GLAMRAP POLECA: Hip Hop Festival w Poznaniu. Kup bilety już teraz!

Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Wiz Khalifa – „Fly Times Vol. 1: The Good Fly Young”

Chilloutowy klimat, oldschool i marihuana, czyli Wiz Khalifa z nowym mixtape’em.

Okładka albumu Wiz Khalifa "Fly Times Vol. 1: The Good Fly Young"

Opublikowany

 

Wiz Khalifa, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, obdarował swoich fanów albumem będącym rezultatem niezwykle intensywnego okresu twórczego artysty w ostatnich miesiącach. Najnowszy projekt pittsburskiego rapera to wyjątkowa kompilacja utworów nagranych specjalnie z okazji święta 4/20. „Fly Times Vol. 1: The Good Fly Young” bardzo wyraźnie nawiązuje stylem do starszych kawałków Wiza. Powiew oldschoolu, tak mocno odczuwalny w trackach, ma za zadanie wciągnąć słuchaczy w podróż po chilloutowych klimatach pierwszej dekady XXI wieku. Pomimo wielu zalet, mixtape zawiera również jedną istotną wadę, która mocno wpływa na ostateczny jego odbiór.

Najnowsze dzieło Wiza nie należy traktować jako płytę dedykowaną tylko i wyłącznie miłośnikom marihuany. Jest to projekt łączący w swojej strukturze elementy muzyki R&B z dźwiękami z obu wybrzeży Stanów Zjednoczonych, który może zaciekawić szersze grono słuchaczy hip-hopu. Nie ulega jednak wątpliwości, że istotnym czynnikiem pomagającym Khalifie w tworzeniu są konopie. Sam wielokrotnie wspominał o tym w wywiadach: „Palenie po prostu pomaga uwolnić mój umysł, spowolnić moje myśli i myśleć o wszystkim nie tylko w bardziej poetycki, ale też i w bardziej twórczy sposób. Po prostu biorę moje najgorętsze pomysły i potrafię przelać je na papier. To po prostu czyni je bardziej żywymi. I tak jak powiedziałem, jestem w stanie po prostu odpocząć i być wolnym. Lubię palić przed, w trakcie i po tworzeniu muzyki.”

„Fly Times Vol. 1: The Good Fly Young” składa się z 14 kawałków, które ściśle łączą się ze sobą zarówno pod względem tematycznym, jak i melodycznym. Całość utrzymana jest w relaksacyjnym klimacie, który pomaga słuchaczom „wrzucić na luz” i jeszcze bardziej zaangażować się emocjonalnie w treści płynące z utworów. Wiz celowo stworzył swój najnowszy mixtape w staroszkolnym stylu, by podkreślić charakterystyczny vibe będący głównym filarem tego wydawnictwa. Niezwykle ważnym elementem projektu jest obecność wielu znanych reprezentantów amerykańskiej sceny rapowej. Dzięki artystom takich jak Ty Dolla $ign, Young Deji czy THEMXXNLIGHT album nabiera kolorytu oraz urozmaicenia na wielu płaszczyznach składowych (flow, teksty, melodyjność wokalna).Najnowszy mixtape Wiza Khalify zawiera utwory, które prezentują wysoki poziom wykonania, są ciekawe, przyjemne w odbiorze i co najważniejsze, nie nudzą się po pierwszym przesłuchaniu. Do takich kawałków należą m.in. „Taylor”, „G.O.A.T Flow” czy „Big Pride (Bag Talk)”. Niestety, album wypełniony jest także kompozycjami wtórnymi, totalnie przeciętnymi, zniechęcającymi słuchaczy do ponownego ich przesłuchania (np. „Real One”, „Taylor Life”, „Yea Yup”) . Obecność tego typu tracków od razu przekłada się w negatywnym stopniu na finalny odbiór krążka.

„Fly Times Vol. 1: The Good Fly Young” to całkiem dobre wydawnictwo, jednak miejscami brakuje mu wyrazistości. Złamanie trendów obecnych na rynku muzycznym było ryzykownym posunięciem ze strony Wiza, jednak eksperyment ten ostatecznie wyszedł dość przyzwoicie. Stary styl i wyluzowana atmosfera są najważniejszymi elementami składowymi tego projektu. Jedynym mankamentem, ale jakże istotnym, jest zalew nijakości, który daje się zauważyć w wielu utworach z tracklisty.

6.8 Ocena redakcji
8 Ocena słuchaczy (4 głosy)
Teksty7
Bity6.5
Flow7
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}8 komentarzy
8 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Analny
4 lat temu

Wiz Khalifa – „Anal Times Vol. 1: The Good Fly Young”

Bumbapowy
4 lat temu
Reply to  Analny

Bonus RPK ostro o Rogalu DDL! https://www.youtube.com/watch?v=qnClhuGvDXU

Odb
4 lat temu
Reply to  Analny

Young Khalifa Fly Vol. Good: Wiz Times 1

Profesor Profesora ProfesoraNauk
4 lat temu

Reakcja Peji na diss na Peje i złota Peja. „Szkoda mi Peji”

ProfesoorNauk
4 lat temu

Nie sprawdzałem ostatniej jego twórczości ale dożywotni props za gościnkę i legendarne ad lipsy na numerach Skanera 0:18
https://youtu.be/JS9ejOrRrWo

Profesor Profesora ProfesoraNauk
4 lat temu

Plusujcie kurvvy

Popularne