Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Smolasty „Ghetto Playboy”: przesyt treści – recenzja

Smolasty wrócił do rapu, po dwóch popowych albumach.

Opublikowany

 

Smolasty wrócił do korzeni. Po dwóch stricte popowych albumach „Fake Love” oraz „Pełnia” muzyk zdecydował się na pełnoprawny powrót do naszego gatunku. Chociaż tak właściwie, nie pokusiłbym się o nawet stwierdzenie, aby Smolasty kiedykolwiek wyparł się hip-hop’owego środowiska. Nie stroniąc raczej od rapowych featuringów oraz kolaboracji, wielokrotnie wspominaliśmy jego pseudonim na łamach GlamRapu. „Ghetto Playboy” to też z mojej strony powrót do analizy twórczości Norberta. Ile to już minęło od mojej recenzji “Losu”? Bez sprawdzenia strzelam, że leci nam czwarty rok. Zobaczmy więc, co przygotował nam Smoła po tak długim czasie.

Chcę żyć na poziomie i być blisko ulicy
Pamiętam, skąd jestem, mimo popowej płyty

Zmęczony popowym światem, pełny zepsucia i brudnych przeżyć, Smolasty wrócił do rapu, aby odpowiednio wyzbyć się negatywnych emocji. Przynajmniej na to wskazuje opis albumu. Faktycznie, krążek zaczyna się od ciężkiego “Tyson Fury”. Z czasem płynnie przechodzącego do coraz lżejszych klimatów RnB, aby zakończyć całość infantylnym “Hula Hopem”. W trakcie tego procesu zachodzi swoista walka dwóch obliczy muzyka, którym kierują skrajne emocje. Nie mam zbytnich zarzutów do tej weselszej i podśpiewującej wersji Smolastego, nie zgadza mi się natomiast ta pierwsza. Muzyk wspomina m.in. o paromiesięcznym odwyku. No właśnie, tylko wspomina. Naprawdę z tych kilkunastu tygodni, artysta wyniósł emocje mieszczące się w dwóch wersach? Problem leży w tym, iż Norbert w tej samej zwrotce porusza kolejne tematy, nie zgłębiając ostatecznie żadnego z nich. Zbyt dużo tych myśli jak na jedną zwrotkę. Sytuacja powtarza się kilkukrotnie. Co do samej techniki, nie mam zarzutów. Linijki złożone zostały z naciskiem na fonetykę. Smolasty już podczas pisania wersów zakłada z góry ich akcentowanie oraz to, aby zgrywały się odpowiednio z linią melodyczną. Większość osób na scenie nadal tego nie robi, a szkoda. Stawiam plusika.

Play-boy
Rozpinam te staniki lewą ręką
Chciałabyś zostać influеncerką
Tak bardzo, bardzo, chciałbym ciebie wiеsz co

Jeśli chodzi o brzmienie, otrzymaliśmy całkiem ciekawy incydent. Przeważnie raperzy, ze zdolnościami wokalnymi budują utwory na zasadzie: melorecytowane zwrotki i śpiewany refren. Norbert przełamuje ten schemat, sprawnie łącząc obydwie formuły. Próbowałem wraz z paroma zaprzyjaźnionymi dziennikarzami muzycznymi (aczkolwiek spoza branży hip-hopowej) ustalić właściwy gatunek tej płyty. Co ciekawe, każdy z nas doszedł do innej konkluzji. Przyczyną tego jest zatrważający eklektyzm, wręcz wylewający się z wokalu Smolastego. Trzeba też zaznaczyć, iż w przypadku Playboya z Getta nie mówimy o byle trzech, i to z trudem wyciągniętych tonacjach, a o ich szerokiej gammie. Nadaje to muzykowi pełną dowolność przed mikrofonem. Spójrzmy prawdzie w oczy, wyćwiczenia paru czystych dźwięków można nauczyć każdego. Niewielu jest jednak takich, którzy bez autotune poradzą sobie przy bardziej skomplikowanych melodiach. Dlatego Smolasty ma tutaj monopol i trzeba to wyraźnie podkreślić. Przejdźmy do technikalii. Rapera na albumie wspierali: 730 Huncho, Dister, Fifson, Frosti, Kabe, Kaz Bałagane, Kizo, Oliwka Brazil, Qry, Rataj, Szpaku oraz dwukrotnie Wiktor z WWA. Na plus przede wszystkim Oliwka, Huncho, a nawet Kizo, który to położył tutaj prawdopodobnie najlepszą zwrotkę od roku. Bity to natomiast produkcja: Huncho, Pedro, SHDØW, Smolasty i USL. Najlepsze numery z płyty to: „Playboy”, „Hula Hop”, Tyson Fury” oaz „Duchy”; kolejność dowolna.

Mnie nie interesuje to, czy tańczysz na rurze
Żyjesz z bogatym tatusiem czy jesteś szefową w biurze?
Najważniejsze, kurwa, żebyś była prawdziwa

Mam wrażenie, że Smolasty chciał nam za dużo powiedzieć, jak na zaledwie 35-minutowy materiał. Wszelkie poruszane przez niego tematy omówione zostały ostatecznie dość powierzchownie, pomimo ewidentnych prób zgłębienia tych kwestii. To jest moim zdaniem właśnie największym mankamentem „Ghetto Playboya”. Z drugiej strony, jestem zauroczony jego klimatem, a także zachwycony udaną próbą wyrwania z uwłaczającej środowisko monotonności. Nie brakuje ciekawie skonstruowanych linijek, technicznie postawionych na fonetykę. Dlatego też uznaję ten album za najlepszy z ukazanych w pierwszym kwartale 2021 roku, jednak ze sporą dozą możliwości przebicia go w następnych miesiącach.

Oni mówią mi, że to wyszło krzywo
Ej, ja tylko piszę życie kursywą

Ocena płyty Smolasty „Ghetto Playboy”: 8/10

8 Ocena redakcji
4 Ocena słuchaczy (2 głosy)
Teksty7
Bity8
Flow9
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}

Tracklista

 1. Tyson Fury
 2. Wszystko albo nic feat. Frosti
 3. Cartier feat. Kizo
 4. Tequila feat. Szpaku
 5. Duchy
 6. Ghetto Playboy feat. Kaz Bałagane, Kabe
 7. Powiedz feat. Qry
 8. Bankroll feat. Wiktor Wu
 9. Nie ma wyjścia feat. 730 Huncho
 10. Playboy feat. Oliwka Brazil
 11. Buena Vista feat. Fifson, Rataj
 12. Momencik feat. Wiktor Wu
 13. Voila feat. Dister
 14. Hula Hop (Bonus Track)
 15. Duchy Remix (Bonus Track)
 16. Tequila Club Remix (Bonus Track)
 
45 komentarzy
45 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Hehadło
21 dni temu

Redakcjo glamrapu! Stary glamrap z transami i innymi kejkbojami w komentarzach był mniej pedalki niż teraz, co to w ogóle za pedały w tych artykułach? O ki chuj tu chodzi? Nie o taki glamrap nic nie robilismy

wieszak na kukle
20 dni temu
Reply to  Hehadło
Pieczarkario
20 dni temu

Co ty w ogóle pierdolisz człowieku. Sebastian Enrique Alvarez już jako siedmiolatek przeskoczył przez drut kolczasty dzielący chille z meksykiem. Jako 11-latek produkował crack na melinie z innymi latynoskimi uchodźcami (miał też mały epizod w laboratorium metaamfetaminy) A w wieku 15 lat stanął przed sądem w sprawie zabójstwa szefa konkurencyjnego kartelu (dziwnym trafem wszyscy świadkowie zniknęli) Do dziś mu nic nie udowodniono. Chłopak ma kilka biznesów w których wyprał już setki milionów euro i kilka rezydencji w różnych częściach Europy. Fajnie jest pierdolić na kogoś farmazony w internecie ale przyjdzie dzień zapłaty za to co tu dałeś chłopaku. Prawdopodobnie twoje ip jest już namierzane, ale co ja tam wiem. Radze ci tylko oglądać się za siebie na ulicy bo nie znasz dnia ani godziny.

TylkoJONGMEN
20 dni temu
Reply to  Hehadło

Własnie Słucham JONGMEN „DO SPODU”
Tylko JONGMEN Codziennie !!!
Wiadomo że w Polsce słucha się farmazonów typu Bedopies Białas Quebo Srebo taco Sraco i Szpaku Sraku haha haha i inne pozerki Oraz Uliczni raperzy którzy robią groźne miny a ważą
po 20 kg haha
JONGMEN ma Street Credit na Całym Świecie nieważne gdzie się Pojawi
Klipy JONGMENA są na kanałe HEAVYWEIGHT PORJECT Który ma 83 Tysiące Subskrypcji Zasięgi są ogromne każdy na świecie wie kto to JONGMEN nie ważne czy Słuchają w Meksyku czy w Serbii czy w Japonii czy Tajlandii czy Mauritius czy Dominikana czy Hiszpania czy w Nowej Zelandii

Książe Hołota
20 dni temu
Reply to  TylkoJONGMEN

Nie oddawajcie głosu na ten komentarz

CZUMPI
20 dni temu
Reply to  TylkoJONGMEN

CIĄGMEN!!!!!!!!!!!!
CO?????????????????
TY KURWO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Książe Hołota
20 dni temu
Reply to  Hehadło

Nie można oddać głosu na ten komentarz

Kuzynka Buczera
20 dni temu
Reply to  Hehadło

Koles przebrany za zorro. Nareszcie cos swiezego.

Rafalala
20 dni temu
Reply to  Hehadło

Dziękuję za uznanie i dołączam się do postulatów.

gazetka szkolna
20 dni temu
Reply to  Rafalala
Magister pigularzu
20 dni temu

Słuchanie płyt tych ,,raperów” to najwyższa forma masochizmu.

CZUMPI
20 dni temu

KURWA MAĆ!!!!!!!!!!!!!!! CO TO ZA CWEL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TO NIE JEST RAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DO CHUJA!!!!!!!!!!!!!!!!!! TYLKO JAKIEŚ!!!!!!!!!!!!!! ZWYKŁE KURWY!!!!!!!!!!!!!!!! TEGO GÓWNA SŁUCHAJĄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! JEBĄC CIE SMOLASTY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! KURWA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Agnie
17 dni temu

Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona – http://loveto.one/agnie

Odb
20 dni temu

Cwelasty „Ghetto Pedał”: Przesyt kobiet – recenzja

CZUMPI
20 dni temu
Reply to  Odb

ODB!!!!!!!!!!!!!!!!!
CO??????????????
TY KURWO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odb
20 dni temu
Reply to  CZUMPI

Matka ej ty kola!!!?

CZUMPI
20 dni temu
Reply to  Odb

MASZ DOJAZD KURWO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! W TWOJEJ!!!!!!!!!!!!! WSI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ODB BEDZIESZ MI!!!!!!!!!!!!! LIZAL ODBYT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Rucham Ci matkę
18 dni temu
Reply to  CZUMPI

Kurwo

pomagacz
20 dni temu
Reply to  Odb
2pac
20 dni temu

JAK JA KURWA NIENAWDZE RAPERÓW Z EUROPY ŚRODKOWO WSCHODNIEJ
TE KURWA ZJEBANE STYLIZACJE
TE PIZDOWATE FRYZURY
TE WIEŚNIACKIE UBRANIA
I TA MUZYKA DLA LAMUSÓW
CZY KTOŚ TO WIDZIAŁ WE FRANCJI? MAJĄ PEWNIE BEKE Z TYCH BŁAZNÓW HAHA SRAM NA TO

Max
20 dni temu

Jeden z niewielu prawdziwych raperów, który swoim stylem nawiązuje do Tupacra i Biggie Small

Pogromca kurew
20 dni temu

Cwelasty też jest stałym klientem w wannie Rafalali

żENADA
20 dni temu
Reply to  Pogromca kurew

ma złotą kartę u rafalalyn ?

żENADA
20 dni temu
Reply to  żENADA

Dymałem dziś pudla sąsiada.

Bedoesik
20 dni temu

Spermiasty „Gay Playboy”: Przesyt wanny – pseudorecenzja

Znawca_Fussballu
20 dni temu

I wy tak na co dzień tego słuchacie?

tede.flac
20 dni temu

kurwa kolejny pozer w kominiarce, jebany trans

żENADA
20 dni temu

Gejasty, za dużo gówna w gównie – przesyt kału, recenzja

Rak
20 dni temu

Getto Playboy brzmi jak nazwa agencji towarzyskiej dla murzynów gejów w murzyńskiej dzielnicy.

EJ TY SUKO!
20 dni temu

tą jebaną pałeczkę to wsadze smolastej kurwie w dupę i w gębę

Gorzka Prawda
20 dni temu

Nazwa plyty bezczelnie zapierdolona z Ghetto Cowboy Yelawolfa

Kurwa ten Smolasty to jest taki chałturnik że ja pierdole

Tymoteusz
20 dni temu

*hip-hopowego
Po co ten apostrof?
Apostrof piszemy tylko, jeśli odmieniasz wyraz, który kończy się na nieme „e”, np.: Mike – Mike’a

panpe
20 dni temu

redaktorze moze dlatego masz takie odczucie bo „artysta” za duzo kalkulowal co mu sie oplaca i co bedzie klikane. polegajac na twojej recenzji smialo moge stwierdzic ze zmarnowal czas sobie i innym, dzieki za recenzje

żuroą
20 dni temu

Getto Gej
PS.
– „Bilon marna prowokacja i pomówienie z twojej strony jest śmieszne i żałosne.Pokaż kto siedział za mnie,spotkaj się ze mną twarzą w twarz i to powiedz.Szopkę robię?Ty oprócz rymowania co zrobiłeś by w Polsce było lepiej?Pamiętasz sprawę pewnych grobów jak byłeś młody….Żenujący to Ty jesteś i nagle Cię olśniło i chcesz zabłysnąć pomawiając mnie publicznie:

Nie jestem robotem
20 dni temu

Po prostu trafiłeś na laskę o ksywce YEBAĆ p0laków i zostałeś dojebany

Sobota
20 dni temu

Rucham stare murzyńskie pizdy

Andrzej z piwnicy
20 dni temu

Obciąglasty – ghetto gayboy

Andrzej z piwnicy
20 dni temu

Żylasty – Pento Gypsyboy

Andrzej z piwnicy
20 dni temu

Szpiczasty – Sprzęgło Jebłoboy

Andrzej z piwnicy
20 dni temu

Pedalasty – berło gębąboy

God Satan 666
15 dni temu

PiS ze zdrowych wariatów robi – tak jak mówią akta! Na koniec wszystko zawsze wyjdzie! Psychiatria jest tak samo zakłamana jak ZUS! Sądy kłamią (tak samo jak policja). Takie prawo & polityka!

YO..
19 dni temu

00:37 29

Opublikowany 1 dzień temu 21 marca 2021Przez Bartłomiej Ciepłota

EJ TY SUKO!
20 dni temu

szmata dziwka pizda kurwa szmata dziwka pizda szmata kurwa jebana kurwa dziwka pizda jebana kurwa jebana pierdolona kurwa pizda szmata szmata dziwka pizda kurwa szmata dziwka pizda szmata kurwa jebana kurwa dziwka pizda jebana kurwa jebana pierdolona kurwa pizda szmata
szmata dziwka pizda kurwa szmata dziwka pizda szmata kurwa jebana kurwa dziwka pizda jebana kurwa jebana pierdolona kurwa pizda szmata szmata dziwka pizda kurwa szmata dziwka pizda szmata kurwa jebana kurwa dziwka pizda jebana kurwa jebana pierdolona kurwa pizda szmata
szmata dziwka pizda kurwa szmata dziwka pizda szmata kurwa jebana kurwa dziwka pizda jebana kurwa jebana pierdolona kurwa pizda szmata szmata dziwka pizda kurwa szmata dziwka pizda szmata kurwa jebana kurwa dziwka pizda jebana kurwa jebana pierdolona kurwa pizda szmata
szmata dziwka pizda kurwa szmata dziwka pizda szmata kurwa jebana kurwa dziwka pizda jebana kurwa jebana pierdolona kurwa pizda szmata szmata dziwka pizda kurwa szmata dziwka pizda szmata kurwa jebana kurwa dziwka pizda jebana kurwa jebana pierdolona kurwa pizda szmata
szmata dziwka pizda kurwa szmata dziwka pizda szmata kurwa jebana kurwa dziwka pizda jebana kurwa jebana pierdolona kurwa pizda szmata szmata dziwka pizda kurwa szmata dziwka pizda szmata kurwa jebana kurwa dziwka pizda jebana kurwa jebana pierdolona kurwa pizda szmata
szmata dziwka pizda kurwa szmata dziwka pizda szmata kurwa jebana kurwa dziwka pizda jebana kurwa jebana pierdolona kurwa pizda szmata szmata dziwka

Popularne