Sprawdź nas też tutaj

News

Wojtek Sokół kuratorem aukcji w DESA Unicum

„Jestem raperem, czyli takim oszustem ze świata muzyki”.

Opublikowany

 

Już 14 czerwca w Warszawie odbędzie się piąta edycja „Sztuki dzisiaj. Wybór kuratora”, jednego z najbardziej pionierskich projektów DESA Unicum. Aukcja, której kuratorem jest Wojtek Sokół – muzyk, raper, jeden z najbardziej uznanych artystów w Polsce, a prywatnie kolekcjoner sztuki – zapisze się w historii jako najbardziej niepokorna.

W ofercie pojawią się prace głośnych już nazwisk: Tomasza Górnickiego, Kingi Nowak, Bartka Stypki, Agaty Borowej, Grzegorza Worpus-Budziejewskiego, Martyny Ścibior, Kasi Domańskiej, Heleny Stiasny, Janiny Wierusz-Kowalskiej czy Anny Michalewicz. Za sprawą kuratora po raz pierwszy na tej aukcji wraz z twórczością najnowszą pod młotek trafi dzieło sztuki dawnej: szkic do kompozycji „Grób” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. To nawiązanie zarówno do historii rodzinnej Wojtka Sokoła, praprawnuka Wyspiańskiego, jak i do jego utworu „Niech nikt nad grobem mi nie płacze”, w którym rapuje wiersz autora „Wesela”. Wszystkie 69 prac można zobaczyć na bezpłatnej wystawie przedaukcyjnej w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

Otwierająca aukcję rzeźba „Scarface I” Tomasza Górnickiego niepokoi swoim złowieszczym charakterem, nie pozwalając widzowi na obojętność. Prace jednego z najbardziej uzdolnionych współczesnych rzeźbiarzy cieszą się nie tylko dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów, ale też zyskują na wartości, czego najlepszym przykładem jest wyniki na kwietniowej aukcji w DESA Unicum, gdzie rzeźba „Ad Lucem” została wylicytowana za 120 tys. złotych, dwukrotnie przekraczając górną granicę estymacji. Artysta brał już udział w licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w Londynie, Cannes, Berlinie czy Nowym Jorku.Po raz pierwszy na aukcji „Sztuka dzisiaj” pojawi się praca krakowskiej malarki Kingi Nowak. W 2014 roku jej nazwisko znalazło się w prestiżowej publikacji „100 Artists of Tomorrow” autorstwa angielskiego kuratora Kurta Beersa, który prezentuje najbardziej interesujących malarzy początku XXI wieku. Pod młotek trafi obraz „Równowaga” z 2022 roku, odbiegająca tematyką od pejzaży industrialnych, z których znana jest Nowak. Liczne grono polskich artystek reprezentować będzie również Agata Borowa, autorka głośnej serii „Czy to jest namalowane?”. Tym razem pojawi się jej obraz z 2021 roku należący do cyklu „Niepewność”. Nie zabraknie prac malującej lakierami do paznokci Martyny Ścibior, afirmującej życie i jego ulotność Kasi Domańskiej oraz wystawianej niedawno w Spectra Art Space Heleny Stiasny. Uwagę przykuwają także obrazy Anny Michalewicz czy Janiny Wierusz-Kowalskiej.

DESA Unicum zaprezentuje również „Katedrę lub widok z pracowni” jednego z ciekawszych współczesnych artystów Bartka Stypki dyptyk „Sensual Landscape” Grzegorza Worpus-Budziejewskiego oraz dzieła Jędrzeja Wisego, Marcina Chomickiego czy Łukasza Patelczyka. Prace tego ostatniego znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Pawelczyk w swoich pracach dokonuje działań w przestrzeni pejzażu, wprowadzając do krajobrazu formy geometryczne, które zaburzają percepcję tego co widzimy, jak w obrazie „Canvas III” prezentowanym na aukcji.Różnorodny zbiór prac czerwcowej aukcji łączy istotny mianownik, który celnie uchwycił Wojtek Sokół: „lubię rzeczy, które są „jakieś”.

fot. Marcin Koniak

Sokół działalność artystyczną rozpoczął w 1996 roku. W ciągu niemal 30 lat kariery jego płyty wielokrotnie osiągały status Platynowych i Złotych. W 1999 roku zaczął budować markę Prosto, pod którą od 2001 roku działa wydawnictwo muzyczne Prosto Label, a od 2003 roku brand odzieżowy Prosto Wear, których był odpowiednio dyrektorem artystycznym i kreatywnym. Prapradziadkiem Wojtka Sokoła był Stanisław Wyspiański, wybitny twórca Młodej Polski, zwany „czwartym polskim wieszczem”. Twórczość tych dwóch niezwykłych artystów łączy prezentowany „Szkic do kompozycji „Grób” z 1897 roku. Jest to studium przygotowawcze do pastelu „Skarby sezamu”, nazywanego również przez samego Wyspiańskiego „Moczarami”. Tajemnicza kompozycja nawiązuje do sobótkowej legendy o młodzieńcu, który poszukuje skarbu w noc świętojańską.

Sokół: „Jestem raperem, czyli takim oszustem ze świata muzyki”

– Zadanie „wykuratorowania” aukcji było o tyle trudniejsze, że o większości artystów, z których dzieł mogłem zrobić selekcję, nie wiedziałem nic. Dopiero po dokonaniu wyboru dowiadywałem się, kim są, czy debiutują, czy są obecni na rynku od lat. Nie poszedłem na łatwiznę i nie wypisałem listy nazwisk znajomych mi oszustów, których zdradziecką sztukę cenię, ale dokonałem wyboru z artystów, którzy współpracują z Desą, czyli jak się potem okazało, głównie młodych twórców. Nie jestem znawcą ani krytykiem sztuki, wręcz przeciwnie – jestem raperem, czyli takim oszustem ze świata muzyki, który sprzedaje płyty, nie znając nut. Aby wszystkim utrudnić, nie dodam ani jednego słowa komentarza do żadnego dzieła. Wszystkie mają w sobie coś, co mnie zastanowiło, albo mi się spodobało, oprócz jednego, które było tak brzydkie, że musiałem je wybrać, bo tak brzydko można malować jedynie z premedytacją, a to bardzo szanuje – mówi Wojtek Sokół.

– Projekt aukcyjny „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” zadebiutował ponad rok temu jako jeden z najbardziej pionierskich projektów w DESA Unicum. Tytuł zawarty w nazwie tej aukcji to pytanie, które stawiamy zarówno Państwu, jak i naszym kuratorom, o to, jaka jest sztuka dzisiaj? Po czterech edycjach tej aukcji możemy śmiało stwierdzić, że dzieła artystów, które mieliśmy przyjemność zaprezentować, niejednokrotnie nas zaskoczyły, kierując ten projekt na niespodziewane tory. Kuratorem piątej odsłony tej aukcji jest Wojtek Sokół – muzyk, raper, jeden z najbardziej uznanych artystów w Polsce, a prywatnie kolekcjoner sztuki. Za jego sprawą po raz pierwszy w ofercie znalazło się dzieło ze sztuki dawnej – szkic do kompozycji „Grób” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Jest to zarówno nawiązanie do historii rodzinnej Sokoła, który jest praprawnukiem Wyspiańskiego, jak i do utworu „Niech nikt nad grobem mi nie płacze”, w którym łączy się twórczość tych dwóch niezwykłych artystów. W katalogu nie pojawiły się ani komentarze, ani sugestie ze strony Sokoła. Mamy nadzieję, że to niedopowiedzenie tylko spotęguje u Państwa chęć dyskusji i refleksji nad najnowszą sztuką polską – mówi Joanna Wolan, koordynatorka aukcji.

fot. Marcin Koniak

Aukcji towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna do 14 czerwca w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Wszystkie aukcje organizowane przez DESA Unicum dostępne są w formule prelicytacji online, uruchamianej na kilkanaście dni przed aukcją live.

Kalendarz najbliższych aukcji w DESA Unicum

  • 7.06.2022 – Sztuka fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny (aukcja live)
  • 25.05-8.06.2022 – Edward Dwurnik. Malarstwo i grafika (aukcja online)
  • 9.06.2022 – Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie (aukcja Live) –
  • 14.06.2022 – Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora (aukcja live)
  • 21.06.2022 – Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna (aukcja live)
  • 23.06.2022 – Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna (aukcja live)
  • 30.06.2022 – Sztuka Współczesna. Klasycy awangardy po 1945 roku (aukcja live)
  • 7.07.2022 – Art Outlet. Sztuka Dawna (aukcja live)

12 komentarzy
12 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
klapki w ciapki
3 miesięcy temu

zlapcie sie za rece i zaspiewacjie w koleczku kumbaja dla wojtusia licytatora

Ocipka Basil
3 miesięcy temu

Wojtkowi to bym w życiu nie dała z dwojga złego juz bym obsluzyla jedkera ale lodzik tylko w gumie cholera wie w co on wkladal wczesniej

kwasniewski_KUCZMA_W_BAGOLU
3 miesięcy temu
Reply to  Ocipka Basil

napastował kobiety Aborygenów oraz misie koala :-[

.......
3 miesięcy temu

Uszat przeproś Jędkera!!!!! Now!

apostrof
3 miesięcy temu

Jak się sra pieniędzmi to można bawić się w kolekcjonera sztuki, szczególnie gdy sztuka to w 99% przypadków pralnia brudnych pieniędzy. Przykładem tego są bohomazy Rothko sprzedawane za miliony dolarów.

$$$icarios Górą
3 miesięcy temu
Reply to  apostrof

XDDD SPRAWDZIŁEM TO GÓWNO XDDD WIĘKSZOŚĆ TWURCZOŚCI TEGO TYPASA NAMALOWAŁBY ZWYKŁY ROBOL Z BUDOWY TORÓW TRAMWAJOWYCH XDDD

Y3bać p0(zero)lki małpią ospą do spodu
3 miesięcy temu

Te wszystkie laski co piszą sobie w opisie na #tinder „Lubię dobre jedzenie” No tak, bo są ludzie którzy lubią jeść niedobre jedzenie XD A jak zapytasz taką, to zawsze ci powie że najbardziej lubi kuchnie włoską, a prawda jest taka, że jak chad zaprosi ją na hotdoga z jego parówą w środku to na samą myśl jej z mordy ślina leci.

Patolog
3 miesięcy temu

Jesteś tym co przeglądasz w necie!

FANGOR
3 miesięcy temu

A CO TEN DUREŃ BEZ SZKOŁY WIE O SZTUCE

Aaana
3 miesięcy temu

Jakie to ma wykształcenie?

Zawsze spoko
3 miesięcy temu

Co by nie mowic Sokol zawsze szacun za tworczosc jeden z niewielu powaznych na scenie mimo kilku wpadek. Ziomki i Przyjaciele!

$$$icarios Górą
3 miesięcy temu

XDDD PEWNIE JAKAŚ KOLEJNA SPEKULACJA JAK NFT KTÓRE REKLAMUJĄ CWANE MENDY Z PROBLEMU XDDD

Popularne