Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Sobel „Pułapka na motyle”: złoty środek – recenzja

Kluczową klamrą spinającą materiał do kupy, jest charyzma artysty.

Opublikowany

 

sobel pułapka na motyle okładka

Debiutanci bywają w ostatnich latach przerażający. Nie dość, że stanowcza większość z nich bezproblemowo dominuje OLiS już z tym pierwszym materiałem, to bywają też tacy, kończący ostatecznie z rekordową sprzedażą w historii gatunku. Patrzę na ciebie Szpaku, nie wspominając nawet o młodym Matczaku. Kiedy już natomiast jesteś pewny, że to będą jedyne takie ekscesy w tej dekadzie, przychodzi Sobel i zbiją piątkę z powyżej wymienionymi kolegami. Recenzja debiutu roku albumu „Pułapka na motyle” przed wami.

Bandyta, dziary na pół ryja, bo kurwa je lubię, a co
Żaden ze mnie bandyta, pierwsze słyszę

Fenomen Sobela (Sobla, whatever) polega na odnalezieniu złotego środka. Ciągły rozwój rapu w znaczącym stopniu opiera się na czerpaniu coraz to większych inspiracji z rzeszy innych gatunków muzycznych. Z takich połączeń, rodzą się kolejne scalenia, a my wręcz zapierdalamy niczym pozbawieni oporów rozwijamy polski rap. Co takiego w takim razie uczynił Sobel? Połączył rap z popem. Brzmi banalnie, prawda? Nie jest to jednak podział melorecytowana zwrotka i śpiewany refren. To nie jest też zaciąganie z podkręconym tunem, ani rozbudowany urban pop. To perfekcyjna synergia rapu ze śpiewem, a moje przykłady nieprzypadkowe. Jeśli czytając je, macie przed oczami konkretne okładki z tego roku, to bardzo dobrze. Wracając, połączenie na pozór tak oczywiste w swoim założeniu, przez lata nie zostało zrealizowane poprawnie. Sobel pozostając w rapowej stylistyce, okazał się jednocześnie przyswajalny dla mas. Siła w głosie to jedno. To pomysły na wykorzystanie tego atutu, doprowadziły muzyka do złotego środka.

Gdybym wiedział, że to tak jebnie, nie puszczałbym tego w eter
Chuj w tą imprezę
Jak klubowy to wiadomo, że to jebnie

“Pułapka na motyle” aż kipi od świetnych pomysłów. Catch wers co drugą linijkę. Każdy utwór poza głównym motywem, posiada również wyraźne drugie metaforyczne znaczenie. Nie jest ważne, czy utwór stanowi wycinek z życiorysu artysty, czy przybiera formę spisu jego spostrzeżeń. Za każdym razem Sobel rozegra to w ten sposób, aby przyjemnie nam się czytało stronę Geniusa. Kluczową klamrą spinającą materiał do kupy, jest charyzma artysty. To w końcu najlepszy sposób na wyeksponowanie emocji. Szymon nie musi w jakiś nadmiernie zhiperbolizowany sposób naginać do tego wokalu, bo już bez tego fenomenalnie oddaje brzmienie tekstu. Kupuję tę naturalność. Przejdźmy do spraw technicznych. Bity wyprodukowali: Charlie Moncler, Deemz, Magiera, Piotrek “Łysy” Lewandowski, PSR i SHDØW. Gościnnie udzielili się Gedz, Oki & Young Igi. Bez fajerwerków. Najlepsze numery z płyty, to po prostu single. Def Jem wie, co robi.

Czas na restart przyda się restart
Złap papierosa i puść z dymem cały nieład

“Pułapka na motyle” udowadnia, że rap jako istotny element branży rozrywkowej, jeszcze długo będzie się rozwijał. Hossa trwa. Dominacja genetyczna hip-hopu najwyraźniej trwa i dzięki takim personom jak Sobel, nie mam ku temu cienia wątpliwości. Co do twórczości reprezentanta Def Jemu, to istny allschool. Mimo powszechnej akceptacji naszego środowiska przyjął go także przeważny odbiorca playlisty Spotify Top 50 Poland. To chyba pierwszy taki przypadek w historii (?). Jeśli pomimo obostrzeń covidowych zdarzyło wam się wyjść na miasto, to zdanie „z rapu słucham tylko Sobla” z ust randomowej kobiety, jest wam dobrze znane. Jakże mnie interesuje, jak się ten krążek zestarzeje. Zostawiam mocne 8,5. No i tak, napisałem recenzję płyty z kwietnia w lipcu. Bo mogę.

Dalej biegnę po to samo
Dalej jak w lewo każą – to w prawo na przekór tym zasadom

Ocena płyty Sobel „Pułapka na motyle”: 8.5/10

8.5 Ocena redakcji
3.3 Ocena słuchaczy (9 głosy)
Teksty8.5
Bity8
Flow9
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}

Tracklista

 1. Bandyta
 2. Zaczarowany Mozg
 3. Alien (feat. Magiera)
 4. Kapie Deszcz
 5. Puzzle
 6. Fiolkowe Polei (feat. Piotrek Lewandowski)
 7. Jeden Maly Problem
 8. To Ja (feat. Deemz)
 9. Gruby Temat
 10. Nie Teraz (feat. Young Igi)
 11. Kinol (feat. Magiera)
 12. Pobudka (feat. Oki)
 13. Restart (feat. Deemz, Gedz)
 
32 komentarze
32 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Sentino
6 miesięcy temu

Śmieszy mnie ta afera Sobela z fanem. Ja jestem życiowo i muzycznie wiele leveli wyżej. Na dobrą sprawę takie afery rozwiązuję wyciągając sprzęt z kabury. Wy robicie sobie żarty, a tu w Algeciras 9mm rozwiązuje każdy konflikt. Ja nawet nie zamierzam odnosić się do waszych farmazonów. Wasi koledzy chwalą się znajomościami z ludźmi, którzy są zwykłymi żołnierzami pracującymi dla moich przyjaciół. Znam w Polsce wiele wpływowych osób z półświatka i biznesu. De facto te światy się przenikają. Ja mam obecnie na sobie w samych ubraniach 15 tysięcy euro. Mój przyjaciel z Hamburga, który obraca nieruchomościami i samochodami nagrywa mi właśnie życiowy biznes za półtora dużej bańki euro rocznie. I don’t give a fuck what you’re talking about. Pow!

H w języku hiszpańskim nie istnieje
5 miesięcy temu
Reply to  Sentino

Sejczento ty nie masz polotu do Sobla więc wypierdalaj

Pizda nad głową
3 miesięcy temu
Reply to  Sentino

Wyciągnąć to możesz dildo z kukla

MarianoItaliano
6 miesięcy temu

Gdybym wiedział, że to tak jebnie, nie puszczałbym tego w eter
Chuj w tą imprezę
Jak klubowy to wiadomo, że to jebnie

Te wersy z pewnością zagoszczą na stałe w antologiach wielkich polskich poetów obok cytatów z Miłosza i Słowackiego. 8,5 za teksty to zdecydowanie za mało, panie redaktorze.

tede.flac
6 miesięcy temu

że takie kurwa ścierwo jest u nas uznawane za dobry album

Mierny Chlopaczyna
6 miesięcy temu

8,5. BEKA!

Keal Kneegears
5 miesięcy temu

Sobel „pułapka na pedryle” środek dupy recenzja

Dużo chciałbym, a nie mogę
5 miesięcy temu

Dużo osób tu narzeka, że teraz rap to nie to co kiedyś, że kiedyś to panie był przekaz i beaty. Ale powiem wam jedno. Jak bardzo nie lubiłbym new schoolu, tak dobrze, że ta prawilna bańka jebła. Ci „prawdziwi” hip hopowcy byli tak napuszeni, tak prawdziwi, tak niesprzedajni, tak elitarni, że wystarczyło wsadzić igłę i ta cała otoczka pękła. I teraz obserwujemy upadek tej kultury jak nigdy przedtem. Coś co by z 15 lat temu było uznane za hip hopolo teraz jest na porządku dziennym, a starzy obrońcy tego prawdziwego hip hopu siedzą cicho, bo wiedzą, że pyskowanie skończyłoby się spadkiem wyświetleń i mniejszą kasą ze streamingu. Albo zombie fani nowych „artystów” zrobiliby im cancel w mediach społecznościowych.

Stworzenie Świniokształtne
6 miesięcy temu

Na przekór zasadom przepraszam gejów w rach prób ocalenia kontraktu z korporacją produkujacą Alkohol.

Profesor trapu z wystającą z dupy diodą migomatu
5 miesięcy temu

Pousuwaly kurwy komentarze i tak nie ukryjecie tego że SENTINO TO PRZECWELONY DUKACZ Z MALAGI CO RUCHA W DUPĘ ALPAKI

Don Vasyl
3 miesięcy temu

Lubię cygańską muzykę

SKURWYSYN JEBANY
1 miesiąc temu

„Kluczową klamrą spinającą materiał do kupy, jest charyzma artysty.”

PRZECINKI W, NIEWŁAŚCIWYCH MIEJSCACH

Mantis.00
5 miesięcy temu

Jakby ktoś chciał posłuchać trochę innej recenzji, zapraszam tutaj (właściwie to bardziej interpretacja) https://m.youtube.com/watch?v=JerEewvKQw0

PejaTVN
5 miesięcy temu

Na chuj promujecie tego homofoba i krętacza ? Te jego przeprosiny to są z chuja wyjęte a małolaty dalej go kochają.

Uuuuuu
4 miesięcy temu
Reply to  PejaTVN

Ja tez go kocham, a na karku mam 30 lat 😉

Gruby Pyton
6 miesięcy temu

Sprawdzajcie nowa nutę najlepszego rapera młodego pokolenia https://youtu.be/BmXAM4reMYA

UBIJACZ GLIN NA SUCHO
5 miesięcy temu

https://m.youtube.com/watch?v=xdoDfkxn_KA&t=54s

SIEMA KURWA BYKI!!! TU MACIE LINK Z ZATRZYMANIA TEGO PEDOFILA Z WOLNOŚCI I FRAJERA Z WOLNOŚCI PROFESORA!!! SIĘ FRAJER UMÓWIŁ Z 12 LETNIĄ DZIEWCZYNKĄ I CHCIAŁ JĄ ZABRAĆ DO LASU ALE ŁOWCY PEDOFILI SĄ CZUJNI!!! ELO Z FARTEM KURWA BYKI!!!

Popularne