykańskiej armii. Z oficjalnych ustaleń wynika, ze raper powalił go na ziemię, a potem oddał w jego kierunku strzał z pistoletu. Na taki obrót spraw zareagował będący kuzynem zaatakowanego ochroniarz klubu, w którym panowie grali – wypalił do Proofa kilkukrotnie z broni palnej, raniąc go w głowę i klatkę piersiową, na wskutek czego raper zmarł natychmiast (Keith tydzień potem). Morderca został uniewinniony przez sąd, który uznał, że działał on w obronie własnej. Śmierć przyjaciela załamała Eminema, stając się początkiem jego problemów z uzależnieniem od leków i długotrwałej, ciężkiej depresji. W kilka dni po pogrzebie ziomka wystosował on oficjalne oświadczenie dla prasy, w którym napisał: ”Nie wiesz, jak zacząć, kiedy stracisz kogoś, kto był tak ważną częścią twojego życia od tak dawna. Proof i ja byliśmy braćmi. Pchnął mnie do tego, kim jestem. Bez przewodnictwa Proofa i jego poparcia mógłby być Marshall Mathers, ale prawdopodobnie nie byłoby Eminema, a już na pewno nie Slim Shady’ego. Żaden dzień nie minie bez jego ducha i wpływu wokół nas. Będzie go brakowało jako przyjaciela, ojca oraz serca i ambasadora Hip-Hop’u z Detroit. Obecnie wiele ludzi skupia się na tym jak zmarł. Chcę pamiętać to jak żył. Proof był zabawny, inteligentny i uroczy. Inspirował wszystkich dookoła siebie. Nie może być nigdy zastąpiony. Był i zawsze będzie moim najlepszym przyjacielem.”

W latach 2005-2009 nastąpiła przerwa w karierze muzyka; nie pokazywał się on publicznie, nie wydawał nowych płyt. Światło dziennie ukazały się tylko dwa albumy – zbiór hitów pt. ”Curtain Call: The Hits” oraz mixtape ”Eminem Presents: The Rue-Up”. Pogrążony w dołku po stracie Proofa, rozważał nawet popełnienie samobójstwa, zdołał jednak uporać się ze swoimi demonami i powrócił do rap gry w wielkim stylu, wydając w 2009 roku album ”Relapse”, wyprodukowany w przeważającej części przez samego Dr. Dre. Eminem powiedział w jednym z wywiadów: ”Ciągle mogłem pisać rymy, ale nie byłem w stanie opracować nic na poziomie standardów do których przyzwyczaiłem swoich słuchaczy. To trwało prawdopodobnie dwa-trzy lata. To był najgorszy przypadek blokady twórczej w moim życiu. Przechodząc przez ten etap, czułem się dosłownie jak gówno. Osobiście, jeśli nie piszę cały czas, jeśli minie kilka tygodni i nie opracuję nic dobrego, czuję się chujowo. Potrzebuję pisać, chociażby dla samego poczucia, ze robię coś.”.

Teksty części piosenek składających się na ”Relapse” są makabryczne, utrzymane w ciężkim klimacie i w znacznej części inspirowane  poczynaniami seryjnych morderców oraz filmami grozy. W ”Insane” opowiada o typowym dla takich przyszłych zbrodniarzy, patologicznym dzieciństwie z perspektywy pierwszej osoby: ”Mój ojczym mówił że byłem do bani w łóżku/Aż pewnej nocy zakradł się do mnie i powiedział/”Wychodzimy – chcę, żebyś ssał mojego fiuta w szopie”/Czy nie możemy zamiast tego zagrać z Teddy’m Ruxpin?/”Po tym jak pieprzyłem cie w dupę zrobisz mi orala/Spuszczę się i odpocznę”/Następnego dnia moja mama powiedziała/”Nie wiem co do cholery jest nie tak z tym dzieciakiem,/Bachor nie chce nawet niczego jeść/Siedzi cały czas w sypialni jakby był martwy”/”Debbie nie pozwól żeby ten dupek cię denerwował/Idź tam i przyłóż pieprzony papieros do jego szyi/Założę się, że on udaje, założę się/On pewnie chce zobaczyć jak bardzo możesz być wkurzona”. W piosenkach ”Stawy Wide Awake”, singlowym ”3 A.M.”, ”Same Song And Dance” fantazjuje na temat mordowania, czasami wspominając o seryjnych mordercach, tak kochanych przez Amerykańską popkulturę. W ”Stay Wide Awake”: ”Ona mnie bije, ona mnie odpycha, drapie mnie jak jakiegoś durnego świra/Próbuje uciec, nie ma szans, mogę być Tedem Bundym” – Ted Bundy zabił w USA w ciągu 4 lat ponad 30 kobiet w 6 stanach, wiele z nich gwałcąc jeszcze za życia lub już po śmierci; po schwytaniu został skazany na krzesło elektryczne. Wyrok wykonano 24 stycznia 1989 roku. Morderca miał wówczas 42 lata. Dalej nawija: ”Nic w stylu Syna Sama, więc proszę, zrozum, nie mam w dłoni broni/Gdzie jest przyjemność w polowaniu? Idę do ciebie z toporem/Udaję drwala, kiedy tnę go na kawałki” Syn Sama to przydomek który nadał sam sobie David Berkowitz, seryjny morderca dokonujący zabójstw w Nowym Jorku przy pomocy pistoletu kaliber .44; zabił w przeciągu roku 6 osób, ranił wiele innych, za co skazany został na karę sześciokrotnego dożywocia. Zabijał, bo słyszał w szczekaniu psa sąsiada głos demona każącego mu to robić.

 

W ”Must Be The Ganja” rapuje: ”Postawiony przed dylematem, mogę być Dali Lamą/Mogę być spokojny lub spowodować dramat o krok od Jeffreya Dahmera”. Jeffrey Dahmer – ochrzczony przez media Wierniczym z Milwaukee, ponieważ miał zwyczaj wywiercania wiertarką dziur w czaszkach swoich ofiar i wlewania tam kwasu – poza tym, że był seryjnym zabójcą, był też kanibalem i nekrofilem w jednym; zabił 17 chłopców i mężczyzn. Skazany na 957 lat pozbawienia wolności, został zabity przez jednego ze współwięźniów. W dalszej części utworu dalej daje wyraz swojej fascynacji drastycznymi poczynaniami potworów w ludzkiej skórze: ”Ilu ludzi których znasz mogą podać imię seryjnego zabójcy/Kto kiedykolwiek żył w rzędzie?/Ustaw ich w kolejności chronologicznej zaczynając od Kuby Rozpruwacza/Podaj czas i miejsce poznając po ciele, torbie, zamku/Lokalizacja lasu gdzie ciało zostało przyciągnięte i porzucone/Bagażnik w który byli wepchnięci, wzór, czyn, pokrywa/I który wzór, w którym jeziorze ją znaleźli/Jak zaatakowali ofiarę”. Singlowy, promujący album jako drugi utwór ”3 A.M” również traktuje wyłącznie o obłędzie, morderstwach, strachu, przemocy; zrealizowano do niego również teledysk utrzymany w stylistyce dreszczowca.

36 komentarzy
36 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Dziadek
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=r7mfQrmDTtA[/youtube]

HEJTER Z GLAMRAPU
9 lat temu

ZNOWU 1ST SZMATY

AlBINeK
9 lat temu

[img]https://img577.imageshack.us/img577/227/boczek03.png[/img]

HEJTER Z GLAMRAPU
9 lat temu

AJJ PRAWIE PIERWSZY, PECH. A CO DO TEMATU TO DOŻYWOTNIE PROPSY DLA EMINEMA

A ELDOKA POWIE ZE I TAK SIE SPRZEDAŁ 🙁

Ekipson
9 lat temu

[img]https://i49.tinypic.com/ztc9d4.png[/img]
Prawilnie przypominam !!!

łooooo
9 lat temu

GANGI PROPS ZA ROZJEBANIE PAKOLA

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dkP9TE51P-w[/youtube]

AlBINeK
9 lat temu

[img]https://www.rapportal.pl/uploads/hzop_rps_ddk487.jpg[/img]

HEJTER Z GLAMRAPU
9 lat temu

gowno sie znacie. najbardziej niedocenionym skladem w polskim rapie byl ich troje. jebane gowna z was

ksiadz
9 lat temu

WSTANIEMY, POMODLIMY SIE
[img]https://static.goldenline.pl/user_photo/231/user_18407_f392cb_huge.jpg[/img]

CANNABIS
9 lat temu

[img]https://2.bp.blogspot.com/-paQ21TwDiQs/TXMByq_6tEI/AAAAAAAABWI/EXVarCOjpc4/s1600/shady_records_em-s-xxl.jpg[/img]

EMINEM MiSTRZ

AlBINeK
9 lat temu

[img]https://filmlandpolen.de/uploads/pics/Borys-Szyc_01.jpg[/img]

KdoK
9 lat temu

Sprawdzać.. Jamnik Stoprocent Pompuj Rap 3[youtube]https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=L0ngB2da8-8[/youtube]

Pikej klasyk
9 lat temu

Wybornie napisany artykuł. Propsy dla autora.

A$AP_ELDOKY
9 lat temu

[img]https://25.media.tumblr.com/340960c1c4aba8ae27ca398b1567bd75/tumblr_mla1b9QyHO1rt9jcko1_500.jpg[/img]

JA I MAMA PIKEJA

997
9 lat temu
AlBINeK
9 lat temu

[quote name=”A$AP_ELDOKY”]ALBINEK ZDJĘCIE STAREGO DODAŁ[/quote]

TWOJEGO:D

samiecdzika
9 lat temu

[quote]https://i2.listal.com/image/1731178/600full-jynx-maze.jpg milego walenia[/quote][img]https://i2.listal.com/image/1731178/600full-jynx-maze.jpg[/img]

vvx
9 lat temu

chujowe nie czytalem

eeeee
9 lat temu

[img]https://eminemfans.pl/banner1.gif[/img]

Zapraszam wszystkich fanów Eminema!

hahahahahaha
9 lat temu

[quote name=”AlBINeK”]TWOJEGO:D[/quote]

ale mu dales haha

JENTKER
9 lat temu

[img]https://towleroad.typepad.com/.a/6a00d8341c730253ef017c37f71eaa970b-pi[/img]

starzy sokoła

JENTKER
9 lat temu

[quote name=”KdoK”]Sprawdzać.. Jamnik Stoprocent Pompuj Rap 3[youtube]https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=L0ngB2da8-8[/youtube][/quote]

ohujales co to za nołnejm?

KKK
9 lat temu

[img]https://i2.pinger.pl/pgr456/9ced0dd1001f8a2a4fb10491/za_dlugie_lol_nie_czytam_3585.jpg[/img]

SRAMNAWAS
9 lat temu

[quote name=”A$AP_ELDOKY”][img]https://25.media.tumblr.com/340960c1c4aba8ae27ca398b1567bd75/tumblr_mla1b9QyHO1rt9jcko1_500.jpg[/img]

JA I MAMA PIKEJA[/quote]
CO TO ZA RURA???

kakałowiec
9 lat temu

[quote name=”SRAMNAWAS”]CO TO ZA RURA???[/quote]

Twoja stara

Palikod
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=41MFBnL46Uc[/youtube]

gowno prawda
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=VayVnCqyLSo[/youtube]

ULICA WAMI GARDZI

FSSST..spustogłowo
9 lat temu

HAHA CO ZA BEŁWAN.. SAM SIEBIE PROPSUJE 😀 BEKA W CHUJ!
[quote name=”łooooo”]GANGI PROPS ZA ROZJEBANIE PAKOLA

https://www.youtube.com/watch?v=dkP9TE51P-w%5B/quote%5D

gowno prawda
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Awv4nIQpn-E[/youtube]

I NA CHUJ TAK KOZACZYŁEŚ?

beka z wieprza
9 lat temu

[youtube]https://youtube.com/watch?v=sLylJYDe7CM&desktop_uri=/watch?v=sLylJYDe7CM[/youtube]

beka z wieprza
9 lat temu

[youtube]https://youtu.be/sLylJYDe7CM[/youtube]
Gimbaza nie zna

PIH
9 lat temu

[img][IMG]http//img820.imageshack.us/img820/3022/tajemnicerps.jpg[/IMG]: https://imageshack.us/photo/my-images/820/tajemnicerps.jpg/%5B/img%5D

Polubek
9 lat temu

Propsy kurwa!

Dolan`
9 lat temu

Eminem zawsze na propsie

slim shady
9 lat temu

troche bajak bo np The EMinem Show sprzedało się już grubo ponad 10 MLN w samych USA i dostało diamentową płyte w usa jak i kanadzie

mezo
9 lat temu

ROZKMINA: upadek Eminema cz.5

czyli hot plocie o najbardziej rozprutym dupsku w rapie w next week :>

Popularne