Sprawdź nas też tutaj

News

SOKÓŁ: „NASZĄ NAJWIĘKSZĄ CHLUBĄ I DUMĄ SĄ NASI RAPERZY”

Opublikowany

 

Sokół wspomina 15 lat istnienia Prosto.

W tym roku, warszawska wytwórnia obchodzi swoje 15-lecie. Z tej okazji label szykuje wiele niespodzianek i atrakcji, a jedną z nich jest składanka "Prosto XV", która ukaże się 26 kwietnia, podczas warszawskiej edycji Records Store Day.

 

Sokół, który jest obecnie jednym z czterech współwłaścicieli Prosto, wspomina całą drogę jaka przeszedł jego label.

 

– 15 lat minęło jak jeden dzień. W 1999 roku wymyśliłem nazwę "Prosto" i zacząłem myśleć o stworzeniu własnego wydawnictwa muzycznego. To było po wydaniu albumu "Chleb Powszedni" w RRX, który sprzedaliśmy jak jakąś kokainę za 50 tysięcy w gotówce Krzyśkowi Kozakowi. Była broń, nerwy i uliczny klimacik. I jakoś tak zachciało mi się normalności. Po dłuższym czasie spędzonym w mocno zawirowanych okolicznościach i ten tego, niepowtarzalnych, chciałem po prostu robić muzykę, czułem, że to moja droga. Jednego dnia moje życie zmieniło się diametralnie. Nie dlatego, że nagle zacząłem być raperem, chuj z tym, to był długi proces, kręta droga i nie o to chodzi, a dlatego, że nagle uwierzyłem że można. Uwierzyłem, że wierząc w powodzenie i konsekwentnie idąc wybranym szlakiem, można osiągnąć wszystko. Zapytajcie Jurasa, mojego brata, który chwilę później złapał te same refleksje i wybrał sport. Zapytajcie Felipe, który zajął się montażem video, Jest nas wielu, którzy odbiliśmy się z tej samej drogi, prowadzącej do psychiatryka, puchy, albo na cmentarz. W każdym razie prowadzącej w całkowitą ciemność.

W 2000 roku Janek Bersz zaprojektował logo, które zna dzisiaj każdy. Jego projekt miał na końcu palec wskazujący kierunek. Ja zamieniłem palec na kropkę. I tak się zaczęło. Nie miałem wtedy grosza, w ogóle było coraz chudziej, zwłaszcza, że poświęcałem się tylko realizacji wizji Prosto i nagrywaniu. Dzięki Perkozowi (grającemu wtedy w T.Love) pojawiła się możliwość wydania debiutu WWO w BMG (dziś wchłoniętej przez Sony Music). To był ostatni kontrakt podpisany przez Marka Kościkiewicza, który odchodził po sprzedaży Zic Zaca BMG. Fajny gość. Wynegocjowaliśmy winyl, promocję naklejkową, co wtedy w PL było ultra rzadkie i satysfakcjonujący nas budżet. Po kilku miesiącach dogadałem z Bilianą Bakić (wtedy szefową BMG) i Juzkiem (dziś Jazzboy) sublabel Prosto pod skrzydłami BMG. Znałem wzory takiej współpracy z USA. Wiedziałem jak to tam wygląda, kiedy za kasę majorsów raperzy zakładają swoje labele. Ale do tego modelu działania była długa droga, a finalnie okazało się, że po wydaniu pierwszego albumu przez Prosto / BMG nasze drogi się rozeszły. Wtedy wraz z Wacem poznaliśmy Pedra. Dogadaliśmy się tak, że Waco z Pedrem zrobią studio, a ja z Pedrem wydawnictwo, niezależne już całkowicie Prosto. W marcu 2002 wydaliśmy pierwszą produkcję pod samodzielnym szyldem Prosto – album Pono „Hołd”. Potem WWO, Zipera, Hemp Gru i dalszą historię już znacie. Nasze płyty wyróżniały się designem, dbałością o szczegóły, na tle polskiej chały przesiąkniętej PRLem. To były dwa światy. Dziś tamte okładki mogą nie robić takiego wrażenia, ale uwierzcie mi, że wtedy były świeże jak tamta muzyka. Używaliśmy innego papieru, dbaliśmy o jakość druku i projektów. W 2003 uszyliśmy pierwsze koszulki i bluzy, które miały promować label, jeszcze z pomocą nieistniejącej już firmy Storm. Nikt nie sądził, że rozwinie się to w pełnoprawną odzieżową, prawdopodobnie największą hip hopową markę w Polsce.

Nie zawsze było lekko, mieliśmy poważne zawirowania. Zarówno w życiu prywatnym jak i firmowym. Ale udało się. Kilkakrotnie zmienialiśmy skład drużyny, prezesem był przez kilka lat Artur Niedbała, ale ja i Pedro pozostaliśmy głównymi udziałowcami do dziś. Do dziś pracują z nami Ania Wójcik – dziś szefowa działu muzycznego Prosto, Maciek Kołek – szef sprzedaży, czy Tomek Kivie Tkaczyk – jeden z kreatywnych grafików i nie tylko, oraz Asia Cholewska pilnująca obiegu dokumentów i magazynu. Przez te lata przewinęło się przez Prosto sporo osób, z których ogromna część została z nami do dziś. Brakuje nam Daniela Chybowskiego – pierwszego (i wieloletniego) pracownika Prosto, Marcina Russka (dziś A&R Sony Music), Wojtka Friedmanna (dziś właściciela kawiarni Poranna), Janka Bersza (dziś Full Metal Jacket) i wielu innych osób, pozdrawiamy! Ale z dumą możemy pochwalić się dzisiejszym teamem, a przede wszystkim naszym prezesem Markiem Zioło, który wcześniej przez niemal 10 lat ogarniał koncerty WWO i największych hip hopowych gwiazd w Polsce, Maćkiem Rabeko, który wcześniej prowadził swoją markę Fokuz (jeszcze ją zobaczycie), Pjaną – naszym naczelnym grafikiem i współtwórcą linii Elegancko i całą resztą osób zaangażowanych w Prosto, a jest ich ponad 20. Pozdrawiam WARDiego z ZIP Składu, który sprawnie ogarnia nasz niemały magazyn.

No właśnie, naszą największą chlubą i dumą jest ekipa naszych raperów. To dzięki nim możemy śmiało patrzeć w przyszłość i wiemy, że nie mamy konkurencji, choć uszanowanie pozdrawiam niniejszym inne wyśmienite labele. Zacznę od jednego z naszych najnowszych ludzi Kękego, który sprzedał najwięcej debiutanckiej płyty w Prosto od lat – gratuluję! Dalej kolejni mistrzowie: VNM, Juras, HIFI Banda, Kaen, chłopaki z mojej nieśmiertelnej ekipy ZIP Skład we wszystkich konfiguracjach, Kear (OB MC), Brahu, PMM, Solar i Białas, Małach i Rufuz, Parzel, Returnersi, Dwa Zera, Huczu, Żyto, a także wszyscy, którzy już z nami nie są, ale kiedykolwiek wydając w Prosto przyczynili się do naszego sukcesu. Pozdrawiam z tego miejsca Waco, Hemp Gru, Dixonów, THS, Endefis, Małolata z Ajronem, Soundkail czy dystrybuującego u nas swoją poprzednią płytę Popka – dzięki bracia, za wszystko co kiedykolwiek razem zrobiliśmy. Oddzielne podziękowania należą się jedynej w naszej muzycznej ekipie kobiecie: Marysi, z którą nagrałem dwie najlepiej sprzedające się płyty w historii Prosto.

Dziś staramy się wciąż rozwijać, rozbudowujemy sieć własnych sklepów, a także punktów w galeriach handlowych, staramy się usprawniać dystrybucję fizyczną i cyfrową, wybieramy od lat podwykonawców gwarantujących najlepszą jakość. W muzyce, to najlepsze studia nagraniowe, czołowi realizatorzy gwarantujący zapis wokali, miks czy mastering albumów, oraz ludzie odpowiedzialni za oprawę graficzną i wideo płyt. W ubraniach to choćby metalowe dodatki z najlepszej fabryki Europy we Włoszech, suwaki japońskiego giganta YKK, najlepsza jakość bawełny, poliestru, dedykowanych materiałów specjalistycznych, oraz nadruków i haftów.

Dziękuję Wam, za zaufanie, za to, że jesteście ze mną i z moją marką Prosto, dziękuję, że ogromna większość z Was wspiera nas i jara się tym, że od zera stworzyliśmy to, co dzisiaj opisałem. Dziękuję za wszystkie życzenia, listy, emaile i wyrazy wsparcia. Nie jestem żadnym wzorem, ani przykładem, ale jestem żywym dowodem, że jak się chce to można. Elo. ZIP Skład na zawsze. Prosto – napisał na FB raper.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

 

News

Jak scena zareagowałaby, gdyby „Antyliroy” ukazał się w 2024?

Zapytaliśmy o to Faziego.

Opublikowany

 

„Antyliroy” to jeden z najmocniejszych dissów w polskim rapie, w którym padło wiele niedopuszczalnych dzisiaj linijek. Jak słuchacze odebraliby diss Nagłego Ataku Spawacza na Liroya, gdyby on się ukazał w 2024 roku?

– Gdybyśmy teraz tak niespodziewanie nagrali „Antyliroya”, to myślę, że raz, nikt by tego nie zauważył, a dwa – zostalibyśmy zjedzeni w Internecie za niektóre hasła. Ale mówię, to były lata 90-te i wtedy gorsze rzeczy się robiło – mówi Fazi w rozmowie z Oskarem Brzostowskim dla GlamRap.pl.

Fazi wspomniał także, że jeżeli jako Nagły Atak Spawacza nie wypuściliby w 1995 roku dissu, to prędzej czy później Peja, albo inni raperzy i tak by kogoś zaatakowali.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Before Festival otworzy w tym roku w Siedlcach festiwalowy sezon w Polsce

Wystąpią m.in. Szpaku, PRO8L3M i Kizo.

Opublikowany

 

Lato zaczyna się TUTAJ – Before Festival otworzy w tym roku w Siedlcach festiwalowy sezon w Polsce! Data jest nieprzypadkowa: 22-23 czerwca to czas rozpoczęcia wakacji i tym samym idealna okazja do wspólnego świętowania lata. Bilety na Before Festival 2024 dostępne są w sprzedaży na stronie festiwalu.

Pierwszy dzień festiwalu poprowadzi Deemz, a drugi Mateusz Natali. Poza samymi koncertami, na uczestników Before Festival czekać będzie wiele atrakcji m.in strefa tatuażu i strefa piercingu. Każdy odważny będzie mógł zrobić sobie tatuaż lub kolczyk w wybranym przez siebie miejscu.

Before Festival 2024 pełny line-up:

  • Szpaku
  • Bambi
  • Kacperczyk
  • PRO8L3M
  • Kizo
  • Kukon
  • Gibbs
  • Otsochodzi

Before Festival odbędzie się w kultowej miejscówce na Stanicy 2.0 w pobliżu Siedleckiego Zalewu. Before Festival to następca Siedlce Hip-Hop Festiwal. Po udanej pierwszej edycji, która zgromadziła ponad 5000 uczestników a na scenie swoje koncerty zagrali: Gibbs, Reto, Żabson i Kuban. Wraca do Was w 2024 pod nową nazwą, z nową koncepcją i 2-dniami pełnymi atrakcji i koncertów!


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Kiełbasa Diho. „Wkrótce w sklepie”

Nowa inicjatywa reprezentanta GM2L.

Opublikowany

 

Przez

diho kiełbasa

Nie ma to jak kiełbasa w trasie podana w przydrożnym hotelu – rapował Diho w numerze „Pirat”. Teraz raper sugeruje, że ma zamiar wprowadzić do sklepów własne kiełbasy „Diho”.

Diho udostępnił krótki spot reklamowy kiełbas „Diho”. – Kiełbasę podano. Zapraszam, skosztuj – mówi w nagraniu. W opisie reklamy raper dodał: – Wkrótce w sklepie obok Ciebie.

Czy Diho faktycznie zamierza wejść w biznes wędliniarski, a może to tylko zapowiedź nowego singla? Przekonamy się o tym zapewne niebawem. Sezon grillowy już się rozpoczął, więc może faktycznie raper postanowił sprawdzić się w tej gałęzi biznesu.

Poniżej wideo.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Julia Wieniawa nie ma wątpliwości, kto wygrał beef Białas vs White 2115

„Bardzo lubię beefy”.

Opublikowany

 

Przez

białas julia wieniawa

Beef Białasa i White’a 2115 można nazwać weekendowym, bo rozegrał się ciągu dwóch dni. Julia Wieniawa goszcząc w programie Bartosza Boruciaka na MixtapeTV wskazała zwycięzcę niedawnego konfliktu.

– Zazdroszczę raperom swobodnego wyrażania myśli i spontanicznego reagowania na to, co dzieje się w ich życiu, w ich otoczeniu czy w społeczeństwie. Bardzo lubię beefy. To że jak wychodzi piosenka, to zaraz wychodzi druga – powiedziała wokalistka.

Kiedy gospodarz programu zapytał ją o zwycięzcę beefu Białas – White 2115, ta odpowiedziała: – Słyszałam piosenkę White’a i Białasa. Choć nie znam genezy konfliktu, no to sorry, ale jednak OG Białas wygrał.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Nie tylko Bambi. Mamy drugie 3 mln w Polsce

„3 mln club”.

Opublikowany

 

Przez

Zaledwie kilka dni po sukcesie Bambi, która jako pierwsza raperka w historii zdobyła 3 mln słuchaczy na Spotify, identycznym wynikiem może się pochwalić Young Leosia.

Przekroczenie 3 milionów słuchaczy to kamień milowy dla polskiego rapu. Przed Bambi nie udało się to żadnemu hip-hopowemu artyście w kraju. Minął zaledwie tydzień, a identycznym wynikiem może się pochwalić również Young Leosia.

– 3 mln club – skomentowała krótko raperka.

Young Leosia i Bambi nie tylko są w tej samej wytwórni i są zgranym duetem przyjaciółek, ale teraz także jako jedyne w Polsce mogą pochwalić się tak ogromną ilością odbiorców. Kto by przypuszczał jeszcze parę lat temu, że taki wynik wykręcą kobiety, a nie panowie, którzy zdominowali tę muzykę w naszym kraju.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Fejk Małolata K2 doprowadził kobietę do targnięcia się na swoje życie?

Raper stanowczo odpiera zarzuty.

Opublikowany

 

Przez

małolat k2

Małolat K2 wcale nie zabawiał się w aucie z kobietą Denisa Załęckiego. Jak poinformował freakfighter jego dziewczyna została doprowadzona do sytuacji, w której targnęła się na swoje życie. Raper stanowczo reaguje na te doniesienia twierdząc, że to kłamstwa.

Załęcki ostro o Małolacie K2

Podczas środowego Roastu Clout MMA 5, Denis Załęcki odniósł się do filmików Małolata K2, który twierdził, że uprawiał miłość z jego dziewczyną w aucie.

– Chcę poruszyć temat Małolata K2. Kiedy zobaczył te filmiki i tańce (Josefa Bratana z dziewczynami) postanowił się wybić, bo w tym roku prawdopodobnie będzie mógł wrócić do Polski i stoczyć ze mną walkę. Jest to zwykła k*rwa bez zasad. Wstawił filmik jak niby moja kobieta robiła mu w aucie loda. Wrzucił filmik dziewczyny, którą poznał w burdelu. Wstawił tej dziewczyny tatuaż na plecach i jest to zupełnie inny tatuaż. Jest to dziewczyna o innym kolorze włosów. Ze swoją dziewczyną jestem od 2 lat i nie ma możliwości, żeby wyjechała do Grecji bez mojej wiedzy – mówił.

Załęcki wyjaśnił też sprawę odnośnie pojawiania się jego dziewczyny na obscenicznych streamach Josefa Bratana. Wspomniana kobieta była w 2022 roku partnerką rapera i razem postanowili tworzyć tego typu content z live’ami z hotelu. Po rozstaniu z Josefem dziewczyna związała się z Denisem Załęckim, któremu nie przeszkadzała jej poprzednia działalność na streamach.

Oświadczenie Załęckiego

Dziewczyna Denisa targnęła się na swoje życie?

W dalszej części programu Załęcki poinformował o tragicznej próbie swojej drugiej połówki. – Moja dziewczyna chciała popełnić sam*bójstwo – powiedział, nie kryjąc ogromnych emocji. – Gdyby Małolat K2 to był normalny chłop, to takich kłamstw by nie gadał – dodał.

W programie ujawniono, że rzekomo dziewczyna Denisa miała być też w ciąży i dziecko jest zagrożone.

Małolat K2 twierdzi, że Denis wszystko wymyślił

– Nasz wielki Bad Boy się rozpłakał na konferencji, bo podobno jego dziewczyna chciała popełnić sam*bójstwo. To powiedz mi Denisku, dlaczego w ogóle przyjechałeś na tę konferencję? Jeżeli dzieje się krzywda twojej drugiej połówce, to powinieneś być przy niej. A nie przyjechałeś na konferencję pajacować. Pierwsze pięć minut popłakałeś, a przez półtorej godziny świrowałeś i się cieszyłeś. Usiądź na butlę i przestań ludzi okłamywać – mówi raper.

– Chodzą już słuchy, że niby jego kobieta była w ciąży. Trzy dni temu nie była w ciąży, a akurat dzisiaj zaszła w ciążę. I niby zagrożona jest ciąża. Do żadnej walki nie dojdzie, tylko jestem ciekawy, kto mu podpowiedział, bo on nie jest na tyle inteligentny, żeby na to wpaść. Czy to nie przypadkiem Clout mu podpowiedział, żeby tak zagrać, bo już mają rozj*baną galę. Ferrari odpadł, a dla Załęckiego nie ma zawodnika, bo wszyscy są lepsi, a Ferrari był jedynym dla niego na podbudowanie – dodaje.

Kto ma w tym sporze racje? Wygląda na to, że Małolat K2 faktycznie wypuścił fejka, żeby osiągnąć dla siebie jakieś korzyści. Nie wiemy jednak czy targnięcie się na życie dziewczyny Załęckiego jest faktycznie prawdą. Trudno też nie odmówić racji Małolatowi, bo Załęcki po pięciu minutowym płaczu, przez resztę programu wyzywał się z innymi uczestnikami. W takiej sytuacji, kiedy zdrowie jego kobiety jest rzekomo zagrożone wydaje się to co najmniej nie na miejscu.

Poniżej wideo z wypowiedziami.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

Popularne

Copyright © Łukasz Kazek dla GlamRap.pl 2011-2024.
(Ta strona może używać Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie.)

error: