Sprawdź nas też tutaj

Felieton

ROZKMINA: Po drugiej stronie lustra

Opublikowany

 

Marzenia senne od zarania dziejów fascynowały ludzkość. Człowiek podejmował się interpretowania ich znaczenia w oparciu o przesądy, a potem starał się wyjaśnić ich funkcje za pomocą nauk racjonalnych, ale zagadka ich nie została do końca rozwikłana. Sny często stawały się inspiracją dla artystów, raperzy również nagrali kilka utworów poświęconych im oraz niezwykłym zjawiskom z nimi związanymi, opisując fantastyczny świat pełen nonsensu i absurdu, czasami w niczym nie ustępujący tak pod względem formy, jak i treści opisowi tego, co Alicja Z Krainy Czarów znalazła po drugiej stronie lustra.

Jednym z pierwszych naprawdę ciekawych utworów na temat sennej rzeczywistości jest jednozwrotkowa piosenka pt. ”Sen” z albumu WWO ”We Własnej Osobie” (2002). Zarapowany na klimatycznym, okraszonym chórkami bicie od Waco tekst utworu opowiada o realistycznym śnie, jakiego doświadczył pewnego razu Sokół. Marzenie zaczyna się przyjemnie, od wyrywania przypadkowo poznanych panienek, a kończy na przypomnieniu sobie przez rapera tego, że przecież ma dziewczynę. Piosenka po kilku latach od wydania doczekała się intrygującego, czarno-białego teledysku, który otrzymał dwie nagrody: Brązowy Off na festiwalu Offensiva, oraz na Yach Film za najlepsze zdjęcia.

Fokus w utworze ”Sny” opowiada z detalami o kilku swoich niesamowitych marzeniach sennych. Utwór zasługuje na uwagę ze względu na wspaniałą elokwencję z jaką raper snuje swe opowieści. Poszczególne składające się na zwrotki wersy przepełnione są wymyślnymi układami rymów, uwagę zwraca również zastosowanie w nim niezwykłych zależności brzmieniowych słów, przy zachowaniu pełnego sensu wypowiedzi. Fokus rymuje na przykład: ”Tak wspominam sny o których, nie zapominam w których/Stare opuszczone hale przecinają tory/A mury porastają wytrwale niczym korale struktury/Drzew których, konar za konarem pną się do góry/Małe detale niedbale niesie gdzieś podmuch wichury”. Za znakomity, sugestywny podkład do utworu odpowiada White House. Numer doczekał się ciekawego, animowane teledysku, i był piątym singlem promującym drugi solowy album rapera pt. ”Perwersje” (2011).

 

Koszmary senne zdarzają się wszystkim z nas. Umysł wizualizuje w nich nasze te skrywane, jak i jawne lęki, śnią nam się w nich więc przemoc, potwory, osoby z jakimi nie chcemy mieć więcej nic wspólnego, śmierć bliskich nam ludzi. Temat koszmarów został w Polskim rapie podjęty w wielkim stylu chyba tylko raz, przez Sokoła oraz Marysię Starostę na ich pierwszej płycie w utworze ”Polowanie Na Zło”. Raper opowiada w utworze o swoim najczarniejszym śnie: ”Miałem sen, czarniejszy niż kosmos/Gorszy od zła, wyraźniejszy niż ostrość/Ciekły azot był przy nim gorący/A ja śpiący byłem przytomniejszy od łowcy”. Koszmar zaczyna się od przyglądania się gwałceniu roześmianej kobiety przez kilku żołnierzy, a zaraz potem następuje jeszcze drastyczniejsza wizja w której ukazane jest dzieciństwo ofiary: ”Czas się zagiął i widziałem ją z matką/Miała sześć lat i to był gruby hardcore/Ojciec brał je obydwie do łóżka/Strzeliłem mu w łeb i nasiąkła poduszka”. Dalej jest już tylko coraz bardziej makabrycznie. Raper na przykład w pewnym momencie majaku staje się świadkiem zbrodni dzieciobójstwa, samemu również będąc mordowanym: ”Ktoś mnie szarpnął za ramię, byłem w wodzie/Obok mnie topił się mały chłopiec/Światło dziwnie łamało się bokiem/Zrozumiałem, że jesteśmy pod lodem/Miałem beton na nogach, lecz żyłem/A dzieciaka przytapiał ktoś kijem”. Sen kończy się spotkaniem z ciężarną kobietą noszącą w sobie zło. Zdecydowanie jest to najbardziej przerażający, sugestywny numer w Polskim Rapie. Nagrany został na ciężkim, absolutnie złowieszczym podkładzie autorstwa Shuko i Fonty of Hustle Heart, a Marysia Starosta wspaniale podkreśliła klimat piosenki chórkami.

Rzadkim, ale bardzo interesującym i niezwykłym zjawiskiem związanym ze śnieniem jest poczucie oddzielenia się od swojego ciała fizycznego duchem/świadomością (takie niefizyczne ciało nazywa się ciałem astralnym). Stan ten nazywa się eksterioryzacją albo OOBE (z ang. Out Of Body Experience – Doświadczenie Przebywania Poza Ciałem) i czasami udaje się osiągnąć zupełnie niechcący, ale można wywoływać go naumyślnie dzięki stosowaniu rozmaitych ćwiczeń pozwalające utrzymać umysł na granicy snu i jawy, aż do momentu, w którym ciao ogarnie tzw. paraliż przysenny – stan uniemożliwiający ciału poruszanie się w rzeczywistości zgodnie z ruchami wykonywanymi we śnie, takimi jak bieg czy skok. Podczas tego typu wyjść z ciała doświadcza się możliwości eksplorowania bez żadnych ograniczeń czasoprzestrzeni, a wszystko to przy zachowaniu zupełnego realizmu i świadomości. OOBE istnieje faktycznie, przedmiotem sporów pozostaje tylko to, czy stanowi jedynie niesamowitą formę snu, czy też jaźń naprawdę może oddzielić się od ciała fizycznego. Fenomenowi OOBE zostały poświęcone co najmniej trzy rapowe utwory, są na tyle interesujące, że warto im się przyjrzeć z bliska.

 

Ten Typ Mes w numerze ”Lecę do Ciebie” wraz z Hade (ZETENWUPE) zawartym na wydanej w 2011 roku specjalnej edycji albumu „Alkopoligamia: Zapiski Typa”, opowiadają o swoich podróżach astralnych. ”Arcymistrzowskie sny, wśród snów cymes, perełka/Gdy Morfeusz wyjmuje mi duszę, jak chustkę z pudełka/Jest lekka, ciało chrapie ciężko i wiem/Że mój duch może pofrunąć teraz tam, gdzie chce”. – Zaczyna Ten Typ, w pierwszej zwrotce opowiadając o odwiedzeniu dziewczyny, o której uwagę walczył z dużym poświęceniem przez długie lata. ”A teraz chwytam jej parapet i zerkam/Śpi, zębem czasu tknięta, wciąż ponętna/Pakowałem się w kłopoty, by zwrócić jej uwagę/Dziś nikt nie zwróci mi tych lat, na które eL kładę”. W drugiej zwrotce poszukuje byłego kolegi, który obciążył na komendzie policyjnej swoich znajomych zeznaniami: ”I gdy teraz o nim myślę, nie wiem gdzie pofrunąć/Choć to sen i grawitacja jakby zjarała skuna/I jak Cię spotkam, pucuj mi wszystkie szczegóły/Czemu zgiąłeś sztywny kręgosłup i prawilne reguły”. Hade w trzeciej zwrotce utworu nawija o doświadczeniu śmierci klinicznej, podczas którego również znalazł się poza swoim ciałem fizycznym: ”Ku wielkiej feldze w Mercedesie S-ce/Stojącym na podjeździe prywatnej willi w mieście/Nie śnię, mam inny lot, widzę wnętrze karetki/Szpital, zapis ilości alkoholu we krwi/Personel mnie wita strzykawką z wkładem/Potęgującym dawkę i tak już mocnych wrażeń”. Podczas pobytu ”w poza” MC wspomina również z sentymentem byłą dziewczynę, obecnie mającą dziecko z jego byłym kumplem.

Fisz w utworze ”Zaraz Wracam” z albumu ”Na Wylot” (2001) również poruszył temat podróży astralnych. Raper nawija o żałości fizyczności swego ciała obserwowanego z perspektywy całkowicie wolnego przecież ducha: ”Zostawiam swoje ciało/Chciało leżeć w bezruchu, więc tak zostało/Patrzę ma nie z góry/Na tę żałosną kombinację mięsa, kości/Czasami mam ochotę już nie wracać/Lecz mam kilka spraw do załatwienia”. Po powrocie jeszcze boleśniej odczuwa rozczarowanie ograniczeniami i przymiotami swej cielesności: ”A powrót nieco żałosny, bezlitosny los/Kiedy znów dźwigać muszę ten ogromny łeb, ten wielki nos”. Utwór jest nastrojowy, warto go posłuchać chociażby z uwagi na dość dokładny opis tego, jak opuścić swoje ciało fizyczne.

Na nowym albumie Kieleckiego rapera Mediuma pt. ”Graal” znalazł się utwór ”Astral”. Mniej więcej od połowy raper opisuje w nim religijną wizję, której dostąpił podczas paraliżu sennego. Pewnego razu obudził się ze snu nie mogąc się ruszyć i zobaczył na ścianie płonący krzyż, oraz usłyszał dochodzący zza zasłony głos samego Boga, powierzającego mu misję przekazania ludzkości jego słów. Stwórca kazał się nawracać ludzkości mówiąc, że czas jest bliski. Zapewnił również o realności diabła: ”To jest nakaz, wyprzyjcie się szatana/On jest realny, straszny, nie chcesz go zobaczyć/Nie chcesz personifikacji deformacji diabła”. Ekstazy religijne czasami zdarzają się ludziom praktykującym wychodzenie z ciała. Darek Sugier, jeden z czołowych polskich OOBEnautów (tak nazywa się ludzi praktykujących podróżowanie poza ciało) mający za sobą wieloletnią praktykę i trzy książki napisane na ich temat, podczas swoich ostatnich podróży poza ciało doświadczył religijnej ekstazy. Ostatnia jego książka mająca swą premierę w tym roku, pt. ”Reportaże Świętego Piotra”, w całości poświęcona jest jego spotkaniom z Bogiem Ojcem, Jezusem, Diabłem, wizytami w niebie oraz piekle. Człowiek ten twierdzi, że jest inkarnacją Świętego Piotra, oraz że otrzymał od Boga dar stygmatów. Zamieszcza na jednym z forów dyskusyjnych zdjęcia swoich dłoni, na których tworzą się dziwaczne wklęsłości, nawracając przy okazji ludzi na wiarę w Boga.

Z paraliżem sennym związane jest często wiele nieprzyjemnych wrażeń – uczucie zapadania się w łóżko, spadania, słyszenie nieprzyjemnych dźwięków (zgrzytów, dudnienia, trzeszczenia, pisków) oraz przerażające wizje rodem z najczarniejszych horrorów. Czasami na skutek zaburzeń snu lub prób eksterioryzacji ludzie budzą się w nocy nie mogąc się ruszyć, i doświadczają upiornych wizji. Często słyszą, jak ktoś włamuje się im do domu i spaceruje po nim, lub czują obcy, natarczywy dotyk. Paraliżowi sennemu sprzyja przyjecie podczas snu pozycji horyzontalnej, utrudniającej oddychanie. Umysł często wizualizuje wtedy zmorę siadającą na klatce piersiowej człowieka i duszącej go. Takie nocne majaki nazywane były wieczornicami lub dusiołkami, i prawdopodobnie dały początek ludowej wierze w demony. Z czasem, na wskutek stopniowo postępującej urbanizacji nastąpił zanik wiary w czarownice oraz inne magiczne istoty, i lęki związane z nimi ustąpiły tym bardziej fantastycznym, jak chociażby strachem przed lansowanymi w filmach SF najazdami przybyszów z obcych planet. Strach ten znalazł ujście właśnie w paraliżu sennym, czego dowodzi szereg typowych dla niego objawów, towarzyszących wrażeniom ludzi głęboko przekonanych o tym, że zostali uprowadzeni przez kosmitów, przeprowadzających na nich potem dziwaczne badania.

 

Takie kosmiczne porwanie opisuje Vixen w utworze ”UFO” kończącym jego najnowszy album ”Kontinuum”. Opis zdarzenia jest podany z najdrobniejszymi detalami na niepokojącym podkładzie autorstwa Vixena i Nalefa, i zawiera również wzmianki o symptomach typowych dla paraliżu sennego: ”Ja ciągle parter, sparaliżowane mam kończyny”, na zakończenie dodaje: ”Nagle czuję kłucie w mózgu, coraz większy amok/Chwilowy przypływ bólu jakby coś się wwiercało/I wracało do rozumu, chyba wraca mi tożsamość/aż ląduje w swoim łóżku, budzę się – czwarta rano!”. Chociaż raper podczas trwania swojej sennej przygody odczuwał zmęczenie i strach, miała ona pozytywne zakończenie, bowiem dane było mu zaznać poczucia jedności z całym stworzeniem: ”(…) Zaczęli się śmiać, i nagle poczułem tam, ze miłość wypełnia nas/Zrozumiałem że jedno jest wszystkim, wszystko jednym/Bo cały wszechświat w naszej świadomości jest zamknięty/To wlewa się we mnie wtedy, przenika każdy atom/Jesteśmy jednym, nie ważne człowiek, czy aligator/Na poziomie energii jesteśmy wspólną jaźnią/To nasza próżność zatarła naszą jednobarwność”. W innym utworze zawartym na płycie pt. ”Orły” raper wspomina o praktykowaniu OOBE: ”Odkrywam prawdę, gdy się tam przenoszę/Podróżując Astralnie po wewnętrznym kosmosie”.

 

Mam nadzieję, że omówione utwory pokazują dostatecznie dobitnie, że rzucanie się w objęcia Morfeusza może być bardziej przyjemne, niż to się wydaje większości ludzi. Jako że niesamowitość niektórych z opisanych w artykule zjawisk może budzić konsternację, zapraszam czytelników do samodzielnego zweryfikowania w praktyce swoich opinii na ich temat. Praktykuję od dosyć dawna OOBE, i stworzyłem jakiś czas temu poradnik, w którym zainteresowani znajdą szczegółowe wskazówki dotyczące tego, jak opuścić swoje ciało fizyczne podczas zasypiania na moim blogu.

 
35 komentarzy

35
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
Bonus RTV

gimby śpią pierwszy

sperma

Drugi!!!!!

Numer jeden w Polsce

[img]https://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/403170_472731926098649_1370733145_n.jpg[/img]
Props!
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=9UsOwrZJuhA[/youtube]

lol2

MARYSIA S > guova

Oleksy

[img]https://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/18907_439587849423217_2083370712_n.jpg[/img]

Mr.Snaki

Ty kurwa nie rozkminiaj tylko do kosciola zacznij sie ubierac bo 10 45 zaraz wybije, no chyba ze miales na 8 to siedz gimbie.
Marysia > guova hahahaha guova > marysia wiadomo, od marysi pragnalbym tylko jednego – hajsu

PIHSZOUZTEJSTRONY

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lxJobE9ql0Q[/youtube]

KLASYKA NA DZIŚGIMBUSY!

UCZCIE SIĘ CO TO JEST PONADCZASOWY POLSKI RAB! A NIE JAKIES NARKOMAŃSKIE PRZYŚPIEWKI

Gratis AGD

-ELDO, CHCE CI SIĘ CZYTAĆ TE WYPOCINY?
[img]https://www.hostarea.de/server-11/November-50e3e73efe.gif[/img]

lodzik

guova props

njdcndjk

[quote name=”Gratis AGD”]-ELDO, CHCE CI SIĘ CZYTAĆ TE WYPOCINY?
[img]https://www.hostarea.de/server-11/November-50e3e73efe.gif[/img][/quote]
plocent ty szmato, gratis = plocent = smarki = spj = cwel konfitura zyciowa pizda i nieudacznik na utrzymaniu rodzicow

Oleksy

[quote name=”njdcndjk”]plocent ty szmato, gratis = plocent = smarki = spj = cwel konfitura zyciowa pizda i nieudacznik na utrzymaniu rodzicow[/quote]

jeszcze szwagier pizda i kseroboj

Gimbogracz

[quote name=”Numer jeden w Polsce”][img]https://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/403170_472731926098649_1370733145_n.jpg[/img]
Props!
https://www.youtube.com/watch?v=9UsOwrZJuhA%5B/quote%5D
Eldo by się uszami wtulił w cyce !
[img]https://www.hostarea.de/server-11/November-50e3e73efe.gif[/img]

donald

[quote name=”Gimbogracz”]Eldo by się uszami wtulił w cyce !
[img]https://www.hostarea.de/server-11/November-50e3e73efe.gif[/img][/quote]
ELDO PEDAŁ !

edjdfjdf

[img]https://i0.kym-cdn.com/photos/images/masonry/000/445/297/535.gif[/img]

GRUBY CZARNY KOT

[img]https://userserve-ak.last.fm/serve/_/83023241/Magik+11132d7ec8b7056f720d35a31f8a85.jpg[/img]

LECĘ DO CIEBIE

Gratis AGD

[quote name=”njdcndjk”]plocent ty szmato, gratis = plocent = smarki = spj = cwel konfitura zyciowa pizda i nieudacznik na utrzymaniu rodzicow[/quote]
MORDA KAPCIU, KTÓRY MA DWÓCH OJCÓW I PRZYSPOSOBIENIE DO ŻYCIA W RODZINIE PO DOBRANOCCE Z OBOMA NA RAZ W ŁÓŻKU.

Obowiązkowy

Co tu tak ciśnięte z dupy po wszystkim? Gimbusy na celibacie chluba Glamrapu

Oleksy

[quote name=”Gratis AGD”]MORDA KAPCIU, KTÓRY MA DWÓCH OJCÓW I PRZYSPOSOBIENIE DO ŻYCIA W RODZINIE PO DOBRANOCCE Z OBOMA NA RAZ W ŁÓŻKU.[/quote]
gratis, chyba chuja w dupie dawno nie miałeś, idź se wsadź coś w odbyt i się uspokój

RzeźnikOdŚwiń

[img]https://www.hot.jpg.pl/zdjecie/51604/pgt/100/Anka_Knopik.html[/img]

Gronek uliczna sława

[img]https://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/22298_294184284023277_766970138_n.jpg[/img]
GIIIMBBYYYYŁBYYMMM

hot
gratis

Usiadłbym

[img]https://img809.imageshack.us/img809/5339/ewas.jpg[/img]

GANDI GANDA

WSZYSTKO OCZYWIŚCIE NAGRYWAŁ NAJLEPSZY KAMERZYSTA POLSKIEJ SCENY HH
[img]https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/403166_385556014863742_788508084_n.jpg[/img]
https://www.facebook.com/OczywiscieGandziorNagrywal

GandiGanda
www.bekazrapu.pl

[img]https://i45.tinypic.com/2yzc2rn.jpg[/img]

trolejbus

[img]https://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/536432_505541429463987_877070907_n.jpg[/img]

osa

[img]https://vlep.pl/wq542p.jpg[/img]
[img]https://mistrzowie.org/uimages/services/mistrzowie/i18n/pl_PL//201012/1293272617_by_XaviIII.jpg?1293272617[/img]

fdsfdsf

[quote name=”Numer jeden w Polsce”][img]https://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/403170_472731926098649_1370733145_n.jpg[/img]
Props!
https://www.youtube.com/watch?v=9UsOwrZJuhA%5B/quote%5D

[img]https://distilleryimage8.s3.amazonaws.com/e9b59278de6611e18e7522000a1e8a86_6.jpg[/img]

krissPROPS

płyta Fokusa to Prewersje a nie Perwersje…

Kenet Zeigbo

Bonus RPK też spełnił swoje marzenia. Najpierw siedział jak down na wózku w show z Wodzianką, a dzisiaj rapuje lamusy dupa cicho !

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=XaZqIPyB5LM[/youtube]

DIAMONDSUPPLY

[quote name=”gratis”]Usiadłbym

[img]https://img809.imageshack.us/img809/5339/ewas.jpg[/img][/quote]
ale obrzydliwe są te cycki ja ierdole, oby ta dziwka zdechla

Wojtas1993
wendzony

[quote name=”DIAMONDSUPPLY”]ale obrzydliwe są te cycki ja ierdole, oby ta dziwka zdechla[/quote]
ewa sonnet zawsze na propsie pedale !!

Turin

Ciekawy artykuł, przy okazji wychwyciłem mały błąd – płyta Fokusa to „Prewersje” a nie „Perwersje”. Pozdro!

szegere

[quote name=”PIHSZOUZTEJSTRONY”]https://www.youtube.com/watch?v=lxJobE9ql0Q

KLASYKA NA DZIŚGIMBUSY!

UCZCIE SIĘ CO TO JEST PONADCZASOWY POLSKI RAB! A NIE JAKIES NARKOMAŃSKIE PRZYŚPIEWKI[/quote]
hehehe klasyka to to jest dla gimbusow z tamtych lat jebac fenomen

Popularne