Sprawdź nas też tutaj

Wywiad

TEKA: „RAPERZY UNIKAJĄC MEDIÓW ROBIĄ SOBIE KRZYWDĘ”

Opublikowany

 

Zapomniany przez słuchaczy raper Teka, skupił się w ostatnich latach na pracy producenta. Teraz z pomocą wytwórni Hastag Records wydał solowy krążek, który był zapowiadany m.in. hasłem "Płyta na którą nikt nie czeka". Czy faktycznie?

Rozmowa z Teką została przeprowadzona przed premierą albumu "III", która odbyła się 16 czerwca.

 

Patrycja: Osoby zorientowane, wiedzą, że zajmujesz się mixem i masteringiem dla niektórych raperów. Jednak muzycznie, jako raper, producent wycofałeś się z polskiego podwórka Hip-Hopowego. Był to świadomy wybór?

Teka: Tak, był to całkowicie świadomy wybór. Skupiłem się przede wszystkim na pracy producenta, kompozytora oraz tak jak wspomniałeś na usługach związanych z mixem i masteringiem. Robiłem trochę rzeczy w Polsce, natomiast głównym celem mojej pracy były i są do dziś rynki zagraniczne. Poza tym otworzyłem własną firmę, która również pochłania masę czasu i energii, wciąż powstają nowe pomysły, które wraz ze znajomymi realizujemy i staramy się doprowadzać do końca, co za tym idzie na niektóre rzeczy zaczyna po prostu brakować czasu.

 

Patrycja:  Jako muzyk pracowałeś z osobami pokroju: Gorzkiego, Nowatora. Z perspektywy czasu, gdyby dzisiaj się do Ciebie zgłosili, podjął byś się współpracy na nowo?

Teka: Jeśli chodzi o Gorzkiego to nie ma mowy, powody pozwolę sobie zachować dla siebie, z Nowatorem mam kontakt do dziś i nie widziałbym przeszkód. Jeśli chodzi o moje muzyczne wybory to były one za każdym razem świadome i tak naprawdę nie mam się czego wstydzić czy żałować! To jest muzyka, jestem producentem, muzykiem i tak naprawdę mogę współpracować z kim mi się podoba, niezależnie od gatunku czy czegokolwiek. To ludzie tworzą ograniczenia, dla mnie nie ma czegoś takiego!

 

Patrycja: Pogrzebiemy jeszcze troszkę w historii polskiego rapu. Udzieliłeś się wspólnie z 3W w utworze "SkamienialI" – jakie dzisiaj są Twoje relacje z Trzecim Wymiarem?

Teka: Relacji z Trzecim Wymiarem praktycznie nie ma. Szanuję chłopaków za to co robią i uważam w dalszym ciągu, że jest to najlepszy polski zespół jaki kiedykolwiek powstał i każdy z nich swoim poziomem zjada całą konkurencję! Nasze drogi rozeszły się dawno temu, każdy poszedł w swoją stronę. Rozmawiałem z nimi dosłownie parę razy od tego czasu, nie ma żadnych wrogich opcji jeśli o to pytasz, po prostu każdy robi swoje i tyle.

 

Patrycja: Rafpak współtworzysz z Donatanem – czym tak naprawdę jest Wasz duet i gdzie Was można usłyszeć wspólnie?

Teka: Tak, zgadza się. Natomiast Rafpak nie jest duetem! Rafpak to grupa ludzi (producenci i muzycy), którzy tworzą coś z pasją i robią to na najwyższym poziomie. Co prawda Ja i Donatan jesteśmy głównym ogniwem tej układanki natomiast jest to finalnie kilka osób. Założeniem grupy, nie koniecznie jest wspólna praca nad utworami a bardziej wspólne dążenie do jakiś ustalonych celów, dotarcie do odpowiednich osób. Więcej szczegółów na temat grupy pojawi się niebawem.

 

Patrycja: Pozostaniemy na chwilę przy Donatanie. Osiągnął niebywały sukces, jedna płyta, wiele emocji, kontrowersji. W Internecie pojawiały się różne opinie na jego temat bardzo często negatywne. Jaki jest Twój pogląd na to całe zamieszanie?

Teka: Niestety żyjemy w takich czasach i w takim kraju gdzie sukces rodzi niesamowitą ilość wrogów i hejterów. Sukces Donatana jest jak najbardziej zasłużony i wypracowany ciężką i konsekwentną pracą. Rzadko kto zdaje sobie sprawę ile czasu poświęcał i w dalszym ciągu poświęca na pracę i na dążenie do ustalonych sobie celów. Zresztą śmieszy mnie to wszystko, podobnie było w moim przypadku. Podczas prac nad płytą ‘Chcę, Więc Potrafię’ środowisko rapowe było nastawione do mnie przychylnie, wielu artystów słyszało materiał przed premierą i twierdziło że jest dobry, nowoczesny inny od tego co się ukazywało na rynku, i do póki utwory nie trafiły do radia wszystko było super i byłem OK!

 

Patrycja: Wiemy, że Donatan osiągnął sukces, udało mu się po prostu. Miał za sobą ludzi, którzy umożliwili mu wybicie się. Jako jego wspólnik, współpracownik, nie korciło Cię, by co tu dużo mówić, na jego plecach wybić się ponownie na polskim rynku?

Teka: Wróćmy do poprzedniej odpowiedzi, sukces Donatana opiera się przede wszystkim na cholernie ciężkiej pracy. Oczywiście w grę wchodzi również szczęście a następnie ludzie, którzy pociągnęli to razem z nim do przodu.  Nie ma czegoś takiego jak ‘udało mu się po prostu’, wiadomo show-biznes jest loterią w której bardzo ciężko wygrać, ale czy znasz kogoś kto siedzi na dupie patrzy w tv popijając piwo i odnosi dzięki temu ogromny sukces? Wracając do pytania, nie korciło mnie. Po pierwsze, mam inne priorytety, po drugie na sukces trzeba zapracować samemu, wybijanie się na czyichś plecach prowadzić może tylko do jednego – do brutalnego upadku. Jeśli chodzi o mnie podążam według obranych sobie celów, realizuje je punkt po punkcie, każdego dnia wspinając się na stopień wyżej i możesz mi wierzyć lub nie, mam już za sobą całą masę ogromnych sukcesów, o których jednak nie musi być głośno. 

 

Patrycja:  Muzycznie jesteś z tych, którzy może nie tyle zaczynali, ale rozwijali pierwszy "boom" na rap. Dzisiaj nasza kultura, jest wszędzie. Pojawia się w telewizjach śniadaniowych. Łapią się za nią ludzie, którzy mało mają wspólnego z nią. Co Ty na ten temat sądzisz?

Teka: W tej chwili wygląda to zupełnie inaczej niż w czasach w których zaczynałem. Cieszy mnie postęp, coraz większa świadomość zarówno muzyków jak i odbiorców. Jak widać media chłoną temat jak mogą, i według mnie raperzy unikając mediów wyrządzają sobie ogromną krzywdę, która objawia się właśnie pojawianiem się w mediach jakichś wykolejeńców, nie mających z tą kulturą nic wspólnego! Umówmy się, mediami nie sterują debile i jestem pewien, że jeśli mieli by możliwość zaproszenia szanowanego artysty X nie zapraszali by wykolejonego, nie mającego w rzeczywistości nic wspólnego z tą kulturą Y. Drugą kwestią omijania mediów przez raperów są według mnie ogromne straty finansowe, ale myślę, że to temat na dłuższą pogadankę, więc nie będę go tu rozwijał!

 

Patrycja: Jako producent, na pewno obserwujesz polską scenę. Wiemy już, że Hip-Hop jako kultura i rap jako muzyka, pojawia się wszędzie. Jak oceniasz poziom tej muzyki w Polsce w 2014 roku?

Teka: Powiem Ci szczerze, że nie do końca śledzę to co się dzieje w Polsce, wiadomo sprawdzam to co wychodzi singlowo, natomiast na pewno mam spore zaległości. Cieszy mnie jak już wspomniałem coraz większa świadomość zarówno twórców jak i odbiorców. Z tego co zauważyłem polski rap nie jest już tak monotonny i zacofany jak parę lat temu. Młodzi artyści naprawdę dają rade, popatrz na Gedza, Sitka, Vnm-a, Zeusa i kilku innych, zresztą Ci dwaj ostatni to nie do końca tacy młodzi, w każdym razie jest to dobre, świeże!

 

Patrycja: Nasza rozmowa odbywa się na chwilę przed wypuszczenia przez Ciebie pewnego projektu, jednak zanim poruszymy ten temat, mam do Ciebie jedno pytanie, mianowicie, jak Teka dzisiaj odbierany jest przez polski mainstream rapowy. Chodzi mi o to, czy utrzymujesz jakiekolwiek kontakty z polskimi raperami mainstreamowymi?

Teka: Nie wiem jak jestem odbierany, ale skoro Ci mainsteramowi raperzy piszą do mnie z prośbą o bity to chyba nie jest źle. Ja odciąłem się od tego środowiska praktycznie w 100% dawno temu i tak naprawdę dziś jest dosłownie garstka osób mocno aktywnych na scenie z którymi utrzymuje kontakty.

 

Patrycja: Na polskiej scenie ostatnio pojawiła się postać Sentino. Tak naprawdę dla zwykłego zjadacza tej muzyki, ten pseudonim nie mówi nic. Według Ciebie, Sebastian ma szansę zaistnieć szerzej, kolesiostwo, układy i układziki, pomogą takiej osobie zaistnieć?

Teka: Na pewno będzie mu ciężko z prostego powodu, zjada 99% polskich raperów. Jest to osoba, której zdecydowanie potrzeba na polskim rynku, i mam nadzieję że niebawem zobaczymy go tam gdzie jego miejsce, na scenie przed masą fanów! Stary ten człowiek pracował z ludźmi, z którymi większość z nas nigdy nie będzie miała okazji pracować, pisał dla największych gwiazd hip hopu w zachodniej Europie, był podpisany z legendarnym Def Jam. Ten człowiek to Hip Hop, hip hop którego Polacy mogą mu tylko zazdrościć, on ma to we krwi, a nie zaszczepił na własne potrzeby i realia tego co przyszło do nas ze stanów!

 

Patrycja: Przejdźmy teraz do tego co planujesz na czerwiec. Możesz opowiedzieć o projekcie, nad którym pracujesz. Czego możemy się spodziewać tak naprawdę od osoby, która nie istnieje w świadomości potencjalnego zjadacza rapu w tym kraju?

Teka: Ok, więc oficjalnie, 16 czerwca na rynku ukaże się moja 3 solowa płyta. 12 utworów, kilku ciekawych i myślę, że miejscami zaskakujących gości. Produkcja, aranżacja, miks i mastering – Teka, czyli jest to tak naprawdę pierwsza płyta wyprodukowana w całości przeze mnie. Czy jest to najlepszy materiał jaki do tej pory stworzyłem? Nie wiem, ocenią słuchacze! J. Klimatycznie mieszkanka Hip Hopu i R&B aczkolwiek wydaje mi się że w nieco odmiennym stylu niż to co do tej pory ukazywało się pod moim szyldem! Więcej, zaskakujących tym razem szczegółów na temat płyty ukaże się dosłownie za kilka dni w materiale video!

 

Patrycja: Kto wydaje płytę?

Teka: Płyta ukaże się nakładem połączonych sił dwóch wydawnictw. Diginoiz (czyli mojej własnej firmy) oraz Hashtag Records.

 

Patrycja: Ostatnia kwestia, jako producent związany z nurtem Hip-Hopowym, czego słuchasz na co dzień?

Teka: Słucham przede wszystkim mainstreamu z Usa, zarówno Hip Hopu, Trapu jak i R&B czy Pop, poza tym cała masa najprzeróżniejszych gatunków, od alternatywnego r&b, po elektronikę, muzykę klubową aż do ciężkich brzmień typu rapcore, hardcore itp. Staram się nie ograniczać i wyciągać z każdego gatunku całe masy inspiracji, które potem można usłyszeć w moich bitach!

0 0 vote
Article Rating
 
33 komentarze
33 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzejo
6 lat temu

Pierwszy!!
Kto?

elo
6 lat temu

A Gandzior to KURWa

Gal Anonimg
6 lat temu

jebac wieprza

faken zapisz to
6 lat temu

CO TY GADASZ ZA GLUPOTY

onestpromo
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Py1ealx7vtI&feature=youtu.be[/youtube]

CHRYSTUS_NAZAREŃSKI
6 lat temu

JEBAĆ TEGO WACKA. Z POZDROWIENIAMI CHRYSTUS NAZAREŃSKI

alezjeb
6 lat temu

A TEDE TO KURWA:)

JEBAC BIEDE

dd
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_gQpxcYPU8c[/youtube]

LIRYCZY_WANDAL
6 lat temu

POZDRAWIAM JAN PAWEŁ DRUGI

arab
6 lat temu

dziwki koks feta tajski boks brak napleta i mineta elo pozdrowienia do więzienia

UŁANEK99
6 lat temu

JEBAC SONT I GRANIECKO KURWE

HGH
6 lat temu

NAJPIERW TRZEBA BYĆ RAPEREM :vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

hahastu
6 lat temu

Media nie są kulturze hip hop do NICZEGO potrzebne, teraz nawet bardziej niż kiedyś. Sprzedaż płyt na przyzwoitym poziomie, OLIS często zdominowany, koncerty się grają, ciuchy się sprzedają, wytwórnie są niezależne, na chuj Ci w tym wszystkim udział jakiś idiotów niezwiązanych z naszą kulturą?! I co z tego, że do mediów zamiast np OSTRego pójdzie gadać taki Pikej czy inny debil, i co z tego, że sobie ktoś tam pomyśli że „oooo to wszyscy Ci hiphopofcy to są tacy a nie inni gupi ćpuny i wogule” naprawdę robi Wam jakąkolwiek różnicę zdanie jakiejść super głowy? Bo ja mam głęboko w dupie jak mnie i moją muzykę ogół postrzega. Jeżeli chodzi o progress w technice i myśleniu to tutaj media też nie mają nic do zaoferowania, nasza kultura napędza się sama wewnątrz, teka nie pierdol.

hahadwustu
6 lat temu

Dokładnie, w hip hopie najlepsza jest właśnie niezależność, niech sobie kurwa dbile mysla co chca

D.z.i.e.k.a.n
6 lat temu

TEKA, PRZECZYTALEM WYWIAD I PROPSUJE. POZDRO

BogatyRodak
6 lat temu

Nawet nie zdajecie se sprawy jak wami polaczki gardze,wyjechalem do nowej zelandi robie tam siodla do koni zarabiam ponad pol miliona dolarow USA za ta fuche na rok jedze bugatti,pije martini,wakacje 5 razy w roku,jak robie kupe to zazwyczaj nie siegam po papier lecz do portfela i wyciagam wasze brudne 200 zl i podcieram grote uwaloną pachnacym bogatym zapachem zwyciezcy zycia,gram w kasynach wczoraj nie chwalac sie wygralem ponad 20 tys dolarow USA ,kiedys bedac jeszcze w polandi poszedlem do kiosku po szlugi a tam oczywiscie cala patola nie jaki Peja aka Pener stal przede mna w kolejce walnelem go w czolo i przeprosil na kolanach

Pozdrawiam bogaty rodak

jebacwaswkiche
6 lat temu

[quote name=”BogatyRodak”]Nawet nie zdajecie se sprawy jak wami polaczki gardze,wyjechalem do nowej zelandi robie tam siodla do koni zarabiam ponad pol miliona dolarow USA za ta fuche na rok jedze bugatti,pije martini,wakacje 5 razy w roku,jak robie kupe to zazwyczaj nie siegam po papier lecz do portfela i wyciagam wasze brudne 200 zl i podcieram grote uwaloną pachnacym bogatym zapachem zwyciezcy zycia,gram w kasynach wczoraj nie chwalac sie wygralem ponad 20 tys dolarow USA ,kiedys bedac jeszcze w polandi poszedlem do kiosku po szlugi a tam oczywiscie cala patola nie jaki Peja aka Pener stal przede mna w kolejce walnelem go w czolo i przeprosil na kolanach

Pozdrawiam bogaty rodak[/quote]
PISZESZ KSIAZKI SZMATLAWCU CZY DOPIERO SIE OBUDZILES? TY KURWA SYFIE Z DUPY

skull
6 lat temu

Sprawdzać:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3CuJDhidBdM[/youtube]
https://skullwear.cupsell.pl
#reklama_wiadomo

#hopsin
6 lat temu

O KURWA ZNALAZŁA SIĘ WIELKA GWIAZDA TELEWIZJI I INTERNETU O KTÓREJ JAKOŚ NIKT NIE SŁYSZAŁ. WSZYSCY KTÓRZY POSZLI W MEDIA, ZACZĘLI GONIĆ ZA HAJSEM I ROBIĆ GÓWNO NIE RAP, PRZYNAJMNIEJ W POLSCE.

[img]https://stream1.gifsoup.com/view1/1155947/kendrick-lamar-o.gif[/img]

ELDOKA GOUDA
6 lat temu

[quote name=”BogatyRodak”]Nawet nie zdajecie se sprawy jak wami polaczki gardze,wyjechalem do nowej zelandi robie tam siodla do koni zarabiam ponad pol miliona dolarow USA za ta fuche na rok jedze bugatti,pije martini,wakacje 5 razy w roku,jak robie kupe to zazwyczaj nie siegam po papier lecz do portfela i wyciagam wasze brudne 200 zl i podcieram grote uwaloną pachnacym bogatym zapachem zwyciezcy zycia,gram w kasynach wczoraj nie chwalac sie wygralem ponad 20 tys dolarow USA ,kiedys bedac jeszcze w polandi poszedlem do kiosku po szlugi a tam oczywiscie cala patola nie jaki Peja aka Pener stal przede mna w kolejce walnelem go w czolo i przeprosil na kolanach

Pozdrawiam bogaty rodak[/quote]

Chyba skaczesz na koniach.
MARNE PROWO 1/10

KocimbaWnu
6 lat temu

[quote name=”BogatyRodak”]Nawet nie zdajecie se sprawy jak wami polaczki gardze,wyjechalem do nowej zelandi robie tam siodla do koni zarabiam ponad pol miliona dolarow USA za ta fuche na rok jedze bugatti,pije martini,wakacje 5 razy w roku,jak robie kupe to zazwyczaj nie siegam po papier lecz do portfela i wyciagam wasze brudne 200 zl i podcieram grote uwaloną pachnacym bogatym zapachem zwyciezcy zycia,gram w kasynach wczoraj nie chwalac sie wygralem ponad 20 tys dolarow USA ,kiedys bedac jeszcze w polandi poszedlem do kiosku po szlugi a tam oczywiscie cala patola nie jaki Peja aka Pener stal przede mna w kolejce walnelem go w czolo i przeprosil na kolanach

Pozdrawiam bogaty rodak[/quote]

Zaprawde powiadam Ci,iż bogactwo materialne zostanie Ci odebrane w ten czas ,gdy jak kazdy inny homosapiens Twoje ciało będzie gniło w grobie konsumowane przez plugawe larwy więc ciesz sie puki mozesz 🙂

Siewca
6 lat temu

Jebać Galik, #hopsina i Jimi Kule

Keiran
6 lat temu

[quote name=”Gal Anonimg”]jebac wieprza[/quote]
[u]Peja chyba jakieś boty wypuścił na GLAMRAP, jeszcze nie dawno były tylko propsy dla tedego, a teraz większość to hejty w dodatku od niezarejestrowanych. Przypadek nie sądzę! Pener ból dupy jak zwykle.[/u]

GracjanRPK
6 lat temu

[quote name=”Keiran”]Peja chyba jakieś boty wypuścił na GLAMRAP, jeszcze nie dawno były tylko propsy dla tedego, a teraz większość to hejty w dodatku od niezarejestrowanych. Przypadek nie sądzę! Pener ból dupy jak zwykle.[/quote]
Kochanie nie byłeś taki kozak gdy gwałcili nas pod prysznicem , jesteś wściekły na penera bo matka ci hajsu nie dała i musiałeś kupić wieśniackie ssg zamiast terrorymu . A teraz już się tak nie wściekaj przynieś mi tego reedsa 🙂

vasquez
6 lat temu
PRAWILNY SZYMPEK
6 lat temu

HUJOWE NIE CZYTALEM ALE POWIEDZ MI TEKA CZEMU CIEBIE W MEDIACH NIE MA?

saaa
6 lat temu

Teka zrob w koncu porzadne bujajace walki, ktore beda puszczali w radio i tv jak w usa bo masz do tego predyspozycje !!!!

ps. przesluchalem Teka – III (2014) – mastering i jakosc vokali kuleje, przez ten czas slychac ze troche odwykles od majka, ale „dzien dobry”, „ground zero”, „droga”, „ulotne” , „uciec” (z wkrecajacym refrenem) na prawde dobre walki i swietnie sie tego slucha w taka letnia pogode !!

dfgdf
6 lat temu

[quote name=”GracjanRPK”]Kochanie nie byłeś taki kozak gdy gwałcili nas pod prysznicem , jesteś wściekły na penera bo matka ci hajsu nie dała i musiałeś kupić wieśniackie ssg zamiast terrorymu . A teraz już się tak nie wściekaj przynieś mi tego reedsa :)[/quote]
wypierdalaj fanie penera!

noflow
6 lat temu

buahah
co ty kurwa lamusie pierdolisz?/?
jebać media zakłamana, jebana skurwysyneria
10 lat robiłem w mediach
manipulaqcja, złodziejstwo, kurewstwo i dziadostwo

no ale co ty marny pseudoraperzyno możesz o tym wiedzisc…

CzytamHamleta
6 lat temu

[img]tylkosraka.png[/img]

CzytamHamleta
6 lat temu

.sdgggg

CzytamHamleta
6 lat temu

[img]img src.[/img]

JAJEBIE
6 lat temu

[quote name=”dd”]https://www.youtube.com/watch?v=_gQpxcYPU8c[/quote]

ALE KURWA SYF XDDDDDDD

Popularne