Sprawdź nas też tutaj

News

18 lat temu odszedł Magik

„Dlatego nienawidzę drugiego dnia świąt”.

Opublikowany

 

piotr magik luszcz
Piotr "Magik" Łuszcz" / fot. archiwalne

26 grudnia 2000 roku, osiem dni po premierze płyty „Kinematografia”, rankiem o godzinie 6.15 Łuszcz wyskoczył przez okno ze swojego mieszkania w Katowicach-Bogucicach. W stanie ciężkim został przetransportowany do szpitala, gdzie około godziny 6.45 zmarł.


Archiwalne wypowiedzi najbliższych osób z otoczenia Magika.

Żona JustynaAle nim się urodził, Piotrek uczył się piosenek o krasnoludkach, śpiewał mi do brzucha. Jak nie wiem co, kochał Filipa. Później zrobiło się Piotrkowi tak ciężko, że nie umiałam mu pomóc. Trzeba było się rozstać, żeby kiedyś móc wrócić do siebie. Zdecydowałam się na separację, wspomniałam nawet o rozwodzie. Piotrek odmówił. Tłumaczyłam mu: „będziesz wolny”. Odpowiedział: wiesz, że każdy nasz czyn ma ogromny wpływ na cały świat? Poradziłam, żeby myślał o sobie, nie o całym świecie. Ale to on, skubany, miał rację. Dobro, uśmiech, podanie ręki – rozchodzi się jak fala. Zło tak samo. Człowiek jest częścią świata. Ma udział w tworzeniu jego przyszłości.

Syn Filip

Był artystą, ludzie rozkminiają, dlaczego się zabił jak się zabił, dlaczego to zrobił, po co, w ogóle jakim był człowiekiem. Czy to jest tak naprawdę ważne? Ważne jest to że był, był kimś i robił coś, teraz go nie ma. Temat zamknięty. Po co o tym gadać. Ludzie cały czas szukają sensacji.

Rahim

Magik należał do osób, które bardzo dużo myślą o życiu. To po pierwsze… Po drugie – nałożyła się na to sprawa dotycząca jego powołań przez Wojskową Komisję Uzupełnień. Miał już wtedy żonę i dziecko, a ponadto był to okres, gdy wreszcie chcieliśmy nagrać krążek. I Magik zaczął tak kombinować, że sobie zszargał psychikę. Obrał taktykę udawania osoby kompletnie niepoczytalnej. Dwa razy go odraczali, ale tylko na rok. To wmawianie sobie, że ma świra, że nic mu nie wychodzi, doprowadziło do tego, iż przemęczył organizm. Gdzieś w podświadomości zakodował sobie, że jest źle i to doprowadziło do osłabienia psychiki. Powiedział mi kiedyś: „Rahim, wiesz co? Przez to WKU pojebało mi się. To, co sobie kiedyś wmawiałem, żeby tylko grać niepoczytalnego przed komisją, teraz mną zawładnęło. Czuję, że kompletnie świruję.

Fokus

Każdy z jego otoczenia chyba jakoś sobie wytłumaczył jego decyzję, lepiej lub gorzej, ale to i tak jest nie do pojęcia. Strasznie boli. Na pewno nas to zmieniło. Spoczywaj w pokoju, Mag!

Gustaw, właściciel Gigant Records

Magik jako artysta? U niego nie było różnicy między człowiek jako człowiek lub człowiek jako artysta czy coś tam jeszcze. Artystą był bez przerwy, tak jak i człowiekiem, choć prawdą jest, że trudnym. Nie umiał oddzielić sztuki od rzeczywistości, zmagał się z nią, walczył tekstem i muzyką. Pisał głównie w nocy 2:00, 4:00. Nieraz dzwonił po północy i rymował całe kawałki, wiele takich, których nigdy nie usłyszymy. Jestem Bogiem pierwszy raz usłyszałem przez komórkę jadąc autem. Zanim dojechałem z Warszawy na Śląsk znałem już kilka wersji. Dzwonił co jakiś czas, oczywiście w nocy, rymował i pytał co ja na to, jak myślę, czy Rahim i Fokus będą chcieli zarymować następne zwrotki.

10.1997 Katowice, Spodek. n/z Kaliber 44 ( Joka i Magik)
fot.Michal Kolyga/REPORTER

Z okazji 18 rocznicy śmierci Magika prezentujemy poniżej zbiór ciekawostek i wypowiedzi innych artystów na temat reprezentanta Kalibra i Paktofoniki.

DJ Feel-X wspomina swojego przyjaciela

W 2017 roku DJ Feel-X wypowiedział sie szerzej na temat Magika prezentując wyjątkowe nagranie, w którym udzielił się śp. raper.

– 17 lat minęło od śmierci mojego przyjaciela z zespołu. Wspominam go przez całe te Święta i mam dla Was coś wyjątkowego. Siedziałem długo i myślałem jak uczcić tą smutną rocznicę. Stwierdziłem, że czas wspominać z pogodą ducha i choć odrobiną uśmiech na twarzy, radości w sercu i całej masy dobrych, śmiesznych a może dla Was ciekawych wspomnień. Przygotowałem zatem utwór muzyczny w którym udzielił się Magik w nigdy niepublikowanej nigdzie, bo nie istniejącej do tej pory wersji. Mojej produkcji. Jest to swoisty blender uczuć jakie przez ostatni rok krążą po mojej głowie jak wspominam tamte lata. Współpracę wtedy z 3 zajebistymi raperami, magikami i iluzjonistami słowa. Co się z nimi stało?, kim są dzisiaj i przede wszystkim jacy są dzisiaj? Jeden z nich, bez sprzecznie najwybitniejszy. Odszedł 17 lat temu a jego legenda i przekaz stały się nieśmiertelne. Dwóch pozostały dla mnie obecnie, nieobecnych, jakby obcych kolegów. Przestałem rozumieć i znać. Nie wiem co się z nimi stało. Dlaczego zachowali się tak a nie inaczej? Jak teraz im się z tym żyje? W sercu jednak mam tylko to co najważniejsze czyli miłość, radość i dobre wspomnienia. I tego Wam życzę na resztę naszych pięknych żyć. Cieszmy się, że żyjemy bo w życiu piękne są tylko chwile. Sebek DJ Feel-X Filiks

Pamiętam ostatnie moje spotkanie z Piotrkiem w Katowickim Mega Clubie na Dworcowej. Zaprosił mnie do stolika na dole na przeciwko baru i osobiście prze rapował mi tekst do utworu „Nowiny”. Zapytał mnie wtedy czy wiem dlaczego rozstał się z Dabem i Joką i odszedł z Kalibra 44? Odpowiedziałem: „Fajny tekst i właśnie o to chodzi w Rapie, żeby mówić co się czuje bez zbędnego pierdolenia. Mówić szczerze tak właśnie jak to tu powiedziałeś”. Więcej już nigdy nie spotkałem się z Magikiem osobiście. To był wspaniały człowiek i nietuzinkowy artysta. Takich raperów potrzebuje Polski Hip-hop i takimi raperami możecie się stać wy, młodzi ambitni i szczerzy ludzie. Do tego Was namawiam.

PS. Pamiętajcie bądźcie prawdziwi i nie oszukujcie w tym co robicie. Róbcie dobry i szczery Hip-hop, żeby ta kultura przetrwała nasze czasy i przeszła do przyszłości, dając kolejnym pokoleniom inspirację do twórczej pracy i stylu życia. Tego nauczył mnie Hip-hop i dlatego dziś robię wszystko, żeby wiedział o nim każdy. Hip-hop non stop.

Po pierwsze jest to blend – połączenie dwóch utworów. Po drugie cała masa ukrytych treści, które powinniście sobie spokojnie wyszukać i zrozumieć. Nie jest to ballada o DJu a jedyny w swoim rodzaju i pierwszy Dubplate na polskiej scenie. Coś czym mogę się pochwalić Tylko Ja!. Pazurek i zadziorność to charakter War Tune’ów, których używa się na Clashach, ja tym chyba pozamiatałbym wielu DJi z parkietu, co Załoga?

W utworze zawarte są pozdrowienia od legendarnego i nieżyjącego już DJa Jam Master Jay’a z Run DMC, mojego pierwszego hip hopowego guru z południowego Bronxu, jedynego w sowim rodzaju nauczyciela KRS-One, oraz dwóch bardzo inspirujących mnie w tamtych latach zespołów hip hopowych z USA, Das EFX i Smif-N-Wessun. Jest też sampel głosu młodziutkiego Szymiego i fragmenty bajki Miki Mol. Zbieranie pozdrowień (shoutoutów) jest moją pasją od 1994 roku. Mam w swojej kolekcji setki znakomitości ze sceny polskiej i światowego Hip-Hopu, Reagga’e, Dancehall i nie tylko. Częściowo możecie usłyszeć je na moim profilu a kolejne odsłony zamieszczę w swoich nadchodzących mixtape’ach. 

Kaliber 44 i syn Magika z tribute

W 2016 roku w katowickim spodku odbył się koncert z okazji 20-lecia śląskiego rapu. Pojawili się na nim m.in. Kaliber 44 oraz syn Magika Fejz, którzy zamknęli całe wydarzenie wykonując tribute dla Magika i prezentując utwór „Plus i minus”.

Rahim: „Życia ze sławą uczyłem się od śp. Magika”

W 2015 roku Rahim był gościem programu „20m2” Łukasz Jakóbiaka, w którym opowiedział jak żyć będąc osoba rozpoznawalną. – Miałem w swoim otoczeniu śp. Maga, który zdobył dużą popularność dużo przede mną, był do tego moim jakimś tam guru i on mi pokazał, że można żyć normalnie i być normalnym facetem pomimo ogromnej popularności. Jak uczyłem się od niego robienia bitów, rapowania, tak samo uczyłem się od niego życią z tą ogromną sławą, pozostawania sobą i utrzymywania swojej awrtości i skromności – powiedział Rahim.

Tede leci jak Magik

W 2014 roku dokładnie 24 grudnia Tede udostępnił nagranie „Lecę jak Magik”.  – Kawałek na który wiele osób czekało, nagrany w 2012 miał trafić na album „Elliminati”, ale tak się nie stało. Dziś jest wigilia 2014 więc możemy dać się ponieść magii świąt – informował wtedy raper.

Bujanie Konika Magika

W 2013 roku na naszych łamach ukazał się obszerny tekst na temat postaci Piotra Łuszcza. „Naturalnym następstwem zaistnienia kultu Magika było pojawienie się obrazoburców, którzy zdegustowani aktywnością fanatycznej części jego fanów starają się jak najmocniej sprofanować wizerunek zmarłego poprzez zamieszczanie w internecie żałosnych filmików i memów parodiujących ostatnie chwile jego życia, oraz publikowanie na forach dyskusyjnych komentarzy przepełnionych niskich lotów czarnym humorem”.

Z całym tekstem zapoznacie się tutaj: Bujanie Konika Magika

Peja: „Powinno się mówić Magik z Kalibra 44”

W 2012 roku Peja wypowiedział się na temat głośnego filmu przedstawiającego historię Paktofoniki „Jesteś Bogiem”, który miał wtedy premierę, a także skomentował szerzej postać samego Magika. Poniżej przedstawiamy nasz news z tamtych lat na ten temat.

Powinno się mówić Magik z Kalibra 44, z całym szacunkiem do PFK – mówi w wywiadzie dla portalu filmowego – Peja. Raper wypowiada się m.in na temat filmu „Jesteś Bogiem”. Jakiś czas temu mogliśmy usłyszeć stanowisko Peji w sprawie publikacji oświadczenia przez Krzysztofa Kozaka nt. naruszenia dóbr osobistych. Sprawdźcie jak współzałozyciel Slums Attack ocenia cały film.

Peja wyjaśnia, że nie pojawił się na premierze „Jesteś Bogiem”, bo jego fani i współpracownicy by sobie tego nie życzyli. – Nie przyjechałem na premierę „Jesteś Bogiem“, bo wolę pójść normalnie do kina z tymi dzieciakami, które wierzą zarówno w Magika, Rahima, jak i w wielu z nas. Nie należę do kręgu wzajemnej adoracji, moi fani by sobie tego nie życzyli, również artyści, z którymi współpracuję.

Raper uważa, że Magik powinien być wspominany jak ten z Kalibra, a nie z Paktofoniki: – Historię filmu „Jesteś Bogiem“ śledzę od pierwszych doniesień prasowych. To są tak zamierzchłe czasy, że nikt nie byłby w stanie precyzyjnie odtworzyć tamtych wydarzeń. Ponieważ Paktofonika po śmierci Magika została otoczona kultem, więc producenci, reżyser skoncentrowali się na historii zespołu. Aczkolwiek powinno się mówić Magik z Kalibra 44, z całym szacunkiem do PFK.

Peja podkreśla także, że nie wiemy kiedy w filmie fikcja spotyka się z rzeczywistością, oraz, że nie znajdujemy wyjaśnienia dlaczego doszło do samobójczej śmierci Magika: – Nie znajdujemy także wyjaśnienia, odpowiedzi, jak i dlaczego zginął Magik. Motywy jego działania są, według mnie, niejasne. Tu nie chodziło o rozwód czy brak wiary we własne możliwości. Za tym musi kryć się coś więcej, człowiek, który decyduje się na tak desperacki krok prawdopodobnie nie ma już siły na to, by radzić sobie z otaczającą go rzeczywistością.

Magik Polakiem wszech czasów

W 2011 roku  Piotr „Magik” Łuszcz zasilił ścisłe grono Polaków Wszech czasów. Organizatorem kampanii społecznej „Polak Wszechczasów” jest zespół produkcyjny Oko i Ucho pod patronatem Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Narodowego Centrum Kultury przy współpracy Wydawnictwa Naukowego PWN. Ideą akcji jest poznanie historii naszych przodków. Dzięki tej inicjatywie możemy promować bliskie i zasłużone Polsce osoby.

Magik znalazł się wśród takich postaci jak: Lem, Kuroń czy Matejko. Aktualną listę Polaków Wszechczasów można zobaczyć na stronie polakwszechczasow.pl

Blendtape ku pamięci Magika

W 2011 roku Du-Rzy udostępnił 11-kawałkowy blendtape poświęcony Magikowi. Nagrania zniknęły z oficjalnego konta producenta i są obecnie pojedynczo porozrzucane po całej sieci.

Tracklista

01.Du-Rzy & RAHIM – Reformator Systemu
02.Du-Rzy & MAGIK – Lepiej być nie może
03.Du-Rzy & MAGIK,OSTR – Świat schodzi na psy
04.Teksty (Skit)
05.SzUsty, Du-Rzy & MAGIK – Jestem Bogiem
06.Du-Rzy & PAKTOFONIKA – Na mocy Paktu
07.26/12/2000 (Skit)
08.SzUsty & MAGIK – Chwile ulotne
09.Oddałbym (Skit)
10.Du-Rzy & FOKUS,OSTR,RAHIM – Nierozłączny kompan
11.Du-Rzy & RAHIM – Wiersz
12.Du-Rzy & RPS, PIH, OSTR – Zbyt dużo bólu (bonus)

 
49 komentarzy
49 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
4 lat temu

Prawda jest taka, że jak na 2000 rok to był to jeden z najlepszych raperów w Polsce. Ścisła czołówka. RIP.

Andrzej
4 lat temu
Reply to  Stefan

Ale beka i tak żeby go zestawiać w jednym rzędzie z Matejki czy Lemem

Stefan
4 lat temu
Reply to  Andrzej

No beka. Ale niektórzy już tak mają. Postać która umiera, szczególnie gdy umiera tragicznie, wzrasta w ich oczach 100-krotnie.

Jebać trend i Internet
4 lat temu
Reply to  Stefan

Prawda jest to szkoda że nie powtórzy się to już nigdy pozostają tylko wspomnienia o tych czasach.

Magik
4 lat temu

To ja już będę leciał

Adam małysz
4 lat temu
Reply to  Magik

Oddałbym wszystkie skoki za jeden magika

Pan Panowiek
4 lat temu
Reply to  Stefan

Ehel ji to są jaja, one są moje, nikogo innego tylko moje, ji hel ji oraz ji i ji, to jaja, jaja, jaja, jaja, jaja jajeczka, jajusia jajcynta, ji ehel ji

JANusz PAWulon DWójA
4 lat temu
Reply to  Pan Panowiek

Skaczmy do góry jak kangury

Kaszysz
4 lat temu

Pewnie teraz się w grobie przewraca ze świadomością tego, co ta banda pedałów zrobiła z rapu

Jebać trend i Internet
4 lat temu
Reply to  Kaszysz

Prawda szczera jest to banda pedałów i to przez duże P.

Magik
4 lat temu

Zaklepałeś mi miejsce przy oknie?

WIESŁAWA_MAGNUSZEWSKA
4 lat temu

Rahim: „Życia ze sławą uczyłem się od śp. Magika”

BUAHAHA, PRZECIEŻ TY RAH NIE JESTEŚ KURWA SŁAWNY, KOJARZY CIĘ MOŻE CO 105 FAN RAPU, TOTALNY WACK, OBECNIE GORSZY NAWET OD JEDKERA

SŁAWNY TO BYŁ KURWA ELVIS PRESLEY

Muki
4 lat temu

Dokladnie! Gej rahim ktory oczernil kozaka bo mu nie chcial dawac kieszonkowego. To jego caly fejm.

BRUCE WILLIS
4 lat temu

TEDE CHUJKU DO SZCZANIA, MOZE JAKBYS WYSKOCZYL Z OKNA TO MOŻE BYS MIAŁ TROCHE SZACUNKU

Brus idiototołilis
4 lat temu
Reply to  BRUCE WILLIS

Tylko ameby nie rozumieją że to kawałek który nie kpi z magika tylko props za flow

Kiki
4 lat temu

napisz mi o co w tym kawałku biega?

JANusz PAWulon DWójA
4 lat temu
Reply to  Kiki

Chyba o co lata

DEJMED
4 lat temu

Nie wiedziałem ze pies Bedoesa był właścicielem Gigant Records.

Wasz Ziom
3 lat temu
Reply to  DEJMED

to był jeden z gości z Częstochowskiego składu 1000. O ile pamiętam

Sprawdź numer „Przyjęło się”. W ogóle dobrą płytę wydali…

Jebać trend i Internet
4 lat temu

Dzisiaj mija 18 rocznica śmierci Magika z K 44 a tu taka żenada z dwoma wyjątkami ludzie nie macie serca szacunku dla ludzi zmarłych przykro jest jak się czyta takie wypociny marnych dzieci które w necie są wielkie a w realu zwykle cipki tylko po ryju naparzać.

Imię
4 lat temu

To ładną masz samoocenę. Szacunek.

Wasz ziom
4 lat temu

Rozumiem, że masz szacunek do Stalina czy banderowców co mordowali Polakóe

Fanka 44
4 lat temu

Dlaczego nikt nie mówi prawdy? Magik był uzależniony od heroiny.

Ghrtg
4 lat temu

Dobra wyladowałem się już , nie będę już patrzył na tą stronę bo mam wstręt koleś umarł a oni się śmieją to jest chore

Schkürr Schkürr
4 lat temu

Mój pies ma na imię Gustaw.

Pit
4 lat temu

Tak bardzo kochał syna że zamiast go wychować i płacić alimenty wyskoczył przez okno. No kurwa prawdziwy wzór i przykładny ojciec. A tak naprawde egoista i gnojek

Wasz ziom
4 lat temu

Eripe – gardzę samobójcami. Żenada żeby robić filmy o przegranych. Do tego ćpun

Jarek
4 lat temu
Reply to  Wasz ziom

Przegranych? xD co ty pierdolisz typie?

Wasz Ziom
3 lat temu
Reply to  Jarek

ćpunek, który robi rap, muzykę dla nizin społecznych, do tego skacze z okna zostawiając rodzinę i jakieś wysrywy co po 20 latach brzmiąc jak raper koza jebany w dupę przez rafała z cyckami. To jest twoim zdaniem definicja bohatera ? Dla mnie to zwykły życiowy przegryw…

Hip hop
4 lat temu
Reply to  Wasz ziom

W pizde dawno nie dostałaś

Ghrtg
4 lat temu

O przepraszaniu nie ma mowy nawet , bo mogli pomóc a szkodzili jak judasze dla pieniędzy

Wasz ziom
4 lat temu

Tak łatwo ogłosić się bogiem, jednym słowem, poten opaść wzdłuż bloku okie…” – Jimson – Nie ma Boga

Ghrtg
4 lat temu

Czytam tak to sobie płacze , zero podejścia może pójdziemy na grób , przecież ten koleś to większą gwiazda niż jakikolwiek nawet teraz raper , racja nie przyklasne gwałtom , gram na innej skali , oczarowuje , racja pedalstwo , ale lesbijki teraz to jak paracetamol , za rączkę chodzą , jeśli one mogą , to czemu nie na siłę faceci , ludzie wiedzą lepiej , życie to nie praca dom to spokój , to machy , i alkohol , po to jest na sprzedaż , ludzie chcą sami żeby z nimi pić ale sam to nie , po huj mi delikwent co dziś jest kolega a jutro fermenty tworzy dosłownie , śmieje się w twarz nic tylko wypierdolić raz , jak parze która zamiast iść to woli do pijaka zaczynać , leje się takie pizdy jak w ringu , zaczyna dostaje , tu nie ma dylematu , nauczka jest zrozumie , że pijany nie pijany trzeba szanować , dalej brnąć to płyta w rok płyta w dzień to różnica techniki , inteligencji , swojej nie uderzałem tylko cudze , jak ktoś nie widzi różnicy to proszę dzwonić do W11 , po tym jak ci ktoś świnie podstawi od urodzenia to i tak mało obrażeń dla polaczkow i tego rządu komuchów , w zasadzie mogłem latać z nożem i dużo by mi to nie zaszkodzilo , przecież to kwestia czasu była kiedy pazerne osoby z rapu zamiast o sobie zaczną o mnie , i to jest normalne że taki burak… Czytaj więcej »

Ghrtg
4 lat temu

Czytają i widzą że obu wystroilem w suknie , tak jak oni mnie wcześniej tylko ja w Walentylki

Ghrtg
4 lat temu

Patrzcie na wyniki to moja sprawa nie tych wieskow od kasy co nie mają pojęcia o życiu

kurt_rolson
4 lat temu

XD

Odb
4 lat temu

Odszedł lat Magik temu 18

Ghrtg
4 lat temu

Ciekawe co powiedzą obrażeni dziś , z zeszytu , tak w ogóle to nie wiem jak mogli przystać na owoce , zamiast atakować Amerykę wolą samych swoich , ciekawe czy raperzy zaczną robić bity jak kilku .

Ghrtg
4 lat temu

Chcesz film o Magiku to patrz Nadprzyrodzony pakt i patrz na wszystko a nie śpi

Adam
4 lat temu
Ghrtg
4 lat temu

Notatnik usunąłem muszę jeszcze zablokować tą stronę bo mi ciśnienie spada jak widzę klony

00:12 i 17
4 lat temu

14:09 7

Mezokrata
4 lat temu

Zabił się, a nie odszedł. Jego decyzja, żeby spać i skakać.

Ghrtg
4 lat temu

To połączcie nadprzyrodzony pakt i galę piosenki chodnikowej i macie efekt albo go policja z rządem zabiła albo żyje sobie tylko nikt o tym nie wie , dużo piosenek Magika po pochodne z Gali jak i Tedego , wiec sam sobie kopię grób , mogę dać rękę uciąć że nie wyskoczył , albo pisze dla wszystkich raperów czy większości albo nie zyje

Ghrtg
4 lat temu

A ty wiesz że on skoczył ? Weź się jebnij , wyszedł na pole i go zabili wasi idole w mundurze , W11 Gliniarze itd. widziałeś zwłoki po samobójstwie z wysokości ? Ja tak bo widziałem jak ludzie latali bynajmniej nie specjalnie , był mądrzejszy od tych co pomagają policji , w zasadzie to oni zarabiali hajsy nie żaden raper poza Liroyem , to mieli w dupie że niszczą hip hop najlepszym , oni za pieniądze to spia z kamerą z żonami i co może to jest w porządku ?

Ghrtg
4 lat temu

Osobiście bym nic nie pisał dla tego kraju żeby żyli moim kosztem ale mógł nie mieć wyjścia

Ghrtg
4 lat temu

Skłamałem muszę jeszcze dać Galę piosenki chodnikowej 1992 rok na YouTube macie , dalej myślicie że sam skoczył ? To je kurwy z posterunkow i prezydent tuman

Ghrtg
4 lat temu

Jak nie wiecie o czym jest mowa to dzielcie Galę piosenki chodnikowej najki jeden z kilku który o butach śpiewa , Wena też ma o tym więc też jest wrobiony w buty następne , jestem skłonny powiedzieć że przeżyje więcej lat od nich , ja piszę nie nagrywam , a to jest różnica , może Tede opowie czy to mu po głowie chodziło czy sami zadzwonili z ofertą , wie tylko on i jego mama , może koledzy ale raczej się nie pochwala , bo ich zgnoi , w piosenkach ma też inne sprawy z tych z gali sprawdźcie , że mają bój teraz między sobą bo wylatuje któryś

Ghrtf
4 lat temu
Reply to  Ghrtg

Przestan cpac

Popularne