Sprawdź nas też tutaj

Felieton

Bujanie Konika Magika

Trzeba pozwolić wreszcie Łuszczowi na zasłużony Spoczynek W Pokoju.

Opublikowany

 

magik piotr luszcz

Piotr ”Magik” Łuszcz na oficjalnym rynku fonograficznym zadebiutował 16 lat temu jako współtwórca zespołu Kaliber 44, gdzie wraz z Abradabem oraz Joką za sprawą wydania przez nich płyty pt. ”Księga Tajemnicza. Prolog” (1996) zaprezentowali nowy gatunek muzyki określany przez nich jako Hardcore Psycho Rap. Skład wydal dwa lata później jeszcze jeden album muzyczny pt. ”W 63 Minuty Dookoła Świata” na którym odszedł od wspomnianej konwencji na rzecz klasycznego rapowego brzmienia, a wkrótce potem zespół uległ rozpadowi w do dzisiaj nieznanych gronu jego odbiorców okolicznościach.

Tego samego roku Magik wraz z Rahimem i Fokusem połączyli swoje siły tworząc Paktofonike. Niestety, osiem dni po wydaniu pierwszej płyty pod tym szyldem (”Kinematografia”, 2000), 22 letni wówczas Magik z niejasnych przyczyn popełnił samobójstwo wyskakując z okna swojego mieszkania w Bogucicach, zostawiając żonę i synka Filipa. Od tej chwili minęła już ponad dekada, przez którą stał się jedną z najbardziej charakterystycznych, kontrowersyjnych postaci w świecie Polskiego hip-hopu, wywołując sprzecznie, nasilone jeszcze mającym swą premierę w ubiegłym roku filmem w reżyserii Leszka Dawida pt. „Jesteś Bogiem”, skrajnie różne emocje, z którymi chciałbym się chociaż w małym stopniu rozprawić za sprawą niniejszej publikacji.

Po pierwsze nadmienić należy, że wokół Magika przez te wszystkie lata od jego śmierci przylgnęła opinia geniusza, człowieka ponadprzeciętnie uzdolnionego pod względem artystycznym i poświęconemu niemal doszczętnie swojej sztuce, który przez wrodzony nadmiar wrażliwości i brak zrozumienia ze strony najbliższego otoczenia, przegrywa batalię z gorzkimi realiami w jakich przyszło mu egzystować i ostatecznie samodzielnie odbiera sobie życie.Niezależnie od tego, czy taka wizja Piotra Łuszcza odpowiada jego rzeczywistemu usposobieniu, czy też jest efektem wieloletniego idealizowania jego osoby, nie sposób ukryć, że stał się z jej powodu bożyszczem grupy nastolatków walczących ze swoim młodzieńczym bólem istnienia, idolem młodych ludzi, którzy usilnie poszukują kogoś o podobnej sferze emocjonalnej i reprezentatywnego, z kim mogliby się utożsamiać. Uważam za przykry fakt, że człowiek który pozostawił po sobie w spadku tak wspaniała spuściznę, przysługując się przecież światu swoim życiem a nie śmiercią, zapisał się w świadomości części słuchaczy jako groteskowy symbol bohaterstwa tylko dla tego, że akt samobójczy którego się dopuścił, wymagał od niego bez wątpienia jakiejś szczególnej, dużej dawki odwagi. Nie od rzeczy będzie wspomnieć o tzw. Efekcie Wertera – znaczącym wzroście liczby samobójstw w społeczeństwie na skutek nagłaśniania przez media przypadków dobrowolnego odebrania sobie życia przez sławne osoby. Reżyser filmu pomimo uczynienia z Magika wiodącej w nim postaci, na tyle na ile tylko było to możliwe, odciął się od epatowaniem jakąś wydumaną formą doniosłości jego dramatu, ale zważywszy na możliwość zaistnienia wspomnianego mechanizmu psychologicznego, nie można odmówić mu przynajmniej potencjalnej, nie zamierzonej szkodliwości.

Boli także fakt, że znaczna część słuchaczy Paktofoniki, darząc czcią Magika zapomina o okazaniu należnego uznania dla pozostałej dwójki członków tej grupy – Rahima oraz Fokusa, którzy już w czasach jej istnienia niewiele ustępowali mu pod względem talentu muzycznego, a w dodatku znakomicie uzupełniali się nawzajem dzięki różnicom w osobowościach, innym podejściu do tworzenia i sposobie rapowania, odmiennymi barwami głosu.

Naturalnym następstwem zaistnienia kultu magika było pojawienie się obrazoburców, którzy zdegustowani aktywnością fanatycznej części jego fanów starają się jak najmocniej sprofanować wizerunek zmarłego poprzez zamieszczanie w internecie żałosnych filmików i memów parodiujących ostatnie chwile jego życia, oraz publikowanie na forach dyskusyjnych komentarzy przepełnionych niskich lotów czarnym humorem. Jestem w stanie zrozumieć poirytowanie tych, którym przeszkadza fakt, że samobójca który zostawił w tak młody wieku żonę i osierocił kilkuletniego synka stał się idolem, ale sposób w jaki wyrażają oni swoją dezaprobatę dla tego typu uwielbienia jest przecież zupełnie naganny, bowiem opiera się na zupełnym braku poszanowania pamięci osoby zmarłej, oraz tragedii, jaka spotkała ją oraz jej najbliższych. Znalazło się nawet kilka osób, które nagrało, a potem opublikowało w internecie piosenki w jakich odsądzają od czci i wiary Magika, ale słuchając ich dokonań nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ich autorom nie tyle chodziło o manifestacje własnych poglądów, co o bezpośrednią chęć zaistnienia kosztem dramatu którego temat poruszali.

Z jednej strony twórcy filmu zapewniają, że jest on w dużej mierze inspirowany faktycznymi zdarzeniami, z drugiej zwiastun zachęca do seansu słowami: „Bądź świadkiem narodzin legendy”, co szczerze mówiąc trochę mnie rozczarowuje, ponieważ chciałbym, aby ulegający stopniowej degradacji przez psychofańską fascynacje oraz nienawiść pseudo moralistów mit Magika zastąpiony został w końcu przez jego normalne, do bólu ludzkie oblicze, gdyż wtedy cała negatywna otoczka wokół jego osoby miałaby większe szanse choćby nawet i na powolne rozwianie się.

Moim zdaniem uzdrowienie relacji obu stron konfliktu mogłoby nastąpić również poprzez obustronne oddzielenie Magika – twórcy, od Piotra Łuszcza – człowieka. Ten pierwszy niewątpliwie zasługuje na uznanie z uwagi na wysokie walory artystyczne sztuki którą po sobie pozostawił i swoje podejście do niej, temu drugiemu należy się wspaniale zwyczajny ludzki szacunek, na który zasługuje każdy człowiek, ponieważ godność wszyscy mamy tę samą. Przewrotność życia polega między innymi na tym, że czasami jesteśmy AŻ, a czasami TYLKO ludźmi, stąd też ani chcę, ani potrafię dokonać jednoznacznej moralnie oceny tego, jak Magik zdecydował się postępować, i szczerze wątpię, aby zadanie to mieściło się w kompetencjach człowieka w ogóle. Wynika też z tego jeszcze jeden wniosek: że równie niefortunnym błędem byłoby rozpatrywanie jego osoby jako autorytetu w sprawach życia i śmierci. Myślę, że film stanowi niezbędny hołd złożony ku pamięci Magika i Paktofoniki. Niezbędny i pożyteczny, bo kiedy wrzawa wokół niego ucichnie, nadejdzie w końcu najlepszy moment, żeby pozwolić wreszcie Łuszczowi na zasłużony Spoczynek W Pokoju.

 


73 komentarze
73 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wielka Polska
9 lat temu

Jebac Halloween

Pierwszy

A$AP_ELDOKY
9 lat temu

TO JA LECE#MAGIK
[img]https://25.media.tumblr.com/952e5c1d79c9bb97d9f02a2c9d8a11a4/tumblr_mvkdll5hZW1qdlfp4o1_400.gif[/img]

faja
9 lat temu

trzeba tym kutaskiem potrzebac na balkonie zeby sie znów wyruchać…

FireM&M
9 lat temu

[img]https://img692.imageshack.us/img692/5571/kko.gif[/img]
Wkrótce teledysk do ” RAP GOD „.
Spinać dupska.

ciufcia
9 lat temu

TAK BEZ BEKI TO MAGIK NA TAMTE CZASY ZJADAŁ WSZYSTKICH RAPERKÓW ALE ROBIENIE TERAZ Z NIEGO BOGA RAPU PRZEZ GIMBÓW JEST ŻAŁOSNE. NA NASZEJ SCENIE JEST TERAZ 10XWIECEJ LEPSZYCH RAPEROW

PFKSKLAD
6 lat temu
Reply to  ciufcia

Wymień mi przynajmniej 5 lepszych albo chociaż dorównującym Magowi ….

dqdqwdqqw
9 lat temu

[img][img]https://img.pl/ZTQd.png[/img][/img]

gratis71
9 lat temu

[quote name=”A$AP_ELDOKY”]TO JA LECE#MAGIK
[img]https://25.media.tumblr.com/952e5c1d79c9bb97d9f02a2c9d8a11a4/tumblr_mvkdll5hZW1qdlfp4o1_400.gif[/img][/quote]

Spadaj cwelu rzałąsny

skun z gr
9 lat temu

[quote name=”A$AP_ELDOKY”]TO JA LECE#MAGIK
[img]https://25.media.tumblr.com/952e5c1d79c9bb97d9f02a2c9d8a11a4/tumblr_mvkdll5hZW1qdlfp4o1_400.gif[/img][/quote]

„JESTEM CWELEM RUCHANYM PRZEZ MURZYNÓW # ASAP ELDOKY”

bruce wayne
9 lat temu

[img]https://24.media.tumblr.com/be9d6050942142b30a1c65e4a3c88152/tumblr_mmuomgoWEJ1qb34kbo1_500.gif[/img]

dqdqwdqqw
9 lat temu

[img]https://img.pl/ZTQd.png[/img]

Mefedron
9 lat temu

[img]https://images.wikia.com/nonsensopedia/images/2/24/Skok-magika.jpg[/img]

Usaa
9 lat temu

Nie ważcie się nawet jebane gimbusy kręcić beki z tego Pana.

pojebanyTrevor
9 lat temu

[quote name=”dqdqwdqqw”][img]https://img.pl/ZTQd.png[/img][/quote]
poraz setny grzecznie prosze..
nie wstawiaj takiego gówna
odejdź
wynoś się
spiżdżaj
wypierdalaj

tyler
9 lat temu

FP TYLERA : https://www.facebook.com/TylerTheCreatorPoland

[img]https://media.tumblr.com/tumblr_ll69y5TCRl1qaf67i.gif[/img]

SN00P_0G
9 lat temu

A CO GIMBY JEBANE MOGĄ NA TEN TEMAT WIEDZIEĆ JAK ICH NA ŚWIECIE NIE BYŁO?

[img]https://cdn2.asteroid.pl/c8/a.swistak.pl/218/097/218097947_1024.jpg[/img]

YEEEBAJ SIE
9 lat temu

[quote name=”A$AP_ELDOKY”]TO JA LECE#MAGIK
[img]https://25.media.tumblr.com/952e5c1d79c9bb97d9f02a2c9d8a11a4/tumblr_mvkdll5hZW1qdlfp4o1_400.gif[/img][/quote]

człowieku ogar napisałbym że się skończyłeś ale od początku byłeś chujowy

BEZBEK W CHUJ

Kasia Wu
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lBB1-EkNJFs[/youtube]

Ounuca
9 lat temu

[quote name=”SN00P_0G”]A CO GIMBY JEBANE MOGĄ NA TEN TEMAT WIEDZIEĆ JAK ICH NA ŚWIECIE NIE BYŁO?

[img]https://cdn2.asteroid.pl/c8/a.swistak.pl/218/097/218097947_1024.jpg[/img][/quote]
Nigga, please. Tego sie słuchało:
[img]https://img28.imageshack.us/img28/3339/mdd0.jpg[/img]
[img]https://img266.imageshack.us/img266/5757/0ydq.jpg[/img]
Gimby wtedy papke wpierdalajo, w nocnik srajo i ModernTalking z rodzina słuchajo.

jasna góra
9 lat temu
SMARKI KRÓL
9 lat temu

A WY CO DALEJ PEJA, NA GRYPE RUTINOSKORBIN FERVEX I CHLORCHINALDIN, A NA SYFY CO ? KREM NIVEA BIEDAKI?HAHA

[img]https://img189.imageshack.us/img189/545/nllo.jpg[/img]
PS. SMARKI>KĘKĘ>CAŁY CHUJOWY POLSKI RAB

RZARY HEMP GRÓ
9 lat temu

WOJTEK SOKOL PROPS ZA CISNIECIE Z PEDALSTWEM

[IMG]https://i.imgur.com/BUnF2XS.jpg[/IMG]

beat
9 lat temu
SN00P_0G
9 lat temu

[quote name=”Ounuca”]Nigga, please. Tego sie słuchało:
[img]https://img28.imageshack.us/img28/3339/mdd0.jpg[/img]
[img]https://img266.imageshack.us/img266/5757/0ydq.jpg[/img]
Gimby wtedy papke wpierdalajo, w nocnik srajo i ModernTalking z rodzina słuchajo.[/quote]

DODAM TYLKO TO:

[img]https://www.vtm.nazwa.pl/vitamine/7/DSC_0049.jpg[/img]

Ounuca
9 lat temu

[quote name=”SN00P_0G”]DODAM TYLKO TO:

[img]https://www.vtm.nazwa.pl/vitamine/7/DSC_0049.jpg[/img][/quote]
[img]https://img837.imageshack.us/img837/4092/s52.gif[/img]

Mefedron
9 lat temu

[img]https://i.imgur.com/qhU990m.jpg[/img]
KTO PAMIETA? GIMBÓW NAWET JESZCZE NA SWIECIE NIE BYŁO

JESTEM Z PRZYSZŁOŚCI
9 lat temu

gimbuski, a czy wiecie, ze na nowej płycie Peji z White House pt.: Książe aka SLUmilioner pojawi się AZ, legendarny raper, który jako jedyny gościł na Illmatic’u Nasira jones’a? nie sondze, pozdro Rysiek, dzięki za dzisiejszą gościne

3333
9 lat temu

[quote name=”SMARKI KRÓL”]A WY CO DALEJ PEJA, NA GRYPE RUTINOSKORBIN FERVEX I CHLORCHINALDIN, A NA SYFY CO ? KREM NIVEA BIEDAKI?HAHA

[img]https://img189.imageshack.us/img189/545/nllo.jpg[/img]
PS. SMARKI>KĘKĘ>CAŁY CHUJOWY POLSKI RAB[/quote]
POZDRAWIAM
[img]https://c.wrzuta.pl/wi12352/4963e8940020c1274615f481/synthol[/img]

POMARAŃCZOWY KRUL
9 lat temu

[quote name=”A$AP_ELDOKY”]TO JA LECE#MAGIK
[img]https://25.media.tumblr.com/952e5c1d79c9bb97d9f02a2c9d8a11a4/tumblr_mvkdll5hZW1qdlfp4o1_400.gif[/img][/quote]

TY JEBANY CWELU, MAM PRZYPOMINAC?

SSIESZ KULE BIEDAKU I TYLE

[img]https://photos-5.dropbox.com/t/0/AABc61jSRHyWoQDwl6CRoupGQIPT-GJrpmrMb0-pV44xUA/12/231305362/jpeg/2048×1536/3/1383336000/0/2/NmHH0.jpg/5t6qjYpFmGNoF_N3T5QQ_831G-JBhbNoh8cWHp0jidY[/img]

POMARAŃCZOWY KRUL
9 lat temu

[img]https://dropbox.com/s/p5771k06kly9354/tumblr_muw2ghtoLg1shtru5o1_500.gif[/img]

SMARKI KRÓL
9 lat temu

[quote name=”3333″]POZDRAWIAM
[img]https://c.wrzuta.pl/wi12352/4963e8940020c1274615f481/synthol[/img][/quote]

POCZYTAJ GIMBIE CO TO GLUTATION A POZNIEJ WSTAWIAJ ZDJECIA JAKIEJS PIZDY Z SYNTHOLEM W TYCH KURWA ŁAPKACH.

def
9 lat temu

[img]https://i185.photobucket.com/albums/x15/GruzdiX/1422716_424399120993957_1053594746_n.jpg[/img]

POMARAŃCZOWY KRUL
9 lat temu

[img]https://dl.dropbox.com/s/p5771k06kly9354/tumblr_muw2ghtoLg1shtru5o1_500.gif[/img]

TY KUHWO, WHÓĆ, AŻ MI SIE NIE WKLEILO, CHYBA MNIE ŚP MAGIK ZATRZYMAŁ, ŻEBYM SIĘ ZLITOWAŁ NAD JEBANYM GIMBOWNIKIEM

A GEJMINEM SSIE KULE, PÓŁ ALBUMU SAMPLOWAŁ Z NAJPOPULAHNIEJSZYCH PIOSENEK, LAMUS POPOWY

gsadasda
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=XwPcgduvpro[/youtube]

halo
9 lat temu

[quote name=”dqdqwdqqw”][img]https://img.pl/ZTQd.png[/img][/quote]
co gimbus ,bo jebne..

TylkoSrakaZeroSeksu
9 lat temu

[quote name=”A$AP_ELDOKY”]TO JA LECE#MAGIK
[img]https://25.media.tumblr.com/952e5c1d79c9bb97d9f02a2c9d8a11a4/tumblr_mvkdll5hZW1qdlfp4o1_400.gif[/img][/quote]
jebac ciebie i tobie podobnych
[img]https://img2.cda.pl/g/40543_3b96dc37e1dd7aaea156b64c2e3c2cf3.jpeg?z=1&w=150&h=150[/img]

oldschoolziooom
9 lat temu

[quote name=”dqdqwdqqw”][img]https://img.pl/ZTQd.png[/img][/quote]
[img]https://www.glol.pl/pictures/26/picture_2647.gif[/img]

mgk
9 lat temu

[quote name=”A$AP_ELDOKY”]TO JA LECE#MAGIK
[img]https://25.media.tumblr.com/952e5c1d79c9bb97d9f02a2c9d8a11a4/tumblr_mvkdll5hZW1qdlfp4o1_400.gif[/img][/quote]

przeciez ten burak będzie dodawał te swoje posty do póki go nie zdemaskujecie, wcześniej to był ktoś inny, gdyby to był on to by już się nie udzielał i spalił buraka. jebać

oldschoolziooom
9 lat temu

no gimby od Magika kto dziś rozjebał ?
[img]https://24.media.tumblr.com/tumblr_lzi588SHR21r7dii1o1_500.gif[/img][img]https://31.media.tumblr.com/tumblr_m5tnvygswk1rz1cgbo1_1280.jpg[/img]

POMARAŃCZOWY KRUL
9 lat temu

[quote name=”oldschoolziooom”]no gimby od Magika kto dziś rozjebał ?
[img]https://24.media.tumblr.com/tumblr_lzi588SHR21r7dii1o1_500.gif[/img][img]https://31.media.tumblr.com/tumblr_m5tnvygswk1rz1cgbo1_1280.jpg[/img][/quote]

TEN CHUJ MES?

CweldokY
9 lat temu

[quote name=”A$AP_ELDOKY”]TO JA LECE#MAGIK
[img]https://25.media.tumblr.com/952e5c1d79c9bb97d9f02a2c9d8a11a4/tumblr_mvkdll5hZW1qdlfp4o1_400.gif[/img][/quote]

Cweldoky leć obciągać menelom

ICE KOLDI
9 lat temu

[img]https://www.obviousmag.com/wp-content/uploads/2013/03/ASAP-ROCKY-18.gif[/img]
SAMI JESTESCIE BURAKI

SPJ Konfitura
9 lat temu

PRZYPOMINAM KLASYKA
[img]https://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/525779_361478830605092_1005285433_n.jpg[/img]

łupiżu i las palmas
9 lat temu

[img]https://phototrans.pl/images/photos/original/552/270312.jpg[/img][img]https://phototrans.pl/images/photos/original/675/444936.jpg[/img][img]https://phototrans.pl/images/photos/original/301/467323.jpg[/img][img]https://phototrans.pl/images/photos/original/728/52151.jpg[/img][img]https://phototrans.pl/images/photos/original/411/16428.jpg[/img][img]https://phototrans.pl/images/photos/original/65/353282.jpg[/img][img]https://phototrans.pl/images/photos/original/633/301584.jpg[/img]gimby wiedzo gdzie, sondze że ni chuja

hgfug
5 lat temu

Hajnówka 🙂

Maciek112
9 lat temu

Peja to gówno…

Serdel
9 lat temu

WRESZCIE KURWA NORMALNY ARTYKUŁ na tym zjebanym portalu. Pozdro Zachariasz, Magik PEACE i jebać tych kurwa niedorozwiniętych gimbów, co nie umieją uszanować drugiego człowieka.

[img]https://cdn13.se.smcloud.net/t/photos/thumbnails/185203/magik_piotr_luszcz_640x0_rozmiar-niestandardowy.jpg[/img]

ja
9 lat temu

TY KURWO PIERDOLONA ODJEBALBYM TEGO AUTORA HIPOKRYTA PIERDLONY KURWA NASRALBYM MU NA MORDE I WRZUCIL DO WISLY

KEKEKEKE
9 lat temu

[quote name=”dqdqwdqqw”][img]https://img.pl/ZTQd.png[/img][/quote]
CHYBA BÓG PATUSÓW

mysl_uwolniona
9 lat temu

a o eldo juz nikt nie pamieta?

fgsdgf
9 lat temu

[quote name=”Serdel”]WRESZCIE KURWA NORMALNY ARTYKUŁ na tym zjebanym portalu. Pozdro Zachariasz, Magik PEACE i jebać tych kurwa niedorozwiniętych gimbów, co nie umieją uszanować drugiego człowieka.

[img]https://cdn13.se.smcloud.net/t/photos/thumbnails/185203/magik_piotr_luszcz_640x0_rozmiar-niestandardowy.jpg[/img][/quote]
PIERDOL SIE PIZDO

cweldoky to leszcz
9 lat temu

[quote name=”A$AP_ELDOKY”]TO JA LECE#MAGIK
[img]https://25.media.tumblr.com/952e5c1d79c9bb97d9f02a2c9d8a11a4/tumblr_mvkdll5hZW1qdlfp4o1_400.gif[/img][/quote]
twoja stara mi wlasnie obciaga

Popularne