Sprawdź nas też tutaj

News

Wdowa do Peji: „Jesteś żyjącą legendą”. Raper odpowiada

„Mówi się o nas, że mamy kompleks Warszawy, a to jednak Poznaniowi wciąż dorabia się gębę nawet po latach.”

Opublikowany

 

wdowa peja

Wdowa skomentowała dokument „Cały ten rap”, który ukazał się na Netflixie. Odniosła się ona także do krytycznego wpisu Peji pod adresem tej produkcji.

Wdowa komentuje wpis Peji

Kilka dni temu Peja przyznał, że żałuje wzięcia udziału w dokumencie „Cały ten rap”, bo jego karierę spłycono do kilku afer z jego udziałem. Wdowa postanowiła skomentować wpis poznaniaka.

– Dodam jeszcze, że pomimo powycinanych zdanek, dopasowanych do narracji, nikt o zdrowych zmysłach nie wyciągnie z tego Rysiu wniosku, że wniosłeś tylko przemoc czy kradzież własności intelektualnej. Tu nawet nie ma co mówić „kto ma wiedzieć ten wie” bo każdy wie. Jesteś żyjącą legendą – napisała warszawska raperka.

Rychu odpowiada

Odpowiadając na komentarz Wdowy, Peja rozszerzył swoją wcześniejszą wypowiedź:

– WdoWA dzięki królowo. Nie zrozumieli natomiast producenci, że zostałem przepytany o wiele wątków na darmo. Gdyby każdy z kolegów mojego rocznika miał tyle samo prime’u co ja nie miałbym z tym problemu. Wtedy byłoby jakoś bardziej demokratycznie. Celowo ironizowałem w moim poście ale sama przyznaj, że sprowadzenie płyty Na legalu? do kradzieży sampla zakrawa na kryminał a jak płynnie z tego przeszli do hiphopolo to już nie mam pytań. Wychodzi na to, że biedni raperzy nie mogli sprzedaż złotej płyty (15 tys.) jak to ktoś tam utyskuje i jeszcze Ci straszni hiphopolowcy podcięli im skrzydła. Nie. Na legalu? rozjebało rynek i spopularyzowało totalnie ten gatunek. 100 tys. sprzedanych płyt, 100 tygodni olisu. To my wypychaliśmy popowe gwiazdy z 30 Ton! torując drogę następnemu pokoleniu. Wystarczy sprawdzić nominacje do Fryderyka którego wtedy wygraliśmy, żeby wiedzieć jak to wtedy rozj*balo. Rozj*bało widocznie za mocno więc może lepiej tego nie dajmy:) starczy aferka ze Stanem Borysem. Jeśli tak do tego podeszli mogli wcale nie eksponować okładki tej płyty. Zarówno w odcinku o produkcji jak i o rapie bez dwóch zdań powinniśmy tam k*rwa być:) Fajnie się też dowiedzieć, że Jeden Osiem L pochodzą z Poznania. Rzetelność dziennikarska poziom ekspert. Mówi się o nas, że mamy kompleks Warszawy, a to jednak Poznaniowi wciąż dorabia się gębę nawet po latach. BTW: kto ma wiedzieć ten wie /wie każdy – jak zatem najmłodsze pokolenie się o tym dowie kiedy nie ma tego w takim filmie? – napisał raper.

Wdowa o dokumencie „Cały ten rap”

Dowiedzieliśmy się także, jakie zdanie na temat dokumentu ma Wdowa. Z jej rozległym wpisem zapoznacie się poniżej.

– Dzień dobry wieczór, przebrnęłam dziś między praniem i gotowaniem.

Faktycznie, gatunek dokumentu, w przeciwieństwie do utworów z innych gatunków (albo po prostu o wiele bardziej) ocenia się nie tylko przez walory estetyczne ale także przez walor prawdy/rzetelności. O ile walory estetyczne są dość akceptowalne, jak na dzisiejsze standardy, o tyle jednak rzetelność i chronologia pozostawiają wiele do życzenia. Tak zgadzam się. Obejrzałabym coś bardziej merytorycznego.

Zdaje się jednak, że żeby udokumentować ze szczegółami postęp kultury, która nieprzerwanie, od ponad trzech dekad rozwija się w naszym kraju, nie pominąć żadnego szczegółu i oddać wszystkim zasłużonym odpowiedni czas atenowy, trzeba by stworzyć serię odcinków 30 lub 50, a nie 6. Wtedy każde większe miasto mogłoby zostać wyeksponowane, każdy uczestnik wydarzeń dostałby czas na swoją perspektywę i każda mała cegiełka miałaby znaczenie.

Jedne cegiełki to fundamenty, inne to kolejne piętra a w jeszcze innych wykuwa się tylko ornamenty. Przy 50 odcinkach można by wspomnieć pewnie także o tych, którzy trzymali mapy, łopaty i zwozili cegły na budowę…

Tylko kto by chciał to oglądać? Zajawkowicze? Ludzie po 40stce, którzy dawno „z rapu wyrośli” i sentymentalnie słuchają czasem „jestem bogiem” jak im algorytm spotify przypomni? Może oglądałyby te nastolatki, które kupiły bilet na koncert Fagaty? Tak, z pewnością oni wszyscy byliby zainteresowani całą Eastotą, archiwalnym nagraniem szczecińskiej biby dla 50 osób w 1989 roku oraz rozłożeniem na czynniki pierwsze, kto był wcześniej i w której części Polski. Kogo to obchodzi i jakie to ma dziś znaczenie? Fajnie wiedzieć, fajnie mieć pojęcie. Ale muzyka to tylko wspomnienie związane z dobrymi lub złymi czasami. Muzyka to ratunek, muzyka to pokrzepiciel, soundtrack naszej teraźniejszości, przeszłości i motywacyjna zapowiedź przyszłości. Na koniec dnia 80% ludzi słucha piosenki i nikogo nie interesuje, który byłeś i jak Ci było kiedyś.

Ok. Ja się trochę interesuje i czasem miewa to dla mnie znaczenie. Może nawet i Wy byście chcieli obejrzeć więcej i głębiej. Ale 6 odcinków w zupełności wystarczy żeby naszkicować co się wydarzyło. Wiadomo, szkic niedokładny, perspektywa wielu twórców (producent, reżyser, scenarzysta, montaż) i wielogodzinne wywiady, kilkudziesięciu ludzi, z których trzeba wyciąć to, co może stanowić fragment narracji zgodnej z pomysłem.

Ta seria, to dla miłośników kultury niewybaczalne streszczenie Pana Tadeusza.

Dla świeżaków i gości spoza kultury, to wygodna ściąga.pll, po której i tak zdasz egzamin na 3, wszak mniej więcej znasz bohaterów oraz rozwój fabuły. A to, że Protazy mógł podkochiwać się w Gerwazym, choć nie wynika to z lektury, zostawmy wściekłym fanatykom oraz samym zainteresowanym.

Wracając jednak do budowy. Ja identyfikuje się jako ornamencik. Ale ich było więcej. Była Ania Sool, była Lilu, była Mewa (Mea), była Kada, dziewczyny z Vizy itd. Zamiast tego wysłuchałam prawie 30 minut o Bambi, Young Leosi i Modelkach. No i się nie gniewam (choć kartki na dzień matki byłyby mile widziane). Tylko jak z ust tych ostatnich padło, że one same nie indentufikują się z żadnym gatunkiem, to pomyślałam, że ten kto montował serial, może po prostu tego nie usłyszał? Martwiące to było i szkoda tych minut na rzecz ludzi, których zabrakło. Martwiące w zestawieniu z elementem kultury hip-hop (rapem), który definitywnie wie skąd jest, gdzie zmierza i co komu oddać należy. Osobiście uważam, że Oliwka Brazil jest większym kamieniem milowym w dziewczyńskim rapie niż Modelki. Wiem, też nie wierzę, że to piszę, ale z perspektywy przełomu, to więcej niż letni hit dla 10 latków.

Prócz chronologicznej plątaniny i pominięcia kilkunastu, dość istotnych, wątków i osób, należy zganić także oddanie narracji Paniom i Panom, którzy nie mają wiele z rapem wspólnego. Mowa o niektórych wokalistkach i producentach. Przywykłam do tego, że każdy śpiewak czy wyjczyni na bicie rapowego producenta chrzczeni są raperem i raperką, a każdy producent, na bicie którego ktoś zarapował, jest wpisywany na listę polskich producentów hip-hopowych, ale litości. Przykład: Bardzo cenię Rosalie (piękna jest, pięknie śpiewa jestem fabką!) ale jej obecność w odcinku o kobietach zamiast np. Mariki jest słabym żartem.

Życzeniowy duch serialu daje o sobie znać szczególnie w odcinku o pokoleniach. Sam w sobie pomysł na tę opowieść – bardzo na tak. Niestety obnażył on dość dosadnie, czym rap nie jest.

Weterani dostali szacunek za… „wytrwałość.”DonGuralesko jest „polskim 50centem”. „A teraz wszyscy śpiewają bo to modne”. To tylko kilka cytyatów z przedstawicieli młodszych (ciut) wykonawców i wykonawczyń i dziwie się, że autoryzowali swoje wypowiedzi. Avi ratuje ten odcinek bezwzglednie. Wbrew wnioskom tego odcinka (o dwustronnej akceptacji i zrozumieniu) jest to co widać, słychać i nadal czuć dziś w powietrzu. Tj. „old boyowe wyparcie” kontra „ignoranckie gen-x”. Postulatywne rysowanie dwóch generacji ponad podziałami jest sztuczne. Nie mówię, że nie da się porozumieć, ale nie gadasz z 5 latkiem jak z dorosłym, trzeba czasu. Po dwóch stronach trzeva czasu, żeby nie było.

Może po prostu tak jak ja, te młode ludki udzieliły 3 godzinnego wywiadu, z którego wycięto 5 zdań i nie mogli obejrzeć całego odcinka/odcinków przed premierą? Może. Może tak, może srak, mamy co mamy i nie zginie. Udało się jednak z tych 200 godzin wywiadów złożyć coś co ma ręce i nogi. Nogi krzywe, ręce do roboty niezdolne ale serce bije mocno i podstawowe funkcje życiowe zachowane!!!. Wspaniałe jest to, że serce bije mocno. I pewnie mogłabym mnożyć spostrzeżenia, siać wąty w nieskończoność i czas cenny Wam zabierać, ale mam ograniczoną ilość znaków. Jak cała ta seria – napisała raperka.

 

News

Doda twierdzi, że powstała lista osób, które nigdy nie zagrają ze Skolimem

„Nie jest artystą tylko przedsiębiorcą od kiełbas i perfum”.

Opublikowany

 

Przez

doda skolim

Doda nie odpuszcza Skolimowi. Podczas festiwalu w Opolu wokalistka ponownie skomentowała jego głośne słowa o emeryturach dla artystów i zasugerowała, że część branży odwraca się od autora hitu „Wyglądasz idealnie”.

Temat wrócił podczas jednego z wywiadów udzielonych przez Dodę w Opolu. Piosenkarka nawiązała do niedawnej wypowiedzi Skolima, który stwierdził, że nie zgadza się z finansowaniem emerytur dla artystów z pieniędzy podatników. – Przechlali karierę i chcą emerytur – podsumował pomysł minister Cienkowskiej.

Według Dody konsekwencje tych słów mają być za chwilę odczuwalne dla Skolima w środowisku.

– Jest lista osób, która ma już w kontrakcie, że nigdy nie wystąpi z nim na scenie. M.in. bardzo znana gwiazda młodzieży – mężczyzna – to byście się zdziwili. Lista będzie ta coraz większa – powiedziała w rozmowie z Jastrząb Post.

Wokalistka przyznała też, że sama zastanawia się nad dołączeniem do takiej grupy artystów.

– Sam się wykluczył ze środowiska artystycznego. Artystą nie jest i nigdy nie będzie. Jest przedsiębiorcą od kiełbasy i perfum – dodała.

Poniżej wideo:

Czytaj dalej

News

Sentino i Diho znów razem na scenie – fani czekali na to latami

Historyczne spotkanie.

Opublikowany

 

Przez

sentino diho

Sentino i Diho ponownie stanęli obok siebie na scenie. Dla wielu fanów był to widok, którego jeszcze kilka lat temu mało kto się spodziewał.

W sobotę, 6 czerwca podczas majówki w Emilianowie wystąpili Sentino, Diho i Fagata. Reprezentanci GM2L po latach konfliktów i rozbieżnych życiowych dróg ponownie pokazali się razem przed publicznością.

Tuż przed wykonaniem kultowego już kawałka „Szampana do ręki”, Diho wrócił wspomnieniami do początków swojej kariery.

– To były czasy. Polscy raperzy autobusem jeździli na stare Bemowo nagrywać – powiedział ze sceny.

Historia znajomości Sentino i Diho sięga 2010 roku. To właśnie wtedy ich drogi po raz pierwszy się przecięły, a niedługo później zaczęły pojawiać się wspólne muzyczne projekty. W 2011 roku GlamRap.pl jako pierwszy portal w Polsce informował o Sentino, prezentując również ich wspólny teledysk do utworu „Pitbull”.

Później relacje między raperami zostały wystawione na próbę. Z różnych powodów ich współpraca została przerwana na długie lata, a każdy z nich poszedł własną drogą.

Powrót nastąpił dopiero po niemal dekadzie. 5 lutego Sentino i Diho wypuścili wspólny numer „WAWA 022”, promujący album „Zabójstwo Liryczne 5”.

Czytaj dalej

News

Tupac przemówił do Snoop Dogga: „Człowieku, dobrze cię widzieć”

Snoop Dogg wygenerował swojego przyjaciela na koncercie.

Opublikowany

 

tupac ai snoop dogg

Sobotni koncert Snoopa Dogga w nowo otwartym F&M Bank Amphitheater w Long Beach przyciągnął uwagę nie tylko ze względu na sam występ. Raper przygotował dla fanów wyjątkowy moment związany z pamięcią o 2Pacu.

Na ogromnym ekranie nad sceną pojawiła się cyfrowo wygenerowana postać zmarłego rapera. Wirtualny 2Pac został przedstawiony bez koszulki, z anielskimi skrzydłami, białą bandaną na głowie i złotym łańcuchem Death Row Records. Następnie zwrócił się bezpośrednio do Snoopa.

– Człowieku, dobrze cię widzieć – powiedziała wygenerowana przez AI wersja Tupaca. Po chwili padły kolejne słowa skierowane do legendy Zachodniego Wybrzeża:

– Jestem z ciebie dumny. Robisz wszystko to, o czym rozmawialiśmy 30 lat temu. Pomagasz swojej społeczności. Dbasz o rodzinę. Zostałeś dziadkiem i wciąż pozostajesz wierny sobie. Podoba mi się to. Szanuję to.

Wirtualny 2Pac nawiązał również do dawnej rozmowy o polityce.

– Pamiętasz, co powiedziałeś 30 lat temu, gdy zapytałem cię o politykę? – zapytał.

Snoop odpowiedział krótko:

Tak, pamiętam, co powiedziałem. A ty pamiętasz?

AI-owy Pac odparł:

– Jasne, pamiętam to jak dziś. Powiedziałeś mi: „Nie jestem ani z Partią Republikańską, ani z Partią Demokratyczną. Reprezentuję pieprzoną gangsterską partię. Jedziemy z tym.

Podczas wykonania wspólnego klasyka „2 of Amerikaz Most Wanted” z 1996 roku na ekranach wyświetlano także archiwalne materiały z udziałem 2Paca.

To nie pierwszy raz, kiedy Snoop Dogg sięga po nowoczesną technologię, by symbolicznie przywrócić swojego przyjaciela na scenę. W 2012 roku podczas występu na festiwalu Coachella zaprezentował słynny już hologram 2Paca, który wywołał ogromne poruszenie w świecie rapu.

W trakcie koncertu w Long Beach doszło też do innego ważnego wydarzenia. Burmistrz miasta Rex Richardson wręczył Snoopowi symboliczny klucz do miasta, doceniając jego wkład w promocję Long Beach oraz działalność na rzecz lokalnej społeczności.

Czytaj dalej

News

Mimo protestów Kanye West zagrał w Holandii. Hołd dla Michaela Jacksona

Dzisiaj kolejny koncert.

Opublikowany

 

kaney west holandia

Kanye West nie ma ostatnio łatwego życia koncertowego. Wokół jego występów w Europie narasta sporo kontrowersji, jednak sobotni koncert w Holandii doszedł do skutku. Podczas show Ye nawiązał także do Michaela Jacksona, oddając mu hołd przed tysiącami fanów.

Protesty nie zatrzymały koncertu

Przed dwoma koncertami w Holandii część przedstawicieli społeczności żydowskiej wyrażała sprzeciw wobec organizacji wydarzeń z udziałem rapera. Mimo tych głosów koncert w Arnhem odbył się zgodnie z planem. W sobotę 6 czerwca Ye pojawił się na scenie GelreDome, a hala wypełniła się fanami, którzy dostali przekrojowy set największych hitów.

Hołd dla Michaela Jacksona

Jednym z momentów, który zwrócił szczególną uwagę publiczności, było nawiązanie do Michaela Jacksona. Kanye zwrócił się do fanów słowami:

– Podnieście ręce do góry dla Michaela Jacksona.

Chwilę później z głośników wybrzmiał utwór „P.Y.T. (Pretty Young Thing)”. To właśnie ten numer został przed laty wykorzystany jako sample w „Good Life” z albumu „Graduation”, nagranym wspólnie z T-Painem.

Podczas koncertu Kanye ponownie wykonał „Can’t Tell Me Nothing”, a także zaprezentował swoją zwrotkę z hitowego „American Boy”.

Nie wszędzie dostał zielone światło

Pozytywne przyjęcie koncertu w Holandii kontrastuje z sytuacją w innych krajach. W ostatnich miesiącach organizacja występów Kanye Westa spotykała się z krytyką ze względu na jego wcześniejsze antysemickie wypowiedzi i inne kontrowersyjne zachowania.

Holenderskie władze nie zdecydowały się jednak na odwołanie wydarzeń. Inaczej wyglądała sytuacja m.in. w Wielkiej Brytanii, we Włoszech czy w Polsce. Wczoraj ujawniliśmy ile miała kosztować organizacja koncertu Ye w Chorzowie.

Kolejny koncert pod znakiem zapytania?

Na poniedziałek zaplanowano następny występ Ye w Holandii. Na ten moment nic nie wskazuje na to, by miał zostać odwołany.

Jednocześnie wciąż pojawiają się pytania dotyczące wcześniejszych anulowanych koncertów oraz planowanych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i innych krajach.

Czytaj dalej

News

Festiwal Zorza wróci w przyszłym roku, a Dawid Podsiadło nagra album z Soblem

To pierwszy projekt ogłoszony w ramach festiwalu ZORZA 2027.

Opublikowany

 

Dawid Podsiadło wrócił, by zagrać trasę i podczas pierwszego koncertu, otwierającego szereg stadionowych koncertów, ogłosił wspólną płytę z Soblem – to pierwszy projekt ogłoszony w ramach kolejnej edycji festiwalu ZORZA.

Inauguracyjny wieczór trasy „OBROTOWY TOUR 2026″ przyniósł szereg niespodzianek i gości. Jednym z najbardziej wyjątkowych momentów było hucznie odśpiewane „Sto lat” dla Mai Chwalińskiej przez rekordowe 90 tys. uczestników koncertu.

To właśnie podczas występu w Chorzowie Dawid Podsiadło i Sobel ogłosili, że ich nadchodzący album stanie się pierwszym projektem przyszłorocznej odsłony festiwalu ZORZA. To niecodzienne muzyczne połączenie będzie jednocześnie ich pierwszą wspólną współpracą.

Projekt oddaje charakter festiwalu, który stawia na premiery, autorskie przedsięwzięcia przygotowywane specjalnie na tę okazję oraz nieoczywiste zestawienia artystów, niedostępne na innych wydarzeniach. Siłą tego formatu jest wyjątkowość — zamiast powielać standardowe składy, oferuje on projekty tworzone wyłącznie z myślą o festiwalowej publiczności. Pierwsza edycja, która miała miejsce w ubiegłym roku, przyciągnęła niemal 400 tysięcy osób do sześciu miast w Polsce.

– Myślałem od paru lat, że jeśli mógłbym zrobić wspólny materiał z młodym pokoleniem, to że chciałbym go zrobić z Soblem. Jego muzykalność, pewność siebie, charyzma, oddanie muzyce mnie zachwyca, ujmuje i inspiruje, nie mogę doczekać się jak będziemy wykręcać razem bangery, którymi postaramy się szczodrze Was obrzucić, dziękuję Szymon, bawcie się razem z nami na ZORZA 2027 – wypowiadał się Dawid Podsiadło.

Organizatorzy ogłosili daty oraz miasta, do których zawita przyszłoroczna odsłona wydarzenia:

04-05.06.2027 – KRAKÓW, Lotnisko Rakowice-Czyżyny
25-26.06.2027 – WROCŁAW, AWF Wrocław
16-17.07.2027 – POZNAŃ, Lotnisko Ławica
30-31.07.2027 – WARSZAWA, Lotnisko Bemowo (Warszawa-Babice)
13-14.08.2027 – GDAŃSK, Błonia Polsat Plus Arena Gdańsk
27-28.08.2027 – KATOWICE, Lotnisko Muchowiec

Czytaj dalej

Popularne

Copyright © Łukasz Kazek dla GlamRap.pl 2011-2026.
(Ta strona może używać Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie.)

error: