Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Taconafide – „Soma 0,5mg”

To największy komercyjny sukces, jaki dotknął polską branżę muzyczną w 2018 roku… ale to przecież wszyscy doskonale wiemy.

Opublikowany

 

Białas zapytany kiedyś o sukces duetu, który od prawie dekady współtworzy z Solarem, zwrócił uwagę na bardzo ciekawy aspekt. Artystom podobno łatwiej jest tworzyć płyty kolaboracyjne, jeśli razem zaczynają tworzyć muzykę, niż kiedy spotykają się dopiero w późniejszym okresie twórczym. Mateusz pokusił się nawet o stwierdzenie, iż duety założone przez już profesjonalnych muzyków, mają mniejszą szansę na powodzenie lub nawet dojście do skutku. Teza ta przez ostatnie parę lat okazywała się śmiertelnie trafna. Dalej czekamy na krążki jak “Teos” od O.S.T.R. i Tede lub wspólne CD pod szyldem donGURALesko & Fokus. Z drugiej strony, wolałbym nie widzieć więcej takich porażek jaką okazał się, chociażby najnowszy album Hipocentrum “Snap”. Pomimo wysokiego poziomu, jaki pokazali nam raperzy na solowych projektach, wspólny materiał wyszedł wyjątkowo słabo. Wróćmy jednak do teraźniejszości. Drugi kwartał 2018 roku otwiera album “Soma 0,5mg” autorstwa dość niespodziewanego na scenie duetu Taconafide.

Taco na fejmie Quebo, Que na renomie Taco Spece od sentymentów, trochę tu groszy zgarną

Śpiewać jak w „Candy” będą i zwiększą swój portfel, brawo

Ty tak twierdzisz, ja bym chciał przekazać coś dzieciakom

Płytę otwiera klimatyczne “Intro”, w którym Taco trafnie zwraca uwagę na otoczkę, jaka spadnie na “Somę 0,5mg” jeszcze przed premierą. Filip, chociaż nie zaprzecza samemu faktu zarobienia niezłych pieniędzy, zwraca uwagę na odpowiedzialność, jaką niesie jako artysta. “Metallica 808” utwór wywołał najwięcej kontrowersji wśród ludzi, którzy z rapem wspólnego mają akurat najmniej. Parę metalowych zespołów szukało przy tym numerze atencji, na szczęście szybko pominięto ich śmieszne głosy. Bardzo trafny tytuł oraz odniesienia do legend polskiej i światowej muzyki. Od kolorowych włosów Wiśniewskiego, po stadiony zamiast klubów niczym Beatlesi. “Art-B” wydany został jako pierwszy singiel, co było dość śmiałym ruchem. Ostre słowa Filipa, jakie rzucił w stronę marszu z 11 listopada (gdzie sporą część uczestników z wesołą miną hailowała na ulicach Warszawy) wcale nie zostały pominięte. Quebo za to zaprezentował się z bardzo szczerą zwrotką. Przepełnione przeróżnymi emocjami flow Kuby robi niezłe wrażenie. Ostatni wers wprowadza nas do kolejnego numeru, jakim jest “Ekodiesel”. Technicznie świetnie złożony refren nawiązujący w różne sposoby do tego samego wersu. Sam numer odnosi się przede wszystkim do aktualnej sytuacji muzyków, numer jeden OLiS, wyprzedany Torwar, platynowe single, loże VIP-ów, długie podróże. Ciekawa metafora stacji benzynowych jako miejsc, gdzie jako artyści zarabiają pieniądze. Dalej mamy utwór “Wiem”, gdzie Hemingway zaskakuje nas wysoko śpiewanym refrenem. Przyjemnie wykonane podbitki są fundamentem zwrotki Taco. Folkowup do wersów Multiego z hitowego “Plecaka” lekko połechtał paru pseudo dziennikarzy z branży (śmiech). Kuba z gratką dla fanów Marvela oraz Fridy Kahlo. Cytując Panów, Rest In Peace Peep. Dobrze, że udało mi się jednak trafić na twój ostatni koncert w Polsce. “Kryptowaluty” doczekały się nie tylko klipu, ale również setki memów i porównań z dobrze znanym numerem “Litty”. Tę kwestię wyjaśnia w późniejszej części albumu Taco, zwracając przy okazji uwagę na złą wymowę ksywy Tory Lanez przez większość Polaków. Ostatecznie bit nie miał żadnych problemów prawnych, jednak Michałowi Graczykowi dostało się trochę od Lanka (czekamy na dissy i mocne punche panowie). Tak przy okazji, podobno ziomki z konkurencji nie wysłuchały “Szprycera” do końca. Dobrze, że mi się to udało (śmiech). Co od Quebo? Znowu smutno z powodu miłości. Problemy uczuciowe rapera mocno odbijają się na tej płycie. “Pin” – dawno nie było wkurzonego Que. Pojawiło się nawet nawiązanie do “Polisu” z legendarnej już “Eklektyki”. Kontrastujący Taco z powolnym refrenem i przeciąganiem głosek. Przez zdecydowanie szybsze tempo numeru, lekko odstaje on od reszty pozycji z tracklisty.

Leci Takeoff, leci Quavo, leci sobie Offset

Złota Owca, Bedi, Jano, Quebo, proszę zrobić głośniej

Całe życie słucham rapu, to mi wdrożył ojciec

“8 Kobiet” czyli druga strona medalu, jaką jest bycie raperem. Spojrzenie na zawód rapera od trochę innej strony, tej mniej gloryfikowanej. Pojawia się też wątek relacji damsko-męskich. Szczerze mówiąc, lepsze wrażenie zrobił na mnie remix z refren i dodatkową zwrotką w wykonaniu Bedoesa. Po odsłuchaniu drugiej wersji trudno drugi raz spojrzeć w ten sam sposób na oryginał. Przechodzimy do “Tamagochi”. Flagowy singiel doczekał się grubo ponad 30 milionów odsłon w miesiąc i odsłuchów w radio podczas szczytowych godzin. Ogromny sukces, okraszony świetnym klipem. Ciekawy temat przewodni, nawiązujący do świetnej zabawki z dzieciństwa. “Tamagochi” również odchodzi od reszty płyty, wygląda trochę jak materiał stworzony na potrzeby komercyjnego sukcesu. Jeśli taki był cel, Taconafide spełnili swój cel. “Nóż” prezentuje moje ulubione flow od zarówno Que, jak i Taco. Nawiązania do starego Łony się tutaj nie spodziewałem. Szkoda, że przez firmę tego numeru, nie został zbytnio doceniony. Szkoda, bo to zdecydowanie mój faworyt z całej “Somy 0,5mg”. Abstrahując, wiecie czym newschool’owi gracze mają przewagę nad szarymi ulicznikami? Potrafią robić refreny. “Visa” jest tego świetnym przykładem. Do tego sporo odniesień do swojej własnej kariery w zwrotkach. Spokojnie, stonowanie, z klasą. Co dziwne, zarazem najweselszy utwór, chociaż nie dotyczący wcale tylko tych miłych aspektów życia muzyka. Tak przy okazji wersów Taco Hemingwaya, również pozdrawiamy Tytusa, dzięki któremu mogłem ukończyć artykuł na temat fizycznych wydań polskich rap płyt. Wracając do Taconafide, kolejną pozycją jest “Mleko i Miód”. Świetne wejście w bit Quebonafide i przekombinowana wokalnie zwrotka Filipa. Na przekór przesądom i zabobonom jak bankructwo za trzymanie butów na stole. Plotki mówią o nadchodzącym konflikcie z Tauem. Śmiechy śmiechem, ale kwestia podważenia istnienia Boga, przez raperów poruszana jest wielokrotnie. Trzynasta pozycja tracklisty należy do “Giro D’Italia”. Trapowy benger. Nie jest to, może następca “Hype” Que, jednak poleciało kilka naprawdę ładnych linijek. Znów się dostaje nachalnym panom z konkurencyjnego portalu i mainstreamowym mediom. Giro, Giro, Giro, Giro prawda? “Sectumsempra” czyli powrót ciechanowskiego rapera do starego flow i dziwnego nazewnictwa numerów (patrz “Erotyka”). Internet podpowiada, że tytuł odnosi się do czarnomagicznego zaklęcia z uniwersum Harrego Pottera. Od Warszawiaka dostajemy za to bardzo szczere linijki z odkryciem na światło dzienne paru prywatnych spraw. Nie ma lepszych przeprosin, od tych publicznych. Podobno. Na sam koniec “Soma”, w której Panowie pragną lepszego świata. Interpretacja własna.

Mój prawnik jest Żydem, mój fryzjer jest gejem

Mój brat był dilerem, a siostra jest wege

A zanim zostałem Justinem Bieber’em

Starczyły mi panie jak Renée Zellweger

Producenci płyty to kolejno: Rumak, Zeepy Zep, Sergiusz, 2K, Michał Graczyk, SoSpecial, Pham, Forxst, Duit, Supremè oraz Oster Music. Za nagranie wokalu odpowiedzialny był Solar wraz z DJ Johnym, a miksem i masteringiem zajął się Rafał Smoleń. Przez stanowczą większość albumu miałem dziwne wrażenie, iż bity były tworzone bardziej pod Taco, niż pod Quebo. Nie znaczy to pod żadnym pozorem, że założyciel QueQuality nie odnalazł się na tych produkcjach. Stanowczo jednak klimat albumu był bliższy “Szprycerowi”, niż “Egzotyce”. Krążek na tym sam w sobie nie ucierpiał, jednak tłumaczy to w pewnym stopniu uznaną przez większość przewagę Filipa nad Kubą na tym CD. Patrząc obiektywnie, muzycy zaprezentowali nam bardzo podobny poziom. Na sam koniec, wypadałoby się odnieść do wstępu tej recenzji, gdzie przytoczyłem słowa Białasa. Wyjątek potwierdza regułę.

8.7 Ocena redakcji
6.6 Ocena słuchaczy (52 głosy)
Teksty8.5
Bity9
Flow8.5
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}

 
18 komentarzy

18
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
Swir

gdzie sporą część uczestników z wesołą miną hailowała na ulicach Warszawy

Co to kurwa jest

JanBrowar

Szkoda, że nie napisali o nazistowskich hasłach „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Boa Gasiciel

No to teraz wrócił prawdziwy GlamRap – wraz z wnikliwymi tekstami Bartłomieja Ciepłoty – Rogera Eberta wśród recenzentów polskiej muzyki gatunku hip hop.

Gość

CIEPŁOTA PISAŁ RECENZJE I WSZYSTKO KURWA JASNE XD

CMAZ

JA PIERDOLE JAKIE GOWNO TO JA JUZ WOLE SLUCHAC TYLKO I WYLACZNIE POMIDORA DO KONCA ZYCIA NIZ RAZ PRZESLUCHAC TO CHUJOSTWO

JEBAC TYCH PEDALOW, JAK SENTINO POWIEDZIAL – TO NIE JEST HIPHOP TYLKO JAKIES PEDALSTWO

Phife Dawg96

SENTINO? HAHAHA JAK MÓWIĄ PORZEKADŁA W MIEŚCIE TAKIM JAK WARSZAWA, CZŁOWIEKA ZDOBI PRAWDA A NIE PRADA. KIEDYŚ BYŁEŚ BRACIAK ALE CZAS POKAZAŁ – MOŻESZ WYPIERDALAĆ. SAM SIE WYPISAŁEŚ Z BRACTWA

BGT

chujnia, tyle wystarczyło napisać

pawelec777

Bardzo fajna opcja z tym ocenianiem poszczególnych elementu albumu przez użytkowników, pozytywna zmiana na GR

adam

to jest recenzja czy opis płyty?

Tomek

TEKSTY 1 FLOW 1, BITY 8,5 BO KOZACKIE ALE KURWA JEDNO KOPYTO. LADNY PRODUKT RAPOWY I NIC WIECEJ A SZKODA, TYLKO FEATY NA SOMIE 0,25 RATUJA TO. SZKODA ZE SIE NIE POSTARALI, ROZHISTERYZOWANY QUEBO KTOREGO SIE NIE DA SLUCHAC I ZMIENIA OGOLNIE TEMAT I SWOJE KOSMICZNE NATCHNIONE POROWNANIA CO SEKUNDE + TACO KTORY NIE ODNAJDUJE SIE W TRAPOWEJ NAWIJCE O SUKACH I HAJSACH , ALE NO SIADLO NOWEMU POKOLENIU W SZKOLACH MAXXX TRUDNO SIE DZIWIC BO OPAKOWANE PRO

także tego

Teksty, Bity, Flow, a gdzie autentyczność? To jej brak mi najbardziej nie odpowiada na tej płycie. Już od intra czuć ferment kiedy Quebo nawija:
‚Czasami czuję, jakbym pisał te wersy dla garstki
Tamtych dzieciaków, które miały pocięte nadgarstki’
co jest skrajną nieprawdą bo Egzotyka była najlepiej sprzedającą sie płytą w 2017 roku + cały zamysł projektu Taconafide był obliczany na marketingowy sukces. Poza tym na płycie jest masa zaprzeczeń odnośnie miłosnych historii. No i ten wers Queby z Visy ‚7 lat bez jointa w dłoni…’ – odsyłam do numeru ‚Arabska noc’. Szczególnie rozczarowany jestem Taco jako że zawsze był mi bliższy. Na Umowie o Dzieło nawijał, że nie chce szerokiej publiki, a dzisiaj robi najbardziej komercyjną płyte roku. Mam wrażenie że obniżył średnią wieku swoich odbiorców z 20-sto latków, na 15-sto latków.
Soma to nie jest płyta, do której bede wracał.

Mev

“Tamagochi również odchodzi od reszty płyty, wygląda trochę jak materiał stworzony na potrzeby komercyjnego sukcesu.” cały ten materiał tak wygląda

Esketit

pierdolenie. Projekt HAOS ostrego i hadesa był po prostu genialny

Mister Obserwator

Gdzie „hailowano” w Warszawie ? Masz na myśli lata 1939-1945 ?

cardiv

NAWET TEGO NIE SŁUCHAŁEM BO ODRAZU WIDAĆ ZE TO JAKAŚ MARNA PODRÓBKA TACO HEAMINGWAYA I QUEBONAFIDE NIE WIEM CO ZA IDIOCI GO SŁUCHAJĄ I JESZCZE KUPUJĄ PŁYTY TACO I QUEBO POWINNI WALCZYĆ Z NIM I DOSTAĆ PRZYNAJMNIEJ 40% ZYSKOW Z PŁYTY BO TO JEST PODJEBKA ICH SAMYCH NIEPOZDRAWIAM I NIE KUPUJCIE TEJ PŁYTY BO TO MARNA PODRÓBKA QUEBO I TACO

Gogongola
gogongola
Kacpii

Album jest okej ale spodziewałem sie lepszej płyty ale co jest to jest

Popularne