Sprawdź nas też tutaj
Tede i zgrywus hajs, pieniądze Tede i zgrywus hajs, pieniądze

ranking

5 najlepszych posse cut-ów z Polski

Rap molochy z naszej rodzimej sceny.

Tede

Opublikowany

 

Pomyślałem, że warto odświeżyć pewien temat, a raczej rapową konwencję, która ostatnimi czasy straciła na popularności. Dlaczego? Ponieważ nie spełnia założeń viralowych. Długość dyskredytuje ją w rozgłośniach radiowych, a poza tym, słuchacze przyzwyczaili się do innych standardów i wolą numery bardziej chwytliwe, muzykalne, z ładnym refrenem łatwo wpadającym w ucho. O czym mowa? Oczywiście o… posse cutach.

Posse cut, nie mylić z podcast’em. Mimo podobnego wydźwięku różni się ich etymologia. Każdy słuchacz rapu w pewnym momencie swojej przygody z rapem spotkał się z tym określeniem. Zdarza się, że jest ono generalizowane i często spłyca się je do określenia rapowego molochu, czyli tracku, na którym spotyka się kilkunastu raperów i jeden za drugim prezentują swoje umiejętności. Po części jest to prawdą, aczkolwiek takie tłumaczenie jest zbyt wąskie. Posse cut’em przede wszystkim nazywamy numer, na którym udziela się minimum czterech raperów i występują kolejno po sobie. Może to również nasuwać skojarzenia z cypher’em, ale trzeba pamiętać, że nie ma tu improwizacji i luźnego freestylu. Sam posse cut w swojej pierwotnej formie miał być trampoliną dla mniej znanych kolegów z branży. Potem zdecydowanie ewoluował. Na wspólnych trackach spotykały się rapowe tuzy próbując pokazać się z jak najlepszej strony, a przede wszystkim 'zjeść’ pozostałych.

Przygotowałem kilka najlepszych numerów w takiej konwencji, żeby pokazać jakie odmiany posse cut’ów fundowali nam raperzy i w jakich konfiguracjach spotykali się na trackach. Na pierwszy ogień idzie nasza rodzima scena.#1. 10 osób – „Wspólna scena

Prawdopodobnie pierwsze takie przedsięwzięcie w polskim rapie. Na jednym tracku można usłyszeć reprezentantów Piotrkowa, Kielc, Warszawy czy Częstochowy. Złota era polskiego rapu, jeżeli chodzi o ideały, bo wtedy jeszcze wszyscy wierzyli we 'wspólną scenę’. Nie ma co się dziwić, przecież Wieża Babel początek miał podobny – oparty na wspólnocie. Dopiero później budowniczy zaczęli mówić innymi językami. Żartobliwie można dodać, że była to pierwsza edycja Młodych Wilków ’97, dzięki której wybił się m.in. Tede, Borixon czy nawet 'Malik’. Do tego numeru również odwoływał się Kasta na pierwszy Kodexie w numerze '1000 osób’.

#2. Bez Cenzury – „Reprezentuje siebie”

Swego czasu rekordzista pod względem długości jak i ilości zaproszonych gości. Nie ma co się dziwić, skoro grupa albumem 'Klasyk’ debiutowała i chciała narobić sporo zamieszania. Na tym tracku znalazła się większa część rapowej śmietanki z Warszawy, zabrakło natomiast Pezeta, Tedego czy chłopaków z Molesty. Nie przeszkodziło to jednak w tym żeby numer odniósł sukces. Katowali go wszyscy, nawet słuchacze z miast, z którymi WWA miała kosę. Po latach, mimo osłuchania, często wraca się do niego z sentymentem. Co więcej, młodzi słuchacze nie znający tego utworu powinni nadrabiać zaległości, bo mało kto wie, że na tym tracku znaleźli się m.in. raperzy reprezentujący Hewre czy Mobbyn.#3. White House – „Posse cut”

Wrocławski duet producencki postanowił rozbić bank i zapewnić sobie miano tych, którzy jako pierwsi dokonali niemożliwego. Tracki w takiej konwencji trudno nazwać hitowymi, bo jednak ciężko się ich słucha. Po sukcesie 'Reprezentuje siebie’ mieliśmy jeszcze parę innych numerów opartych na tej manierze. Magiera z Laską postanowili nie licytować się – po prostu rozbili bank. Zaprosili wrocławską scenę i stworzyli moloch opary na 18 minutowej nawijce. Maczało w niej palce, a dokładnie słowa – 41 raperów, czyli około 90% lokalnej sceny. Zabrakło m.in. Sitka. Track ten znalazł się jako bonus na płycie Kodex 5 ELEMENTS. Na koniec dodam, że nie był to pionierski patent z Wrocławia, ponieważ parę lat wcześniej powstał numer 'Witamy w 71′ – w podobnej konwencji, lecz na dużo mniejszą skalę.

#4. Solar – „Pan Czlajn”

W tym momencie mój ulubiony track w formie posse cut’owej. Numer znajdujący się na 'Iskrach’ był pierwszym, na którym pojawili się wszyscy reprezentanci ówczesnej SB Maffiji, a w dodatku była to nuta zrzeszająca nomen omen całą wytwórnię. Konwencja, zresztą jak sam tytuł, mocno bitewna, ale jak wiadomo żaden bit chłopakom nie jest straszny, dlatego też Tomb wypadł dobrze i szkoda tylko, że później wypadł na stałe. Smaczku dodaje również to, że numer o podobnym tytule i konwencji zamykał 'Iskry’, natomiast tym razem gośćmi Solara nie byli koledzy z SB, a znajomi z rapowego podwórka. Raczej nie dorównali pierwowzorowi, mimo że poziom nie był najgorszy.

#5. Projekt Zemsty – „Zemsty nadejdzie czas 2”

Na koniec wybrałem track dość specyficzny, w ulicznej konwencji, ale wpisujący się w definicję posse cut’u. Tym razem uliczni raperzy połączyli siły serwując treści przeciwko brutalności i bezkarności policji. Ten numer był hołdem dla Jakuba Mokwińskiego zamordowanego przez funkcjonariuszy na kilka dni przed opuszczeniem zakładu karnego. Reprezentanci ulicy często rapują w takiej konwencji m.in. żeby pokazać łączące ich relacje czy zbieżne poglądy. Wybrałem ten numer z jeszcze jednego powodu, ponieważ między grupką uliczników można było usłyszeć Jakuba G. pseudonim 'Quebonafide’.

27 komentarzy
27 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
XDD
4 lat temu

„Jakuba G. pseudonim ‚Quebonafide” XDDDDDDDD Janusz, znowu leków nie wziąłeś?

Hihihiena
4 lat temu
Reply to  XDD

tyle lat, a pseudoredaktorzyny jeszcze się nie nauczyły, że to Kuba, a nie Jakub i tak ma w papierach

Gringoo
4 lat temu
Reply to  Hihihiena

https://www.youtube.com/watch?v=ibS672lB5o0
tyle na temat tego ulicznika co na psach sprzedał i od razu zmienił klimat haha beka z niego wielki raper teraz światowy no nic dziwnego osiedlowy nie może być quebokonfident

Maestro
4 lat temu

Ktos zapomnial o:

BEZ GRANIC
A PAMIETASZ JAK
HIFI BANDA PUSZER REMIX
KOLOR PURPURY

ToJakTuJest
4 lat temu

Język Polski na płycie wzgórza Ya pa 3 razem z Kalibrem

głos rozsądku
4 lat temu

Zabraklo mi „I moje miasto złą sławą owiane”, dobra robota 🙂

Maestro
4 lat temu

Ktos zapomnial o:

BEZ GRANIC
A PAMIETASZ JAK
PUSZER REMIX
KOLOR PURPURY

Pjoter
4 lat temu
Reply to  Maestro

a gdzie legendarne STOPROCENT?

gmx
4 lat temu

Błękit Policyjnych Lamp (feat. INSP) – Policja was Je*ie
tylko to

se nazwij
4 lat temu

Wszystkich popierdolił harp. Żegnajcie drodzy rodacy

Trolololo
4 lat temu

Zdecydowanie brakuje 'Żeby było normalnie’

Heensy
4 lat temu

LIST DO WROGA WY KURWY JEBANE

CzarnyST
4 lat temu

Queba ma na imie Kuba a nie Jakub xd

CzarnyST
4 lat temu

Queba ma na imie Kuba a nie Jakub

tratatatata
4 lat temu

https://pl.wikipedia.org/wiki/Posse_cut

przeczytaj to sobie kurwa dzieciaku, lbie jebany co piszesz te bzdury i pozniej wroc skasowac artykul possecutow ze stanow, kurwa dziecko sprawdz klasyke

djdecks
4 lat temu

gówno, samo gówno

djklekswspodniach
4 lat temu
Reply to  djdecks

Długo, długo nic i dopiero djkleks

djdecks
4 lat temu

w dupie byłeś, gówno widziałeś

Bonifacy
4 lat temu
Reply to  djdecks

Dj deks wali w spodnie kleks i wszyscy jebią jego matkę w keks

run 3
4 lat temu

I appreciate your article. Hope you have more posts.
http://run-3.online

Fiii
4 lat temu

V/A – Najsilniejsi przetrwają

vaws
4 lat temu

Gdzie A PAMIĘTASZ JAK?Ja pierdolę jakie dno

MIRAS X
4 lat temu

Tak na nowy miesiąc proponuję https://www.youtube.com/watch?v=wKyn9B6p1-A JAK TO JEST projekt 139

MIRAS X
4 lat temu

Tak dla ciekawości propozycja https://youtu.be/Tw-3sLQZfis INŻYNIERIA projekt 140

0000000000
4 lat temu
cydży
4 lat temu

o czym wy pierdolicie, jakich najlepszych, toż to nawet do remizy, ani przy dojeniu krów nie nadaje sie do słuchania, mleko się skiśnie przy tej polskiej chujowiżnie jadącej truskawami i pseudo swagiem i patusiarstwem, a jak już to pose shitów

Popularne