Sprawdź nas też tutaj

News

Sokół: „Złote płyty w polskim rapie przechodzą praktycznie bez echa”

Raper wspomina, jak pierwszy raz w życiu został wyróżniony.

Opublikowany

 

sokół samsung
fot. materiały prasowe

W grudniu 2007 roku ukazała się wspólna płyta Sokoła i Pono „Teraz pieniądz w cenie”. Szef Prosto wspomina, jak 13 lat temu odebrał wyróżnienie za ten album.

– 13 lat temu odebrałem pierwszą w swoim życiu złotą płytę, za album „Teraz pieniądz w cenie” nagrany z Ponem. Napisać, że sporo się od tamtej pory zmieniło, to nie napisać nic. To było przed dominacją rapu w mainstreamie, więc taka złota płyta była wydarzeniem. Na tyle zresztą dużym, że postanowiliśmy wykupić na mieście city lighty z podziękowaniami dla naszych odbiorców. Idealną okazją do oficjalnego odebrania okazał się duży melanż z okazji 10 lecia Prosto, połączony z urodzinami moimi, Marysi i ówczesnego prezesa Prosto – Artura Niedbały. Płyty wręczał nasz kumpel Kędzior, my z Ponem byliśmy w garniturach, a z telebimu przemawiał przywrócony przez nas po latach do życia i obecny na tamtej płycie Franek Kimono – napisał Sokół na Instagramie.

Raper zwraca uwagę, że w obecnych czasach raperzy zdobywają tak dużo złotych płyt, że nie jest to żadnym wyjątkowym wydarzeniem.– Dziś złote płyty w polskim rapie przechodzą praktycznie bez echa, a raperzy nie nadążają ich odnotować, bo normą są wielokrotnie platynowe, a w najlepszym przypadku nawet diamentowe nagrody. Sam za album „Wojtek Sokół” i single z niego pochodzące, zgarnąłem 17 platynowych i 7 złotych płyt, a za wydany niedawno album NIC już podwójną platynę i kolejną za singiel Jednorożec. Cieszę się oczywiście z tego, że tak jest, ale tęsknię czasem do tych chwil, kiedy zajawka, pasja i chęć nagrywania była tak wielka, że nie ma dziś nagrody, którą można by za to przyznać. I nikt nawet nie marzył, że będzie na tym mógł kiedyś zarabiać duże pieniądze. Zip Skład na zawsze. Dziękuję odbiorcom za wyniki, szczególnie tym którzy są ze mną od lat, ale też tym, którzy dopiero mnie poznają. No i pozdrawiam Kędziora, musimy powtórzyć takie wręczanie – zakończył szef Prosto.

Złota, Platynowa i Diamentowa Płyta – ile trzeba sprzedać nośników?

Zdobycie konkretnego pułapu danego wyróżnienia można osiągnąć przez sprzedaż nośników fizycznych, cyfrowych oraz dzięki streamingowi.
Nośniki fizyczne – należy sprzedać: 15 000 kopii – Złota Płyta, 30 000 kopii – Platynowa Płyta, 150 000 kopii – Diamentowa Płyta.

Nośniki cyfrowe i streaming – tutaj stosowane jest kryterium dochodowe. Samo kliknięcie w dany kawałek nic jeszcze nie oznacza. Artysta i wytwórnia muszą na tych kliknięciach osiągnąć dochód. Tak jak osiągają dochód na sprzedaży fizycznych egzemplarzy. Aby uzyskać po 1 marca 2017 roku któreś z wyróżnień, trzeba udokumentować przychód ze streamingu, dzwonków telefonicznych i muzyki w tle. Przelicznik jest następujący: 20 złotych przychodu jest przyjmowane jako sprzedaż jednego albumu. Sumowany jest przychód ze wszystkich utworów z albumu. By uzyskać Złotą Płytę trzeba sprzedać muzykę za 300 tysięcy zł, Platynę – 600 tysięcy i Diament – 3 mln.

Złota, Platynowa i Diamentowa Płyta dla singli – jak zdobyć?

Kryteria przyznawania wyróżnień dla muzyki cyfrowej zmieniły się 1 marca 2017 roku. Wprowadzono kryterium dochodowe. Oznacza to, że wydawca musi udowodnić, że zarobił na każdym singlu. W przypadku złotej płyty dla singla, musi on zarobić 50 tys. zł.

  • Złota Płyta – 50 000 zł
  • Platynowa Płyta – 100 000 zł
  • Diamentowa płyta – 500 000 zł

15 komentarzy
15 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
5 miesięcy temu

Z kolei bez echa nie pozostaje twoje zachowanie wobec dźwiękowca…Każdy pod każdym, skurwysyny…Jechać z tobą do spodu, frajerze.

Old Spice Pure Sport Soap 8 x 114 g Each/Chacun
5 miesięcy temu

Z pamietnika Uschatego – kartka z kalendarza…

Sentina
5 miesięcy temu

Napiszcie co to Olis

Prawda i gówno prawda
5 miesięcy temu

Czas najwyższy zwiększyć progi przyznaniowe min. Złoto (25k) platyna (50k) diament (200k)
Teraz prawie każdy zdobywa wyróżnienie i to kurwa najgorsze w tym. I jaki jest sens dawania nagrody w takiej samej wielkie oprawie co główny artysta dla np. gościa na płycie

ponono
5 miesięcy temu

Resortowe dziecko z czerwonych dynastii. Pamiętam jak w wywiadzie dla ślizgu na płycie z gazetą zachęcal żeby na Cimoszewicza głosować

Redzik
5 miesięcy temu

Z moich obliczeń wynika że od 2007 roku minęło lat 15 panie autorze

Old Spice Pure Sport Soap 8 x 114 g Each/Chacun
5 miesięcy temu
Reply to  Redzik

Teraz Tym Bardziej Pieniadz W Cenie

Old Spice Pure Sport Soap 8 x 114 g Each/Chacun
5 miesięcy temu
Reply to  Redzik

Uschaty zrobil tym wspomnieniem grunt pod to, zeby sie pochwalic ile wielokrotnych platyn nie zgarnal za swoja ostatnia chujowa plyte. Chuj w te jego platyny z kupionych wyswietlen

Tatuś z tej strony
5 miesięcy temu

Teraz Populizm W Cenie
Teraz Pieniądz W Cenie

jaszczombek, ty to frajer jesteś mosiężny…

Franek
5 miesięcy temu

Jedz w góry ,weź złotą płytę do ręki i krzycz jak najgłośniej, echo powinno być dosyć dobrze słyszalne.

Tech9ine
5 miesięcy temu

Co on pierdoli 17 platynowych i 7 złotych, według tego cennika zarobił na tym ponad 2 miliony zł??? Na takich wysrywach WTF?

Bredziok
5 miesięcy temu

To już dawno powinno zostać zwiększone do 50k sztuk za złoto, 100k za platynę i 300k za doament

VVV
5 miesięcy temu

Eminem!

Adi
5 miesięcy temu

A jaki my mamy teraz rap ok jest paru ludzi ktorzy znaja sie na tym Sokół , Pono i jest jeszcze kilka osob ktorych da sie posluchac a reszta to taki disco polowy rap nawijaja o mydle powidle aby sie rym zgadzal i huj na tym koniec a tekst w rapie powinien dawac do myslenia miec sens

Popularne