GLAMRAP POLECA: Hip Hop Festival w Poznaniu. Kup bilety już teraz!

Sprawdź nas też tutaj

Wywiad

Wiatr: „Kraków coraz mocniej zaznacza się na rapowej mapie” |WYWIAD

Opublikowany

 

"Wiatr przywiał zmiany, rap zmienił oblicze"- tak w jednym z kawałków rapował Białas. Czy za jakiś czas wers ten nabierze jeszcze jednego, dodatkowego znaczenia? Przyszłość pokaże.

Tymczasem prezentujemy wywiad z krakowskim raperem, reprezentantem SB Maffiji – Wiatrem.  

13 maj, pierwsza gościnka na kanale SB. Taki feedback za "OUTFEAT" czy już wtedy wiedziałeś, że niedługo będziesz w ekipie?Wiatr: Nie było żadnych rozmów ani sugestii, które mogłyby na to wskazywać, więc nie spodziewałem się tego. Wszystko polegało tylko na wrzuceniu mojego klipu na kanał SB, bez większych zobowiązań.

 

W takim razie kiedy chłopaki zaproponowali Ci poważną współpracę?

Wiatr: Stało się to po premierze "Route 66", czyli drugiego z gościnnych kawałków, który całkiem fajnie się przyjął. Chłopaki stwierdzili, że warto dać mi szanse i konsekwencją tego jest seria numerów "Wiatr w SB".

 

SB skupia wokół siebie raperów w konwencji newschool'owej. Ty się do nich zaliczasz. To jak u Ciebie z rodzimą klasyką? Czy jednak tylko nowoczesny rap ze Stanów?

Wiatr: Podejrzewam, że wielu słuchaczy zna historię polskiego rapu znacznie lepiej ode mnie, ale też nie jestem całkowitym laikiem w tym temacie. Często zdarza mi się włączać numery z płyt takich jak "Gdzie jest Eis", "W pogoni za lepszej jakości życiem" czy "Muzyka klasyczna". Nowoczesny rap ze Stanów oczywiście również znajduje się na moich playlistach.

 

Na YT pod twoimi kawałkami na kanale SB Maffiji można przeczytać, że zaczynałeś jako DJ. Mniemam, że nie tylko rap gra Ci w sercu?

Wiatr: Tak, bardzo dużo nauczyłem się będąc Dj'em. Poznałem wtedy również szczegóły produkcji, co dziś pozwala mi na znacznie więcej w kwestii obróbki swoich numerów, którą zajmuję się sam. Sceny, której gatunki prezentowałem wtedy w klubach i radio już nie śledzę tak aktywnie, ale fajnie słyszeć jej akcenty w rapie. Na pewno był to bardzo istotny etap w mojej "muzycznej przygodzie".

 

Nie myślałeś by w przyszłości połączyć rap z jakimś innym stylem? Trzeba przełamywać standardy.

Wiatr: Myślę, że to już się dzieje, na każdym kroku rap jest łączony z innymi gatunkami. Lubię takie połączenia, na pewno nie zabraknie ich w moich rzeczach.

 

"Wiatru, Wiatru robi te manewry" zrób to na screew. Coś czuję, że DGE za małolata śmigał u Ciebie na głośnikach.

Wiatr: Zdecydowanie tak, nadal lubię sobie wrócić do starych numerów Gurala takich jak "El Polako" czy "Pale majki". Oczywiście sprawdzam też  wszystko na bieżąco.

 

Wiatr w SB# dobrze się przyjmuje. Spodziewałeś się takiego odbioru?

Wiatr: Z racji dużej popularności SB miałem świadomość, że trafię do znacznie większej ilości słuchaczy niż miało to miejsce wcześniej. Nie spodziewałem się jednak tak dobrego odbioru. Na pewno jest to bardzo motywujące do dalszego działania, mam nadzieję, że będzie już tylko lepiej. 

 

Przed wstąpieniem do SB nie koncertowałeś zbyt często. W krótkim czasie udało Ci się zagrać na dwóch dużych festiwalach swojej wytwórni. Nie ma tremy grając przed tak wielką publicznością, nie jako support, a jako pełnoprawny członek ekipy?

Wiatr: Każdy koncert jest dla mnie związany z lekką tremą, ale wpływa ona tylko pozytywnie na sam występ. Poza wspomnianymi wydarzeniami w ostatnim czasie miałem możliwość zagrania na kilku innych dużych imprezach, co na pewno pomogło mi zebrać niezbędne doświadczenie. Szczególnie cieszy mnie na nich dobry odbiór moich numerów. Pozostaje tylko liczyć na to, że będziemy mogli odwiedzać z nimi kolejne miasta.

 

Ostatnie udostępniane tracki były okraszone teledyskami autorstwa Koozy. Macie w planach dalszą współpracę? 

Wiatr: Zdecydowanie tak. Bardzo dobrze rozumiemy się z Damianem i mamy do zrobienia jeszcze duże rzeczy. Planujemy, aby każdy kawałek na serii posiadał swój teledysk. Myślę, że Kooza jest aktualnie jednym z najlepszych na "rynku video" i cały czas zalicza ogromny progress. Na pewno jest to bardzo istotna współpraca, oby trwała jak najdłużej.

 

Kooza bardzo często zajmuje się teledyskami młodych raperów – przeważnie z Krakowa. Polecisz kogoś z rodzimego podwórka do sprawdzenia? Może pomożesz komuś dostać się do Maffiji.

Wiatr: Na pewno jest to Jan-Rapowanie, który w ostatnim czasie również dołączył do Maffiji. Fajne rzeczy robi też Senti. Cała reszta to gracze, których już nikomu nie trzeba przedstawiać. Kraków coraz mocniej zaznacza się na rapowej mapie.

 

"Zawsze pracowałem z małolatami, bo wierzę w ich talent" chyba wiesz kogo to wersy. To kiedy jakaś współpraca?

Wiatr: Ciężko powiedzieć, jakiś czas temu przewijał się temat wspólnego kawałka, ale aktualnie nie mam żadnego kontaktu z Kobikiem. Podoba mi się jego muzyka więc mam nadzieje, że kiedyś będzie okazja do współpracy.

 

Będzie można Cię jeszcze usłyszeć u kogoś w najbliższym czasie?

Wiatr: Aktualnie przede wszystkim skupiam się na swoich rzeczach, w związku z tym w najbliższym czasie raczej nie będę pojawiał się gościnnie na numerach innych raperów.

 

A od Ciebie coś konkretnego, większego? Kiedy płyta, masz już jakiś zamysł albo większy plan?

Wiatr: Niewykluczone, że w związku z niezłym odbiorem serii "Wiatr w SB", zostanie ona wytłoczona i zrobimy jakiś limitowany nakład płyt. Jeszcze w tym roku chciałbym również mieć gotowy album, aby móc zaprezentować go najpózniej na początku 2018.

 

Zaryzykuję stwierdzenie, że pierwszy album w SB to raczej będzie nielegal bądź mixtape. Luźna konwencja czy jednak postarasz się przemycić jakieś wartości?

Wiatr: Z racji tego,  że sam jestem jeszcze młodą osobą, unikam w swoich kawałkach mocno edukacyjnych mądrości, staram się jednak aby numery pomimo nowoczesnego brzmienia nie były pozbawione treści. 

 

Tak na koniec z racji twojego wieku oraz wydanej niedawno #nowejnormalnosci. Jak Ty postrzegasz swoich rówieśników. Ostatnio rozmawiałem z Beteo, kontestuje on postawę permanentnego imprezowania i nie robienia nic poza tym.

Wiatr: Cała ekipa SB to bardzo pozytywni ludzie z ogromną muzyczną zajawką. Bardzo się cieszę,  że mam okazję ich poznać. Co do imprez, to kto ich nie lubi? Mam też kilka innych zajęć, ale raczej nie odmawiam domówek.

 

Dzięki za wywiad.

Wiatr: Również wielkie dzięki, pozdrowionka.

 


16 komentarzy
16 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
bre
6 lat temu

przestańcie raperów wymyślać bo to już nie śmieszy nawet..

Hihihiena
6 lat temu
Reply to  bre

A ten typ to kto to jest?

Kredens
6 lat temu
Reply to  Hihihiena

POWIEM WAM TAK. WSZEDLEM NA JEGO LIVE FB Q & A. LUDZIE ZADAWALI PYTANIA JAKIES TAKIE CHUJOWE. A JA DALEM DOSYC POWAZNE.

-LUBISZ PILKE?
-tak!
-WISLA CZY CRACOVIA.
-sie spekal i wylczyl chat pizda.

Chce byc raperem, a nie zna swojej przynaleznosci. W rapie szybko przepadnie.

Jacek_G
6 lat temu
Reply to  Hihihiena

W KRAKOWIE OD CZASU UPADKU FIRMY SĄ SAME WACKI, POZIOM TEJ SCENY RAPOWEJ TO ROWNE ~0
[u]TYLKO LSO[/u]

hajs_zarabia
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=UonmopFossY[/youtube]

xdxdddd
6 lat temu
Reply to  hajs_zarabia

[img]https://marvirge.files.wordpress.com/2012/08/mother_of_god_metal.jpg[/img]

upei
6 lat temu

wiatr nawet props

40%
6 lat temu

Najlepszy w tej gejowej wytwórni

cydży
6 lat temu

NIE MA ZADNEJ RAPOWEJ SCENY W KRAKOWIE NO OPROCZ JEDENEJ SCENY POD JUBILATEM. Z TEGO CHYBA KRAKÓW SLYNIE.

obozowy kapong
6 lat temu

JEDYNA OSOBA Z TEGO GEJBELU KTÓRA JEST COŚ WARTA,
WYPIERDALAJ STAMTĄD WIATR

Bigos ATL
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_Vdfu8N1LUU[/youtube]

adminiurwy
6 lat temu

janusz idioto o ty wypisujesz.

40%%
6 lat temu

NIC KURWA NIE ZNACZYCIE PRZYGŁUPY KURWA WASI FANI TO PRZEDZIAŁ WIEKU 10-17 LAT WIDAĆ PO FACJATACH NA KONCERTACH W PIERWSZYCH RZĘDACH CO ŁAPAMI MACHAJĄ.
ZNIKNIJCIE NAJLEPIEJ TAK SZYBKO JAK SIĘ ZJAWILIŚCIE.

DarujSobie
6 lat temu

Beka z typa, najlepszy w swojej branzy wideo kooza? a kto to kurwa jest?
Ludzie ogarnijcie sie ty bys wiatr chuderlawa pało ojebał nie jedno głebokie garło i wylizał dupe zeby cie bardziej lubiali?

Zrob pałe bialasowi moze Ci sypnie stówe za zwrotę.

Peace cipko w rurkach

Franklinex
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=RpR2RIfPha4[/youtube]

handlarz
6 lat temu

i co ten kurwa wiatr wam zaszumiał coś ? pojebani jeteście serio

Popularne