Sprawdź nas też tutaj

Felieton

ROZKMINA: Necro cz.1

Opublikowany

 

alt

Necro – jeden z najbardziej znanych oraz wywołujących największe ilości kontrowersji raper tworzący death rap, mocniejszą, poważniejszą odmianę nurtu horrorcore traktującego o morderstwach, przemocy, zboczeniach oraz wszelkich formach patologii. Część jego twórczości jest pod wieloma względami wyjątkowa i niewątpliwie zasługuje na bliższe przyjrzenie się jej.

Pierwszy album Necro – ”I Need Drugs” (2000) – promowany był singlem o tym samym tytule. Raper wypowiadał się w niej z perspektywy człowieka krańcowo uzależnionego od narkotyków, mówiąc m. in. o poczuciu głodu, zażywaniu dragów, próbach zerwania z nałogiem, relacjach z dilerami. Spokojna muzyka i delikatny styl nawijania rapera w połączeniu z barwnie opisującym wyniszczający nałóg tekstem tworzą niezwykłą, przejmująca mieszankę. Co ciekawe, utwór stanowi jawną parodię piosenki LL Cool J’a pt. ”I Need Love”, w której opowiada on o swej próbie stworzenia trwałej więzi z kobietą. Zrealizowany do ”I Need Drugs” niskobudżetowy, szokujący teledysk pokazuje m. in. wujka rapera w trakcie zażywania heroiny i palenia cracku.

 

Jednym z najciekawszych tematycznie utworów rapera jest niesamowicie nastrojowy ”Dead Body Disposal”, w którym nawija udziela on szczegółowych rad na temat tego, jak pozbyć się ciała zamordowanej przez siebie osoby. W pierwszej zwrotce sugeruje wrzucenie zwłok do wanny i spuszczenie z nich krwi, a potem poćwiartowanie na kawałki, z uwzględnieniem rozebrania się wcześniej do naga, żeby nie pobrudzić się. Po rozczłonkowaniu go zaleca zaś umieszczenie kilku jego części w osobnych, foliowych workach na śmieci i pozbycie się ich w wielu osobnych rejonach. ”Nikt nie zauważy, jakiś dupek zabierze śmieci/Kto mógłby wiedzieć, że to ścierwo?/Nawet jeśli byłby przeczulony, worek jest czarny i żadna wścibska kurwa nie będzie go otwierać/Bo nie miałoby to dl niej sensu” – nawija Necro. W drugiej zwrotce opowiada o tym, co powinny wiedzieć się na samym wstępie na temat rozkładu ciała oraz zacierania śladów: ”Ciała zaczynają śmierdzieć w godzinę śmierci/I jeśli jest ciepło na zewnątrz to kwaśny odór z ciała ulatnia się jeszcze szybciej/Więc pomyśl o poszczególnych działaniach/Podejmiesz je podczas zabijania i będziesz gotowym do rozważenia najlepszych”. Trzecia zwrotka również zawiera rady rzeczywiście mogące znaleźć zastosowanie w tuszowaniu zbrodni – raper poleca w niej takie alternatywne rozwiązania, jak chociażby zakopanie zwłok albo obciążenie ich i wrzucenie do wodnej otchłani. Cała piosenka stanowi jeden wielki materiał instruktażowy dla przyszłych morderców, i silnie działa na wyobraźnie.

 

altW ”You Did It” Necro rozważa rozmaite metody popełnienia samobójstwa – od powieszenia, przez m. in. utopienie, postrzał, skok pod pociąg, aż po zażycie trucizny. Przezornie przestrzega słuchacza o ostrożności, uprzedzając go o losie, który czeka go, jeśli przeżyje: ”Samobójstwo zostało zainicjowane, nie żyjesz, tak jak tego chciałeś/Ale jeśli przeżyjesz, będziesz obłąkany/Odesłany do jakiegoś kosztownego miejsca/Gdzie będą przetrzymywać Cię unieruchomionego za pomocą narkotyków/Przywiązanego do łóżka w miejscu pełnym psychotyków/Zamknięty w pokoju ze ścianami obitymi gumą, niezdolny do rozbicia sobie czaszki/Albo powieszenia się na kablu”. Utwór jest rewelacyjnie rozpisany, zawiera w swojej warstwie tekstowej wyjątkowo wymyślne układy rymów, tworzących spójną całość, zaś totalnie obłędny bit perfekcyjnie wprowadza słuchacza w nastrój emocjonalny ludzi znajdujących się w na tyle krytycznym punkcie swego życia, ze gotowi są dobrowolnie ze sobą skończyć. ”Znaleziony w samej bieliźnie, ze spluwą w dłoni/Zostawiasz list pożegnalny z nadzieją, że zrozumiemy” – podsumowuje sytuację samobójców raper, dodając: ”Jeśli masz problem, samobójstwo je rozwiąże”. Na koniec piosenki wpleciono ścieżkę audio z mającej miejsce 22 stycznia 1987 roku konferencji prasowej Roberta Budd Dwyer’a, skarbnika stanowego Pensylwanii, który pomówiony o wzięcie olbrzymiej łapówki, popełnił spektakularne samobójstwo na oczach dziennikarzy, wkładając sobie do ust lufę rewolweru Magnum .357, i pociągając za spust. Zabieg taki nadaje utworowi szczególnie wymownego, złowieszczego charakteru.

W utworze ”White Slavery” nagranym wraz z Ill Bill’em, promującym mixtape Necro pt. ”Brutality part 1” raper podejmuje temat handlu kobietami, porywanymi często w biały dzień z ulic i sprzedawanymi do domów publicznych poza swoim krajem ojczystym, gdzie zmuszone są prostytuować się. ”Zniewalam kobietę z Ukrainy, nie rozumie angielskiego/Ale rozumie ból, to język boleści” nawija wczuwając się w rolę handlarza żywym towarem. Do piosenki Zrealizowano pozbawiony większej cenzury, obsceniczny teledysk przepełniony pornograficznymi scenami sadystycznego seksu. Utwór doczekał się znacznie bardziej szokującej kontynuacji w postaci piosenki ”Human Traffic King” zamieszczonej na solowym albumie Necro pt. ”Die!”. Jej podkład muzyczny dużo lepiej podkreśla wstrząsającą atmosferę zawartej w jej tekście opowieści o dramacie porywanych kobiet dzięki kołysankowym kobiecym chórkom. Necro powiadamia kobietę o jej nieszczęśliwym położeniu: ”Spalimy Twoje dowody tożsamości, żadnych śladów powiązań rodzinnych/Nikt nawet nie wie, w jakie miejsce zostałaś odesłana, jesteś anonimowa/Z ulic Czeskiej Republiki zostaniesz zaangażowana w film ostatniego tchnienia”, dalej dodając: ”Witam w mojej rezydencji, nazywam ją domem dziwek z przymusu/Skaczesz jak mysz w pułapce, nie mogąc się wydostać/Zostałaś złapana, zostałaś sprzedana, jesteś towarem importowanym/Twoja egzystencja jest bez znaczenia, nikt nie zgłosi twego zaginięcia”.W tekście piosenki nie zabrakło również znajomych akcentów – Necro rapuje bowiem na początku utworu: ”he smells like shit, you puke on dick you suka, blyad”. ”Suka” oraz ”bladź” to słowa, których nauczył się przebywając na Ukrainie, i jak powiedział w jednym z wywiadów, bardzo przypadły mu do gustu. W przypadku rzeczonego utworu również zrealizowano teledysk, tym razem jeszcze silniej pokazując prawdopodobne realia, z jakimi muszą sobie dawać radę uprowadzone kobiety. Drastyczne sceny stosowania wobec nich zarówno psychicznej i fizycznej przemocy, przewijają się w klipie non stop, przytłaczając widza współczuciem o ich los. Panie wynajęte do wcielenia się w takie właśnie role (swoją drogą urodziwe) wywiązały się ze swojej powinności imponująco dobrze – widać na ich twarzach oraz w ich oczach zmęczenie i smutek, zaś Necro oraz spółka bawili się podczas kręcenia klipu na tyle wyraźnie dobrze, że sprawia on podejrzane wrażenie zbyt sugestywnego, by mógł być tylko wyreżyserowanych spektaklem gwałtów oraz przemocy.

alt

W ”Human Consumption” raper nawija o wielu obliczach kanibalizmu, między innymi zupach z abortowanych, ludzkich płodów sprzedawanych w chińskich knajpach oraz wspomina zbrodniczą działalnosć Alberta Fisha – Amerykańskiego seryjnego mordercy, kanibala, i pedofila w jednym. ”To legalne w niemczech” – rapuje, wspominajac zapewne głośną sprawę niemieckiego kanibala Armina Meiwesa, który zamieścił w internecie ogłoszenie informujące o tym, że poszukuje kogoś, kto pozwoli mu się zabić i zjeść. Na anons odpowiedział Bernd Jürgen Armando Brandes, 43 letni inżynier. Panowie umówili się na spotkanie, a potem Armin za zgodą gościa zabił go filmując całe zajście, i poćwiartował, delektując się jego mięsem przez kilka miesiecy. Gdy sprawa wyszła na jaw w 2004 roku, sąd krajowy pierwszej instancji skazał mordercę na śmieszną karę 8 i pół roku więzienia, ponieważ wzięto pod uwagę doboroolne poddanie się zamordowaniu Bernda. Dopiero na wskutek apelcjai prokuratury w 2005 roku wyrok zamieniono na dożywocie.

37 komentarzy
37 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
praga
9 lat temu

Kurwa napisac artykul o Necro i nie wrzucic tego kawalka to trzeba byc krancowym debilem: https://vimeo.com/29896825

podly
9 lat temu

Dzięki wielkie za pierwszą rozkmine o Necro !!! Słucham go od paru dobrych lat, niestety w PL ciezko o target na tą muzę, ale przede wszystkim trzeba zauważyć nie teksty są tu naprawdę ważne (bo są zwyczajnie złe pod względem przesłania) ale na bity i cały podkład muzyczny – polecam obadać płyty instrumentalne – utwory np: Poetry in the Streets, One Way Or Another, Gory Days (Gory Days Instrumentals), Black Helicopters (Instrumentals Vol. 1), no i oczywiście wiekszosc podkładów z płyty Sexorcist (na tej płycie tez sporo tekstów jak ten refren z „you bitches loved to get fuc..”). Pozdrawiam i czekam na dalsze czesci rozkminy !

zajebiste black helicopters: https://www.youtube.com/watch?v=5Ks1X9yanpY

ABC
9 lat temu

Wesołych Świąt!

GK
9 lat temu

Pierwszy

DOBRESERCE
9 lat temu

JEBAC SOLARA I BIALASA I CALA POLSKA RAP GRE Z WYJATKIEM LESZCZYNY I CYPISA.

GK
9 lat temu

Kurwa jednak Nie

PTO
9 lat temu

NIE ZNAM TYPA

Mr.Swag
9 lat temu

PUSSY .. JEBAC POLSKI HH

Żwiru
9 lat temu

[quote name=” „]niskobudrzetowy, szokujący teledysk[/quote]

NISKOBUDRZETOWY? KURWA KTO TO PISAŁ?

Żwiru
9 lat temu

– ELDO, CZY NISKOBUDŻETOWY PISZE SIĘ PRZEZ „RZ”
[img]https://userserve-ak.last.fm/serve/126/84071221.gif[/img]

AceCreator
9 lat temu

W końcu kuraw coś ciekawego a nie ciągle ten raper Solar/Białas i inne cipki. Necro dożywotni props a Galik to kuhwa

sdgfsd
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=hhcHttX4d2g[/youtube]

snt
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=C5LzifXHFmg[/youtube]
PROPSY ZA NAJBARDZIEJ WYGRZANY KLIP NECRO

PIEKIELNY CZART
9 lat temu

KURWA JAKIE TO DOBRE. TRUFLE I KASZTANKI ZAWSZE NA PROPSIE
[IMG]https://i49.tinypic.com/2e4gac1.jpg[/IMG]

BRD SRC RSPKT
9 lat temu

DZIS WIGILIA, PLYTA BRD SRC JUZ WIECZOREM!

WIZJONER
9 lat temu

[quote name=”Kermenober”]JEBAĆ NECRO I IDIOTĘ SŁONIA CHCĄCEGO BYĆ TAKIM SAMYM NIEDOJEBEM JAK TAMTEN, NO CÓZ JAK MA SIE GÓWNO WE ŁBIE ZAMIAST MÓZGU TO TRZEBA ZAIMPONOWAC JAKĄŚ PATOLOGIĄ I WYWOŁYWAĆ SZOK, NEKRO TY KURWO SPŁONIESZ W PIEKLE![/quote]
JEBAC CIE KURWA JEBANY NOL NEJMIE… BOLI CIE TO, ZE ONI ZYJA NA POZIOMIE A TY MUSISZ OPIERDALAC KABANY TIROWCOM JEBANY SMIECIU! JEBAC CIEBIE I CALA TWOJA BANDE PATUSOW…

Obstrukcja
9 lat temu

NECRO ZAWSZE NA PROPSIE

[img]https://4.bp.blogspot.com/_JTS9yUyeYzM/TCceARMFHEI/AAAAAAAAABs/8hUOHBW_cwU/s1600/necro.jpg[/img]

NECRO > SŁOŃ AKA DUMBO

[img]https://2.bp.blogspot.com/-VT-Bbf2aIFQ/Tl2Pe8hWeeI/AAAAAAAAANo/wI176jekKn0/s1600/photo_2.jpg[/img]

GRUBY CZARNY KOT
9 lat temu

[img]https://img713.imageshack.us/img713/5748/slonkrecik.png[/img]

uncle howie
9 lat temu

CO WY KURWA WIECIE O NECRO. POTŁUMACZYLI SOBIE KILKA TEKSTÓW NA POLSKI I ŚWIRUJĄ OBEZNANYCH W TEMACIE. ŻENADA, ARTYKUŁ POD PUBLICZKĘ BO WCZORAJ DALI NEWSA O SIKŁELU DEMONOLOGI

JEBAĆ WAS

WIZJONER
9 lat temu

[quote name=”GRUBY CZARNY KOT”][img]https://img713.imageshack.us/img713/5748/slonkrecik.png[/img][/quote]
BEZBEK KURWO. CWICZ DALEJ LAMUSIE!

mordyfikszyn1
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=FRaTO6mJdSs[/youtube]

bugi
9 lat temu

w dupe se te palce wsadz

mezo
9 lat temu

to ten, co jego teksty tłumaczy na polski słoń ?
jebać żyda

muwie to ja – mezo

props!!!!
9 lat temu

WESOŁYCH ŚWIĄT SKURWYSYNY DUŻO JARANIA I DUPCZENIA, 5!

[img]https://p1.uniface.pl/p1.uniface.pl/3a2cc0a99e22b34161ed41a7a160be95.jpg[/img]

Afgan
9 lat temu

https://www.youtube.com/watch?v=wP2yjEUOf7g

macie kurwy prawdziwy rap, kurwyyyyyyyyyyy

eldoQa
9 lat temu

PROPSY W CHUJ ZA NECRO!

Magik28
9 lat temu
dib
9 lat temu

RIP UNCLE HOWIE!

dupskoosrane
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=sSg-UT1UbGQ[/youtube]

CZIF KIF
9 lat temu

„niskobudrzetowy” Język Polski [*]

Yo
9 lat temu

Po co na tym rap pudelku pisać o powaznych raperach ? Takie leszcze jak solar,białas,raca,sraca,bąsą,lajkuke1,baku,sraku,bro tyle tego gówna że ze spokojem możecie wrzucać po 4-5 newsów dziennie, a za powazne tematy to sie nie bierzcie.

TedeKingSize
9 lat temu

Dobra rozkmin. W necie ostatnio się pojawił filmik Necro Adventure #1 polecam fanom, koleżka którego oprowadza wydaje się być przyjebany ale beka jest przednia.
BTW czekam z niecierpliwością na rozkminke o Sexorcist.

pis joł

lamusynet
9 lat temu

WEŹCIE MI TYCH LAMUSÓW !!

Patrzcie ile LAMUSÓW ! Hahahaha
Wchodzcie!! Hahahaah

!!!! https://lamusy.net !!!!

DAWAJ LAJKA LAMUSIE !!

https://www.facebook.com/Lamusynet

[img]https://lamusy.net/banner.png[/img]

LG
9 lat temu

I M.Y…

sexy&hot
9 lat temu
bdagf
9 lat temu

Necro > Slon

Kermenober
9 lat temu

JEBAĆ NECRO I IDIOTĘ SŁONIA CHCĄCEGO BYĆ TAKIM SAMYM NIEDOJEBEM JAK TAMTEN, NO CÓZ JAK MA SIE GÓWNO WE ŁBIE ZAMIAST MÓZGU TO TRZEBA ZAIMPONOWAC JAKĄŚ PATOLOGIĄ I WYWOŁYWAĆ SZOK, NEKRO TY KURWO SPŁONIESZ W PIEKLE!

Popularne